"Szokujący czyn", atak "antysemickiego posła". Zagraniczne media o zachowaniu Grzegorza Brauna

Źródło:
The Guardian, Reuters, The Times of Israel, Jerusalem Post, Haaretz, Daily Mail, Politico, Spiegel, Le Figaro, La Stampa
Haniebne zachowanie Brauna w Sejmie
Haniebne zachowanie Brauna w SejmieTVN24
wideo 2/4
Haniebne zachowanie Brauna w SejmieTVN24

Zagraniczne media piszą o zachowaniu Grzegorza Brauna w Sejmie. "Prawicowy parlamentarzysta-ekstremista zaatakował gaśnicą obchody Chanuki" – napisał niemiecki "Spiegel". Z kolei "The Times of Israel" zwrócił uwagę, że "skrajnie prawicowy poseł" Braun w przeszłości "fałszywie twierdził, że istnieje spisek mający na celu przekształcenie Polski w 'państwo żydowskie'".

We wtorek w holu głównym Sejmu odbyła się uroczystość zapalenia chanukiji (dziewięcioramiennego świecznika żydowskiego – red.) z okazji żydowskiego Święta Świateł. Przed godziną 18 poseł Grzegorz Braun użył gaśnicy, aby zgasić palące się świece. Po tym zdarzeniu polityk Konfederacji został wykluczony z obrad, Prezydium Sejmu nałożyło na niego kary finansowe. Tego samego, dnia późnym, wieczorem Kancelaria Sejmu zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa, oceniając, że czyny Brauna "mogą być kwalifikowane jako czyny stanowiące przestępstwo przeciwko wolności sumienia i wyznania, przeciwko czci i nietykalności cielesnej oraz przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu".

Wydarzenia w Polsce komentują zagraniczne media.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Grzegorz Braun zgasił gaśnicą w Sejmie świece chanukowe

"The Guardian" wskazał, że "skrajnie prawicowy polski poseł użył gaśnicy do ugaszenia świec chanukowych w parlamencie". Podkreślono, że w związku z tym incydentem posiedzenie Sejmu zostało przerwane.

Brytyjski dziennik przeprowadził rozmowę z rabinem Sholomem Ber Stamperem, który od 17 lat zapala świecę chanukową w polskim Sejmie. Powiedział dziennikarzom, że Braun "jest antysemitą, który chciał zwrócić na siebie uwagę", ale zasugerował, że w rzeczywistości zachowanie polityka przyniosło skutek odwrotny do zamierzonego.

- Otrzymałem wiele telefonów i wiadomości od polskich parlamentarzystów, osób mieszkających w Polsce. Wszyscy przesyłają mi tyle solidarności i troski, współczując i przepraszając za to – powiedział Ber Stamper. "The Guardian" wyjaśnił, że rabin w czasie incydentu był w sąsiednim pokoju – powiedział również, że kiedy Braun przypuścił atak, jego dzieci nadal znajdowały się w pobliżu świecy i miały pianę z gaśnicy na ustach.

Reuters: atak na chwilę przed kluczowym głosowaniem

Agencja Reutera zwróciła uwagę, że atak Grzegorza Brauna nastąpił przed kluczowym głosowaniem w sprawie zatwierdzenia nowo mianowanego prounijnego premiera Donalda Tuska.

"Na nagraniu zamieszczonym na stronie internetowej prywatnego nadawcy TVN24 widać, jak Grzegorz Braun z Konfederacji wziął gaśnicę, a następnie przeszedł przez hol parlamentu do miejsca, w którym znajdowały się świece, tworząc białą chmurę i zmuszając ochroniarzy do wypędzania ludzi z miejsca zdarzenia" – przekazała agencja Reutera.

Członkowie społeczności żydowskiej, w tym dzieci, udali się do parlamentu na coroczne obchody Chanuki na zaproszenie marszałka Szymona Hołowni. Agencja rozmawiała z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem – ten wskazał, że działania Brauna nie były reprezentatywne dla kraju.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Hołownia: nie możemy się dać sterroryzować Grzegorzowi Braunowi

Izraelskie media o ataku Brauna na świece chanukowe

O wydarzeniach w Sejmie piszą także media izraelskie. "The Times of Israel" zwrócił uwagę, że "skrajnie prawicowy poseł" Braun w przeszłości "fałszywie twierdził, że istnieje spisek mający na celu przekształcenie Polski w 'państwo żydowskie'".

Jerusalem Post wspomniał, że po ataku na świece chanukowe, Braun wszedł na sejmową mównicę, gdzie "określił Chanukę jako ‘szatańską’ i powiedział, że przywraca 'normalność'". Podkreślono, że polityk zapytany tuż po zdarzeniu, czy się wstydzi za to, co zrobił "odpowiedział: powinni się wstydzić ci, którzy biorą udział w aktach kultu szatana".

Z kolei Haaretz określił Brauna jako "prorosyjskiego członka Konfederacji". Zwrócił uwagę, że nowy premier Donald Tusk potępił incydent. Wskazano również na reakcję ambasadora Izraela w Polsce.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Tusk: to jest hańba

"Daily Mail": szokujący czyn

"Prorosyjski polski polityk został oskarżony o antysemityzm po tym, jak brutalnie zgasił gaśnicą świece chanukowe w budynku polskiego parlamentu, a prawodawcy określili ten szokujący czyn jako 'absolutnie skandaliczny'" – napisał "Daily Mail".

Brytyjska gazeta podkreśliła, że wszystkie główne siły polityczne szybko potępiły incydent, stwierdzając że w Sejmie nie będzie tolerancji dla zachowań antysemickich i ksenofobicznych.

"Marszałek Sejmu Szymon Hołownia nazwał działania Brauna jako 'absolutnie skandaliczne' i wykluczył go z obrad parlamentu. Powiedział, że zgłosi sprawę prokuraturze" – poinformowano. "Po zdarzeniu ponownie zapalono świece" – dodano.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Skandal z Braunem w Sejmie. Jest wniosek do prokuratury

Skandal w Sejmie. Grzegorz Braun zgasił gaśnicą chanukowe świece
Skandal w Sejmie. Grzegorz Braun zgasił gaśnicą chanukowe świeceMiedzianogórskie Forum Obywatelskie

Politico o zachowaniu "antysemickiego posła"

Z kolei Politico określa Brauna jako "antysemickiego posła". Podkreślono, że nawet koledzy z jego partii Konfederacji "wyparli się go".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Uchwała Konfederacji w sprawie skandalu z Braunem w Sejmie

– Przypisywano mi tu motywy rasistowskie, ja tymczasem po prostu przywracam stan normalności i równowagi, kładąc kres aktom szatańskiego, talmudycznego triumfalizmu, bo takie jest przesłanie tych świąt – powiedział Braun obsypany proszkiem z gaśnicy.

Politico zwrócił uwagę na reakcję ambasadora USA w Polsce Marka Brzezinskiego. "Powiedział, że jest 'oburzony' incydentem, który nazwał 'obrzydliwym aktem nienawiści', który 'należy potępić z całą surowością'" – wskazano.

"Spiegel": Braun wycelował gaśnicę w twarz kobiety

"Spiegel" stwierdził, że we wtorek w polskim Sejmie miało się odbyć święto życia, ale potem doszło do burzliwych scen. „Prawicowy parlamentarzysta-ekstremista zaatakował gaśnicą obchody Chanuki” – napisano.

Niemiecki dziennik  wspomniał, że Braun, oprócz ataku na świecznik, wycelował gaśnicę w twarz kobiety, która stanęła mu na drodze.

- Jestem tu dzisiaj jako żydówka i jako obywatelka. Taki atak był dla mnie nie do pomyślenia, że w XXI wieku mogło dojść do tak jawnego antysemityzmu – powiedziała gazecie zaatakowana kobieta, Magdalena Gudzińska-Adamczyk.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Magdalena Gudzińska-Adamczyk o ataku gaśnicą

Magdalena Gudzińska-AdamczykTVN24

"Le Figaro": Braun wykluczony za akt "rasizmu, ksenofobii i antysemityzmu"

Skrajnie prawicowy poseł opróżnił gaśnicę na świeczniku żydowskim, po czym został natychmiast potępiony przez premiera Donalda Tuska i wykluczony z posiedzenia parlamentu - podkreślił "Le Figaro".

Francuski dziennik wskazał na wypowiedź premiera, który stwierdził, że "stała się rzecz niedopuszczalna, która nigdy więcej nie powinna się wydarzyć". "Z kolei marszałek parlamentu wykluczył Grzegorza Brauna za ten akt 'rasizmu, ksenofobii i antysemityzmu'" – dodano.

"Le Figaro" przypomniał, że w maju Grzegorz Braun zniszczył mikrofon podczas wystąpienia w Warszawie polsko-kanadyjskiego historyka holokaustu Jana Grabowskiego, profesora Uniwersytetu w Ottawie.

"La Stampa": skrajnie prawicowy polski poseł

Na szybką reakcję czołowych polskich polityków zwróciła uwagę również "La Stampa". Włoska gazeta wspomniała, że gdy "skrajnie prawicowy polski poseł" zgasił chanukowy świecznik, "prace parlamentarne zostały zawieszone".

