Komisja, która ma zbadać rosyjskie wpływy w Polsce. Sejm przyjął ustawę

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24
Sejm przyjął ustawę o komisji, która ma zbadać rosyjskie wpływy w Polsce
Sejm przyjął ustawę o komisji, która ma zbadać rosyjskie wpływy w PolsceTVN24
wideo 2/9
Sejm przyjął ustawę o komisji, która ma zbadać rosyjskie wpływy w PolsceTVN24

Sejm przyjął w piątek ustawę o komisji do zbadania rosyjskich wpływów na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski. Opozycja twierdzi, że to wymierzona właśnie w nią, niekonstytucyjna regulacja. Jeszcze przed głosowaniem Janusz Kowalski z Solidarnej Polski przyznał, że ma nadzieję, iż "efektem pracy komisji będzie postawienie Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu". Ustawa trafi teraz do Senatu.

Nad złożonym przez PiS projektem ustawy w sprawie komisji do spraw badania rosyjskich wpływów na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022 posłowie dyskutowali w środę. Opozycja zapowiadała głosowanie przeciw projektowi, argumentując, że jest niekonstytucyjny. Posłowie PiS przekonywali natomiast, że komisja jest istotna dla bezpieczeństwa państwa.

W piątek po południu odbyło się głosowanie. Wzięło w nim udział 450 posłów. Za było 233 (225 z PiS, 3 z Kukiz'15 i trzy osoby z koła Polskie Sprawy oraz dwóch posłów niezrzeszonych). Przeciw głos oddało 208 parlamentarzystów (123 z KO, 42 z Lewicy, 24 z KP-PSL, 5 z Polski 2050, 4 z Porozumienia, 3 z Lewicy Demokratycznej, 3 z koła Wolnościowcy oraz 4 niezrzeszonych). Od głosu wstrzymało się 9 posłów (9 członków Konfederacji). 10 nie głosowało.

Ustawa została przyjęta i trafi teraz pod obrady Senatu.

ZOBACZ WYNIKI INDYWIDUALNE >>>

Głosowanie w sprawie powołania komisji do spraw badania wpływów rosyjskichsejm.gov.pl
Sejm uchwalił ustawę o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo Polski. Trafi ona do Senatu
Sejm uchwalił ustawę o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo Polski. Trafi ona do SenatuTVN24

"To ma być tylko i wyłącznie bat na opozycję"

Tuż po głosowaniu rzecznik PSL Miłosz Motyka komentował w rozmowie z reporterem TVN24 Janem Piotrowskim, że w Senacie "będzie pewnie odrzucenie tej patoustawy wprowadzającej patokomisję w całości". - Później jest pytanie o pana prezydenta, który chyba ustawy, która de facto może zdjąć z urzędu każdego, także pana prezydenta, nie podpisze - dodał.

Motyka: to ma być tylko i wyłącznie bat na opozycję
Motyka: to ma być tylko i wyłącznie bat na opozycjęTVN24

Według Motyki komisja opisana w ustawie "to nie jest ciało, które cokolwiek będzie wyjaśniało". - To ma być tylko i wyłącznie bat na opozycję na podstawie wydumanych oskarżeń Prawa i Sprawiedliwości - ocenił. - Jeśli chcą cokolwiek wyjaśniać, to niech się wytłumaczą, dlaczego w ciągu ostatnich siedmiu lat tak lawinowo wzrósł import węgla z Rosji, jak to się stało, że nie zerwali kontraktu na gaz - dodał Motyka.

Rzecznik PSL zapowiedział, że jego ugrupowanie "nie oddeleguje najpewniej do tego cyrku swoich przedstawicieli".

Rzecznik PSL: nie oddelegujemy najpewniej do tego cyrku swoich przedstawicieli
Rzecznik PSL: nie oddelegujemy najpewniej do tego cyrku swoich przedstawicieliTVN24

Rzecznik PiS: w interesie nas wszystkich jest, by ta sprawa została dogłębnie zbadana

Wcześniej, przed głosowaniem, rzecznik PiS Rafał Bochenek pytany był na briefingu o zapowiedzi opozycji, że raczej nie przedstawi ona swych kandydatów do tej komisji oraz czy jej powołanie ma w związku z tym sens. - Mam nadzieję, że - mimo wszystko - opozycja się zreflektuje i będzie chciała się w to zaangażować, bo w interesie nas wszystkich jest to, by ta sprawa została dogłębnie zbadana. Zwłaszcza, że okres, który będzie podlegał weryfikacji i badaniu przez tę komisję dotyczy okresu od 2007 roku do 2022 roku - odpowiedział Bochenek.

Według niego, "tu nie ma żadnego podtekstu politycznego, bo będzie badany zarówno czas, kiedy rządziła PO i PSL, jak również PiS". - Będziemy weryfikować te wszystkie decyzje, które zapadały, jakie było tło, decyzje, które zapadały w kwestii bezpieczeństwa energetycznego Polaków - zaznaczył rzecznik PiS.

Kowalski: mam nadzieję, że efektem pracy komisji będzie postawienie Tuska przed Trybunałem Stanu

Wiceminister rolnictwa, polityk Solidarnej Polski Janusz Kowalski mówił w rozmowie z reporterem TVN24 Arturem Molędą, że jego partia "bezwzględnie popiera projekt komisji, która będzie badała wpływy rosyjskie". - Uważam od ponad kilkunastu lat, że takie osoby, jak Donald Tusk czy Waldemar Pawlak powinny w ramach deputinizacji być rozliczone - dodał.

Dopytywany, czy ten projekt jest robiony pod Tuska, odpowiedział, że "już w 2010-2011 roku mówił, że potrzebne jest rozliczenie Tuska i Pawlaka za umowę gazową z października 2010 roku, proputinowską, progaspromowską". 

- Mam nadzieję, że efektem pracy tej komisji będzie również postawienie Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu - mówił Kowalski.

Kowalski: mam nadzieję, że efektem pracy komisji będzie postawienie Tuska przed Trybunałem Stanu
Kowalski: mam nadzieję, że efektem pracy komisji będzie postawienie Tuska przed Trybunałem StanuTVN24

Joński: ta komisja będzie mogła wszystko

Poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński podkreślał, że "nigdy nie było drugiej takiej komisji, która będzie miała tak silne uprawnienia". - Będzie mogła wszystko. Tak jakby ABW, CBA, prokuratura i sąd w jednym - ocenił.

Dodał, że trzeba zaznaczyć, że to nie będzie komisja sejmowa. - To będzie komisja weryfikacyjna, a różnica jest taka, że przewodniczącego tej komisji będzie powoływał premier Morawiecki, więc powoła kogoś ze swojego obozu - powiedział.

Joński o komisji, która ma zbadać rosyjskie wpływy w Polsce
Joński o komisji, która ma zbadać rosyjskie wpływy w PolsceTVN24

Stefaniak: najpierw niech PiS zbada te wpływy w swoich szeregach

- Jeżeli ja słyszę, że PiS chce badać takie wpływy, to najpierw niech zbada te wpływy w swoich szeregach - skomentował Jakub Stefaniak z Koalicji Polskiej-PSL.

- Ich działania i ich koalicjantów wskazuje na to, że bardzo często posługują się wręcz rosyjską retoryką. Więc jeżeli się tą retoryką posługują, to widocznie myślą podobnie - dodał.

- Ta komisja, tak naprawdę, to miałby być pewnego rodzaju może straszak, albo inaczej, to już nawet jest krok dalej. To już jest próba zadziałania tak jak Stalin kiedyś próbował wymazywać ze zdjęć swoich przeciwników politycznych (...) Dzisiaj PiS chce to samo robić z politykami opozycji - ocenił.

Stefaniak: najpierw niech PiS zbada te wpływy w swoich szeregach
Stefaniak: najpierw niech PiS zbada te wpływy w swoich szeregachTVN24

Komisja do zbadania rosyjskich wpływów

Projekt ustawy o Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 posłowie PiS złożyli w Sejmie na początku grudnia ubiegłego roku. Według ich pomysłu organ ten ma funkcjonować na zasadach podobnych do funkcjonowania komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji warszawskiej.

Zgodnie z przyjętą w piątek przez Sejm ustawą komisja ma się składać z 9 członków powoływanych i odwoływanych przez Sejm, a na jej czele ma stanąć przewodniczący wybierany spośród członków komisji. Kluby poselskie miałyby przedstawić kandydatów do komisji w ciągu dwóch tygodni od wejścia przepisów w życie.

W ustawie wskazano, że komisja ma prowadzić postępowania mające na celu wyjaśnianie przypadków "funkcjonariuszy publicznych lub członków kadry kierowniczej wyższego szczebla, którzy w latach 2007-2022 pod wpływem rosyjskim, działali na szkodę interesów RP".

Komisja ma analizować m.in. czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki. Decyzje, które mogłaby podejmować komisja, to m.in.: uchylenie decyzji administracyjnej wydanej w wyniku wpływów rosyjskich, wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat.

Komisja wymierzona w opozycję?

Komisja - przed czym ostrzegała prokurator Ewa Wrzosek - ma mieć nieograniczony dostęp do wszystkich śledztw, umów, tajemnic przedsiębiorstw, telefonów i maili. PiS obstaje przy komisji, bo chce udowodnić, że rząd PO-PSL był uległy wobec Rosji i działał na jej korzyść.

- Ta komisja pokaże, że tak odpowiedzialnych ludzi Polacy nie powinni wybrać z bardzo prostego względu: ze względu na swoje bezpieczeństwo - mówił Piotr Kaleta, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Celem Prawa i Sprawiedliwości jest to, żeby na tak zwanej ławie oskarżonych zasiadł Donald Tusk, Waldemar Pawlak i zacznie się grillowanie - uznał Marek Biernacki, poseł Koalicji Polskiej.

Autorka/Autor:ft,js, akr/kab

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Trwa spór w Państwowej Komisji Wyborczej o decyzje Sądu Najwyższego w sprawie jej uchwał. Na szali leżą subwencja dla Prawa i Sprawiedliwości i miliony złotych, a członkowie komisji są tak bardzo podzieleni w tym temacie, że przez najbliższych siedem tygodni postanowili nie robić nic. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Zawieszone prace PKW. Skąd wziął się pat

Zawieszone prace PKW. Skąd wziął się pat

Źródło:
TVN24

Ukraińskie służby zatrzymały urzędniczkę podejrzaną o udzielanie pomocy w ucieczkach przed mobilizacją wojskową. "Funkcjonariusze organów ścigania znaleźli pieniądze niemal w każdym zakątku mieszkania: w szafkach, szufladach, wnękach" – przekazano w raporcie.

Trzymała "pieniądze niemal w każdym zakątku mieszkania"

Trzymała "pieniądze niemal w każdym zakątku mieszkania"

Źródło:
PAP

W izraelskim ataku na obóz palestyńskich uchodźców w północnym Libanie zginął Sajed Atallah - dowódca zbrojnego ramienia Hamasu - poinformował Reuters, powołując się na związane z Hamasem media.

Dowódca zbrojnego ramienia Hamasu zginął w izraelskim nalocie

Dowódca zbrojnego ramienia Hamasu zginął w izraelskim nalocie

Źródło:
PAP, Reuters

Na terenach na południu kraju wciąż usuwane są skutki wrześniowej powodzi. Kataklizm spowodował wiele szkód - czyha tam wiele zagrożeń, także dla naszego zdrowia. Dotyczy to również grzybów. Dlaczego nie powinniśmy ich tam zbierać? Tłumaczyła mykolog doktor habilitowana Marta Wrzosek.

"Szczególnie unikajmy tych miejsc". Gdzie nie zbierać grzybów

"Szczególnie unikajmy tych miejsc". Gdzie nie zbierać grzybów

Źródło:
PAP
Nie ma co się zarzekać, że "moje dziecko to nigdy"

Nie ma co się zarzekać, że "moje dziecko to nigdy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, w Biurze Delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz w Diecezjalnym Centrum Służby Rodzinie i Życiu przeprowadzono w piątek przeszukania pod nadzorem prokuratury. Rzecznik diecezji poinformował, że czynności wiążą się z prowadzonymi postępowaniami.

Przeszukania w kurii w Sosnowcu

Przeszukania w kurii w Sosnowcu

Źródło:
PAP

Sąd odroczył decyzję w sprawie aresztu Janusza Palikota. Były europoseł PiS oraz były minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel opublikował tekst o "kulisach utraty władzy przez PiS na Podlasiu". Członek PKW Ryszard Kalisz informuje, że w komisji trwa pat dotyczący oceny statusu nieuznawanej izby Sądu Najwyższego. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 5 października.

Decyzja w sprawie Palikota, kulisy utraty władzy PiS, pat w PKW

Decyzja w sprawie Palikota, kulisy utraty władzy PiS, pat w PKW

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

Większość kadry wśród najważniejszych stanowisk w Ochotniczych Hufcach Pracy stanowią ludzie Lewicy. Nowy komendant wskazany przez ministrę rodziny, formalnie nadzorującą OHP, to kiedyś prominentny działacz warszawskiego SLD i Ruchu Palikota, który wyznaczył szereg nowych komendantów wojewódzkich. Na szesnastu obecnie związki z Lewicą ma co najmniej dziesięciu. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Kiedyś "zagłębie etatów dla aktywistów PiS". Teraz obsadziła je Lewica

Kiedyś "zagłębie etatów dla aktywistów PiS". Teraz obsadziła je Lewica

Źródło:
TVN24

Władze meksykańskiego miasta Salamanca poinformowały, że 12 osób zginęło w szeregu powiązanych ze sobą ataków. W jednym przypadku pozostawiono koło ciał ofiar baner symbolizujący jeden z karteli narkotykowych.

Ciała w różnych miejscach miasta

Ciała w różnych miejscach miasta

Źródło:
PAP

Dzieci opuszczone, osierocone albo odebrane rodzicom - noworodki, zamiast trafić do pieczy zastępczej, nierzadko pozostają w murach szpitala, pod opieką lekarzy. Miesiącami czekają, aż znajdzie się dla nich nowy dom albo tymczasowa rodzina.

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Członek PKW Ryszard Kalisz przekazał w "#BezKitu", że Komisja nie będzie na razie zwoływała posiedzeń, ponieważ pojawił się w niej pat dotyczący oceny statusu nieuznawanej izby Sądu Najwyższego. - W praktyce, w przypadku PiS-u chociażby, oznacza to tyle, że PiS będzie otrzymywał (...) subwencję i dotacje w pełnej wysokości do czasu, aż (...) Sąd Najwyższy nie orzeknie w tej sprawie - wyjaśniał.

Kalisz: Mamy pat w PKW. Oznacza to, że PiS będzie otrzymywał subwencję do czasu wyroku SN

Kalisz: Mamy pat w PKW. Oznacza to, że PiS będzie otrzymywał subwencję do czasu wyroku SN

Źródło:
TVN24

Do księży z diecezji sosnowieckiej trafiła instrukcja na wypadek zatrzymania. To pokłosie ostatnich wydarzeń w związku z aferą pedofilską z duchownymi.

Afera pedofilska w sosnowieckiej diecezji. Kuria ze wskazówkami dla księży na wypadek zatrzymania

Afera pedofilska w sosnowieckiej diecezji. Kuria ze wskazówkami dla księży na wypadek zatrzymania

Źródło:
PAP

W piątek wieczorem sąd zdecydował o odroczeniu decyzji w sprawie aresztu dla Janusza Palikota. Wcześniej tego dnia Prokuratura Krajowa informowała, że znanemu biznesmenowi i byłemu politykowi przedstawiono osiem zarzutów.

Sąd odroczył decyzję w sprawie aresztu Janusza Palikota

Sąd odroczył decyzję w sprawie aresztu Janusza Palikota

Źródło:
tvn24.pl

Serię szczepionki przeciwko WZW typu B prewencyjnie wstrzymano w obrocie po informacji o śmierci pacjenta z nawracającą obturacją oskrzeli (zapalenia dróg oddechowych, w trakcie którego dochodzi do ich zwężenia). Decyzję podjęto mimo braku jednoznacznych przesłanek wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego – poinformował GIS.

Seria szczepionki wycofana po śmierci pacjenta

Seria szczepionki wycofana po śmierci pacjenta

Źródło:
PAP

Mężczyzna potyka się na placu przy drodze, upada i przez chwilę się nie rusza. Nikt jednak nie zatrzymuje samochodu, by mu pomóc. Nagranie sytuacji, która mogła skończyć się o wiele gorzej, udostępniają ku przestrodze strażacy z podwarszawskich Łomianek. "Ciężko znaleźć usprawiedliwienie dla ludzkiej obojętności" - komentują.

Zrobił kilka kroków, upadł i nie ruszał się. Nikt mu nie pomógł

Zrobił kilka kroków, upadł i nie ruszał się. Nikt mu nie pomógł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osoby starsze, które doznały obrażeń w wyniku upadku, są bardziej narażone na rozwój demencji niż osoby w tym samym wieku, które doznały urazów innego typu - wynika z nowych badań naukowców z Bostonu. Badacze wzięli pod lupę dane ponad 2,4 miliona pacjentów.

To może zapowiadać demencję. Eksperci o "zdarzeniu ostrzegawczym"

To może zapowiadać demencję. Eksperci o "zdarzeniu ostrzegawczym"

Źródło:
jamanetwork.com, sciencealert.com, tvn24.pl

Powodzie, które były następstwem ulewnych opadów deszczu, nawiedziły Bośnię i Hercegowinę. Na skutek żywiołu zginęło co najmniej 16 osób - podały w piątek władze BiH. Wiele domów, dróg i mostów zostało zniszczonych.

Zniszczone drogi, mosty, domy zrównane z ziemią. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Zniszczone drogi, mosty, domy zrównane z ziemią. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Źródło:
Reuters

Policja z miasta Sterling Heights nieopodal Detroit otrzymała nietypowe wezwanie od pewnej kobiety. Pod jej samochodem znajdował się ponadmetrowy aligator. Zdaniem funkcjonariuszy, gad był trzymany nielegalnie jako zwierzę domowe.

"Wszyscy mówili mi: pod twoim samochodem jest aligator"

"Wszyscy mówili mi: pod twoim samochodem jest aligator"

Źródło:
PAP, UPI, The Detroit News

Oficjalnie wznowiono budowę Jeddah Tower, wieżowca w Dżeddzie w Arabii Saudyjskiej o planowanej wysokości 1 kilometra. Jej zakończenie zaplanowano na 2028 rok - poinformowano w środę.

Wznowiono budowę najwyższego wieżowca świata. Ma mieć kilometr wysokości

Wznowiono budowę najwyższego wieżowca świata. Ma mieć kilometr wysokości

Źródło:
CNN

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła główna wygrana. Oto liczby, które wylosowano 4 października 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Źródło:
tvn24.pl

"Ocalałe" można od dziś obejrzeć w TVN24 GO. Bohaterki cyklu, cztery kobiety z Ukrainy, dają świadectwo bestialstwu, jakiego doświadczyły w rosyjskiej niewoli. Dlaczego zdecydowały się opowiedzieć o piekle, przez które przeszły? - Udzielam wielu wywiadów i uczestniczę w wielu wydarzeniach pod jednym warunkiem: że o kobietach, które tam (w niewoli - red.) pozostały, usłyszy cały świat - podkreśla Ludmiła Husejnowa.

"Nasza historia jest gwoździem wbitym w trumnę wroga".  Cykl "Ocalałe" już w TVN24 GO

"Nasza historia jest gwoździem wbitym w trumnę wroga". Cykl "Ocalałe" już w TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl

W piątek na platformie Max pojawił się pierwszy odcinek nowego sezonu "Szadzi". Emocje mają sięgnąć zenitu. Ale czwarta transza popularnego serialu jest zarazem ostatnią. - Proszę mi wierzyć, nie da się zrobić piątego sezonu - mówi aktor Bartosz Gelner. I wyjaśnia dlaczego.

"Zaskakujące" zakończenie. Finałowy sezon "Szadzi" od dziś na Max

"Zaskakujące" zakończenie. Finałowy sezon "Szadzi" od dziś na Max

Źródło:
tvn24.pl