Mars

Mars

Każdy naukowiec chce mieć wkład w kolonizację Marsa. Młodzi naukowcy z Olsztyna też chcą mieć w tym swój udział i mają na to pomysł. Stworzyli kapsułę nowego życia. Brzmi tajemniczo, ale dzięki niej na Marsie może wyrosnąć las. Patryk Rabiega.

Próbnik Kret HP3, który na pokładzie sondy InSight miał wkopać się pod powierzchnię Marsa, po wielu nieudanych podejściach został wyłączony. Mimo niepowodzenia przedsięwzięcia, naukowcy podkreślają, że udało im się zdobyć wiele cennych informacji.

Zabójcze promieniowanie, brak tlenu, samotność. "Prawdopodobieństwo śmierci jest wysokie" – tak o pierwszych załogowych misjach na Marsa mówi Elon Musk, szef SpaceX. Rzeczowy argument technologicznego wizjonera nie jest jednak w stanie złamać ducha młodej entuzjastki kosmosu. 19-letnia studentka astrobiologii Alyssa Carson chce jako pierwsza postawić stopę na Czerwonej Planecie. Eksperci mówią, że ma na to realną szansę.

To ważna informacja nie tylko z perspektywy naukowej ciekawości. Odkrycie ma znaczenie dla poszukiwań śladów życia na Marsie i wyboru potencjalnego przyszłego miejsca lądowania na nim ludzi. Naukowcy przedstawili najnowsze ustalenia na temat wody na Czerwonej Planecie.

To najbardziej ambitna misja kosmiczna w historii Chin. Rakieta wystartowała zgodnie z planem nad ranem polskiego czasu i sonda kosmiczna Tianwen-1 wyruszyła na Marsa. Wcześniej w tym tygodniu sondę na Czerwoną Planetę wysłały Zjednoczone Emiraty Arabskie, a jeszcze w tym miesiącu swoją misję mają także Stany Zjednoczone.