Najnowsze

Czy cmentarze będą zamknięte 1 listopada? Premier odpowiada

Najnowsze

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Premier o wizytach na cmentarzach w trakcie Wszystkich Świętych
Premier o wizytach na cmentarzach w trakcie Wszystkich ŚwiętychTVN24
wideo 2/3
TVN24Premier o wizytach na cmentarzach w trakcie Wszystkich Świętych

Decyzję zostawiamy na przyszły tydzień - powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do pytania o ewentualne zamknięcie cmentarzy 1 listopada. Szef rządu zaapelował jednocześnie o rozłożenie odwiedzin grobów na kilka dni.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

- Będziemy widzieli wówczas (w przyszłym tygodniu), jak wygląda krzywa przyrostu zakażeń i decyzja będzie wtedy ostatecznie podjęta, co do ewentualnych ograniczeń i zasad - wyjaśnił premier.

- Jednak już teraz chcę, w ślad za bardzo wieloma osobami, które apelują o pozostawanie w domu 1 listopada, powtórzyć ten apel. Jeżeli można prosić, to zachęcam do odwiedzenia grobów bliskich parę dni wcześniej, kilka dni później, zostawić to na kilka tygodni później - zaapelował szef polskiego rządu.

- Najważniejsze jest, żeby nie było wielkiej kumulacji, wielkiego zgromadzenia w jednym miejscu – przy wejściach, punktach zakupu zniczy, kwiatów. To są miejsca, w których może dochodzić do zakażeń - podkreślił.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 13 632 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To najwyższy bilans od początku epidemii w Polsce. Przekazano także informację o śmierci 153 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Łącznie w Polsce od początku pandemii zakażenie potwierdzono u 228 318 osób, a 4172 z nich zmarły. W ciągu doby wykonano ponad 62,1 tysiąca testów na koronawirusa.

Zamknięte cmentarze?

Wcześniej w sprawie okresu Wszystkich Świętych głos zabierał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - Myślę, że wydamy zalecenia na okres Wszystkich Świętych. Wyjazdy będą stwarzały duże niebezpieczeństwo - powiedział na antenie Polskiego Radia 24.

Wiceszef MZ zauważył, że w tym czasie wielu Polaków przemieszcza się po kraju, aby odwiedzić groby bliskich. - Jest duże niebezpieczeństwo, że będziemy roznosić, niestety, koronawirusa po całym kraju - stwierdził.

- Myślę, że wydamy zalecenia na ten okres Wszystkich Świętych, abyśmy w tym roku jednak ograniczyli te nasze wyjazdy, bo na pewno będzie to stwarzało duże niebezpieczeństwo - powiedział.

Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości