Zawody łazików marsjańskich. Jednym ze zwycięzców zespół studentów z Polski

Łazik drużyny "Impuls Team" z Politechniki Świętokrzyskiej
Zawody łazików marsjańskich European Rover Challenge
Źródło: TVN24

W siódmej edycji międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge w Kielcach zwyciężyła drużyna "Impuls Team" z Politechniki Świętokrzyskiej. Polscy konstruktorzy wygrali w rywalizacji stacjonarnej. Pierwsze miejsce w formule zdalnej zajęli studenci "DJS Antariksh" z Indii.

European Rover Challenge (ERC) to prestiżowe zawody robotów marsjańskich skonstruowanych przez studenckie zespoły. Od piątku 37 zespołów z kilkunastu państw rywalizowało na specjalnie przygotowanym torze na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej. W tym roku drużyny konkurowały w dwóch formułach - stacjonarnej i zdalnej.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

- To dla nas ogromne wyróżnienie, ponieważ w przygotowania do tej edycji włożyliśmy setki godzin ciężkiej pracy. Emocje były do ostatniej chwili, bo sędziowie nie podawali wyników cząstkowych - powiedział Daniel Włodarczyk z Politechniki Świętokrzyskiej.

Łazik drużyny "Impuls Team" z Politechniki Świętokrzyskiej
Łazik drużyny "Impuls Team" z Politechniki Świętokrzyskiej
Źródło: TVN24

Zaznaczył, że z każdą kolejną edycją ERC poziom zawodów rośnie. - Organizatorzy coraz większą wagę przywiązują do systemów autonomicznych, które mają być użyte podczas zawodów. Z każdymi zawodami staramy się używać tych systemów coraz więcej. Opracowujemy nowe algorytmy, które pozwalają nam zdobywać czołowe miejsca - powiedział.

Jak się okazało, to właśnie przejazd autonomiczny okazał się dla zespołu z Kielc najbardziej pechowy. - Podczas zadania autonomicznego nasz łazik, wyjeżdżając z krateru, przewrócił się. To spowodowało, że rozregulował nam się manipulator i przez to mieliśmy sporo problemów w późniejszych zadaniach. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że udało nam się zdobyć pierwsze miejsce - przekazał.

Kolejny sukces kieleckiego zespołu

W roku 2019 kielecki zespół wygrał prestiżowe międzynarodowe zawody łazików marsjańskich URC w USA, a dwa lata z rzędu (w 2018 roku i w 2019 roku) stawał na najwyższym podium europejskiej edycji zawodów łazików marsjański - ERC. W ubiegłym roku zespół z Kielc musiał wycofać się z zawodów, ponieważ z powodu pandemii kilka osób z drużyny przebywało na kwarantannie.

laziki 3
European Rover Challenge (ERC) to prestiżowe zawody robotów marsjańskich
Źródło: TVN24

- Jestem niezwykle dumny z naszych studentów i doktorantów - powiedział profesor Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej. - Nasz łazik okazał się niezniszczalny, mimo upadku ponownie udało mu się wjechać na tor i dokończyć zadanie. Myślę, że to również zostało docenione przez jury - dodał rektor.

Profesor Koruba dodał, że zawody ERC to jedna z najbardziej prestiżowych imprez robotycznych na świecie, dlatego cieszy się, że są one organizowane w Kielcach.

Drugie miejsce w formule stacjonarnej zajął zespół "ITU Rover Team" z Turcji, a trzecie "EPFL Xplore" ze Szwajcarii.

Zawody rozgrywano na specjalnym torze, którego powierzchnia inspirowana była fragmentem równiny wulkanicznej Marsa

W tym 20 roku drużyn konkurowała również w formule zdalnej. Pierwsze miejsce zajęli "DJS Antariksh" z Indii, drugie niemiecki "ERIG", natomiast trzecie "RoboClyde" ze Szkocji.

Zawody rozgrywano na specjalnym torze, którego powierzchnia inspirowana była fragmentem równiny wulkanicznej Marsa o nazwie Elysium Planitia. - Tor w tym roku był ekstremalnie trudny. Kratery, zastygłe potoki wulkaniczne z jednej strony robiły wrażenie na odwiedzających, z drugiej przyprawiały o gęsią skórkę osoby, które zasiadały w centrum sterowania robotem i widziały to, co się dzieje, wyłącznie przez kamerę - powiedział Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej, która jest głównym organizatorem zawodów.

laziki 2
Anna Łosiak z Instytutu Nauk Geologicznych PAN o zawodach łazików marsjańskich
Źródło: TVN24

- Mimo roku pandemicznego ERC wróciło na właściwe tory. Mieliśmy trzydniowy program z pokazami naukowo-technologicznymi, prelekcjami i debatami z przedstawicielami najważniejszych agencji kosmicznych. Wzbudziło to olbrzymie zainteresowanie, co nas bardzo cieszy - dodał.

European Rover Challenge łączy międzynarodowe zawody łazików marsjańskich z pokazami naukowo-technologicznymi

Wśród tegorocznych prelegentów znaleźli się między innymi wiceszef NASA Robert Cabana oraz doktor Tanya Harrison, która przez 13 lat pracy w NASA, jako pierwsza osoba na świecie, otrzymywała i analizowała tysiące zdjęć nadsyłanych przez łaziki marsjańskie.

European Rover Challenge to największe w Europie wydarzenie kosmiczne łączące międzynarodowe zawody łazików marsjańskich z pokazami naukowo-technologicznymi. Projekt dofinansowany jest z programu "Społeczna odpowiedzialność nauki" ustanowionego przez ministra edukacji i nauki. Współorganizatorami wydarzenia są Europejska Fundacja Kosmiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna "Starachowice" S.A., województwo świętokrzyskie oraz Politechnika Świętokrzyska.

Czytaj także: