Jan Grabiec swoją polityczną karierę rozpoczynał w podwarszawskim Legionowie, z którego pochodzi. Od 2008 roku związany jest z Platformą Obywatelską. W październiku tego roku po raz trzeci startował z jej ramienia w wyborach do Sejmu i ponownie uzyskał mandat poselski. Od siedmiu lat pełni funkcję rzecznika partii. Teraz został szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
We wtorek odbyła się oficjalna prezentacja składu nowego rządu. Szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów został Jan Grabiec. Co o nim wiadomo?
Kim jest Jan Grabiec?
Grabiec urodził się w 1972 roku w Legionowie, tam też dorastał. Ukończył studia filozoficzne na warszawskiej Akademii Teologii Katolickiej. Gdy był na ostatnich latach studiów, pracował jako nauczyciel filozofii i etyki w liceum. Zanim zajął się polityką, był pracownikiem naukowym Instytutu Politologii UKSW.
Jak czytamy na oficjalnej stronie Grabca, w 1998 roku obecny poseł Platformy Obywatelskiej został najmłodszym radnym Rady Miasta Legionowo. W trakcie tamtej kadencji pełnił funkcję przewodniczącego komisji oświaty, a następnie przewodniczącego rady. W 2002 roku został zastępcą prezydenta Legionowa. W latach 2006-2015 pełnił funkcję starosty legionowskiego oraz radnego Rady Powiatu Legionowskiego. Jako starosta mianowany został wiceprzewodniczącym konwentu powiatów na Mazowszu.
W sierpniu 2015 roku Grabca powołano na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. W tym samym roku wystartował z ramienia Platformy Obywatelskiej w wyborach do Sejmu. Choć znajdował się na ostatnim miejscu na liście, uzyskał poselski mandat. W 2016 roku został rzecznikiem PO. Funkcję tę pełni do dziś. W latach 2019 i 2023 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję. W trakcie swojej drugiej sejmowej kadencji stanął na czele mazowieckich struktur PO.
ZOBACZ TEŻ: Uwielbia biegać, całe życie budowała wolontariat, teraz ma zasiąść w rządzie. Kim jest Agnieszka Buczyńska?
Blokował ustawę lex pilot, kibicuje Legionovii
"Moja praca w Sejmie skupiona jest na rozwiązaniu problemów mieszkańców: zapewnieniu rozbudowy sieci komunikacji publicznej, dokończenia budowy dróg i obwodnic, zadbania o lepszy stan środowiska - zwłaszcza czyste powietrze. Pragnę zadbać o wyższy poziom życia mieszkańców naszego regionu" - tak przedstawia się na swojej stronie sam Grabiec.
Polityk wymienia tam też swoje osiągnięcia. "Jako wiceminister Administracji i Cyfryzacji w 2015 r. doprowadziłem do uchwalenia przez Sejm ustawy dającej mieszkańcom aglomeracji 600 mln zł rocznie na rozwój systemu wspólnego biletu oraz zabezpieczenia funduszy na przebudowę dwóch odcinków DK 61. Jako poseł od 2015 r. pracowałem w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, Komisji Samorządu, a w 2019 zostałem przewodniczącym Komisji Cyfryzacji i Nowoczesnych Technologii. (…) Efektem pracy komisji było zablokowanie szkodliwej ustawy nazwanej lex pilot, która powalała rządowi sterować kolejnością programów TV na pilotach telewizyjnych i skazywała na upadek setki lokalnych telewizji" - czytamy na stronie Grabca.
Rzecznik PO nie wypowiada się publicznie na temat swojego życia prywatnego. Wiadomo, że jest żonaty. Kibicuje trzecioligowemu klubowi piłkarskiemu ze swojego miasta - Legionovii Legionowo.
ZOBACZ TEŻ: "Trudne zadanie zbudowania czegoś od podstaw". Marzena Okła-Drewnowicz ma zająć się polityką senioralną
Źródło: tvn24.pl