Jak będzie teraz wyglądać kwarantanna i izolacja? Nowe zasady

Autor:
asty,
pp/kab
Źródło:
PAP
Kiedy koniec kwarantanny lub izolacji?
Kiedy koniec kwarantanny lub izolacji? TVN24
wideo 2/7
TVN24Kiedy koniec kwarantanny lub izolacji?

Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał we wtorek dwa rozporządzenia dotyczące między innymi zmiany czasu trwania izolacji i kwarantanny z powodu COVID-19. Oba weszły w życie 2 września.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Adam Niedzielski podpisał rozporządzenie w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego, a także rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach.

PEŁNA TREŚĆ ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ZDROWIA >>>

Regulacje zakładają między innymi skrócenie czasu kwarantanny do 10 z 14 dni oraz powiązanie zasad zwalniania z izolacji ze stanem klinicznym pacjenta.

Lekarz może zwolnić z izolacji osobę z objawami klinicznymi COVID-19 po 3 dniach bez gorączki oraz objawów ze strony układu oddechowego, jednak nie wcześniej niż 13 dni od dnia wystąpienia u niej objawów.

Osobę, u której objawy nie wystąpiły, wypisać można po 10 dniach od daty, gdy zdiagnozowano u niej chorobę. Czas izolacji może zostać wydłużony do 20 dni w przypadku osób z deficytami odporności, adekwatnie do stanu zdrowia.

Przepisy dopuszczają też możliwość zakończenia izolacji pacjenta po uzyskaniu dwukrotnie ujemnego wyniku testu z próbek pobranych w odstępach co najmniej 24-godzinnych, niezależnie od liczby dni, które upłynęły od ostatniego dodatniego wyniku i od rodzaju objawów klinicznych.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Teleporada w siódmym dniu izolacji

Jak przekazał podczas środowej konferencji prasowej rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, "siódmego dnia wszyscy chorzy otrzymują SMS-a z Ministerstwa Zdrowia z informacją o konieczności skorzystania z teleporady, czyli konsultacji lekarskiej"

- Jeżeli lekarz podczas tej teleporady nie będzie miał innych zaleceń, zwalniani z izolacji jesteśmy na dziesiąty dzień w przypadku pacjenta bezobjawowego, na trzynasty dzień, najczęściej, w przypadku pacjenta objawowego, ale oczywiście może to być szesnasty czy dziewiętnasty dzień, biorąc pod uwagę te trzy dni od ustania objawów - wyjaśniał Andrusiewicz.

Ministerstwo Zdrowia: od dzisiaj, jeśli pacjent jest bezobjawowy, kończy izolację po 10 dniach
Ministerstwo Zdrowia: od dzisiaj, jeśli pacjent jest bezobjawowy, kończy izolację po 10 dniachTVN24

- Kwarantanna jest obligatoryjna dziesięć dni. W dziesiątym dniu automatycznie jesteśmy z tej kwarantanny zwalniani. W izolacji, jeśli lekarz zaleci podczas teleporady, że powinniśmy zostać w izolacji domowej dłużej, w tej izolacji musimy pozostać - przekazał rzecznik resortu zdrowia.

Jak czytamy w rozporządzeniu, zakończenie izolacji następuje:

- po 3 dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów – w przypadku pacjenta z objawami klinicznymi:

a) w izolacji szpitalnej albo w izolatorium, chyba że lekarz sprawujący opiekę nad pacjentem przedłuży okres tej izolacji

b) w izolacji w warunkach domowych, chyba że lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który udzielił teleporady lub porady w warunkach domowych nie wcześniej niż w ósmej dobie odbywania tej izolacji, przedłuży okres jej trwania;

- po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 – w przypadku pacjenta bez objawów klinicznych, chyba że lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który udzielił teleporady lub porady w warunkach domowych nie wcześniej niż w ósmej dobie odbywania tej izolacji, przedłuży okres jej trwania.

Nowe zasady kwarantanny i izolacji
Nowe zasady kwarantanny i izolacji TVN24

"W interesie nas wszystkich jest to, żeby objawów nie zatajać"

Wojciech Andrusiewicz pytany o ewentualne wątpliwości lekarzy, co do stanu zdrowia pacjenta podczas teleporady, odpowiedział, że "teleporada ma to do siebie, że konsultujemy stan zdrowia pacjenta". - Pamiętajmy, że podczas wizyty w przychodni pacjent również, chociażby biorąc lek przeciwgorączkowy, może zataić pewne objawy. To nie jest tak, że przy przeziębieniach, przy zakażeniach grypowych nie da się zataić nawet podczas wizyty osobistej u lekarza tych objawów - mówił rzecznik resortu.

Czym jest izolacja? Joanna Narożniak wyjaśnia
Czym jest izolacja? Joanna Narożniak wyjaśnia TVN24

Dodał, że "w interesie nas wszystkich jest to, żeby objawów nie zatajać". - To, co dzisiaj widzimy, to raczej idziemy w drugą stronę. Większość osób jest uczulona i raczej znajduje u siebie te objawy niż raczej chce się tych objawów pozbyć i zakłamać rzeczywistość - wskazał rzecznik. - Nie widzimy tu poważnego ryzyka, by pacjenci masowo okłamywali swoich lekarzy - dodał.

- Większym ryzykiem jest skumulowanie wszystkich pacjentów z zakażeniami grypowymi, paragrypowymi i COVID-owymi w jednym miejscu w jednym czasie. Wówczas możliwość rozwoju epidemii i skoku zakażeń jest dużo większa - powiedział Andrusiewicz.

W izolatoriach wizyta pielęgniarska odbywa się nie rzadziej niż dwa razy na dobę

Przepisy rozporządzeń podpisanych przez ministra zdrowia stanowią też, że w izolatoriach wizyta pielęgniarska odbywa się nie rzadziej niż dwa razy na dobę. W jej ramach m.in. ocenia się stan ogólny pacjenta, mierzy temperaturę ciała oraz podaje zalecone przez lekarza leki.

W przypadku pogorszenia stanu zdrowia lub potrzeby podjęcia decyzji o wypisaniu pacjenta z izolatorium odbywa się wizyta lekarska. Lekarz może udzielać porad również zdalnie.

Czym jest kwarantanna?

1. Kwarantanna dotyczy osób zdrowych, ale które miały potwierdzony kontakt z osobą, która mogła być chora, zakażona lub mogła mieć objawy.

2. Jeżeli mamy do czynienia z większą liczbą osób, przeznaczane są obiekty do kwarantanny - na przykład internat.

3. Obiekt kwarantanny jest objęty ochroną przez służby porządkowe - przez ochronę, przez policję czy straż pożarną. W takim obiekcie muszą być spełniane wszystkie wymogi - zgodnie z wytycznymi ustawy - związane z prowadzeniem kwarantanny większej liczby osób.

4. Specjalnym rodzajem kwarantanny jest kwarantanna domowa - dotyczy ona na przykład jednej osoby albo całej rodziny, która przebywa w swoim miejscu zamieszkania. 

a. Kwarantanna domowa nie polega tylko na tym, że dana osoba nie chodzi do pracy czy do szkoły. Ona polega na odosobnieniu osoby, która decyzją powiatowego inspektora sanitarnego została skierowana na kwarantannę domową. Taka osoba nie może kontaktować się z żadną inną osobą

b. Oznacza to, że taka osoba nie może na przykład odebrać paczki od listonosza, czy otworzyć drzwi i odebrać pizzy od dostawcy. 

c. Kwarantanna w warunkach domowych oznacza pobyt w domu. Jeśli w tym czasie wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy u osoby poddanej takiej kwarantannie, wówczas natychmiast zostaje ona przywieziona do oddziału chorób zakaźnych.

Różnice między kwarantanną, izolacją i nadzorem epidemiologicznym
Różnice między kwarantanną, izolacją i nadzorem epidemiologicznymRóżnice między kwarantanną, izolacją i nadzorem epidemiologicznym. Tłumaczy w TVN24 Joanna Narożniak, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w WarszawieTVN24

Czym jest izolacja?

1. Izolacja to odosobnienie osoby chorej od pozostałych osób - najczęściej w szpitalu - w celu uniemożliwienia przeniesienia biologicznego czynnika chorobotwórczego na inne osoby.

2. Taką osobę izolujemy najczęściej w specjalnej izolatce - po to, żeby ją wyleczyć i żeby nie przenieść na inne osoby materiału biologicznego, którym jest zakażona.

3. Z osobą izolowaną kontaktuje się wytypowany do tego personel w jednorazowej odzieży ochrony biologicznej.

Autor:asty, pp/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości