"Szokujący czyn", atak "antysemickiego posła". Zagraniczne media o zachowaniu Grzegorza Brauna

Źródło:
The Guardian, Reuters, The Times of Israel, Jerusalem Post, Haaretz, Daily Mail, Politico, Spiegel, Le Figaro, La Stampa
Haniebne zachowanie Brauna w Sejmie
Haniebne zachowanie Brauna w SejmieTVN24
wideo 2/4
Haniebne zachowanie Brauna w SejmieTVN24

Zagraniczne media piszą o zachowaniu Grzegorza Brauna w Sejmie. "Prawicowy parlamentarzysta-ekstremista zaatakował gaśnicą obchody Chanuki" – napisał niemiecki "Spiegel". Z kolei "The Times of Israel" zwrócił uwagę, że "skrajnie prawicowy poseł" Braun w przeszłości "fałszywie twierdził, że istnieje spisek mający na celu przekształcenie Polski w 'państwo żydowskie'".

We wtorek w holu głównym Sejmu odbyła się uroczystość zapalenia chanukiji (dziewięcioramiennego świecznika żydowskiego – red.) z okazji żydowskiego Święta Świateł. Przed godziną 18 poseł Grzegorz Braun użył gaśnicy, aby zgasić palące się świece. Po tym zdarzeniu polityk Konfederacji został wykluczony z obrad, Prezydium Sejmu nałożyło na niego kary finansowe. Tego samego, dnia późnym, wieczorem Kancelaria Sejmu zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa, oceniając, że czyny Brauna "mogą być kwalifikowane jako czyny stanowiące przestępstwo przeciwko wolności sumienia i wyznania, przeciwko czci i nietykalności cielesnej oraz przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu".

Wydarzenia w Polsce komentują zagraniczne media.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Grzegorz Braun zgasił gaśnicą w Sejmie świece chanukowe

"The Guardian" wskazał, że "skrajnie prawicowy polski poseł użył gaśnicy do ugaszenia świec chanukowych w parlamencie". Podkreślono, że w związku z tym incydentem posiedzenie Sejmu zostało przerwane.

Brytyjski dziennik przeprowadził rozmowę z rabinem Sholomem Ber Stamperem, który od 17 lat zapala świecę chanukową w polskim Sejmie. Powiedział dziennikarzom, że Braun "jest antysemitą, który chciał zwrócić na siebie uwagę", ale zasugerował, że w rzeczywistości zachowanie polityka przyniosło skutek odwrotny do zamierzonego.

- Otrzymałem wiele telefonów i wiadomości od polskich parlamentarzystów, osób mieszkających w Polsce. Wszyscy przesyłają mi tyle solidarności i troski, współczując i przepraszając za to – powiedział Ber Stamper. "The Guardian" wyjaśnił, że rabin w czasie incydentu był w sąsiednim pokoju – powiedział również, że kiedy Braun przypuścił atak, jego dzieci nadal znajdowały się w pobliżu świecy i miały pianę z gaśnicy na ustach.

Reuters: atak na chwilę przed kluczowym głosowaniem

Agencja Reutera zwróciła uwagę, że atak Grzegorza Brauna nastąpił przed kluczowym głosowaniem w sprawie zatwierdzenia nowo mianowanego prounijnego premiera Donalda Tuska.

"Na nagraniu zamieszczonym na stronie internetowej prywatnego nadawcy TVN24 widać, jak Grzegorz Braun z Konfederacji wziął gaśnicę, a następnie przeszedł przez hol parlamentu do miejsca, w którym znajdowały się świece, tworząc białą chmurę i zmuszając ochroniarzy do wypędzania ludzi z miejsca zdarzenia" – przekazała agencja Reutera.

Członkowie społeczności żydowskiej, w tym dzieci, udali się do parlamentu na coroczne obchody Chanuki na zaproszenie marszałka Szymona Hołowni. Agencja rozmawiała z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem – ten wskazał, że działania Brauna nie były reprezentatywne dla kraju.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Hołownia: nie możemy się dać sterroryzować Grzegorzowi Braunowi

Izraelskie media o ataku Brauna na świece chanukowe

O wydarzeniach w Sejmie piszą także media izraelskie. "The Times of Israel" zwrócił uwagę, że "skrajnie prawicowy poseł" Braun w przeszłości "fałszywie twierdził, że istnieje spisek mający na celu przekształcenie Polski w 'państwo żydowskie'".

Jerusalem Post wspomniał, że po ataku na świece chanukowe, Braun wszedł na sejmową mównicę, gdzie "określił Chanukę jako ‘szatańską’ i powiedział, że przywraca 'normalność'". Podkreślono, że polityk zapytany tuż po zdarzeniu, czy się wstydzi za to, co zrobił "odpowiedział: powinni się wstydzić ci, którzy biorą udział w aktach kultu szatana".

Z kolei Haaretz określił Brauna jako "prorosyjskiego członka Konfederacji". Zwrócił uwagę, że nowy premier Donald Tusk potępił incydent. Wskazano również na reakcję ambasadora Izraela w Polsce.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Tusk: to jest hańba

"Daily Mail": szokujący czyn

"Prorosyjski polski polityk został oskarżony o antysemityzm po tym, jak brutalnie zgasił gaśnicą świece chanukowe w budynku polskiego parlamentu, a prawodawcy określili ten szokujący czyn jako 'absolutnie skandaliczny'" – napisał "Daily Mail".

Brytyjska gazeta podkreśliła, że wszystkie główne siły polityczne szybko potępiły incydent, stwierdzając że w Sejmie nie będzie tolerancji dla zachowań antysemickich i ksenofobicznych.

"Marszałek Sejmu Szymon Hołownia nazwał działania Brauna jako 'absolutnie skandaliczne' i wykluczył go z obrad parlamentu. Powiedział, że zgłosi sprawę prokuraturze" – poinformowano. "Po zdarzeniu ponownie zapalono świece" – dodano.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Skandal z Braunem w Sejmie. Jest wniosek do prokuratury

Skandal w Sejmie. Grzegorz Braun zgasił gaśnicą chanukowe świece
Skandal w Sejmie. Grzegorz Braun zgasił gaśnicą chanukowe świeceMiedzianogórskie Forum Obywatelskie

Politico o zachowaniu "antysemickiego posła"

Z kolei Politico określa Brauna jako "antysemickiego posła". Podkreślono, że nawet koledzy z jego partii Konfederacji "wyparli się go".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Uchwała Konfederacji w sprawie skandalu z Braunem w Sejmie

– Przypisywano mi tu motywy rasistowskie, ja tymczasem po prostu przywracam stan normalności i równowagi, kładąc kres aktom szatańskiego, talmudycznego triumfalizmu, bo takie jest przesłanie tych świąt – powiedział Braun obsypany proszkiem z gaśnicy.

Politico zwrócił uwagę na reakcję ambasadora USA w Polsce Marka Brzezinskiego. "Powiedział, że jest 'oburzony' incydentem, który nazwał 'obrzydliwym aktem nienawiści', który 'należy potępić z całą surowością'" – wskazano.

"Spiegel": Braun wycelował gaśnicę w twarz kobiety

"Spiegel" stwierdził, że we wtorek w polskim Sejmie miało się odbyć święto życia, ale potem doszło do burzliwych scen. „Prawicowy parlamentarzysta-ekstremista zaatakował gaśnicą obchody Chanuki” – napisano.

Niemiecki dziennik  wspomniał, że Braun, oprócz ataku na świecznik, wycelował gaśnicę w twarz kobiety, która stanęła mu na drodze.

- Jestem tu dzisiaj jako żydówka i jako obywatelka. Taki atak był dla mnie nie do pomyślenia, że w XXI wieku mogło dojść do tak jawnego antysemityzmu – powiedziała gazecie zaatakowana kobieta, Magdalena Gudzińska-Adamczyk.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Magdalena Gudzińska-Adamczyk o ataku gaśnicą

Magdalena Gudzińska-AdamczykTVN24

"Le Figaro": Braun wykluczony za akt "rasizmu, ksenofobii i antysemityzmu"

Skrajnie prawicowy poseł opróżnił gaśnicę na świeczniku żydowskim, po czym został natychmiast potępiony przez premiera Donalda Tuska i wykluczony z posiedzenia parlamentu - podkreślił "Le Figaro".

Francuski dziennik wskazał na wypowiedź premiera, który stwierdził, że "stała się rzecz niedopuszczalna, która nigdy więcej nie powinna się wydarzyć". "Z kolei marszałek parlamentu wykluczył Grzegorza Brauna za ten akt 'rasizmu, ksenofobii i antysemityzmu'" – dodano.

"Le Figaro" przypomniał, że w maju Grzegorz Braun zniszczył mikrofon podczas wystąpienia w Warszawie polsko-kanadyjskiego historyka holokaustu Jana Grabowskiego, profesora Uniwersytetu w Ottawie.

"La Stampa": skrajnie prawicowy polski poseł

Na szybką reakcję czołowych polskich polityków zwróciła uwagę również "La Stampa". Włoska gazeta wspomniała, że gdy "skrajnie prawicowy polski poseł" zgasił chanukowy świecznik, "prace parlamentarne zostały zawieszone".

Podkreślono deklarację marszałka Sejmu Szymona Hołowni, że "Polska jest domem wszystkich religii". "Nowy premier Donald Tusk ocenił to wydarzenie jako hańbę" – dodano.

Włoski dziennik podobnie jak inne media przypomniał kontrowersyjne słowa Brauna o istnieniu spisku, którego celem jest przekształcenie Polski w "państwo żydowskie".

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: The Guardian, Reuters, The Times of Israel, Jerusalem Post, Haaretz, Daily Mail, Politico, Spiegel, Le Figaro, La Stampa

Pozostałe wiadomości

Kamala Harris, która prawdopodobnie zostanie kandydatką demokratów na prezydenta USA, wystąpiła w Milwaukee w stanie Wisconsin na swoim pierwszym wiecu od czasu rezygnacji Joe Bidena z ubiegania się o drugą kadencję w Białym Domu. - Zobowiązuję się przed wami, że kolejne tygodnie spędzę na jednoczeniu naszej partii - powiedziała. - Donald Trump chce cofnąć nasz kraj, (...) my się nie cofniemy, bo nasza walka to walka o przyszłość, o wolność - podkreśliła. Wskazała też, co będzie głównym celem jej prezydentury.

Harris mówi, co będzie głównym celem jej prezydentury

Harris mówi, co będzie głównym celem jej prezydentury

Źródło:
TVN24, Reuters

Kamala Harris prowadzi minimalnie nad Donaldem Trumpem w pierwszym sondażu przeprowadzonym po decyzji Joe Bidena o rezygnacji z ubiegania się o drugą kadencję w Białym Domu. Badanie Reuters/Ipsos pokazało, że zagłosowałoby na nią 44 procent, a na Trumpa - 42 procent Amerykanów zarejestrowanych jako wyborcy. Reuters podkreśla, że błąd statystyczny wynosi w tym badaniu 3 punkty procentowe.

Kamala Harris czy Donald Trump? Pierwszy sondaż w nowej sytuacji

Kamala Harris czy Donald Trump? Pierwszy sondaż w nowej sytuacji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, PAP

Donald Trump, republikański kandydat na prezydenta USA, oświadczył, że jest gotów debatować z Kamalą Harris, która prawdopodobnie zostanie kandydatką demokratów.

Donald Trump chce debatować z Kamalą Harris. Nie raz

Donald Trump chce debatować z Kamalą Harris. Nie raz

Źródło:
PAP

Coraz bardziej dotkliwa susza panuje na Sycylii. Tam, gdzie jest najgorzej, woda z kranów nie płynie od kilkudziesięciu dni. Poważne straty notuje się w rolnictwie i turystyce. Burmistrz miasta Agrigento oświadczył, że to "najgorszy kryzys hydrologiczny w ostatnich latach".

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

76-letni Jan Domin ze Śląska miał w nadmorskim Wiciu ranić nożem 66-letniego obywatela Czech. Pokrzywdzony trafił do szpitala, podejrzewany o popełnienie przestępstwa jest poszukiwany przez policję. Jest osobą głuchoniemą – poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Koszalinie Ewa Dziadczyk.

Poszukują Jana Domina. Miał ranić nożem 66-latka z Czech

Poszukują Jana Domina. Miał ranić nożem 66-latka z Czech

Źródło:
PAP

Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego lądował w Wesołej, gdzie doszło do potrącenia dziewięcioletniej dziewczynki i kobiety przez kierowcę samochodu ciężarowego. Na miejscu pracują służby.

Kobieta i dziewięcioletnia dziewczynka potrącone przez ciężarówkę

Kobieta i dziewięcioletnia dziewczynka potrącone przez ciężarówkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Jako PSL złożyliśmy swój projekt, który mówi o tym, żeby wrócić do zapisów sprzed haniebnego wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej. To byłby pierwszy krok - powiedziała w "Faktach po Faktach" Magdalena Sroka (PSL-Trzecia Droga), komentując odrzucenie ustawy dekryminalizującej pomocnictwo w aborcji. Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica) wskazywała, że "w umowie koalicyjnej nie ma słowa na A, ale jest mowa o prawach kobiet i o prawie kobiet do decydowania o sobie".

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Źródło:
TVN24

- Bardzo źle się czuję z tym, że nie znalazłem argumentów, które przekonałyby tych wszystkich, którzy zagłosowali inaczej niż ja - przyznał premier Donald Tusk, odnosząc się do projektu zakładającego dekryminalizację pomocy w aborcji, który przepadł w Sejmie. Pytany, czy wyjdzie dziś do osób protestujących przed parlamentem w związku z odrzuceniem tego projektu, odparł: - Mam dzisiaj niestety sporo zajęć jeszcze.

Tusk o dekryminalizacji pomocy w aborcji: Nie daliśmy rady. Pojawią się nowe wytyczne dla prokuratury

Tusk o dekryminalizacji pomocy w aborcji: Nie daliśmy rady. Pojawią się nowe wytyczne dla prokuratury

Źródło:
TVN24

We wtorek pod hasłem "Aborcja! Tak!" odbyła się przed Sejmem manifestacja Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. To reakcja zwolenniczek liberalizacji prawa do przerywania ciąży na odrzucenie przez Sejm ustawy dekryminalizującej aborcję.

Chcą legalnej aborcji. "Panowie, nie dlatego na was głosowałyśmy"

Chcą legalnej aborcji. "Panowie, nie dlatego na was głosowałyśmy"

Źródło:
PAP

Sejmowa komisja do spraw petycji przekazała treść petycji o zakazie fajerwerków komisjom rolnictwa i polityki regionalnej, które zajmują się projektem ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Chce, aby wnioski w petycji zostały uwzględnione w ich pracach.

Petycja o zakazie używania fajerwerków przekazana do komisji sejmowych    

Petycja o zakazie używania fajerwerków przekazana do komisji sejmowych    

Źródło:
PAP

Zmarł Andrzej Milczanowski, były minister spraw wewnętrznych, były szef Urzędu Ochrony Państwa i działacz opozycji w PRL-u. Miał 85 lat.

Andrzej Milczanowski nie żyje. Były minister, działacz opozycji miał 85 lat

Andrzej Milczanowski nie żyje. Były minister, działacz opozycji miał 85 lat

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Liczba ofiar śmiertelnych dwóch osuwisk, do których doszło w poniedziałek w Etiopii, przekroczyła 200 - przekazały lokalne władze. Trwają poszukiwania zaginionych.

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Wieczorem 25 lipca nie będzie działać rządowa aplikacja mObywatel 2.0 - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji (MC). Wyjaśniło, że przerwa będzie miała związek z pracami technicznymi.

Nie będzie działać rządowa aplikacja. Komunikat ministerstwa

Nie będzie działać rządowa aplikacja. Komunikat ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 180 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 23 lipca 2024 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Z powodu trwającej od kilku tygodni suszy władze Wiednia wprowadziły zakaz grillowania. Miasto ostrzega przed wysokim ryzykiem pożarów lasów i apeluje o ostrożność.

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

- Podpisałem dzisiaj zwolnienie pana ministra Waldemara Sługockiego ze stanowiska - przekazał premier Donald Tusk. Wiceminister rozwoju i technologii był jednym z trzech posłów KO, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu w sprawie dekryminalizacji pomocy w aborcji. Tusk przyznał też, że liczył, iż Roman Giertych "jest w stanie wykazać większą solidarność wobec kobiet". Ocenił jednocześnie, że bilans jego dokonań "jest zdecydowanie korzystny".

Konsekwencje przegranego głosowania. "Podpisałem dzisiaj zwolnienie pana ministra"

Konsekwencje przegranego głosowania. "Podpisałem dzisiaj zwolnienie pana ministra"

Źródło:
TVN24

Przyczyną śmierci mężczyzny były obrażenia głowy powstałe na skutek postrzelenia z broni palnej. Na ciele nie było innych obrażeń - podała prokuratura. Ciało zostało znalezione w piątek w Dąbrowie Zielonej (woj. śląskie). Od początku śledczy informowali, że miał ranę postrzałową głowy. Według nieoficjalnych informacji tvn24.pl mężczyzną jest poszukiwany od lat Jacek Jaworek. Prokuratura nadal czeka na oficjalne wyniki DNA.

Są wyniki sekcji zwłok znalezionych pięć kilometrów od domu Jacka Jaworka

Są wyniki sekcji zwłok znalezionych pięć kilometrów od domu Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA wrócił we wtorek do Waszyngtonu. Poleciał tam po tym, jak od połowy ubiegłego tygodnia przebywał w izolacji w swoim wakacyjnym domu w stanie Delaware z powodu zakażenia koronawirusem. To pierwsze publiczne pojawienie się amerykańskiego prezydenta od niemal tygodnia.

Joe Biden wrócił do Waszyngtonu. Pojawił się publicznie pierwszy raz od niemal tygodnia

Joe Biden wrócił do Waszyngtonu. Pojawił się publicznie pierwszy raz od niemal tygodnia

Źródło:
TVN24

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że w środę wieczorem czasu lokalnego wygłosi orędzie do narodu. Wystąpienie ma dotyczyć - jak przekazał - "zakończenia jego pracy dla amerykańskiego narodu". Kilka dni temu Biden ogłosił decyzję o wycofaniu się z kandydowania w wyborach prezydenckich.

Wystąpienie i zapowiedź Joe Bidena

Wystąpienie i zapowiedź Joe Bidena

Źródło:
PAP

Sejmowa komisja regulaminowa pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef kancelarii Jacek Cichocki podał, że przewidziano w nim między innymi wzrost zarobków pracowników oraz posłów.

Sejmowa komisja pozytywnie o budżecie Kancelarii Sejmu. Ma być podwyżka dla pracowników i posłów

Sejmowa komisja pozytywnie o budżecie Kancelarii Sejmu. Ma być podwyżka dla pracowników i posłów

Źródło:
PAP

Temperatura na Ziemi bije kolejne rekordy. W niedzielę, 21 lipca, odnotowano najcieplejszy dzień na świecie, odkąd prowadzone są pomiary - wynika ze wstępnych danych europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S).

Najcieplejszy dzień na świecie w historii. Był w niedzielę

Najcieplejszy dzień na świecie w historii. Był w niedzielę

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Senacka komisja kultury i środków przekazu poparła nowelę ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przyjęto poprawki, zgodnie z którymi to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) będzie mediatorem w sporach między wydawcami a platformami cyfrowymi (big techami).

Wiceminister: prezes UKE wyznaczony do prowadzenia rozmów mediów z big techami

Wiceminister: prezes UKE wyznaczony do prowadzenia rozmów mediów z big techami

Źródło:
PAP

Netflix, TVN i Google to trzy marki, które odbiorcy najsilniej kojarzą ze wsparciem dla społeczności LGBT+ w Polsce. Tak wskazują wyniki tegorocznego badania "Aktywizm marek", realizowanego przez agencję Wavemaker. Zgodnie z nimi poparcie polskich konsumentów dla zaangażowania firm w kwestie polityczno-społeczne rośnie.

TVN wśród marek najsilniej kojarzonych ze wsparciem społeczności LGBT+. Już po raz kolejny

TVN wśród marek najsilniej kojarzonych ze wsparciem społeczności LGBT+. Już po raz kolejny

Źródło:
Wavemaker

"Ból i blask" Pedro Almodóvara czy "IO" Jerzego Skolimowskiego to filmy, które zostały obsypane nagrodami, ale nie były tworzone z myślą o masowej widowni. Takich świetnych, ambitnych filmów na platformie Max jest więcej. Oto 10 najciekawszych.

Perełki znalezione na Max. 10 filmów, które naprawdę warto obejrzeć

Perełki znalezione na Max. 10 filmów, które naprawdę warto obejrzeć

Źródło:
TVN24
Wielki Niemowa, przyszły Tarzan i cztery Oscary

Wielki Niemowa, przyszły Tarzan i cztery Oscary

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prokremlowska dezinformacja nie ustaje w podważaniu faktu, że Rosja stoi za zbombardowaniem szpitala dziecięcego w Kijowie. Wykorzystuje do tego stosowaną od początku wojny metodę: fałszywy fact-checking. Kolejną jego odsłoną jest nagranie, które ma być dowodem, że to Ukraińcy zainscenizowali sceny z lekarzem na gruzach szpitala.

