Morawiecki: trzeba wyciągać wnioski i starać się być krok przed przestępcami sieciowymi
TVN24
Morawiecki: trzeba wyciągać wnioski i starać się być krok przed przestępcami sieciowymi (wypowiedź z 6 lipca)TVN24
W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów miała miejsce konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego oraz sekretarza stanu, pełnomocnika rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Janusza Cieszyńskiego.
- Tworzymy służbę, która będzie zajmować się problemami cyberprzestępczości - poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał szef MSWiAMariusz Kamiński, będzie to Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC).
i
Relacja odświeża się automatycznie
12:59
Dziękujemy za uwagę, spokojnego popołudnia.
12:59
Zakończyła się konferencja prasowa w KPRM.
12:58
Kamiński: Wszystkie osoby biorące udział w takich wydarzeniach będą surowo ukarane.
12:57
Kamiński: Przyjmuję do wiadomości, że są osoby, które nie chcą się szczepić. Ale jakiekolwiek sytuacje, w których utrudnia się innym dostępu do szczepień, są niedopuszczalne.
12:56
Kamiński o zajściu w punkcie szczepień w Grodzisku Mazowieckim: Wszelkie takie incydenty będą spotykały się z bardzo ostrą reakcją.
12:55
Morawiecki: Poważne państwo ma swoje zasady, które określa ramy działalności podmiotów w różnych sektorach gospodarki. Procedowana ustawa nie ma na celu uderzenia w kogokolwiek, tylko ucywilizowania relacji z innym państwem jako pełnoprawnym partnerem.
12:53
Pada pytanie o ustawę anty-TVN i jej wpływ na kontakty Polski z USA.
12:52
Morawiecki: Mamy infrastrukturę, która pozwala zaszczepić 700 000 osób dziennie.
12:52
Premier: Na Radzie Medycznej nie było dyskusji o powszechnym obowiązku szczepień, natomiast, jeśli chodzi o pewne grupy zawodowe, mundurowe, zwłaszcza służbę zdrowia, jest dyskutowany taki temat.
12:49
Premier o czwartej fali pandemii: Przeanalizowaliśmy kilka wariantów przebiegu fali. Podobnie jak wcześniej informowaliśmy, na razie najgorsze scenariusze pokazują kilkanaście tysięcy zachorowań dziennie.
12:48
Rozpoczęły się pytania od dziennikarzy.
12:48
Cieszyński mówi o szczegółach powołania funduszu cyberbezpieczeństwa.
12:47
Mateusz Morawiecki
12:46
Głos zabiera Janusz Cieszyński.
12:46
Kamiński: Od stycznia przyszłego roku ruszamy z naborem. Myślę, że to będzie duża inwestycja w nasze bezpieczeństwo.
12:45
Kamiński: Nie testy fizyczne będą decydować o przyjęciu do służby w CBZC, ale wiedza.
12:44
Kamiński: Mamy przewidzianą działkę na warszawskich Szczęśliwicach. Tam stanie nowoczesny budynek CBZC.
12:44
Kamiński: Ta służba będzie liczyła około 1800 funkcjonariuszy.
12:42
Kamiński: Potrzebne będą zdecydowane kroki, aby stworzyć nową jakość.
12:41
Kamiński prezentuje projekt ustawy o powołaniu CBZC - Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.
12:40
Głos zabiera minister Mariusz Kamiński.
12:40
Morawiecki: Internet może być miejscem bezpiecznym, ale musimy przepędzić z niego przestępców.
12:40
Morawiecki: Powołany zostanie też fundusz cyberbezpieczeństwa, z którego będziemy finansować walkę z cyberprzestępczością.
12:39
Morawiecki: Dziś nadszedł czas, żeby powołać służbę, która odpowie na szerzące się cyberataki.
12:38
Morawiecki: Tworzymy służbę, która specjalnie będzie zajmować się problemami cyberprzestępczości.
12:37
Morawiecki: Nie ma dnia, żebyśmy nie słyszeli o jakiś cyberatakach ze świata, najczęściej sterowanych z Rosji. Cyberprzestępczość to plaga XXI wieku.
12:36
Morawiecki: Wiemy doskonale, że w ślad za rozwojem różnych technik podążają przestępcy.
12:35
Głos zabiera premier Mateusz Morawiecki.
12:35
Dzień dobry, zapraszamy na relację z konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego oraz sekretarza stanu Janusza Cieszyńskiego.
Od kilku tygodni na jednym z komunikatorów pojawiają się zrzuty ekranu, na których widać domniemaną korespondencję ze skrzynki szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka prowadzoną między innymi z premierem i innymi urzędnikami państwowymi. Pomimo prywatnych adresów mailowych poruszane są tam tematy związane z funkcjonowaniem państwa.
- Cała Europa, i wraz z nią Polska, doświadcza wielu ataków cybernetycznych, ataków hakerskich. Właściwie nie ma dnia, abym nie czytał w prasie międzynarodowej informacji o tym, że ta czy inna jurysdykcja lub instytucja padła ofiarą ataku hakerskiego. Także w Polsce taki incydent się zdarzył, niestety miał miejsce w odniesieniu do urzędników publicznych – komentował premier.
Według niego "skrzynki, które są przytaczane jako przykłady w sprawie ostatniego ataku hakerskiego, nie były używane do korespondencji jakichkolwiek dokumentów niejawnych".
Jak mówił, z tej sytuacji, "jak z każdego problemu, z każdego potknięcia trzeba wyciągnąć konsekwencje, trzeba wyciągać jakieś wnioski". - I my takie wnioski wyciągamy. Przede wszystkim staramy się dokonać pewnych zmian w całych procedurach dotyczących szyfrowania i tworzenia kluczy bezpieczeństwa przy używaniu mediów społecznościowych i skrzynek mailowych – wskazywał Morawiecki.
Jego zdaniem "wszystkie najsilniejsze kraje świata padają ofiarą ataków hakerskich". - Jednak trzeba z nich wyciągać wnioski i starać się być czasami krok przed tymi przestępcami sieciowymi, a czasami niestety, jak znajdziemy się o krok za nimi, jak najszybciej nadrabiać zaległości - dodawał.