Musimy ten sprzęt mieć zabezpieczony tam, gdzie odbywa się bezpośrednia walka z koronawirusem. Tam musimy koncentrować nasze wszystkie siły i wszystkie zapasy. Jeżeli mówimy teraz o zabezpieczeniu wszystkich szpitali w kraju, to oczywiście Agencja Rezerw Materiałowych nie jest w stanie tego zabezpieczyć - mówił w TVN24 rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk mówił w poniedziałek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24, że "mamy bardzo poważne problemy, jeśli chodzi o medyczny sprzęt ochronny" i że "w tej przestrzeni nie doceniono zagrożenia". Do tych słów nawiązał następnie w TVN24 rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Tłumaczył, w jaki sposób odbywa się zaopatrywanie szpitali w medyczny sprzęt ochronny.
- Agencja Rezerw Materiałowych wspólnie z Ministerstwem Zdrowia kupuje sprzęt ochrony osobistej. Ten sprzęt jest w magazynach Agencji Rezerw Materiałowych i jest na bieżąco wydawany. Ale pamiętajmy - dla nas pierwszoplanowe są stacje zakaźne i stacje ratownictwa medycznego - wskazywał. - Jeżeli są jakieś braki w stacji ratownictwa medycznego, to ja liczę, że kierownictwo takiej stacji zna zasady wnioskowania o sprzęt ochrony osobistej i może takie wnioski kierować. Może kierować również do wojewody wniosek o zabezpieczenie środków finansowych, ale przede wszystkim do Ministerstwa Zdrowia o wydanie sprzętu ochrony osobistej - tłumaczył.
"Tam musimy koncentrować nasze wszystkie siły i wszystkie zapasy"
- My musimy ten sprzęt mieć zabezpieczony tam, gdzie odbywa się bezpośrednia walka z koronawirusem, czyli tam, gdzie trafią i będzie trafiało najwięcej osób zakażonych - przekonywał rzecznik resortu. - Tam musimy koncentrować nasze wszystkie siły i wszystkie zapasy. Jeżeli mówimy teraz o zabezpieczeniu wszystkich szpitali w kraju, to oczywiście Agencja Rezerwa Materiałowych nie jest w stanie tego zabezpieczyć - zaznaczył.
Jak mówił Andrusiewicz, "kierownictwo placówek standardowo, rokrocznie zabezpiecza dla swoich pracowników środki ochrony osobistej". - Są zabiegi, operacje. Do tych operacji zawsze był wymagany sprzęt ochrony osobistej. Więc pozostaje pytanie, czy kierownictwo niektórych placówek na bieżąco kupowało ten sprzęt, kiedy nie było koronawirusa - zwrócił uwagę.
Całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia
Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock