Do Sejmu wpłynął z inicjatywy grupy posłów KO, Polski 2050 i PSL projekt nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Zakłada, że parlamentarzysta, wobec którego wydano postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania, nie będzie mógł między innymi korzystać z prawa do uposażenia.
O złożeniu projektu poinformowała europosłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz. "Zbieg (Marcin) Romanowski zostanie pozbawiony pieniędzy z Sejmu. Dziś Koalicja 15 X złożyła projekt ustawy uznający takich uciekinierów za zaprzestających wykonywania mandatu posła lub senatora. Niech mu Orban płaci" - napisała we wtorek na platformie X.
Projekt zmian w ustawie o mandacie posła i senatora
Złożony projekt nowelizacji ustawy zmienia brzmienie art. 5a. "Poseł lub senator w czasie pozbawienia wolności albo względem którego wydano postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania nie wykonuje praw i obowiązków wynikających z niniejszej ustawy" - brzmi proponowany przepis. W projekcie dodano, że ten przepis "stosuje się także do posła lub senatora, względem którego wydano postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy".
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, obecny kształt ustawy nie odnosi się do sytuacji, w której nie doszło jeszcze do zatrzymania posła lub senatora, wobec którego wydano postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania, na przykład wskutek ukrywania się parlamentarzysty przed organami ścigania.
Dodano, że proponowane rozwiązanie rozciąga zakres zastosowania art. 5a ustawy na opisaną wyżej sytuację.
W konsekwencji parlamentarzysta ten - zgodnie z projektem - nie będzie mógł między innymi "korzystać z uprawnień socjalno-bytowych, jak prawo do uposażenia czy do diety parlamentarnej". Projekt przewiduje, że ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Hołownia: Romanowski nie powinien pobierać uposażenia
20 grudnia marszałek Sejmu Szymon Hołownia informował, że Prezydium Sejmu podjęło uchwałę, w której wyraża opinię, iż Romanowski, poprzez swoje wystąpienie o azyl polityczny, jednoznacznie zadeklarował publicznie zamiar trwałego uchylania się od podstawowego obowiązku posła, jakim jest obecność na posiedzeniu Izby.
Hołownia mówił wówczas, że skoro Romanowski "nie chce wypełniać swojego mandatu poselskiego, to oznacza, że nie powinien pobierać za to uposażenia".
Zapowiadał wówczas, że najprawdopodobniej w styczniu zaproponuje zmianę w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora, która doprecyzowałaby tego typu sytuacje.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Supernak / PAP