TVN24 | Świat

Stolica Apostolska odpowiada na prośby biskupów, zmienia zasady odnośnie Wszystkich Świętych

TVN24 | Świat

Autor:
mtom
Źródło:
PAP

Odpust zupełny dla wiernych zmarłych można w tym roku uzyskać przez cały listopad, a nie tylko w oktawie (osiem dni) Wszystkich Świętych - ogłosiła Stolica Apostolska. Kościół katolicki chce w ten sposób uniknąć skupisk na cmentarzach w dobie pandemii.

W dekrecie wydanym na polecenie papieża Franciszka przez urząd Penitencjarii Apostolskiej ogłoszono, że na wszystkie dni listopada rozszerzony został odpust udzielany tym, którzy odwiedzają cmentarze i modlą się za zmarłych. Odpust ten udzielany jest zawsze od uroczystości Wszystkich Świętych do 8 listopada. Chodzi o to, jak wyjaśniono, by zagwarantować bezpieczeństwo wiernym.

Ponadto na mocy watykańskiego dekretu osoby starsze, chore oraz pozostałe, które nie mogą opuścić domu, na przykład z powodu restrykcji nałożonych przez władze w ich miejscach pobytu, mogą uzyskać odpust zupełny na drodze duchowej łączności ze wspólnotą wiernych i modlitwy za zmarłych.

Czytaj decyzję Penitencjarii Apostolskiej

Kardynał Mauro Piacenza, który jest Penitencjarzem Większym, powiedział w wywiadzie dla watykańskich mediów, że decyzja Stolicy Apostolskiej jest odpowiedzią na prośby wielu biskupów o wyjście naprzeciw potrzebom wiernych. Dzięki temu można rozłożyć w czasie wizyty na cmentarzu - dodał.

- Wzięto pod uwagę normy wydane przez różne cywilne władze państw w celu ograniczenia skupisk podczas pandemii - dodał kardynał Piacenza.

Autor:mtom

Źródło: PAP