Podkreślono deklarację marszałka Sejmu Szymona Hołowni, że "Polska jest domem wszystkich religii". "Nowy premier Donald Tusk ocenił to wydarzenie jako hańbę" – dodano.

Włoski dziennik podobnie jak inne media przypomniał kontrowersyjne słowa Brauna o istnieniu spisku, którego celem jest przekształcenie Polski w "państwo żydowskie".

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: The Guardian, Reuters, The Times of Israel, Jerusalem Post, Haaretz, Daily Mail, Politico, Spiegel, Le Figaro, La Stampa

Pozostałe wiadomości

Trwa rosyjska ofensywa na Wowczańsk i okoliczne miejscowości w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy. Władze lokalne podają, że w mieście pozostało około stu osób, ale zaznaczają jednocześnie, że "wróg nie zdobył miasta". Ewakuacja mieszkańców jest utrudniona przez ciągły ostrzał.

Dramatyczna sytuacja w Wowczańsku na wschodzie Ukrainy. W mieście pozostało sto osób

Dramatyczna sytuacja w Wowczańsku na wschodzie Ukrainy. W mieście pozostało sto osób

Źródło:
PAP

Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili zawetowała ustawę o zagranicznych agentach. Od tygodni przeciwko kontrowersyjnemu prawu protestowały tysiące Gruzinów. Partia władzy ma jednak dość głosów, by to weto odrzucić.

Ustawa o zagranicznych agentach zawetowana

Ustawa o zagranicznych agentach zawetowana

Źródło:
Reuters, PAP, Civil Georgia

Lekarz z Ukrainy Andrij K. jest podejrzany o zabójstwo 86-letniego Daniela Z., poprzez odłączenie go od urządzeń podtrzymujących życie. Do ministra sprawiedliwości trafił list otwarty w jego obronie podpisany przez dwa tysiące lekarzy, pielęgniarek, profesorów i autorytetów w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Lekarz z zarzutem zabójstwa po odłączeniu pacjenta od urządzeń podtrzymujących życie. "Nie jest winny"

Lekarz z zarzutem zabójstwa po odłączeniu pacjenta od urządzeń podtrzymujących życie. "Nie jest winny"

Źródło:
PAP

To rzecz zupełnie naturalna, że język się cały czas zmienia. Jeżeli się nie będzie zmieniał, to po prostu w pewien sposób umrze - powiedział w TVN24 Maciej Makselon, polonista i nauczyciel akademicki. Komentował zmiany w ortografii, które zdecydowała się wprowadzić Rada Języka Polskiego. Zaznaczył, że ma uwagę do jednej. Mówił o niej, że "to trochę tak, jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku".

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Źródło:
TVN24

Ulewne deszcze nawiedziły zachodnie Niemcy. Woda zalała ulice wielu miast, wdarła się do piwnic i spowodowała osunięcia ziemi. W kraju związkowym Saary wprowadzono stan wyjątkowy, a służby ratunkowe przeprowadziły ponad 3000 interwencji.

Zachodnie Niemcy pod wodą. "Wszędzie przeprowadzamy ewakuacje"

Zachodnie Niemcy pod wodą. "Wszędzie przeprowadzamy ewakuacje"

Źródło:
Reuters, tagesschau.de, BR24

Gdzie jest burza? W sobotę 18.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Pada i wieje, uwaga na grad

Gdzie jest burza? Pada i wieje, uwaga na grad

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Drugi rok z rzędu w Wielkiej Brytanii spadła liczba miliarderów, choć majątek otwierającej listę najbogatszych mieszkańców rodziny Hinduja wzrósł po poziomu, jakiego nikt wcześniej w jej historii nie osiągnął - wynika z dorocznego rankingu "The Sunday Times Rich List". Dopiero na 258. miejscu jest król Wielkiej Brytanii Karol III, którego majątek został oszacowany na 610 milionów funtów. Wyżej od niego znajduje się premier Rishi Sunak.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Źródło:
PAP

Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który jest podejrzany o brutalne zabójstwo swojej matki. W czwartek, w jednym z mieszkań na Mokotowie, odnaleziono ciało starszej kobiety. 50-latek został aresztowany.

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pogoda zachęca do leśnych wycieczek, jednak w ten weekend lepiej zrezygnować z takiego sposobu spędzania czasu. Służby ostrzegają, że ściółka w lasach jest bardzo sucha i podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar. Co zrobić, jeżeli zobaczymy, że w lesie wybuchł ogień?

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie sprzęt artyleryjski z zastrzeżeniem, że nie może być on używany do ataków na terytorium Rosji. Dziennik "Wall Street Journal" podaje, że Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie broni także w Rosji. "Władze amerykańskie nadal rozważają ukraiński wniosek" - podaje amerykańska gazeta.

Media: Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie amerykańskiej broni na terytorium Rosji

Media: Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie amerykańskiej broni na terytorium Rosji

Źródło:
PAP

W sobotę podejrzany o przeprowadzenie zamachu na Roberta Ficę Juraj C. stanął przed sądem specjalnym w Pezinku w pobliżu Bratysławy. Sąd zdecydował o umieszczeniu podejrzanego w areszcie tymczasowym, o co wnioskowała słowacka prokuratura. Przesłuchanie Juraja C. jest zaplanowane na dziś. Grozi mu nawet dożywocie.

Juraj C. przed sądem. Jest decyzja w sprawie tymczasowego aresztowania

Juraj C. przed sądem. Jest decyzja w sprawie tymczasowego aresztowania

Źródło:
PAP, TVN24, Dennik N

Utrudnienia na autostradzie A4 w kierunku Katowic. Doszło tam do pożaru autobusu. Jak informują służby, pasażerowie zdążyli bezpiecznie opuścić pojazd.

Pożar autobusu na autostradzie pod Krakowem

Pożar autobusu na autostradzie pod Krakowem

Źródło:
tvn24.pl

Kleszcz afrykański, nazywany też wędrownym, pojawił się w Europie, a być może także w Polsce. Maciej Grzybek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnił na antenie TVN24, że badanie obecności tego pajęczaka w naszym kraju jest ważne ze względu na przenoszone przez niego choroby. Jak opowiadał, każdy z nas może pomóc w poszukiwaniach.

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Źródło:
TVN24, tvnmteo.pl

Podjęliśmy decyzję, aby zainwestować w nasze bezpieczeństwo, a przede wszystkim w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych. Rozpoczynamy wielki projekt budowy bezpiecznej granicy, w tym systemu fortyfikacji - poinformował w sobotę premier Donald Tusk.

Tusk: zainwestujemy w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych

Tusk: zainwestujemy w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych

Źródło:
TVN24, PAP

- Jesteśmy nie do zatrzymania w walce o równość - powiedział europoseł Nowej Lewicy Robert Biedroń przed Marszem Równości w Krakowie. Dodał, że Lewica będzie walczyła o to, aby każda Polka czuła się w kraju bezpiecznie. Na czele Marszu szedł prezydent Krakowa, Aleksander Miszalski.

Po równość i tolerancję. Ulicami Krakowa przeszedł Marsz Równości

Po równość i tolerancję. Ulicami Krakowa przeszedł Marsz Równości

Źródło:
PAP

Szczegółowa analiza sprawy skłoniła mnie do tego, żeby tego ułaskawienia udzielić - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda. Odniósł się do decyzji w sprawie samotnej matki czwórki dzieci, skazanej na trzy lata więzienia za ugodzenie nożem sąsiada. - To był czyn specyficzny, to była obrona przez nią miru domowego, to była obrona jej rodziny - mówił Duda.

Ułaskawił matkę czwórki dzieci. Prezydent Andrzej Duda o swojej decyzji

Ułaskawił matkę czwórki dzieci. Prezydent Andrzej Duda o swojej decyzji

Źródło:
PAP, TVN24

Proponowany przez MEN pomysł na łączenie klas na lekcjach religii spotkał się z "mocnym sprzeciwem" członków Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Zdaniem komisji, "jest to wbrew wszelkim zasadom pedagogicznym, psychologicznym i dydaktycznym". Projektowana nowelizacja rozporządzenia ma wejść w życie od nowego roku szkolnego. Komisja zaapelowała do wszystkich wierzących o zabranie głosu w tej sprawie.

"Mocny sprzeciw" z episkopatu wobec propozycji zmian w lekcjach religii

"Mocny sprzeciw" z episkopatu wobec propozycji zmian w lekcjach religii

Źródło:
PAP

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Były minister sprawiedliwości Marcin Warchoł wypomniał obecnie rządzącym, że chcą oskładkować umowy o dzieło. Tymczasem oskładkowanie umów śmieciowych pojawiło się w Krajowym Planie Odbudowy przyjętym przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Źródło:
Konkret24

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o filmie "Monster" nagrodzonym w Cannes, który trafił właśnie do kin. Wspomniała o serialu "Diuna: Proroctwo", który zadebiutuje jesienią na platformie MAX. Fragment programu poświęcono także amerykańskiej piosenkarce Billie Eilish i jej nowemu albumowi.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl