Kwaśniewski: Prezydent nie powinien podpisywać ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Jest niekonstytucyjna

Źródło:
TVN24, PAP
Kwaśniewski: Prezydent nie powinien podpisywać ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Jest niekonstytucyjna
Kwaśniewski: Prezydent nie powinien podpisywać ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Jest niekonstytucyjnaTVN24
wideo 2/4
Kwaśniewski: Prezydent nie powinien podpisywać ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Jest niekonstytucyjnaTVN24

Ustawa o komisji do spraw badania wpływów rosyjskich jest elementem cynicznej politycznej gry - ocenił w "Kropce nad i" w TVN24 były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Jak zaznaczył, jest "niekonstytucyjna" i Andrzej Duda nie powinien jej podpisywać.

Sejm 14 kwietnia uchwalił ustawę o powołaniu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne w latach 2007-2022. Z inicjatywą jej powołania wyszli w grudniu posłowie PiS. Komisja ma funkcjonować na zasadach podobnych do funkcjonowania komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji warszawskiej. Senacka komisja ustawodawcza opowiedziała się w środę za odrzuceniem ustawy.

Aleksander Kwaśniewski został zapytany w czwartek w "Kropce nad i" o to, co się stanie, kiedy prezydent podpisze ustawę, jeżeli trafi ona na jego biurko.

- Wtedy prezydent Duda weźmie udział w hucpie polegającej na tym, że przed wyborami tworzy się komisję, która niczego nie może ani zbadać, ani nie będzie miała czasu na sformułowanie jakichś sensownych wniosków, tylko zajmie się opluwaniem przeciwników politycznych PiS-u po to, żeby ich osłabić przed wyborami, żeby ich szanse wyborcze były niewielkie - ocenił.

Dodał, że "pewnie głównie chodzi o Donalda Tuska, ale nie tylko, także chodzi o PSL, które wtedy było w koalicji". 

W ocenie Kwaśniewskiego ustawa jest "niekonstytucyjna". - Jest elementem cynicznej politycznej gry - dodał. - To jest kolejny element jakiegoś politycznego czarnego PR-u, wymyślanego gdzieś tam na Nowogrodzkiej (siedziba PiS - red.), który ma służyć jednemu: mamy wygrać w tych wyborach, mamy utrzymać władzę, a zwycięzców się nie sądzi, więc kto później będzie pamiętał, że taka komisja przez półtora miesiąca obrzuciła błotem tylu i tylu ludzi - mówił.

Dodał, że prezydent "nie powinien tej ustawy podpisywać".

Aleksander KwaśniewskiTVN24

Kwaśniewski o słowach Poroszenki o "deputinizacji"

Odniósł się także do słów byłego prezydenta Ukrainy. Petro Poroszenko, który w poniedziałek wraz z Kwaśniewskim wziął udział w panelu pod tytułem "Ukraina w czasie wojny i po wojnie" podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC), powiedział, że potrzebna jest "deputinizacja" całego kontynentu, w tym Polski, Niemiec, Francji, a także samej Rosji.

Kwaśniewski zapytany, czy Polskę trzeba deputinizować, odpowiedział, że Poroszenko mówił to w tym sensie, iż "należy uwolnić kraje, przede wszystkim myślał o Europie Zachodniej, od wpływów rosyjskich i w tym jest dużo racji".

- Niewątpliwie te wpływy rosyjskie są w różnych ugrupowaniach politycznych, pani (Marine) Le Pen, (Matteo) Salvini we Włoszech, ale one również są związane z działalnością potężnych grup biznesowych, które jednak cały czas patrzą na Rosjan, straciły pieniądze. Więc w tym sensie należy rozumieć tę deputinizację - dodał. 

- W Polsce ja bym to rozumiał jako przede wszystkim mądrą politykę, która nie spowoduje, że Rosja czy Putin będzie mógł się tutaj bardziej rozpychać, a z tym jest różnie u nas - powiedział. 

Kwaśniewski o postępowaniu w sprawie Tuska: PiS sobie strzela w kolano

Kwaśniewski skomentował śledztwo wszczęte w sprawie przekroczenia uprawnień w 2014 roku przez ówczesnego premiera Donalda Tuska. Zawiadomienie w listopadzie zeszłego roku złożył Marek Falenta i odnosiło się ono do kontroli w spółce Składy Węgla.

- Wydaje mi się, że takimi podsunięciami PiS absolutnie odcina sobie możliwość uzyskania głosów ludzi niezdecydowanych - ocenił Kwaśniewski. Dodał, że "to jest decyzja tak bardzo polityczna, nie do usprawiedliwienia, i wiadomo, że wymierzona tylko w jedną osobę, czyli w lidera największej partii opozycyjnej". - PiS sam sobie strzela w kolano takimi skierowanymi tylko w Tuska, czy w ogóle w opozycję, akcjami, bo to pokazuje, że oni z demokracją niewiele mają wspólnego, a dla niezdecydowanego wyborcy to powinien być mocny argument. Polska wybiera między demokracją i jakimś systemem Nowogrodzkiej czy systemem PiS-owskim, który mniej więcej wiemy, jak wygląda - mówił były prezydent. 

Kwaśniewski o decyzji PSL i Polski 2050

Odniósł się także do decyzji PSL i Polski 2050 o pójściu razem do wyborów parlamentarnych. Ocenił, iż "dobrze, że jest decyzja dwóch ugrupowań programowo podobnych, potrzebujących siebie nawzajem". - Życzę im wszystkiego najlepszego. Moim zdaniem, jeżeli uda im się nie zgubić nikogo z ich elektoratu, czyli dojechać z tym wynikiem około 15 procent, to będzie to mocna siła - powiedział. 

Były prezydent komentował także słowa Włodzimierza Czarzastego, wicemarszałka Sejmu i współprzewodniczącego Nowej Lewicy. W czwartek na spotkaniu z mieszkańcami w Katowicach zapowiedział, że po wygranych wyborach Lewica chce "renegocjować konkordat". - Jeżeli nie da się renegocjować, wypowiemy konkordat - dodał. 

- Życzę, żeby Lewica uczestniczyła we władzy po tych wyborach. Na ile będzie potrafiła przekonać swoich partnerów, że trzeba renegocjować konkordat, to zobaczymy - powiedział. Dodał, że dzisiaj tym tematem by się nie zajmował. - Rozumiem, że to dla tożsamości programowej Lewicy jest ważne - mówił. 

Pytany, czy można wypowiedzieć konkordat, odparł, że jego zdaniem "można na jakichś warunkach". - Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę z konsekwencji tego. Na przykład sugestia renegocjacji konkordatu, gdyby coś takiego teoretycznie nastąpiło, może się spotkać z odpowiedzią ze strony watykańskiej, że my nie jesteśmy tym zainteresowani - dodał. 

Kwaśniewski o zleceniu przez Czarnka badań "zaangażowania społeczeństwa polskiego w pomoc Żydom"

Kwaśniewski odniósł się także do zapowiedzi ograniczenia przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka środków dla Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. To reakcja na wypowiedź prof. Barbary Engelking, dyrektorki Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. 

- Polacy mieli potencjał, żeby stać się sojusznikami Żydów. Można było mieć nadzieję, że będą się inaczej zachowywać, że będą neutralni, że będą życzliwi, że nie będą do tego stopnia wykorzystywać sytuacji i nie będzie tak rozpowszechnionego szmalcownictwa - mówiła profesor Engelking w "Kropce nad i" w TVN24.

- Ja bardzo szanuję panią profesor Engelking. Znam, czytałem jej opracowania, uważam, że jest to jeden z najwybitniejszych znawców tematyki Holokaustu, także z dużą wrażliwością - powiedział Kwaśniewski.  

Jego zdaniem "atak, który rozpoczął się, też niestety ma kontekst wyborczy". Dodał, że PiS i Ziobro chcą do wyborów pójść jako "ugrupowania, które bronią polskiej suwerenności przed Unią Europejską, Niemcami, przed Rosją, bronią dobrego imienia Polski przed wszystkimi, którzy mają jakiekolwiek uwagi krytyczne wobec nas samych, za granicą czy tu w Polsce". 

- Natomiast wypowiedzi ministra Czarnka to jest powrót do najczarniejszych okresów w Polsce, kiedy polityka, ministrowie chcieli decydować o nauce, o tym, jakie prace naukowe będą publikowane, jacy naukowcy będą zatrudniani. To ingerencja, która całkowicie jest niezgodna z konstytucją i zasadą, którą zapisaliśmy tam, autonomii uczelni i wolności nauki, która szuka prawdy - ocenił Kwaśniewski. 

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, że zlecił badania "zaangażowania społeczeństwa polskiego w pomoc Żydom". 

- Ta praca została, moim zdaniem, już wykonana. Wielkie dwutomowe opracowanie profesor Engelking i profesora (Jana) Grabowskiego pokazuje, jak to było w różnych rejonach, ale jeżeli chce to zrobić jakiś kolejny instytut, to proszę bardzo. Jeżeli to będą działania rzeczywiście naukowe, nieobliczone na to, że w ciągu dwóch miesięcy będziemy mieli już opracowania, będziemy je drukować, bo wtedy nie jest nauka, tylko zwyczajna propaganda, a najczęściej to jest po prostu kłamstwo, to uważam, że badań naukowych nigdy dosyć - mówił były prezydent. 

Dodał, że "jeżeli będą uczciwe i prawdziwe, to przyniosą mniej więcej takie rezultaty, jakie już znamy".

- Byli Polacy i im się należy największy szacunek, którzy Żydom pomagali, ryzykując własnym życiem, byli tacy, którzy zachowywali wobec tego wszystkiego bierność, i ich była większość, i byli oczywiście tacy, była to mniejszość Polaków, którzy zajmowali się szmalcownictwem, donosami, pokazywaniem, gdzie mieszkali Żydzi. Byli częścią tej wielkiej tragedii Holokaustu jako współsprawcy. Nie mówię o Polakach w całości, a mówię o grupie Polaków, która istniała, żyła - mówił Kwaśniewski. 

Kwaśniewski o zleceniu przez Czarnka badań "zaangażowania społeczeństwa polskiego w pomoc Żydom"
Kwaśniewski o zleceniu przez Czarnka badań "zaangażowania społeczeństwa polskiego w pomoc Żydom"TVN24

Autorka/Autor:js/adso

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

W czołowym zderzeniu samochodów na obwodnicy Kłodzka zginęły dwie osoby. Droga w czwartkowy wieczór była całkowicie zablokowana.

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Źródło:
Telewizja Kłodzka, TVN24

Dziesiątki tysięcy ludzi ponownie protestowały w Tbilisi przeciwko forsowanej przez rząd ustawie o zagranicznych agentach, której projekt poprzedniego dnia przeszedł drugie czytanie w parlamencie. Policja użyła gazu i zatrzymała kilka osób - podała agencja AFP.

W Gruzji trwają protesty przeciw ustawie o "obcych wpływach"

W Gruzji trwają protesty przeciw ustawie o "obcych wpływach"

Źródło:
PAP

Dziś obchodzimy 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Szef MSZ Radosław Sikorski leci na trzydniową wizytę do Waszyngtonu. Oto siedem rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 3 maja.

Siedem rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 3 maja

Siedem rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 3 maja

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

Zdzisław Krasnodębski, od 10 lat europoseł PiS, tym razem nie znalazł się na listach kandydatów tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Obecnie rozwiązujemy kontrakt" - napisał. Dodał, że w takiej sytuacji będzie mógł "swobodnie formułować swoje opinie o grze zespołu", w którym znajdował się przez dekadę i "o dobrych i złych decyzjach".

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

Źródło:
tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"

Rosja prowadzi działania hybrydowe. Ostatnio dotknęły one Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Wielkiej Brytanii - czytamy w oświadczeniu wydanym przez NATO w czwartek po południu. Pakt Północnoatlantycki podkreśla w nim, że sojusznicy "wspierają i wykazują solidarność" z krajami, które doświadczają działań Moskwy.

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Viktor Orban jest koniem trojańskim Władimira Putina w Unii Europejskiej. A Mateusz Morawiecki - przepraszam, że to mówię - ale zachowuje się jak "pożyteczny idiota" - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy i europoseł. Odniósł się ten sposób do relacji byłego polskiego premiera i szefa węgierskiego rządu. Polityk mówił też, że Andrzej Duda nie wybierze polskiego komisarza w Unii Europejskiej po wyborach 9 czerwca, bo te kompetencje ma rząd.

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Źródło:
TVN24

Pogoda w kolejnych dniach długiego majowego weekendu może zrobić się niebezpieczna. W wielu regionach Polski należy spodziewać się burz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń.

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Niczego nie wykluczam, bo mamy do czynienia z kimś, kto niczego nie wyklucza - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron pytany przez "The Economist" o to, czy nadal nie wyklucza wysłania wojsk na Ukrainę. Jak dodał, "Francja jest krajem, który przeprowadzał interwencje militarne, także w ostatnim czasie". - Gdyby Rosjanie przedarli się przez linię frontu, gdyby pojawiła się prośba ze strony Ukrainy, zasadne byłoby zadanie sobie tego pytania - stwierdził.

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Źródło:
"The Economist", tvn24.pl

Turcja zatrzymała w czwartek wymianę handlową z Izraelem - przekazała agencja Bloomberg, powołując się na informacje z kręgów rządowych w Turcji. Podano, że zawieszony został cały eksport i import. Israel Katz, szef izraelskiej dyplomacji, odnosząc się do Recepa Tayyipa Erdogana, stwierdził, że "tak zachowuje się dyktator, lekceważący interesy narodu tureckiego".

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk skrytykował Mateusza Morawieckiego, który w prorosyjskim węgierskim tygodniku "Mandiner" miał stwierdzić, że "Bruksela stanowi zagrożenie dla demokracji europejskiej". Wcześniej Morawiecki powiedział o Viktorze Orbanie, że jest jego "przyjacielem". Były premier na wpis obecnego szefa rządu zareagował w czwartek wieczorem.

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na wojny domowe czas był wtedy, gdy wokół był pokój. Dziś, gdy za naszymi granicami jest wojna, przestrzeni na wzajemne wyniszczanie się wewnątrz już nie ma. Za długo próbowano dzielić Polskę na dwa obozy - powiedział w orędziu z okazji Dnia Flagi RP marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że "bezpieczną, mądrą i stabilną będzie tylko jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków".

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Było po godzinie drugiej w nocy, gdy pijany 28-latek wjechał fiatem punto w jeden z budynków w Nakle nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie), uszkadzając przy tym przyłącze gazowe. W związku z rozszczelnieniem instalacji, konieczna była ewakuacja mieszkańców.  

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Źródło:
tvn24.pl

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

13 okręgów wyborczych i wiele znanych twarzy wśród kandydatów, a także sporo kontrowersji. Tak przedstawiają się listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego. W czwartek minął termin zgłaszania list kandydatów. Prezentujemy najciekawsze polityczne rywalizacje w każdym z okręgów.

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Źródło:
TVN24, PAP

Chcemy rozpocząć dyskusję na temat przyszłej konstytucji dla Europy - powiedział w czwartek kandydat Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego Robert Biedroń. Jak dodał, "nie może być tak, że Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Szefowa sztabu, ministra ds. równości Katarzyna Kotula, poinformowała, że Lewica zebrała pod swoimi listami 350 tysięcy podpisów.

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

Źródło:
PAP

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W wydarzeniu nie wzięli udziału były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były prezes TVP Jacek Kurski.

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

Źródło:
TVN24, PAP
W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24