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

Źródło:
Konkret24

Poszukiwali mężczyzny skazanego za przestępstwa narkotykowe. Dotarli do jego kryjówki, a tam zastali też innego poszukiwanego, skazanego za przywłaszczenie. Obaj trafili do więzienia, gdzie odbędą kary, których próbowali uniknąć.

Przyszli po jednego, w kryjówce znaleźli dwóch

Przyszli po jednego, w kryjówce znaleźli dwóch

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy lata od zbrodni we wsi Borowce, pięć kilometrów dalej, śledczy znaleźli ciało mężczyzny z raną postrzałową głowy. Według nieoficjalnych informacji tvn24.pl mężczyzną jest Jacek Jaworek, poszukiwany za potrójne zabójstwo. Przeprowadzono już sekcję zwłok. Prokuratura nadal czeka na oficjalne wyniki DNA. Do tego czasu śledczy niewiele ujawniają, a pytania się mnożą.

"On nie wyszedł z lasu, był ogolony, czysty". Coraz więcej pytań w sprawie Jacka Jaworka

"On nie wyszedł z lasu, był ogolony, czysty". Coraz więcej pytań w sprawie Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl

Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości po zmianie rządu nowe kierownictwo resortu obrony "zmarnowało szanse", które stworzyły podpisane przez ministra Mariusza Błaszczaka umowy na dostawy uzbrojenia. Z odpowiedzi MON dla Konkret24 wynika jednak, że tak nie jest. Każda z tych umów jest kontynuowana.

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Rzecznik Prokuratury Krajowej poinformował, że prokurator wysłał zażalenie na decyzję sądu o niezastosowaniu aresztu wobec posła Marcina Romanowskiego. Wnosi w nim o zmianę postanowienia i areszt. Przekazał, że zażalenie zostało wysłane do Sądu Okręgowego w Warszawie, który ma siedem dni na jego rozpoznanie. Romanowski poinformował wcześniej tego dnia, że złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa między innymi przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, prokuratora krajowego Dariusza Korneluka i wiceszefa resortu sprawiedliwości Arkadiusza Myrchę. Sprawę komentował premier Donald Tusk.

Jest zażalenie na decyzję sądu w sprawie Romanowskiego

Jest zażalenie na decyzję sądu w sprawie Romanowskiego

Źródło:
PAP, TVN24

Według rozpowszechnianego w mediach społecznościowych przekazu w dwóch amerykańskich stanach Joe Biden otrzymał nominację i nie można już go skreślić z listy kandydatów na prezydenta. Tłumaczymy, że tak nie jest i dlaczego.

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Dreszczowiec przedstawiający kulisy historii seryjnego mordercy nękającego Boston, przejmująca opowieść o dotkniętych chorobą bliźniakach, a także skupiający się na walce o równość dramat historyczny – oto nowości, które w najbliższych dniach zostaną dodane do biblioteki serwisu Max. Co warto obejrzeć na platformie w tym tygodniu? 

Losy bostońskiego dusiciela, życie w cieniu choroby i walka o równość. Nowości na Max

Losy bostońskiego dusiciela, życie w cieniu choroby i walka o równość. Nowości na Max

Źródło:
tvn24.pl

Piętnasta edycja Festiwalu Dookoła Wody w Sandomierzu, a na nim projekcja nagradzanego dokumentu Ewy Ewart "Do ostatniej kropli". - Jest to film, który stwierdza, że jesteśmy częścią problemu, bardzo dużo rzek zniszczyliśmy, niszczymy je w sposób bezmyślny, ale jest coraz więcej ludzi, którzy zaczynają o te rzeki się dopominać, dbać o ich prawa, walczyć. To pokazuje, że możemy być też częścią rozwiązania tego problemu - mówiła Ewart.

"Do ostatniej kropli" Ewy Ewart na festiwalu w Sandomierzu

"Do ostatniej kropli" Ewy Ewart na festiwalu w Sandomierzu

Źródło:
TVN24