Pismo posła PiS Marcina Romanowskiego dotyczące zrzeczenia się statusu posła zawodowego dotarło do Kancelarii Sejmu - potwierdziła tvn24.pl rzeczniczka marszałka Sejmu Katarzyna Karpa-Świderek. Szymon Hołownia informował wcześniej, że były wiceminister sprawiedliwości nie będzie otrzymywał uposażenia ani diety poselskiej.
Poseł PiS, były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, który otrzymał azyl polityczny na Węgrzech, 2 stycznia poinformował, że "zrzekł się statusu posła zawodowego" i nie będzie w związku z tym pobierać poselskiego wynagrodzenia. Opublikował wówczas na portalu X pismo zaadresowane do Kancelarii Sejmu. Datowane jest na 2 stycznia, a wysłane z Budapesztu.
Wirtualna Polska napisała w poniedziałek, że Kancelaria Sejmu otrzymała pismo Romanowskiego. Informację potwierdziła tvn24.pl rzeczniczka marszałka Sejmu Katarzyna Karpa-Świderek.
Hołownia: Romanowski nie będzie otrzymywał diety i uposażenia
W zeszły wtorek, po posiedzeniu Prezydium Sejmu, na którym dyskutowano między innymi o sprawie Romanowskiego, marszałek Sejmu Szymon Hołownia powiedział, że Romanowski "zdecydował i obwieścił to publicznie, że nie będzie wykonywał mandatu posła na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w żaden sposób". - W związku z powyższym, ponieważ takie jego oświadczenie jest, my w Prezydium Sejmu - ja jako marszałek - musimy po prostu wyciągnąć konsekwencje z decyzji, którą pan poseł podjął - mówił.
- Te konsekwencje są bardzo proste. Nie będzie otrzymywał pan poseł Romanowski diety poselskiej, z tego względu, że ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora mówi jednoznacznie, że dieta to są środki związane z wykonywaniem przez posła mandatu na terenie kraju. W związku z powyższym dieta nie przysługuje - wyjaśniał. Z kolei "uposażenie nie przysługuje, ponieważ pan poseł Romanowski go się zrzekł".
- Pozostaje trzecia składowa pieniędzy, które dostaje poseł, a więc ryczałt na utrzymanie biura poselskiego. I tutaj pan poseł będzie go otrzymywał w dalszym ciągu do momentu, aż Sejm nie uchwali (...) zmiany ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. I wtedy marszałek Sejmu wstępuje w prawa pracodawcy wobec pracowników pana posła zatrudnionych w biurze. Kancelaria Sejmu pokrywa wydatki związane z biurem, z umowami, które zostały zawarte - kontynuował Hołownia. Jak podkreślił, "pan poseł wtedy nie otrzymuje już żadnych pieniędzy, tylko wszystko dzieje się via Kancelaria Sejmu".
Sejm informuje, że "uposażenie poselskie wynosi 12.826,64 zł brutto, a dieta parlamentarna 4.008,33 zł brutto".
Marcin Romanowski z zarzutami
Marcin Romanowski - były wiceminister sprawiedliwości - jest podejrzanym w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Trwa ono od lutego 2024 roku. To postępowanie obejmujące kilkanaście wątków, między innymi w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez ministra sprawiedliwości oraz urzędników resortu, którzy byli odpowiedzialni za pieniądze z funduszu. W przypadku Romanowskiego, który w latach 2019-2023 był wiceszefem MS nadzorującym Fundusz Sprawiedliwości, prokuratura zarzuca mu popełnienie 11 przestępstw, między innymi udział w zorganizowanej grupie przestępczej i ustawianie konkursów na pieniądze z tego funduszu.
9 grudnia Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa zadecydował o trzymiesięcznym areszcie dla Romanowskiego. Poseł nie stawił się na posiedzeniu sądu, a prokurator kierujący śledztwem wydał za nim list gończy. 19 grudnia Romanowski otrzymał azyl polityczny na Węgrzech. Wcześniej tego dnia Sąd Okręgowy w Warszawie poinformował o wydaniu Europejskiego Nakazu Aresztowania wobec polityka. Wystąpiono też do Interpolu o wydanie za posłem czerwonej noty.
16 grudnia obrońca posła mecenas Bartosz Lewandowski przekazał, że złożył zażalenie na decyzję sądu o areszcie. Dodał, że w zażaleniu wniesiono także o wstrzymanie wykonania postanowienia do czasu rozpoznania zażalenia przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Sąd Okręgowy w Warszawie poinformował w zeszłym tygodniu, że posiedzenie w tej sprawie zostało wyznaczone na 13 lutego.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Jakub Orzechowski/agencja wyborcza.pl