Borys Budka: Obajtek był zapoznawany przez polityków PiS-u z dokumentami niejawnymi 

Źródło:
TVN24
Budka: Obajtek był zapoznawany przez polityków PiS-u z dokumentami niejawnymi 
Budka: Obajtek był zapoznawany przez polityków PiS-u z dokumentami niejawnymi TVN24
wideo 2/7
Budka: Obajtek był zapoznawany przez polityków PiS-u z dokumentami niejawnymi TVN24

Polskie służby ostrzegały przed tą transakcją, mówiły, że ona jest niekorzystna - tak o fuzji Orlenu z Lotosem opowiadał w "Kropce nad i" w TVN24 Borys Budka, minister aktywów państwowych. - Mogę zapewnić, że notatki, z którymi ja się zapoznałem, wcześniej widział pan Sasin. Oczywistym jest, że jeżeli ktoś działa w interesie państwa, to po takich notatkach polskich służb powinien zablokować taką transakcję - dodał. Przekazał też, że były już prezes Orlenu Daniel Obajtek był zapoznawany przez polityków PiS-u z dokumentami, które były niejawne.

"WSZYSTKO MOGĘ" - OGLĄDAJ REPORTAŻ "CZARNO NA BIAŁYM" W TVN24 GO

Borys Budka mówił w "Kropce nad i" o kontrowersjach związanych z fuzją Orlenu z Lotosem. - Jedno jest pewne: klienci Orlenu na tej transakcji nie skorzystali, Polacy na tej transakcji nie skorzystali - podkreślił.

- Nie mogę informować opinii publicznej o rzeczach, które są niejawne. Natomiast Daniel Obajtek był zapoznawany przez polityków PiS-u z dokumentami, które były niejawne. Jest to możliwe na jednorazowe dopuszczenie, ale widziałem dokumenty i widziałem karty tych dokumentów, z którymi zapoznawał się Daniel Obajtek - powiedział.

- I tutaj jest bardzo duży grzech polityków PiS-u, najważniejszych polityków PiS-u odpowiedzialnych za bezpieczeństwo: pana Morawieckiego, pana Sasina, pana Kaczyńskiego, którzy mając dostęp do dokumentów niejawnych, do dokumentów tajnych - które były przygotowywane przez polskie służby, podporządkowane panu Kamińskiemu - nie zdecydowali się o zablokowanie tej transakcji - mówił dalej minister aktywów państwowych.

Zapytany, czy w jakikolwiek sposób da się "odkręcić" transakcję z Saudi Aramco, odparł, że "będzie bardzo trudno, natomiast o tym będą komunikowały nowe władze (Orlenu - red.)".

Kiedy poznamy nazwisko następcy Obajtka? Wyjaśniamy

Budka: polskie służby ostrzegały przed tą transakcją
Budka: polskie służby ostrzegały przed tą transakcjąTVN24

Budka: polskie służby ostrzegały przed tą transakcją

- Polskie służby ostrzegały przed tą transakcją, polskie służby mówiły, że jest ona niekorzystna. Co więcej, przecież ekspertyzy na to wskazywały, że ta transakcja może być niekorzystna z punktu widzenia Skarbu Państwa, z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, z punktu widzenia przede wszystkim polskiego kierowcy, polskiego odbiorcy, polskiego konsumenta - mówił dalej Budka.

Gość TVN24 mówił także o stanie wiedzy, jaki w tej sprawie mógł mieć jego poprzednik na ministerialnym stanowisku, Jacek Sasin. - Mogę zapewnić, że notatki, z którymi ja się zapoznałem, wcześniej widział pan Sasin. Oczywistym jest, że jeżeli ktoś działa w interesie państwa, to po takich notatkach polskich służb powinien zablokować taką transakcję - stwierdził minister.  - Natomiast nie zrobiono tego. W mojej ocenie to jest postępowanie prokuratorskie, dlatego że to była decyzja polityczna - powiedział.

Budka: notatki, z którymi się zapoznałem, wcześniej widział Sasin
Budka: notatki, z którymi się zapoznałem, wcześniej widział Sasin TVN24

Budka: tutaj jest odpowiedzialność nie tylko polityczna, ale też karna

Budka został zapytany, czy jego zdaniem Orlen powinien zgodzić się, żeby Najwyższa Izba Kontroli wkroczyła do siedziby spółki. 

- Oczywiście, to jest obowiązek tej spółki. Do tej pory Daniel Obajtek bronił się, zamknął drzwi przed NIK. Gdyby nie to, że miał takie zaplecze polityczne - w postaci Morawieckiego, Sasina, Kaczyńskiego - to nigdy nie mógłby takich rzeczy wyczyniać - odpowiedział.

Mówił, że na podstawie dokumentów, które widział, "to tutaj jest odpowiedzialność nie tylko polityczna", ale w jego ocenie "również karna najwyższych przedstawicieli polskich władz, którzy mając informacje o tym, co działo się w Orlenie, nie podejmowali żadnych działań".

- Jestem przekonany, że prokuratura zajmie się tą sprawą bardzo wnikliwie, bo w tym przypadku polskie służby dysponują bardzo obszernym materiałem dowodowym - mówił minister aktywów państwowych. 

Budka: wszystko będzie miało odpowiedni porządek

Budka był też pytany, dlaczego Daniel Obajtek został odwołany z zarządu Orlenu, a nie odszedł sam. - Jako minister aktywów państwowych muszę działać zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych. Orlen jest spółką giełdową - odpowiedział.

- Ja powiedziałem, że to wszystko będzie miało odpowiedni porządek. Chcieliśmy doprowadzić do tego, by skutecznie odwołać pana Obajtka, by skutecznie odwołać jego zastępców. To zostało dokonane. Dzisiaj Walne Zgromadzenie powołało nową, profesjonalną radę nadzorczą. Zostały oddelegowane osoby do pełnienia funkcji członków zarządu - kontynuował.

Dodał, że profesor Wojciech Popiołek, który został szefem rady nadzorczej, "to jest wybitny ekspert, jeśli chodzi o prawo spółek, ale również osoba o nieskazitelnym charakterze i osoba, która wie, jak sięgnąć do materiałów, żeby opinia publiczna zobaczyła, co działo się w Orlenie". - Decyzja zapadła również w radzie nadzorczej, że będzie rozpisany konkurs, tak jak zresztą w spółkach energetycznych to się stało, na członków zarządu. Do tego czasu kilka osób będzie oddelegowanych z rady nadzorczej do kierowania Orlenem, do czasu rozstrzygnięcia tego otwartego konkursu - zapowiedział Budka.

Budka o procesie zmian w Orlenie: wszystko będzie miało odpowiedni porządek
Budka o procesie zmian w Orlenie: wszystko będzie miało odpowiedni porządekTVN24

Budka: jestem przeciwnikiem tego, by spółka Skarbu Państwa zajmowała się działalnością związaną z wydawaniem prasy

Budka był również pytany o to, co się stanie z Polską Press i z Ruchem, które należą do Orlenu.  - To będą decyzje nowego zarządu, który zostanie wyłoniony w konkursie. Równolegle rada nadzorcza zleci niezależny audyt. Ja jestem absolutnie przeciwnikiem tego, by spółka Skarbu Państwa zajmowała się działalnością chociażby związaną z wydawaniem prasy. To jest rzecz niedopuszczalna - powiedział. Według niego "Orlen przejął Polska Press tylko po to, by (Jarosław - red.) Kaczyński miał swoje media".

Budka: prokurator będzie musiał bardzo wnikliwie zbadać działalność poprzedniego zarządu

Gość "Kropki nad i" był też pytany o to, czy jego zdaniem prokuratura powinna sprawdzić "księgę wejść" do Daniela Obajtka, do której dotarli dziennikarze Onetu. To lista kilku tysięcy nazwisk osób, które w ostatnich czterech latach odwiedzały w siedzibie Orlenu jego prezesa oraz członka zarządu Adama Buraka. Wśród nich byli politycy, dziennikarze i biznesmeni. Biuro prasowe Orlenu wydało w tej sprawie oświadczenie, w który "stanowczo odcina się od przedstawionych w artykule spekulacji".

Kto odwiedzał Obajtka przez ostatnie cztery lata? Długa lista dziennikarzy, polityków, biznesmenów

- Materiały, które już w tej chwili służby mają, są bardzo poważne. Natomiast na pewno prokurator będzie musiał bardzo wnikliwie zbadać działalność poprzedniego zarządu Orlenu, dlatego że wiemy doskonale, że działania, które były tam podejmowane, budzą bardzo poważne wątpliwości - powiedział Budka.

- Nie chciałbym więcej o tym mówić, bo od tego są właściwe organy, żeby to stwierdzić, natomiast wiedza, którą ja posiadam, z którą zdążyłem się zapoznać, która była dostępna mojemu poprzednikowi Jackowi Sasinowi i panu premierowi Morawieckiemu, daje uprawnienie do tego, by powiedzieć, że nadzór nad Orlenem przez polityków PiS-u nie był sprawowany prawidłowo - uzupełnił.

Autorka/Autor:mjz/kab, adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ukraina przeprowadziła w nocy atak dronów na cele na terytorium Rosji - powiadomił portal Ukraińska Prawda, powołując się na źródła w ukraińskich służbach i wojsku. Media informują o pożarze obiektu paliwowego w obwodzie smoleńskim na zachodzie Rosji.

Ukraińskie drony zaatakowały osiem obwodów w Rosji. Doniesienia o uszkodzeniach obiektów energetycznych 

Ukraińskie drony zaatakowały osiem obwodów w Rosji. Doniesienia o uszkodzeniach obiektów energetycznych 

Źródło:
PAP

W bloku przy rondzie Wiatraczna wybuchł pożar. Ogień zajął mieszkanie na 10 piętrze. Strażacy ewakuowali z balkonu jedną osobę. Trafiła do szpitala. Trwa dogaszanie.

Pożar mieszkania na 10. piętrze. Strażacy ewakuowali jedną osobę z balkonu

Pożar mieszkania na 10. piętrze. Strażacy ewakuowali jedną osobę z balkonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Cmentarzu Głównym w Przemyślu odbył się pogrzeb Damiana Sobola, polskiego wolontariusza, który zginął pierwszego kwietnia w Strefie Gazy po ataku rakietowym izraelskiego wojska na konwój humanitarny. - Zapłacił najwyższą cenę za to, że niósł pomoc innym. Od zawsze chciał pomagać - mówili po uroczystości jego bliscy.

"Chłopak pełen energii i miłości do drugiego człowieka stał się celem". Pogrzeb wolontariusza, który zginął w Strefie Gazy

"Chłopak pełen energii i miłości do drugiego człowieka stał się celem". Pogrzeb wolontariusza, który zginął w Strefie Gazy

Źródło:
tvn24.pl

Tankowiec, który zaopatruje w paliwo statki tak zwanej rosyjskiej floty cieni, powiązany jest z rosyjskim oligarchą i łotewskim magnatem naftowym - poinformowała w sobotę szwedzka telewizja SVT. Statek jest zakotwiczony na Morzu Bałtyckim na wschód od Gotlandii.

Bunkrowanie "floty cieni" na Bałtyku. Media o rosyjskich powiązaniach tankowca

Bunkrowanie "floty cieni" na Bałtyku. Media o rosyjskich powiązaniach tankowca

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się największe demokratyczne wybory w historii ludzkości - do urn może pójść niemal miliard ludzi. I prawie wszyscy oddadzą głos na tego samego człowieka - rządzącego już od dekady premiera Narendrę Modiego, którego poparcie przed wyborami sięgnęło niemal 80 proc. Niektórzy uważają go wręcz za boga, ale jego władza ma ciemną stronę. Stronę, która może zagrozić rozpadem całych Indii. - To będzie ogromna konfrontacja i nie wiem, jak ona się skończy - mówi ekspert ds. Indii, dr Krzysztof Iwanek.

Przez niego Indie mogą się rozpaść. Ludzie i tak go wybiorą

Przez niego Indie mogą się rozpaść. Ludzie i tak go wybiorą

Źródło:
tvn24.pl

Russian Copper Company (RCC) i chińskie firmy unikały podatków i omijały zachodnie sankcje poprzez handel walcówką miedzianą pod przykrywką złomu - poinformowały agencję Reutera trzy źródła zaznajomione ze sprawą.

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Źródło:
Reuters

Przełamanie impasu w Kongresie w sprawie amerykańskiego pakietu pomocy dla Ukrainy niestety znaczy, że Amerykanie mają bardzo ponure prognozy dotyczące Ukrainy - powiedział w sobotę w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Jerzy Marek Nowakowski, prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego. Jak dodał, "wygląda na to, że jest osobista zgoda Trumpa na tę decyzję". - Zrozumiał, że żarty się skończyły - stwierdził Nowakowski.

Nowakowski: środowisko Trumpa to nie jest banda wariatów

Nowakowski: środowisko Trumpa to nie jest banda wariatów

Źródło:
TVN24

Dwa samoloty F-16 - jeden pilotowany przez człowieka, drugi przez sztuczną inteligencję (AI) - zmierzyły się nad bazą sił powietrznych USA Edwards Air Force Base w stanie Kalifornia. Agencja do spraw Zaawansowanych Projektów Obronnych (DARPA) nie ujawniła, która maszyna wygrała starcie. Podała jednak, że wyniki pokazują "historyczną zmianę w lotnictwie".

"Historyczna zmiana w lotnictwie". Człowiek w F-16 starł się z maszyną pilotowaną przez sztuczną inteligencję

"Historyczna zmiana w lotnictwie". Człowiek w F-16 starł się z maszyną pilotowaną przez sztuczną inteligencję

Źródło:
PAP

Wenecja wprowadza specjalny system rezerwacji wizyt w mieście, a także opłatę w wysokości pięciu euro za wstęp do historycznego centrum. Ma ona obowiązywać jednak tylko w wybranych dniach od 25 kwietnia do 14 lipca. Zostaną nią objęci także tylko ci turyści, którzy nie zatrzymają się w mieście na nocleg. To pierwszy test takiego rozwiązania na świecie.

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Źródło:
PAP

Około 30 osób odniosło obrażenia po tym jak prom pasażerski uderzył w nabrzeże w porcie w Neapolu. Statek podróżował z wyspy Capri. Przypuszcza się, że przyczyną wypadku był gwałtowny poryw wiatru.

Wypadek w porcie w Neapolu. Prom uderzył w nabrzeże, dziesiątki pasażerów rannych

Wypadek w porcie w Neapolu. Prom uderzył w nabrzeże, dziesiątki pasażerów rannych

Źródło:
PAP, The Maritime Executive

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Policjanci interweniowali na peronie w Górze Kalwarii, gdzie na gorącym uczynku zatrzymano dwóch młodych mężczyzn podejrzanych o pomalowanie wagonu pociągu farbą w spreju.

Pomalowali wagon, przy sobie mieli 22 puszki farby

Pomalowali wagon, przy sobie mieli 22 puszki farby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zorza polarna pojawiła się na polskim niebie w sobotnią noc. W jej obserwacji nie przeszkodziły nawet chmury, których gruba warstwa otulała w nocy część naszego kraju. Zdjęcie zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl, Kontakt 24
Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Milczące anioły - tak się mówi na dzieci, które przestają mówić, chodzić, wodzić za rodzicami wzrokiem. Rodzice dziewczynek z zespołem Retta widzą, że cierpią. Wśród nich jest Gaja - na razie nie da się jej wyleczyć, ale rozwój choroby można spowolnić. Być może do czasu, gdy nauczymy się ją leczyć. Na tę terapię trzeba mnóstwa pieniędzy. Lena już ją stosuje i widać, że warto.

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Źródło:
Fakty TVN

IMGW wydał kolejne alerty meteorologiczne. W sobotę we wszystkich województwach spodziewane są niebezpieczne zjawiska. Wystąpią opady śniegu i lokalne burze z gradem, a drogi w wielu regionach skuje lód. W nocy wyraźnie spadnie także temperatura przy gruncie.

Alerty IMGW we wszystkich województwach

Alerty IMGW we wszystkich województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Zima powróciła w polskie góry. W sobotę warunki na szlakach w Tatrach, Beskidach i Karkonoszach są trudne i wymagają specjalistycznego sprzętu. Ratownicy proszą o rozwagę podczas wycieczek, szczególnie w wyższych partiach gór.

Niebezpiecznie w górach. "Warunki mogą się zmienić nawet w kilkanaście minut"

Niebezpiecznie w górach. "Warunki mogą się zmienić nawet w kilkanaście minut"

Źródło:
PAP, TPN

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o antywojennym thrillerze "Civil War". Młodzi twórcy będą mogli powalczyć o 100 tysięcy złotych na realizację etiudy w konkursie organizowanym między innymi przez stację TVN. Powody do radości mają fani Shakiry, która zapowiedziała międzynarodowe tournée. Céline Dion z kolei przedstawi walkę z chorobą w filmie dokumentalnym.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl