Prymas apeluje w sprawie nabożeństw odbywanych 1 listopada

TVN24 | Polska

Autor:
akr//now
Źródło:
PAP, TVN24
Premier o wizytach na cmentarzach w trakcie Wszystkich ŚwiętychTVN24
wideo 2/35
TVN24Premier o wizytach na cmentarzach w trakcie Wszystkich Świętych

O odwołanie mszy, nabożeństw oraz procesji na cmentarzach w dniu Wszystkich Świętych zaapelował prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Zwrócił się w komunikacie, by 1 listopada celebrować je "w kościołach, przy zachowaniu obowiązującego limitu wiernych".

"W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wiernych" prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak zwrócił się z prośbą "o odwołanie Mszy św. i nabożeństw (także procesji) na cmentarzach w Uroczystość Wszystkich Świętych i celebrowanie ich w kościołach, przy zachowaniu obowiązującego limitu wiernych".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Zaapelował również o "nieustawanie w modlitwie za zmarłych, chorych, zakażonych i wszystkich, którzy cierpią z powodu pandemii".

"Niezmiennie prosi także o wzajemny szacunek, solidarność i modlitwę za pracowników służb medycznych, wolontariuszy i wszystkich, którzy w tym trudnym czasie niosą bliźnim pomoc" - czytamy w oświadczeniu.

Cmentarz Rakowicki w KrakowieŁukasz Gągulski/PAP

CZYTAJ WIĘCEJ: "Znajdujemy się w nadzwyczajnej sytuacji". Episkopat apeluje w sprawie odwiedzania grobów >>>

Arcybiskup Polak przypomniał również, że zgodnie z dekretem wydanym na polecenie papieża Franciszka przez Penitencjarię Apostolską, w tym roku odpust zupełny za zmarłych można uzyskać nie przez pierwsze osiem dni listopada, ale przez cały miesiąc.

CZYTAJ TAKŻE: Stolica Apostolska odpowiada na prośby biskupów, zmienia zasady odnośnie Wszystkich Świętych >>>

Episkopat apeluje w sprawie odwiedzania grobów

W piątek natomiast przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki zaapelował o rozłożenie odwiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości.

"Miarą naszej kultury duchowej jest między innymi zdolność pamiętania o tych, którzy odeszli do wieczności. Dlatego, tego dnia miliony Polaków nawiedzają każdego roku groby swoich bliskich, dowodząc tego, że ludzka miłość nie kończy się razem ze śmiercią" - czytamy w apelu.

Przewodniczący KEP arcybiskup Stanisław GądeckiTwitter/@ArchPoznan

"W tym roku jednak znajdujemy się w nadzwyczajnej sytuacji pandemii i dużego wzrostu zakażeń koronawirusem. W trosce o życie i zdrowie naszych rodaków apeluję o rozłożenie nawiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości". 

Poprosił również osoby starsze, "aby w tym roku odłożyły nawiedzanie cmentarzy i pozostały w domach, wyrażając swoją pamięć poprzez wierną modlitwę".

ZOBACZ CAŁY APEL PRZEWODNICZĄCEGO KEP >>>

Premier apeluje o pozostawanie w domu 1 listopada

Premier Mateusz Morawiecki w piątek na konferencji prasowej był pytany o ewentualne zamknięcie cmentarzy 1 listopada. - Decyzję zostawiamy na przyszły tydzień - powiedział. - Będziemy widzieli wówczas, jak wygląda krzywa przyrostu zakażeń i decyzja będzie wtedy ostatecznie podjęta, co do ewentualnych ograniczeń i zasad - wyjaśnił premier.

- Jednak już teraz chcę, w ślad za bardzo wieloma osobami, które apelują o pozostawanie w domu 1 listopada, powtórzyć ten apel. Jeżeli można prosić, to zachęcam do odwiedzenia grobów bliskich parę dni wcześniej, kilka dni później, zostawić to na kilka tygodni później - zaapelował szef polskiego rządu.

Premier o wizytach na cmentarzach w trakcie Wszystkich ŚwiętychTVN24

Autor:akr//now

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Łukasz Gągulski/PAP

Tagi:
Raporty: