Justyna Suchecka i Piotr Szostak laureatami Nagrody Radia ZET im. Woyciechowskiego

Źródło:
TVN24
Justyna Suchecka i Piotr Szostak laureatami Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego
Justyna Suchecka i Piotr Szostak laureatami Nagrody Radia ZET im. Andrzeja WoyciechowskiegoZdjęcia organizatora
wideo 2/14
Justyna Suchecka i Piotr Szostak laureatami Nagrody Radia ZET im. WoyciechowskiegoZdjęcia organizatora

Justyna Suchecka i Piotr Szostak, dziennikarze tvn24.pl, laureatami Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2023. Zostali nagrodzeni za artykuł "Willa plus. Publiczne pieniądze dla organizacji bliskich PiS. Lista". W finałowej trójce znalazł się także dziennikarz TVN24 Piotr Świerczek za reportaż "Siła kłamstwa". W kategorii "Dziennikarz dla planety" nominowana była Magda Łucyan z "Faktów" TVN za jej cykl "Rozmowy o końcu świata".

Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego została przyznana już po raz 19. Uchodzi za jedną z najbardziej prestiżowych nagród świata dziennikarskiego w Polsce. Laureata wybierała kapituła, w skład której weszli przedstawiciele czołowych i największych polskich mediów.

W finałowej trójce znaleźli się: Michał Janczura (TOK FM) za radiowy serial dokumentalny "Podziemie", Justyna Suchecka i Piotr Szostak (tvn24.pl) za artykuł "Willa plus. Publiczne pieniądze dla organizacji bliskich PiS. Lista" oraz Piotr Świerczek (TVN24) za reportaż "Siła kłamstwa".

Laureatami głównej nagrody zostali Justyna Suchecka i Piotr Szostak.

ZOBACZ: WILLA PLUS. ŚLEDZTWA DZIENNIKARZY TVN24.PL

Justyna Suchecka: to dowód na to, że praca zespołowa ma wielki sens

- Czepialiśmy się, bardzo się czepialiśmy. Te materiały nie powstałyby w pojedynkę, sprawdziliśmy się jako duet i świetnie się uzupełnialiśmy. Ale historia tych tekstów to tak naprawdę dowód na to, że praca zespołowa ma wielki sens, bo my czepialiśmy się Ministerstwa Edukacji (i Nauki - red.), a nas czepiali się nasi redaktorzy, którzy bardzo skrupulatnie pilnowali tego, żebyśmy trzymali się faktów, by niczego tym materiałom nie można zarzucić - powiedziała Justyna Suchecka. 

Podziękowała też zespołowi tvn24.pl, w tym Mateuszowi Sosnowskiemu, redaktorowi naczelnemu tvn24.pl, Beacie Biel, Idze Piotrowskiej, Piotrowi Machajskiemu, Aleksandrze Przybylskiej, Antoninie Długosińskiej i Joannie Górnikowskiej. 

- Dzięki bardzo za tę nagrodę, dziękuję jury, dziękuję oczywiście Justynie. Około rok temu pierwszy raz zanurkowaliśmy w uniwersum ministra Czarnka i jego willi. To była bardzo pouczająca przygoda. Zobaczyliśmy i podziwialiśmy wiele pięknych i zabytkowych nieruchomości. Poznaliśmy też pajęczynę bardzo ciekawych postaci, które wspierają system edukacji w Polsce, jak tylko mogą - mówił Piotr Szostak.

- Ale poza absurdem, z którym mieliśmy do czynienia i który bawił nas w różnych momentach pracy nad tym materiałem, po pewnym czasie odkrywanie kolejnych wątków stawało się coraz bardziej smutne - kontynuował.

- Z tego miejsca chciałem powiedzieć, że "willa plus" jest rażącym przykładem buty ze strony władzy i żartem z systemu edukacji, z polskiej szkoły - dodał.

Justyna Suchecka i Piotr Szostak odbierają Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego
Justyna Suchecka i Piotr Szostak odbierają Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja WoyciechowskiegoZdjęcia organizatora
Justyna Suchecka i Piotr Szostak o pracy nad nagrodzonym reportażem: świetnie się uzupełnialiśmy
Justyna Suchecka i Piotr Szostak o pracy nad nagrodzonym reportażem: świetnie się uzupełnialiśmy TVN24

Michał Samul: jakościowe dziennikarstwo ma siłę sprawczą

Jak podkreślił redaktor naczelny "Faktów" TVN i TVN24 Michał Samul, nagrodzony materiał "ujawnił skalę nepotyzmu władz" i "pokazał, jak marnotrawione są publiczne pieniądze". Zauważył, że za pierwszym artykułem Sucheckiej i Szostaka poszły kolejne publikacje, "które pokazywały prowadzony przez ustępujące władze proceder".

- Justyna i Piotr zwyciężyli, pokazując, że jakościowe dziennikarstwo ma sens, siłę sprawczą i przyczynia się do zmiany; do tego, że opinia publiczna może reagować. Bez dziennikarstwa demokracja jest pojęciem niepełnym. Dopiero kiedy czwarta władza działa normalnie, swobodnie, niezależnie, to te trzy władze mogą się ze sobą balansować i prawdziwie funkcjonować - podsumował.

Michał Samul, redaktor naczelny "Faktów" TVN i TVN24, o nagrodzie dla Justyny Sucheckiej i Piotra Szostaka
Michał Samul, redaktor naczelny "Faktów" TVN i TVN24, o nagrodzie dla Justyny Sucheckiej i Piotra Szostaka TVN24
Nagrody Radia ZET im. Woyciechowskiego. Justyna Suchecka, Mateusz Sosnowski, Piotr Szostak i Beata BielTVN

Nagroda im. Andrzeja Woyciechowskiego - nominowani

Oto pełna lista nominowanych do nagrody głównej:

● Kamil Dziubka (Onet) za książkę "Kulisy PiS", ● Magdalena Chrzczonowicz (OKO.Press) za cykl publikacji dotyczących kryzysu na granicy z Białorusią, ● Marta Gordziewicz (TVN24) za reportaż "Państwo Ziobry",

● Paulina Guzik (Więź) za tekst "Towarzystwo Maciejowe", ● Jacek Harłukowicz (Onet) za artykuły, które ujawniały majątek żony premiera Mateusza Morawieckiego, ● Michał Janczura (TOK FM) za radiowy serial dokumentalny "Podziemie", ● Justyna Suchecka i Piotr Szostak (tvn24.pl) za artykuł "Willa plus. Publiczne pieniądze dla organizacji bliskich PiS. Lista",

Justyna Suchecka-Jadczak i Piotr Szostak o ustaleniach w sprawie dotacji od MEiN
Justyna Suchecka-Jadczak i Piotr Szostak o ustaleniach w sprawie dotacji od MEiNTVN24

● Piotr Świerczek (TVN24) za reportaż "Siła kłamstwa", ● Bianka Mikołajewska (Wirtualna Polska) za artykuł "Klub milionerów 2023. Prawie pół miliarda złotych dla 90 ludzi "Dobrej zmiany'".

Piotr Tarczyński i Łukasz Pawłowski zwycięzcami w kategorii "Autor internetowy"

Podczas gali przyznano także nagrodę w kategorii "Autor internetowy". Laureatami zostali Piotr Tarczyński i Łukasz Pawłowski, twórcy Podkastu amerykańskiego.

Piotr Tarczyński i Łukasz Pawłowski z nagrodą "Autor Internetowy" za "Podkast Amerykański"
Piotr Tarczyński i Łukasz Pawłowski z nagrodą "Autor Internetowy" za "Podkast Amerykański"TVN24

Oto wszyscy nominowani: ● Paulina Górska (Lepszy klimat), ● Piotr Tarczyński i Łukasz Pawłowski (Podkast amerykański), ● Karolina Głowacka (Radio Naukowe).

Patryk Strzałkowski zwycięzcą w kategorii "Dziennikarz dla planety"

W tym roku po raz pierwszy Kapituła przyznała także nagrodę w kategorii "Dziennikarz dla planety". Wyróżniony został Patryk Strzałkowski z serwisu Zielona.Gazeta.pl. Jedną z nominowanych była Magda Łucyan, dziennikarka "Faktów" TVN i TVN24 za jej cykl "Rozmowy o końcu świata".

Patryk Strzałkowski z nagrodą "Dziennikarz dla planety"
Patryk Strzałkowski z nagrodą "Dziennikarz dla planety"TVN24

Oto wszyscy nominowani: ● Szymon Bujalski (dziennikarz niezależny; Dziennikarz dla klimatu), ● Magda Łucyan (Fakty" TVN i TVN24, "Rozmowy o końcu świata"), ● Patryk Strzałkowski (Zielona.Gazeta.pl).

Patryk Strzałkowski zwycięzcą w kategorii "Dziennikarz dla planety"
Patryk Strzałkowski zwycięzcą w kategorii "Dziennikarz dla planety" Zdjęcia organizatora

Materiały "Faktów" TVN i TVN24 na czele rankingu "O tym się mówi"

Na początku gali zaprezentowano wyniki rankingu "O tym się mówi", który jest wspólnym projektem Instytutu Monitorowania Mediów i Radia Zet. To zestawienie najpopularniejszych tematów podejmowanych przez polskie media, a na jego czele znalazły się materiały dziennikarzy "Faktów" TVN" i TVN24: materiał Renaty Kijowskiej "Pani Joanna zażyła tabletkę poronną. Do szpitala przyjechali policjanci, zabrali jej laptop i telefon" oraz reportaż "Franciszkańska 3" Marcina Gutowskiego, jedna z części jego serii "Bielmo".

- W ramach współpracy przedstawiamy zestawienie pięciu najpopularniejszych tematów podejmowanych przez polskich dziennikarzy. Kryteriami decydującymi o pozycji w naszym badaniu są liczba publikacji w innych mediach inspirowanych danym materiałem oraz ich zasięg, czyli rzeczywiste oddziaływanie na Polaków - tłumaczył prezes Instytutu Monitorowania Mediów Paweł Sanowski. 

Wskazywał, że z jednej strony brane pod uwagę jest to, "jak dziennikarze konkurencyjnych mediów podchwytują temat i piszą o tym materiale", a z drugiej strony - "zasięgi, dotarcie i wpływ materiału, tego tematu na Polaków". - W badaniu świadomie nie uwzględniamy wywiadów, sondaży, rankingów oraz bieżących newsów. Natomiast bardzo ważne jest to, że nie bierzemy pod uwagę cytowań mediów z tej samej grupy kapitałowej, żeby nie podbijać wyników - wyjaśnił.  W gronie pięciu najpopularniejszych materiałów znalazły się: 

Na miejscu 1 - materiał Renaty Kijowskiej, reporterki "Faktów" TVN - "Pani Joanna zażyła tabletkę poronną. Do szpitala przyjechali policjanci, zabrali jej laptop i telefon"

Materiały "Faktów" TVN i TVN24 na czele rankingu  "O tym się mówi"
Materiały TVN24 i "Faktów" TVN na czele rankingu "O tym się mówi"Zdjęcia organizatora

Na miejscu 2 - reportaż "Franciszkańska 3" dziennikarza TVN24 Marcina Gutowskiego 

Na miejscu 3 - artykuł Andrzeja Stankiewicza z Onetu - "Wawrzyk, Bollywood i specsłużby USA. Ujawniamy kulisy afery wizowej"

Na miejscu 4 - artykuł Wojciecha Czuchnowskiego i Pawła Wrońskiego z "Gazety Wyborczej" - "Dymisja w MSZ po wizycie CBA. Kulisy odwołania Piotra Wawrzyka"

Na miejscu 5 - artykuł Marcina Pietraszewskiego z "Gazety Wyborczej" - "Księża zorganizowali imprezę z męską prostytutką. Interweniowało pogotowie, a potem policja".

Nagroda imienia Andrzeja Woyciechowskiego

Nagroda Radia ZET imienia Andrzeja Woyciechowskiego po raz pierwszy została przyznana w 2005 roku, w 10. rocznicę śmierci swojego patrona. Jest uznawana za jedną z najbardziej prestiżowych nagród świata dziennikarskiego w Polsce. W Kapitule Konkursu zasiadają wybitni przedstawiciele polskiego dziennikarstwa i rynku mediów oraz Katarzyna Radziwiłł - córka Woyciechowskiego.

Andrzej Woyciechowski był dziennikarzem. W latach studenckich prowadził warszawski kabaret "Stodoła", pisał również teksty piosenek, między innymi dla Magdy Umer. W stanie wojennym nawiązał współpracę z francuską agencją prasową Agence France Presse, z sekcją polską BBC, a także z Radiem Wolna Europa. W 1990 roku założył Radio Gazeta, które wkrótce zmieniło nazwę na Radio ZET.

Autorka/Autor:mjz/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Zdjęcia organizatora

Pozostałe wiadomości

Aż 201 z 224 milionów złotych przyznanych przez lata na podstawie zapisu nr 11 o działaniu Funduszu Sprawiedliwości trafiło do okręgów, w których startowali członkowie Solidarnej Polski (potem Suwerennej Polski). To zapis, który pozwalał ówczesnemu ministrowi sprawiedliwości dysponować milionami złotych polskich podatników "wedle uznania". Dlatego istnieje prawdopodobieństwo powiązania środków z funduszu z okręgami wyborczymi, gdzie kandydatami byli między innymi członkowie rządu PiS. Tak wynika z analizy i oceny Ministerstwa Sprawiedliwości. Opublikowało ono interaktywną mapę przepływu środków z funduszu w latach 2019-2024.

2043 dofinansowania na 224 miliony złotych. Zobacz u kogo najwięcej. Interaktywna mapa

2043 dofinansowania na 224 miliony złotych. Zobacz u kogo najwięcej. Interaktywna mapa

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Donald Tusk, komentując wniosek o uchylenie immunitetu posła Michała Wosia z Suwerennej Polski, napisał na X, że to pierwszy taki przypadek wobec "członka zorganizowanej grupy Ziobry". Zbigniew Ziobro odpowiedział: "Odezwał się szef rodziny Soprano, na którą prokuratura zebrała mocne dowody".

Donald Tusk o pierwszym wniosku i "zorganizowanej grupie Ziobry". Zbigniew Ziobro komentuje

Donald Tusk o pierwszym wniosku i "zorganizowanej grupie Ziobry". Zbigniew Ziobro komentuje

Źródło:
PAP

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd przyjął rozporządzenie w sprawie określenia miesiąca, w którym zostanie wypłacona tak zwana 14. emerytura. Kancelaria premiera przekazała, że - tak jak w roku ubiegłym - miesiącem wypłat "czternastek" będzie wrzesień. Czternasta emerytura w podstawowej wysokości ma wynosić 1780,96 zł brutto.

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Dla pracodawców to najważniejsza zapowiedź obecnie rządzącej koalicji. Obecne rozwiązanie jest nieracjonalne - przekonuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o zapowiadane przez Donalda Tuska przejęcie przez ZUS płacenia zasiłku chorobowego od pierwszego dnia L4. "Trwają analizy skutków finansowych" - wyjaśnia w odpowiedzi na pytania o losy projektu resort rodziny i pracy.

Głośna obietnica Tuska w sprawie ZUS. "Najważniejsza zapowiedź koalicji"

Głośna obietnica Tuska w sprawie ZUS. "Najważniejsza zapowiedź koalicji"

Źródło:
tvn24.pl

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przekazał we wtorek do marszałka Sejmu wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła PiS Michała Wosia do odpowiedzialności karnej. Prokuratura Krajowa podała, że Woś, jako odpowiedzialny za Fundusz Sprawiedliwości, "nie dopełnił powierzonych mu obowiązków poprzez przekazanie CBA 25 milionów złotych z tego funduszu" na zakup Pegasusa.

Wniosek o uchylenie immunitetu Michała Wosia. Prokuratura Krajowa o szczegółach

Wniosek o uchylenie immunitetu Michała Wosia. Prokuratura Krajowa o szczegółach

Źródło:
TVN24

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś przekazał, że NIK złoży do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z nieprawidłowościami w resorcie sportu za rządów PiS. Powiedział, że zachodziły tam "podobne zjawiska i mechanizmy" jak w Funduszu Sprawiedliwości.

NIK: będzie zawiadomienie w sprawie Ministerstwa Sportu. "Podobne mechanizmy" jak w Funduszu Sprawiedliwości

NIK: będzie zawiadomienie w sprawie Ministerstwa Sportu. "Podobne mechanizmy" jak w Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
PAP

Mrożąca krew w żyłach sytuacja na autostradzie A1 koło Częstochowy (Śląskie). Kierowca samochodu osobowego wyprzedzał pasem awaryjnym autokar. Nagranie ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Otrzymała je też policja. - Gdyby policjant był w pobliżu i zobaczył takie zachowanie, to taka osoba z miejsca traci swoje uprawnienia. To był skrajnie niebezpieczny manewr. Kierowca nie uniknie odpowiedzialności - zapewniła rzeczniczka częstochowskiej policji.

Wyprzedził autokar pasem awaryjnym. "Skrajnie niebezpieczny manewr". Nagranie

Wyprzedził autokar pasem awaryjnym. "Skrajnie niebezpieczny manewr". Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

Gruziński parlament zagłosował we wtorek za odrzuceniem prezydenckiego weta w sprawie kontrowersyjnej ustawy o zagranicznych agentach. Głosowanie poprzedziła burzliwa debata nad projektem, w trakcie której deputowany opozycji Giorgi Vashadze został oblany wodą. Od kwietnia, przeciwko projektowi forsowanemu przez rząd Gruzji, odbywają się masowe protesty.

Parlament Gruzji odrzucił prezydenckie weto w sprawie ustawy o zagranicznych agentach

Parlament Gruzji odrzucił prezydenckie weto w sprawie ustawy o zagranicznych agentach

Źródło:
PAP, Reuters

Rosja mogła zyskać wpływ na całą scenę polityczną Austrii - odnotowuje w obszernej analizie portal Politico. Przypomina historię sprzed sześciu lat, kiedy zdyskredytowany został Federalny Urząd Ochrony Konstytucji i Kontrterroryzmu (BVT). Akcja ta - według rozmówców Politico - była częścią operacji Moskwy i wcale nie musiała się zakończyć.

To, co dzieje się w Wiedniu, źle wróży całej Europie

To, co dzieje się w Wiedniu, źle wróży całej Europie

Źródło:
Politico, PAP

Nawałnica przeszła we wtorek przez Wielkopolskę. Spowodowała, że część dróg została zalana. Strażacy przeprowadzili kilkadziesiąt interwencji. Ich działania polegały głównie na usuwaniu połamanych gałęzi i wypompowywaniu wody.

Zalane ulice, połamane gałęzie. Nawałnica przeszła nad Wielkopolską

Zalane ulice, połamane gałęzie. Nawałnica przeszła nad Wielkopolską

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt 24

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed burzami, podczas których wiatr może rozpędzać się nawet do 90 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Przed nami niebezpieczne godziny. Ostrzeżenia IMGW mają nawet drugi stopień

Przed nami niebezpieczne godziny. Ostrzeżenia IMGW mają nawet drugi stopień

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Były szef kancelarii premiera Michał Dworczyk twierdzi, że nie pamięta, by Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła łamanie prawa przy rozdawaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości. Dworczyk przekonuje też, że nie ma wiedzy, by NIK kierowała jakieś wnioski do prokuratury. A skierowała ich kilka. Część umorzono w czasie, gdy prokuratorem generalnym był Zbigniew Ziobro.

Wnioski NIK do prokuratury w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Co się z nimi stało

Wnioski NIK do prokuratury w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Co się z nimi stało

Źródło:
Konkret24

Uchwała Sejmu z 6 marca o usunięciu skutków kryzysu konstytucyjnego z lat 2015-2023 w kontekście działalności Trybunału Konstytucyjnego jest niekonstytucyjna - orzekł we wtorek TK. Wniosek w tej sprawie złożyła grupa posłów PiS. W trakcie rozprawy przedstawiciel Sejmu opuścił salę.

Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie. Poseł opuścił salę

Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie. Poseł opuścił salę

Źródło:
PAP

Były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski przekonywał w radiowym wywiadzie, że wydatki z Funduszu Sprawiedliwości odbywały się zgodnie z procedurami, a kontrowersje wokół wydawania dużej części tych środków tłumaczył "nowym celem", który "wprowadził ustawodawca". "Więc nie tylko mieliśmy prawo, ale wręcz obowiązek przekazywać na to środki" - zapewniał. Romanowski pominął to, że zmiany zapadły za czasów, gdy resortem sprawiedliwości kierował Zbigniew Ziobro. Przypominamy, o co chodzi.

Romanowski tłumaczy wydatki Funduszu Sprawiedliwości: bo ustawodawca "wprowadził nowy cel". Tak, za rządów PiS

Romanowski tłumaczy wydatki Funduszu Sprawiedliwości: bo ustawodawca "wprowadził nowy cel". Tak, za rządów PiS

Źródło:
Konkret24

Sceny jak z filmu akcji rozegrały się w Zimnicach Małych w powiecie opolskim. Kierowca najpierw najechał autem na motocykl, później, cofając, potrącił kolejnego kierującego jednośladem. Próbował uciec, ale został zatrzymany przez innych motocyklistów. Nie był trzeźwy.

Wjechał w motocyklistów. Dogonili go i zatrzymali. Nagranie 

Wjechał w motocyklistów. Dogonili go i zatrzymali. Nagranie 

Źródło:
tvn24.pl

Książę William i księżna Kate we wspólnym oświadczeniu upamiętnili pilota RAF, który zginął w ostatni weekend w katastrofie zabytkowego myśliwca Spitfire.

"Niezwykle smutna wiadomość". Wspólne oświadczenie księżnej Kate i księcia Williama

"Niezwykle smutna wiadomość". Wspólne oświadczenie księżnej Kate i księcia Williama

Źródło:
tvn24.pl

Amerykański aktor Richard Dreyfuss pojawił się na specjalnej projekcji filmu "Szczęki" w sukience, po czym miał wygłosić "transfobiczną, mizoginistyczną i seksistowską tyradę" - informują media. Organizator wydarzenia przeprosił już swoich gości za słowa zdobywcy Oscara.

Po "obraźliwej" tyradzie gwiazdy "Szczęk" część widzów opuściło kino. Organizator przeprasza

Po "obraźliwej" tyradzie gwiazdy "Szczęk" część widzów opuściło kino. Organizator przeprasza

Źródło:
The Times, The Variety

Do bardzo poważnego wypadku doszło w Olsztynie. Pijany kierowca ciężarówki staranował kilka samochodów osobowych, potem uderzył w autobus i wiatę przystankową. Co najmniej 14 osób trafiło do szpitali, w sumie obrażenia odniosło 26 osób. W internecie pojawiły się przerażające nagrania momentu wypadku.

