Janusz Cieszyński

Janusz Cieszyński

Palantir, amerykańska korporacja zajmująca się analizą danych dla wojska i wywiadu, dostarcza oprogramowanie polskiej administracji. Na razie robi to za darmo. Do tej pory wiadomo było o jej współpracy z kancelarią premiera. Ale, jak wynika z ustaleń tvn24.pl, podmiotów korzystających z technologii Palantira jest więcej.

Polski rząd kolejny raz próbuje chronić dzieci przed pornografią. Całość obowiązków związanych z blokowaniem treści chce, pod groźbą kar finansowych, przerzucić na dostawców internetu. - Jak można karać za dostęp do treści, które są legalne, których nie jesteśmy wytwórcami, nie retransmitujemy i nie zarabiamy na nich? - zastanawiają się operatorzy. Ale problem jest poważny.

Rozlewa się kryzys w zespole CERT Polska, jednej z trzech najważniejszej instytucji zajmujących się cyfrowym bezpieczeństwem kraju. Jak wskazują pracownicy tej instytucji, ich szef Przemysław Jaroszewski został zmuszony do odejścia za sprawą politycznych nacisków. Napisali list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego i nie wykluczają, że również odejdą. 

Tysiące prób hakerskich i żadna z nich nie była udana. Marszałek Elżbieta Witek zapewnia, że system do zdalnego głosowania jest bezpieczny. Pytań o bezpieczeństwo jest wiele w związku z nasileniem się ataków hakerskich. Tym bardziej, że odpowiedzi od ministra Michała Dworczyka brak. Jak natomiast poinformowała Wirtualna Polska, osoby, które przestały pracować w Sejmie - nie chodzi tylko o posłów - mają wciąż dostęp do sejmowych skrzynek mailowych i mogą podszywać się pod pracowników parlamentu. Materiał magazynu "Polska i Świat".