Ministerstwo Zdrowia podało nową listę 18 powiatów objętych żółtą i czerwoną strefą. Wskazało także powiaty, które znalazły się na liście ostrzegawczej. Obostrzenia mają zacząć obowiązywać z piątku na sobotę.
Resort zdrowia ogłosił w czwartek nową listę powiatów z najwyższym przyrostem zakażeń koronawirusem, które spełniają kryteria czerwonych i żółtych stref. Obowiązują tam dodatkowe obostrzenia. W strefie czerwonej - bardziej restrykcyjne, w żółtej - nie tak ostre.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że w strefie czerwonej znalazły się powiaty z czterech województw:
małopolskiego - nowotarski, Nowy Sącz łódzkiego - wieluński oraz łowicki i pajęczański (oba do tej pory w strefie żółtej) mazowieckiego - lipski wielkopolskiego - kolski (nowy na liście)
Natomiast w strefie żółtej będą powiaty z siedmiu województw:
śląskiego - rybnicki (do tej pory w strefie czerwonej), kłobucki (nowy na liście) małopolskiego - tatrzański, nowosądecki (do tej pory w strefie czerwonej), limanowski (wrócił na listę żółtą, którą opuścił w zeszłym tygodniu), miasto Kraków ( do tej pory na liście ostrzegawczej) podkarpackiego - przemyski mazowieckiego - żuromiński (nowy) pomorskiego - kartuski (nowy) świętokrzyskiego - konecki (nowy) warmińsko-mazurskiego - bartoszycki (nowy)
Listę stref czerwonych i żółtych opuściły: ostrowski, ostrzeszowski, pszczyński, Rybnik, Żory, Ruda Śląska, Biała Podlaska, powiaty radziejowski i jarosławski.
Kraska wskazał także powiaty, które znalazły się na liście ostrzegawczej. Są to: brzeski, oleski, myszkowski i Sopot. Wszystkie wymienione powiaty ziemskie i miasto do tej pory nie były na liście ostrzegawczej.
Wiceminister pytany, od kiedy dodatkowe obostrzenia będą obowiązywały, powiedział, że "tak jak zawsze, najczęściej to się odbywa z piątku na sobotę". Dodał, że rozporządzenie musi zostać podpisane przez premiera.
Obostrzenia w czerwonych strefach
W "czerwonych" powiatach jest obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie do 50 osób. Restauracje i gastronomię obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa oraz limit maksymalnie 1 osoby na 4 metry kwadratowe. Kościoły i miejsca kultu religijnego mogą być zapełnione najwyżej w połowie.
W powiatach w czerwonej strefie w kinach zajęte może być 25 proc. miejsc. Parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne. Targi i konferencje nie odbywają się. Siłownie, kluby i centra fitness mają ograniczenie - 1 osoba na 10 m kwadratowych. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez publiczności.
Obostrzenia w żółtych strefach
W "żółtych" powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5-metrowy dystans społeczny. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się do 100 osób. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest też limit - 1 osoba na 4 metry kwadratowe.
W kinach także jest limit 25 procent zajętych miejsc. W strefie żółtej przy organizacji targów i kongresów obowiązuje m.in. limit 1 osoby na 4 metry kwadratowe. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 metrów kwadratowych. Limity w siłowniach i centrach fitness to 1 osoba na 7 metrów kwadratowych. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25-procentowej widowni.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24