Ciężarówka staranowała autobus i samochody w Olsztynie. Co najmniej 14 osób w szpitalu, 26 poszkodowanych

Ciężarówka staranowała autobus i samochody w Olsztynie. Co najmniej 14 osób w szpitalu, 26 poszkodowanych

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP, "Gazeta Olsztyńska"

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe limity przychodów dla pracujących wcześniejszych emerytów i niektórych rencistów - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ich przekroczenie powoduje zmniejszenie lub nawet zawieszenie wypłacanego świadczenia

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Źródło:
PAP

Politycy komentowali najnowsze taśmy, na których wówczas wiceminister Marcin Romanowski krytykuje premiera Mateusza Morawieckiego. - To pokazuje, że wewnątrz tak zwanej Zjednoczonej Prawicy wszyscy się wzajemnie nienawidzą - ocenił senator KO Krzysztof Kwiatkowski. Michał Wójcik z Suwerennej Polski przyznał, że była to "niefortunna wypowiedź", ale przekazał, że nie będzie żadnych partyjnych konsekwencji dla Romanowskiego.

"Prawdziwe oblicze ferajny" na nowych taśmach. Wójcik: niefortunna wypowiedź, ale konsekwencji nie będzie

"Prawdziwe oblicze ferajny" na nowych taśmach. Wójcik: niefortunna wypowiedź, ale konsekwencji nie będzie

Źródło:
TVN24

We wtorek przed komisją wizową stanął były prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc, ale odmówił składania zeznań, zasłaniając się tajemnicą handlową. Hinc zostanie ponownie wezwany na przesłuchanie 4 czerwca.

Przyszedł na komisję, ale odmówił składania zeznań. Zasłonił się tajemnicą handlową

Przyszedł na komisję, ale odmówił składania zeznań. Zasłonił się tajemnicą handlową

Źródło:
PAP, TVN24

Poseł PiS Zbigniew Bogucki został całkowicie wykluczony z prac komisji wizowej. Jak uzasadnił jej przewodniczący Michał Szczerba, Bogucki jako wojewoda zachodniopomorski wydał tysiące zezwoleń na pracę związanych z zatrudnieniem cudzoziemców przy inwestycji Polimery Police. A między innymi ten wątek bada komisja.

Poseł PiS całkowicie wykluczony z prac komisji. "Wątpliwości co do bezstronności"

Poseł PiS całkowicie wykluczony z prac komisji. "Wątpliwości co do bezstronności"

Źródło:
PAP, TVN24

Nie ma przyzwolenia na udział europejskich przedsiębiorstw we wspieraniu rosyjskiej gospodarki i przemysłu zbrojeniowego, co umożliwia Rosji kontynuowanie wojny w Ukrainie - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu ze specjalnym wysłannikiem Unii Europejskiej do spraw sankcji Davidem O'Sullivanem. - Mam wiadomość przede wszystkim dla naszych polskich przedsiębiorstw: omijanie europejskich sankcji jest przestępstwem - oświadczył.

Radosław Sikorski "ma wiadomość" dla polskich przedsiębiorstw: proszę się dwa razy zastanowić

Radosław Sikorski "ma wiadomość" dla polskich przedsiębiorstw: proszę się dwa razy zastanowić

Źródło:
TVN24, PAP

Do trzech ataków na polskich funkcjonariuszy doszło w przeciągu kilku godzin na granicy polsko-białoruskiej. W okolicach Dubicz Cerkiewnych nasz żołnierz został ugodzony nożem. Prokuratura prowadzi postępowanie w kierunku usiłowania zabójstwa. Kilka godzin wcześniej migranci zaatakowali Straż Graniczną rozbitą butelką i nożem przytwierdzonym do kija. Tam także doszło do ugodzenia funkcjonariusza. W żadnym z przypadków życiu rannych nic nie grozi.

Ataki migrantów na granicy. Dwóch funkcjonariuszy rannych

Ataki migrantów na granicy. Dwóch funkcjonariuszy rannych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? We wtorek 28.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Miejscami silnie wieje i intensywnie pada. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Tu kłębią się ciemne chmury

Gdzie jest burza? Tu kłębią się ciemne chmury

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Podpisano umowę na zakup pocisków powietrze-ziemia JASSM-ER, które będą na wyposażeniu polskiej armii - poinformował w środę minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. Przekazał, że pierwsze dostawy tego sprzętu będą w 2026 roku. - To jest strategiczne wyposażenie polskiej armii, zmieniające naszą pozycję i nasze zdolności w przestrzeni powietrznej. To jest umowa kluczowa - mówił Kosiniak-Kamysz.

Władysław Kosiniak-Kamysz o zakupie JASSM-ER: to zmieni naszą pozycję

Władysław Kosiniak-Kamysz o zakupie JASSM-ER: to zmieni naszą pozycję

Źródło:
TVN24

W poniedziałek funkcjonariusze ABW na warszawskim Gocławiu oraz w Pruszkowie realizowali czynności na zlecenie i pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej we Wrocławiu - przekazał Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Akcje ABW na Gocławiu i w Pruszkowie

Akcje ABW na Gocławiu i w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Premier Donald Tusk poinformował, że w środę rano pojedzie na granicę polsko-białoruską, gdzie migranci zranili we wtorek żołnierza i funkcjonariusza Straży Granicznej. Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że "doszło do bandyckiego ataku" i zapewnił, że rząd prowadzi działania, by umocnić granicę.

Tusk: jutro z samego rana będę na granicy

Tusk: jutro z samego rana będę na granicy

Źródło:
tvn24.pl

Niedźwiedź wtargnął do domku w Arizonie, w którym przebywał 15-letni chłopiec, i zaatakował go, uderzając i drapiąc. Tylko dzięki reakcji starszego brata nie doszło do tragedii. Po ataku zwierzę miało "usiąść na werandzie na kanapie i się rozglądać".

Niedźwiedź wszedł do domu i zaatakował nastolatka. Potem usiadł na kanapie

Niedźwiedź wszedł do domu i zaatakował nastolatka. Potem usiadł na kanapie

Źródło:
NBC News, AZGFD
Stary zarząd zlecił jej ubezpieczenie okrętów, nowy zarząd odsunął ją od obowiązków

Stary zarząd zlecił jej ubezpieczenie okrętów, nowy zarząd odsunął ją od obowiązków

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Burze pojawiają się we wtorek głównie na zachodzie kraju. Towarzyszą im nie tylko silne porywy wiatru, intensywne opady deszczu i gradobicia. W okolicach miejscowości Smolec na Dolnym Śląsku pojawił się zalążek trąby powietrznej.

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka trafiło w ostatnich dniach kilkoro dzieci z oparzeniami po wybuchu rozpałki do grilla. Jednym z poszkodowanych był 17-latek, który w wyniku eksplozji oparów podczas rozpalania ognia doznał poparzeń 30 procent powierzchni ciała. "Używanie rozpałek do grilla wymaga umiejętności i rozwagi, cedowanie tego obowiązku na dziecko może się skończyć tragicznie" - przestrzegają lekarze ze szpitala w Katowicach.

Dzieci poparzone po wybuchu rozpałki. Lekarze biją na alarm

Dzieci poparzone po wybuchu rozpałki. Lekarze biją na alarm

Źródło:
PAP, GCZD

Zorze polarne mogą powrócić w czerwcu na nasze niebo. Aktywny region słoneczny AR3664, odpowiedzialny za silną burzę magnetyczną z początku maja, już wkrótce znów zwróci się w stronę Ziemi. Co istotne, w obserwacjach pomoże nam także Księżyc.

Jest szansa na powrót zorzy polarnej do Polski. Wiemy, kiedy się jej spodziewać

Jest szansa na powrót zorzy polarnej do Polski. Wiemy, kiedy się jej spodziewać

Źródło:
Live Science, Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl