Justyna Suchecka i Piotr Szostak laureatami Nagrody Radia ZET im. Woyciechowskiego

Źródło:
TVN24
Justyna Suchecka i Piotr Szostak laureatami Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego
Justyna Suchecka i Piotr Szostak laureatami Nagrody Radia ZET im. Andrzeja WoyciechowskiegoZdjęcia organizatora
wideo 2/14
Justyna Suchecka i Piotr Szostak laureatami Nagrody Radia ZET im. WoyciechowskiegoZdjęcia organizatora

Justyna Suchecka i Piotr Szostak, dziennikarze tvn24.pl, laureatami Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2023. Zostali nagrodzeni za artykuł "Willa plus. Publiczne pieniądze dla organizacji bliskich PiS. Lista". W finałowej trójce znalazł się także dziennikarz TVN24 Piotr Świerczek za reportaż "Siła kłamstwa". W kategorii "Dziennikarz dla planety" nominowana była Magda Łucyan z "Faktów" TVN za jej cykl "Rozmowy o końcu świata".

Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego została przyznana już po raz 19. Uchodzi za jedną z najbardziej prestiżowych nagród świata dziennikarskiego w Polsce. Laureata wybierała kapituła, w skład której weszli przedstawiciele czołowych i największych polskich mediów.

W finałowej trójce znaleźli się: Michał Janczura (TOK FM) za radiowy serial dokumentalny "Podziemie", Justyna Suchecka i Piotr Szostak (tvn24.pl) za artykuł "Willa plus. Publiczne pieniądze dla organizacji bliskich PiS. Lista" oraz Piotr Świerczek (TVN24) za reportaż "Siła kłamstwa".

Laureatami głównej nagrody zostali Justyna Suchecka i Piotr Szostak.

ZOBACZ: WILLA PLUS. ŚLEDZTWA DZIENNIKARZY TVN24.PL

Justyna Suchecka: to dowód na to, że praca zespołowa ma wielki sens

- Czepialiśmy się, bardzo się czepialiśmy. Te materiały nie powstałyby w pojedynkę, sprawdziliśmy się jako duet i świetnie się uzupełnialiśmy. Ale historia tych tekstów to tak naprawdę dowód na to, że praca zespołowa ma wielki sens, bo my czepialiśmy się Ministerstwa Edukacji (i Nauki - red.), a nas czepiali się nasi redaktorzy, którzy bardzo skrupulatnie pilnowali tego, żebyśmy trzymali się faktów, by niczego tym materiałom nie można zarzucić - powiedziała Justyna Suchecka. 

Podziękowała też zespołowi tvn24.pl, w tym Mateuszowi Sosnowskiemu, redaktorowi naczelnemu tvn24.pl, Beacie Biel, Idze Piotrowskiej, Piotrowi Machajskiemu, Aleksandrze Przybylskiej, Antoninie Długosińskiej i Joannie Górnikowskiej. 

- Dzięki bardzo za tę nagrodę, dziękuję jury, dziękuję oczywiście Justynie. Około rok temu pierwszy raz zanurkowaliśmy w uniwersum ministra Czarnka i jego willi. To była bardzo pouczająca przygoda. Zobaczyliśmy i podziwialiśmy wiele pięknych i zabytkowych nieruchomości. Poznaliśmy też pajęczynę bardzo ciekawych postaci, które wspierają system edukacji w Polsce, jak tylko mogą - mówił Piotr Szostak.

- Ale poza absurdem, z którym mieliśmy do czynienia i który bawił nas w różnych momentach pracy nad tym materiałem, po pewnym czasie odkrywanie kolejnych wątków stawało się coraz bardziej smutne - kontynuował.

- Z tego miejsca chciałem powiedzieć, że "willa plus" jest rażącym przykładem buty ze strony władzy i żartem z systemu edukacji, z polskiej szkoły - dodał.

Justyna Suchecka i Piotr Szostak odbierają Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego
Justyna Suchecka i Piotr Szostak odbierają Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja WoyciechowskiegoZdjęcia organizatora
Justyna Suchecka i Piotr Szostak o pracy nad nagrodzonym reportażem: świetnie się uzupełnialiśmy
Justyna Suchecka i Piotr Szostak o pracy nad nagrodzonym reportażem: świetnie się uzupełnialiśmy TVN24

Michał Samul: jakościowe dziennikarstwo ma siłę sprawczą

Jak podkreślił redaktor naczelny "Faktów" TVN i TVN24 Michał Samul, nagrodzony materiał "ujawnił skalę nepotyzmu władz" i "pokazał, jak marnotrawione są publiczne pieniądze". Zauważył, że za pierwszym artykułem Sucheckiej i Szostaka poszły kolejne publikacje, "które pokazywały prowadzony przez ustępujące władze proceder".

- Justyna i Piotr zwyciężyli, pokazując, że jakościowe dziennikarstwo ma sens, siłę sprawczą i przyczynia się do zmiany; do tego, że opinia publiczna może reagować. Bez dziennikarstwa demokracja jest pojęciem niepełnym. Dopiero kiedy czwarta władza działa normalnie, swobodnie, niezależnie, to te trzy władze mogą się ze sobą balansować i prawdziwie funkcjonować - podsumował.

Michał Samul, redaktor naczelny "Faktów" TVN i TVN24, o nagrodzie dla Justyny Sucheckiej i Piotra Szostaka
Michał Samul, redaktor naczelny "Faktów" TVN i TVN24, o nagrodzie dla Justyny Sucheckiej i Piotra Szostaka TVN24
Nagrody Radia ZET im. Woyciechowskiego. Justyna Suchecka, Mateusz Sosnowski, Piotr Szostak i Beata BielTVN

Nagroda im. Andrzeja Woyciechowskiego - nominowani

Oto pełna lista nominowanych do nagrody głównej:

● Kamil Dziubka (Onet) za książkę "Kulisy PiS", ● Magdalena Chrzczonowicz (OKO.Press) za cykl publikacji dotyczących kryzysu na granicy z Białorusią, ● Marta Gordziewicz (TVN24) za reportaż "Państwo Ziobry",

● Paulina Guzik (Więź) za tekst "Towarzystwo Maciejowe", ● Jacek Harłukowicz (Onet) za artykuły, które ujawniały majątek żony premiera Mateusza Morawieckiego, ● Michał Janczura (TOK FM) za radiowy serial dokumentalny "Podziemie", ● Justyna Suchecka i Piotr Szostak (tvn24.pl) za artykuł "Willa plus. Publiczne pieniądze dla organizacji bliskich PiS. Lista",

Justyna Suchecka-Jadczak i Piotr Szostak o ustaleniach w sprawie dotacji od MEiN
Justyna Suchecka-Jadczak i Piotr Szostak o ustaleniach w sprawie dotacji od MEiNTVN24

● Piotr Świerczek (TVN24) za reportaż "Siła kłamstwa", ● Bianka Mikołajewska (Wirtualna Polska) za artykuł "Klub milionerów 2023. Prawie pół miliarda złotych dla 90 ludzi "Dobrej zmiany'".

Piotr Tarczyński i Łukasz Pawłowski zwycięzcami w kategorii "Autor internetowy"

Podczas gali przyznano także nagrodę w kategorii "Autor internetowy". Laureatami zostali Piotr Tarczyński i Łukasz Pawłowski, twórcy Podkastu amerykańskiego.

Piotr Tarczyński i Łukasz Pawłowski z nagrodą "Autor Internetowy" za "Podkast Amerykański"
Piotr Tarczyński i Łukasz Pawłowski z nagrodą "Autor Internetowy" za "Podkast Amerykański"TVN24

Oto wszyscy nominowani: ● Paulina Górska (Lepszy klimat), ● Piotr Tarczyński i Łukasz Pawłowski (Podkast amerykański), ● Karolina Głowacka (Radio Naukowe).

Patryk Strzałkowski zwycięzcą w kategorii "Dziennikarz dla planety"

W tym roku po raz pierwszy Kapituła przyznała także nagrodę w kategorii "Dziennikarz dla planety". Wyróżniony został Patryk Strzałkowski z serwisu Zielona.Gazeta.pl. Jedną z nominowanych była Magda Łucyan, dziennikarka "Faktów" TVN i TVN24 za jej cykl "Rozmowy o końcu świata".

Patryk Strzałkowski z nagrodą "Dziennikarz dla planety"
Patryk Strzałkowski z nagrodą "Dziennikarz dla planety"TVN24

Oto wszyscy nominowani: ● Szymon Bujalski (dziennikarz niezależny; Dziennikarz dla klimatu), ● Magda Łucyan (Fakty" TVN i TVN24, "Rozmowy o końcu świata"), ● Patryk Strzałkowski (Zielona.Gazeta.pl).

Patryk Strzałkowski zwycięzcą w kategorii "Dziennikarz dla planety"
Patryk Strzałkowski zwycięzcą w kategorii "Dziennikarz dla planety" Zdjęcia organizatora

Materiały "Faktów" TVN i TVN24 na czele rankingu "O tym się mówi"

Na początku gali zaprezentowano wyniki rankingu "O tym się mówi", który jest wspólnym projektem Instytutu Monitorowania Mediów i Radia Zet. To zestawienie najpopularniejszych tematów podejmowanych przez polskie media, a na jego czele znalazły się materiały dziennikarzy "Faktów" TVN" i TVN24: materiał Renaty Kijowskiej "Pani Joanna zażyła tabletkę poronną. Do szpitala przyjechali policjanci, zabrali jej laptop i telefon" oraz reportaż "Franciszkańska 3" Marcina Gutowskiego, jedna z części jego serii "Bielmo".

- W ramach współpracy przedstawiamy zestawienie pięciu najpopularniejszych tematów podejmowanych przez polskich dziennikarzy. Kryteriami decydującymi o pozycji w naszym badaniu są liczba publikacji w innych mediach inspirowanych danym materiałem oraz ich zasięg, czyli rzeczywiste oddziaływanie na Polaków - tłumaczył prezes Instytutu Monitorowania Mediów Paweł Sanowski. 

Wskazywał, że z jednej strony brane pod uwagę jest to, "jak dziennikarze konkurencyjnych mediów podchwytują temat i piszą o tym materiale", a z drugiej strony - "zasięgi, dotarcie i wpływ materiału, tego tematu na Polaków". - W badaniu świadomie nie uwzględniamy wywiadów, sondaży, rankingów oraz bieżących newsów. Natomiast bardzo ważne jest to, że nie bierzemy pod uwagę cytowań mediów z tej samej grupy kapitałowej, żeby nie podbijać wyników - wyjaśnił.  W gronie pięciu najpopularniejszych materiałów znalazły się: 

Na miejscu 1 - materiał Renaty Kijowskiej, reporterki "Faktów" TVN - "Pani Joanna zażyła tabletkę poronną. Do szpitala przyjechali policjanci, zabrali jej laptop i telefon"

Materiały "Faktów" TVN i TVN24 na czele rankingu  "O tym się mówi"
Materiały TVN24 i "Faktów" TVN na czele rankingu "O tym się mówi"Zdjęcia organizatora

Na miejscu 2 - reportaż "Franciszkańska 3" dziennikarza TVN24 Marcina Gutowskiego 

Na miejscu 3 - artykuł Andrzeja Stankiewicza z Onetu - "Wawrzyk, Bollywood i specsłużby USA. Ujawniamy kulisy afery wizowej"

Na miejscu 4 - artykuł Wojciecha Czuchnowskiego i Pawła Wrońskiego z "Gazety Wyborczej" - "Dymisja w MSZ po wizycie CBA. Kulisy odwołania Piotra Wawrzyka"

Na miejscu 5 - artykuł Marcina Pietraszewskiego z "Gazety Wyborczej" - "Księża zorganizowali imprezę z męską prostytutką. Interweniowało pogotowie, a potem policja".

Nagroda imienia Andrzeja Woyciechowskiego

Nagroda Radia ZET imienia Andrzeja Woyciechowskiego po raz pierwszy została przyznana w 2005 roku, w 10. rocznicę śmierci swojego patrona. Jest uznawana za jedną z najbardziej prestiżowych nagród świata dziennikarskiego w Polsce. W Kapitule Konkursu zasiadają wybitni przedstawiciele polskiego dziennikarstwa i rynku mediów oraz Katarzyna Radziwiłł - córka Woyciechowskiego.

Andrzej Woyciechowski był dziennikarzem. W latach studenckich prowadził warszawski kabaret "Stodoła", pisał również teksty piosenek, między innymi dla Magdy Umer. W stanie wojennym nawiązał współpracę z francuską agencją prasową Agence France Presse, z sekcją polską BBC, a także z Radiem Wolna Europa. W 1990 roku założył Radio Gazeta, które wkrótce zmieniło nazwę na Radio ZET.

Autorka/Autor:mjz/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Zdjęcia organizatora

Pozostałe wiadomości

Będę robił wszystko, co w mojej mocy, by przekonywać prezydenta do podpisywania ustaw zmieniających wymiar sprawiedliwości. Zakładam, że podpisze ustawę o KRS - powiedział w TVN24 minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Mówił też o sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym.

Sytuacja w TK. "Temat sędziów dublerów jest oczywisty"

Sytuacja w TK. "Temat sędziów dublerów jest oczywisty"

Źródło:
TVN24

W niedzielę nocą w okolicach Alei Jerozolimskich rozpoczął się pościg za kierowcą bmw. Kierowca samochodu osobowego uderzył w toyotę i karetkę pogotowia, która przewróciła się na bok. Ucierpieli ratownicy medyczni.

Pościg ulicami Warszawy i zderzenie z karetką pogotowia. Są ranni

Pościg ulicami Warszawy i zderzenie z karetką pogotowia. Są ranni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jarosław Kaczyński mówił w niedzielę w Leżajsku, że styczeń tego roku to był "pierwszy miesiąc w dziejach Polski od bardzo długiego czasu, gdzie urodziło się poniżej 20 tysięcy dzieci". - Do tej pory było zawsze więcej - dodał. Na jego słowa zareagował premier Donald Tusk. "Jarosławie, kluczowe decyzje w tej sprawie zapadały wiosną zeszłego roku - jeśli wiesz, co mam na myśli" - napisał w mediach społecznościowych.

Tusk odpowiada Kaczyńskiemu. "Kluczowe decyzje zapadały wiosną - jeśli wiesz, co mam na myśli"

Tusk odpowiada Kaczyńskiemu. "Kluczowe decyzje zapadały wiosną - jeśli wiesz, co mam na myśli"

Źródło:
TVN24, PAP

Przed sejmową komisją śledczą do spraw afery wizowej staną dziś kluczowi świadkowie. Przesłuchani zostaną były wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk i jego współpracownik Edgar K. Obaj usłyszeli zarzuty w śledztwie prowadzonym przez prokuraturę w Lublinie. Wcześniej komisja odbierze opinię biegłego dr Pawła Dąbrowskiego, który zajmuje się problematyką migracji i prawa migracyjnego.

Dziś pierwsze przesłuchania w komisji do spraw afery wizowej. Piotr Wawrzyk w roli świadka

Dziś pierwsze przesłuchania w komisji do spraw afery wizowej. Piotr Wawrzyk w roli świadka

Źródło:
tvn24.pl

Z pięćdziesięciu sześciu inwestycji ujętych w Krajowym Planie Odbudowy około czterdzieści jest zagrożonych albo niezrealizowaniem w całości, albo wykreśleniem z planu - wyliczył Łukasz Kościjańczuk z firmy doradczej CRIDO. Jak dodał, w takiej sytuacji Polska nie otrzyma refinansowania Unii Europejskiej, ponieważ warunkiem wypłaty środków jest zakończenie i zamknięcie inwestycji w terminie. - Straciliśmy dwa lata - ocenił.

Zagrożone inwestycje z KPO. "Straciliśmy dwa lata"

Zagrożone inwestycje z KPO. "Straciliśmy dwa lata"

Źródło:
PAP

Jest szansa, że przedsiębiorcy będą płacić miesięczną składkę zdrowotną w stałej kwocie. Drugi pomysł jest taki, że to firma wybierze, czy jej wysokość liczyć od przychodu czy od dochodu - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Rewolucja w składce zdrowotnej. Są dwa pomysły

Rewolucja w składce zdrowotnej. Są dwa pomysły

Źródło:
PAP

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

W wojnie Ukrainy z Rosją zginęło już ponad 30 tysięcy ukraińskich żołnierzy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Prowadząca wyrwała mikrofon uczestnikowi spotkania z Jarosławem Kaczyńskim w Leżajsku po tym jak zapytał prezesa PiS o to, "gdzie jest wrak ze Smoleńska" i zarzucił, że "przez osiem lat oszukiwał" ludzi. Dawid Kubacki upadł podczas kwalifikacji na skoczni mamuciej w Oberstdorfie. W konkursie najlepszy wynik w sezonie wyrównał Kamil Stoch. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 26 lutego.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 26 lutego

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 26 lutego

Źródło:
tvn24.pl, eurosport.pl, PAP

Dwa lata i dwa dni trwa pełnoskalowa inwazja zbroja Rosji na Ukrainę. - W wojnie Ukrainy z Rosją zginęło 31 tysięcy ukraińskich żołnierzy, a strona przeciwna bezpowrotnie straciła 180 tysięcy - poinformował w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, występując na konferencji prasowej, na której podsumował dwa lata wojny. Rzecznik Praw Obywatelskich Ukrainy Dmytro Łubinec poinformował w niedzielę, że dzień wcześniej, 24 lutego, w okolicach Bachmutu w obwodzie donieckim rosyjscy wojskowi zastrzelili co najmniej siedmiu poddających się żołnierzy ukraińskich. Oto najważniejsze wydarzenie ostatnich godzin z i wokół Ukrainy.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Pogoda na dziś. W poniedziałek 26.02 termometry pokażą maksymalnie od 9 do 16 stopni Celsjusza. Miejscami pojawią się słabe opady deszczu. W całym kraju odczujemy komfort termiczny.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 26.02. Temperatura wzrośnie do 16 stopni

Pogoda na dziś - poniedziałek, 26.02. Temperatura wzrośnie do 16 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jak wynika z książki korespondentki "New York Timesa" Katie Rogers, prezydent USA Joe Biden powiedział niegdyś żartem w rozmowie ze współpracownikami, że kluczem do długiego i trwałego małżeństwa jest "dobry seks". Chociaż ten wątek zajmuje tylko kilka akapitów w 276-stronicowej książce, już wywołał sensację w mediach.

Żart Bidena o "dobrym seksie" wywołuje medialną sensację

Żart Bidena o "dobrym seksie" wywołuje medialną sensację

Źródło:
PAP

W wieku 49 lat zmarł Kenneth Mitchell, aktor znany z takich produkcji jak "Kapitan Marvel" i "Star Trek: Discovery". Informację o jego śmierci przekazała w mediach społecznościowych rodzina. Mitchell od lat cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne.

Nie żyje Kenneth Mitchell. Aktor miał 49 lat

Nie żyje Kenneth Mitchell. Aktor miał 49 lat

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Co najmniej 25 osób zginęło, a 21 zostało poważnie rannych w wypadku z udziałem czterech pojazdów w mieście Arusha na północy Tanzanii - podał lokalny portal The Citizen, powołując się na policję.

Miały zawieść hamulce. 25 zabitych, 21 rannych. Wśród nich uczniowie

Miały zawieść hamulce. 25 zabitych, 21 rannych. Wśród nich uczniowie

Źródło:
PAP

Jeden z uczestników spotkania z Jarosławem Kaczyńskim w Leżajsku zapytał prezesa PiS o to, "gdzie jest wrak ze Smoleńska" i zarzucił, że "przez osiem lat oszukiwał" ludzi. Prowadząca spotkanie posłanka Ewa Leniart wyrwała mu mikrofon. - To jest klasyczny przykład tego, że nawet na tej sali są ludzie Putina. Bo to jest wielka obrona Putina - oskarżył Kaczyński.

Zapytał Kaczyńskiego o "wrak ze Smoleńska", wyrwano mu mikrofon. Incydent na spotkaniu z prezesem PiS

Zapytał Kaczyńskiego o "wrak ze Smoleńska", wyrwano mu mikrofon. Incydent na spotkaniu z prezesem PiS

Źródło:
TVN24

Co Rafał Trzaskowski sądzi o powstaniu w Warszawie ulicy Lecha Kaczyńskiego? Zaznaczył, że w tej sprawie decyzję podejmuje rada Warszawy, a on sam zdania nie zmienił. Opowiedział też o wyborach prezydenckich.

Ulica Lecha Kaczyńskiego w Warszawie, Rafał Trzaskowski zabrał głos. "Zdania nie zmieniłem"

Ulica Lecha Kaczyńskiego w Warszawie, Rafał Trzaskowski zabrał głos. "Zdania nie zmieniłem"

Źródło:
PAP

Talibowie wypuścili na wolność Herberta Fritza, 84-letniego austriackiego skrajnie prawicowego nacjonalistę. Został aresztowany w Afganistanie w maju ubiegłego roku, pod zarzutem szpiegostwa. 

Talibowie wypuścili z więzienia skrajnie prawicowego nacjonalistę z Austrii

Talibowie wypuścili z więzienia skrajnie prawicowego nacjonalistę z Austrii

Źródło:
Reuters

W niedzielę na Białorusi zakończyły się trwające od tygodnia połączone "wybory" do parlamentu i władz lokalnych. Niezależni eksperci nazywają je rytuałem i treningiem przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi. Start w nich zapowiedział w niedzielę Alaksandr Łukaszenka. O "wyborach przeprowadzonych w atmosferze strachu" - napisał w oświadczeniu Departament Stanu USA.

Na Białorusi zakończyły się "fikcyjne wybory parlamentarne i lokalne przeprowadzone przez reżim Łukaszenki"

Na Białorusi zakończyły się "fikcyjne wybory parlamentarne i lokalne przeprowadzone przez reżim Łukaszenki"

Źródło:
PAP

To nie jest tak, że Rosja jest jakimś gigantem, który idzie i miażdży wszystko na swojej drodze - mówił w niedzielę w "Faktach po Faktach" pułkownik rezerwy i były ambasador Polski w Afganistanie doktor Piotr Łukasiewicz. Według niego "Rosja nie ma zdolności żeby wygrać tę wojnę szybko". Podpułkownik rezerwy Maciej Korowaj stwierdził, że "Ukraina staje się pokazem rosyjskiej brutalności i siły". Dodał, że Rosja "nie musi nas atakować". - Wystarczy, że nas przestraszy i będzie chciała w ten sposób osiągać swoje - ocenił.

Łukasiewicz: pod każdym względem Rosja traci i przegrywa tę wojnę

Łukasiewicz: pod każdym względem Rosja traci i przegrywa tę wojnę

Źródło:
TVN24

W wojnie Ukrainy z Rosją zginęło już ponad 30 tysięcy ukraińskich żołnierzy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na niedzielnej konferencji prasowej w Kijowie, na której podsumowano dwa lata wojny. Ukraińskie media zwracają uwagę, że to pierwszy raz, gdy Zełenski publicznie podał bilans ofiar śmiertelnych po stronie ukraińskiej od czasu rosyjskiej agresji.

Zełenski ujawnił bilans ofiar w ukraińskiej armii. "Każdy człowiek jest dla nas ogromną stratą"

Zełenski ujawnił bilans ofiar w ukraińskiej armii. "Każdy człowiek jest dla nas ogromną stratą"

Źródło:
TVN24, PAP, Reuters, Kyiv Independent

W ciągu zaledwie 24 godzin w stolicy Austrii znaleziono ciała czterech kobiet i jednej dziewczynki. Ten tragiczny dzień okrzyknięto w kraju "czarnym piątkiem". Aktywiści i politycy wzywają władze do podjęcia pilnych działań w celu powstrzymania przemocy wobec kobiet.

"Czarny piątek" w Wiedniu. W ciągu 24 godzin znaleziono ciała czterech kobiet i nastolatki

"Czarny piątek" w Wiedniu. W ciągu 24 godzin znaleziono ciała czterech kobiet i nastolatki

Źródło:
BBC
"Trybunał dla Putina". 62 tysiące dowodów zbrodni wojennych. I wciąż dochodzą nowe

"Trybunał dla Putina". 62 tysiące dowodów zbrodni wojennych. I wciąż dochodzą nowe

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Lawina śnieżna zeszła w niedzielę w masywie Sancy położonym we francuskim departamencie Puy-de-Dome. W wyniku żywiołu zginęły cztery osoby, a trzy zostały ranne.

Lawina zeszła nad ośrodkiem narciarskim. Nie żyją cztery osoby

Lawina zeszła nad ośrodkiem narciarskim. Nie żyją cztery osoby

Źródło:
PAP, francetvinfo.fr

Do pięciu lat więzienia grozi parze, która pobiła na ulicy w Lublinie wracającego ze służby strażnika miejskiego. Funkcjonariusz zwrócił im uwagę, że nie mają powietrza w oponie. Kobieta wysiadła z auta i zaczęła bić mężczyznę, po chwili dołączył do niej partner.

Zwrócił im uwagę, że nie mają powietrza w oponie. W ruch poszły pięści. Nagranie

Zwrócił im uwagę, że nie mają powietrza w oponie. W ruch poszły pięści. Nagranie

Źródło:
PAP

Na plaży na włoskiej wyspie Lido, oddzielającej Lagunę Wenecką od Morza Adriatyckiego, znaleziono zwłoki ogromnej ryby. Mierzyła 2,5 metra i ważyła tonę.

Morze wyrzuciło na brzeg ogromną, martwą rybę

Morze wyrzuciło na brzeg ogromną, martwą rybę

Źródło:
ANSA, tvnmeteo.pl

Drugą dobę trwają poszukiwania kierowcy, który potrącił dwuletniego chłopca w miejscowości Obiecanowo pod Makowem Mazowieckim. Funkcjonariusze analizują dotychczasowe zgłoszenia świadków i - jak zapewniają - pracują całą dobę. Policja wciąż apeluje do wszystkich, którzy mogą mieć jakiekolwiek informacje i nagrania pomocne w rozpoznaniu pojazdu.

Są pierwsze zgłoszenia po śmiertelnym potrąceniu dwulatka. Nowy apel policji

Są pierwsze zgłoszenia po śmiertelnym potrąceniu dwulatka. Nowy apel policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała pięć osób podejrzewanych o pobicie policjantów w Tychach (woj. śląskie). To dwie kobiety i trzech mężczyzn. Wszyscy byli pod wpływem alkoholu, trafili do policyjnej izby zatrzymań. W poniedziałek zostaną przesłuchani. Policjanci nie odnieśli poważnych obrażeń.

Pobici policjanci. Zaatakowało ich pięć osób

Pobici policjanci. Zaatakowało ich pięć osób

Źródło:
tvn24.pl

Na komisji sejmowej ekspertka resortu klimatu i środowiska stwierdziła, że "polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla, czyli nie pełnią już swojej roli". Reakcją był śmiech części obecnych na obradach. Nagranie tej sytuacji wywołuje wiele emocji również wśród internautów. Tyle że zostało zmanipulowane, a słowa ekspertki mają szerszy kontekst, który wyjaśnia w dalszej części wypowiedzi jak i w sieci.

Ekspertka: polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla. Została wyśmiana i skrytykowana w sieci. Niesłusznie

Ekspertka: polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla. Została wyśmiana i skrytykowana w sieci. Niesłusznie

Źródło:
Konkret24

Nie będziemy nigdy więcej rosyjską kolonią - oświadczył minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w wywiadzie dla stacji CNN. Zapowiedział, że jeśli Władimir Putin naprawdę zagrozi Polsce, to wydatki na obronność naszego kraju zostaną podwojone. Skomentował także kontrowersyjne słowa Donalda Trumpa o NATO. - Mamy nadzieję, że to jest tylko kwiecisty styl byłego prezydenta - stwierdził.

Sikorski: nie będziemy nigdy więcej rosyjską kolonią

Sikorski: nie będziemy nigdy więcej rosyjską kolonią

Źródło:
PAP
"Ciekawe, ile lat będę miał, jak wyjdę z więzienia". Już wie

"Ciekawe, ile lat będę miał, jak wyjdę z więzienia". Już wie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przed nami absolutnie niezwykła temperatura w ostatnich dniach lutego. A jak zacznie się marzec? Czy będzie równie wyjątkowo ciepło, czy jednak zima wróci? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: tak mógłby wyglądać koniec kwietnia

Pogoda na 16 dni: tak mógłby wyglądać koniec kwietnia

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę przed ambasadą Izraela w Waszyngtonie podpalił się amerykański żołnierz - podała CNN. Policja i służby specjalne uratowały mu życie, ale jego stan jest krytyczny.

Amerykański żołnierz podpalił się pod ambasadą Izraela. Jest w stanie krytycznym

Amerykański żołnierz podpalił się pod ambasadą Izraela. Jest w stanie krytycznym

Źródło:
PAP

Dwa lata po rozpoczęciu pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę blisko 15 milionów osób pilnie potrzebuje pomocy organizacji humanitarnych - alarmuje Polska Akcja Humanitarna. Jakie są formy pomocy udzielanej przez wybrane organizacje z Polski, jak pomagały w ciągu ostatnich dwóch lat i jak możemy udzielić wsparcia tym, którzy ucierpieli w wyniku wojny?

Po dwóch latach Ukraina ciągle potrzebuje naszej pomocy. Jak wspierać zaatakowanych przez Putina sąsiadów?

Po dwóch latach Ukraina ciągle potrzebuje naszej pomocy. Jak wspierać zaatakowanych przez Putina sąsiadów?

Źródło:
tvn24.pl

Wykorzystywanie Ukrainy jako źródła nacisku na instytucje europejskie jest rzeczą niesprawiedliwą i nieuczciwą - powiedział Wołodymyr Zełenski pytany o protest rolników na polsko-ukraińskiej granicy. Według niego jest to "kwestia polityczna", ale wyraził też wdzięczność społeczeństwu polskiemu, które "stoi murem" za Ukrainą. - Dla nas bardzo ważne jest zachowanie sojuszu z Polską. A jeżeli nie damy rady znaleźć żadnych kroków, to będziemy bronić swoich interesów - dodał.

Zełenski o proteście polskich rolników: kwestia polityczna

Zełenski o proteście polskich rolników: kwestia polityczna

Źródło:
TVN24, Reuters

W wiosce Essakane, na północy Burkina Faso zginęło co najmniej 15 osób, gdy nieznani napastnicy otworzyli ogień do wiernych zgromadzonych na modlitwie w katolickiej świątyni - poinformowały miejscowe władze kościelne.

Krwawy atak na kościół. Co najmniej 15 osób nie żyje

Krwawy atak na kościół. Co najmniej 15 osób nie żyje

Źródło:
PAP