Fundacja Miłosza Manasterskiego, "projekty widma" i rządowe dotacje

Źródło:
Wirtualna Polska, tvn24.pl
Paweł Figurski o działaniach Fundacji Rozwoju Centrum Macierz Polonii
Paweł Figurski o działaniach Fundacji Rozwoju Centrum Macierz PoloniiTVN24
wideo 2/2
Paweł Figurski o działaniach Fundacji Rozwoju Centrum Macierz PoloniiTVN24

Fundacja Miłosza Manasterskiego, jednego z najaktywniejszych komentatorów telewizji rządowej, dostała ponad 800 tysięcy złotych państwowych dotacji - ustalił dziennikarz Wirtualnej Polski, który zauważył trudności w ustaleniu, kto jest prezesem fundacji. WP opisała także, jak fundacja przypisywała sobie działalność innej, podobnie brzmiącej organizacji w celu uzyskania dotacji na "projekty widma".

Dziennikarz WP Paweł Figurski opisał działalność Fundacji Rozwoju Centrum Macierz Polonii, której wiceprezesem w 2019 roku został Miłosz Manasterski, komentator telewizji rządowej.

W tym czasie prezesem fundacji został Tomasz M., który w 2018 roku z listy PiS bezskutecznie starał się o miejsce w Radzie Dzielnicy Stare Miasto w Krakowie. Fundacja zarejestrowała się w Woli Więcławskiej, pod Krakowem, pod tym samym adresem, gdzie mieści się podobne w nazwie Centrum Macierz Polonii, ośrodek stworzony przez Marka Pateckiego, małopolskiego dealera samochodowego.

Patecki zgodził się na rejestrację pod adresem Centrum, miał go do tego przekonać Tomasz M. - W trakcie pierwszego spotkania wyrażał wielkie uznanie dla naszego działania. Dowiedział się, że na tamten czas nie korzystaliśmy z dofinansowania zewnętrznego, więc zaproponował założenie fundacji, która będzie między innymi wspierać naszą działalność. Ucieszyłem się - opowiedział Patecki, cytowany przez WP.

Radość ta, jak przekazał Patecki, szybko minęła, a deklaracje M. okazały się "bez pokrycia".

- Oszukał mnie. Na działalność Centrum nie wpłynęła od niego ani jedna złotówka, a wręcz naraził mnie na straty finansowe, bo musiałem z własnych środków zapłacić za wydarzenia, które miały miejsce w maju 2019 roku, a które miały być opłacone ze środków pozyskanych przez pana Tomasza M. Nie chcę więcej mówić o fundacji i jej założycielach, bo jest mi po prostu wstyd, że dałem się tak oszukać - przyznał.

Centrum odcina się od fundacji

Wirtualna Polska przypomniała, że Patecki w kwietniu 2020 roku w oświadczeniu odcinał się od Fundacji Rozwoju Centrum Macierz Polonii. "Pragniemy przestrzec przed wykonywaniem usług dla pana Tomasza M., który niejednokrotnie nie wywiązuje się ze swoich obietnic i zobowiązań" - pisał. Zwracał przy tym uwagę, że Tomasz M. "podszywa się" pod jego "długoletnią działalność oraz jej adres korespondencyjny", a na jego Centrum będzie chciał "polubownie lub, w przypadku braku takiej możliwości, prawnie wymóc zmianę nazwy" fundacji.

Po tym oświadczeniu M. wytoczył Pateckiemu proces o ochronę dóbr osobistych. Z ustaleń WP wynika, że w 2021 roku Sąd Okręgowy w Krakowie nakazał Pateckiemu usunięcie z oświadczenia zdania o podszywaniu się. Teraz, jak podaje WP, oświadczenie kończy się informacją, że M. nie wywiązuje się ze swoich obietnic i zobowiązań.

Patecki zapytany teraz, dlaczego fundacja wciąż działa pod tym samym adresem, odpowiedział, że nie ma o tym wiedzy. Dodał, że chciałby, aby zmieniła ona nazwę i nie "podpierała się" Centrum w celu pozyskiwania środków, które "nie wiadomo, komu służą".

Sam M. nie chciał odpowiadać na pytania dziennikarza. Mówił między innymi, że na dzień 31 stycznia 2023 roku nie sprawuje w fundacji żadnej funkcji wynikającej ze statutu.

Tomasz M. oskarżony

WP przypomniała w swoim reportażu, że w 2021 roku M. został odwołany przez Piotra Glińskiego z funkcji dyrektora Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Gliński sam powołał go na to stanowisko dwa miesiące wcześniej. Pracownicy studia skarżyli się między innymi na wątpliwe faktury. Pojawiły się także podejrzenia o wyprowadzanie publicznych pieniędzy i zatrudnianie pracowników bez kwalifikacji.

Największe wątpliwości budziła faktura za ormiański dubbing do bajki "Kuba i Śruba", która opiewała na kwotę ponad 70 tysięcy złotych. Współpracę nawiązano z firmą, która wcześniej dubbingów nie robiła, za to sprzedawała papierosy i alkohol. Pieniądze zostały przesłane, ale od studia nie pobrano żadnych materiałów koniecznych do produkcji.

WP przypomniała, że prokuratura w Bielsku-Białej oskarżyła Tomasza M. o popełnienie przestępstwa opisanego w artykule 296 Kodeksu karnego, który mówi o nadużyciu uprawnień lub niedopełnieniu obowiązków, za co grozi do pięciu lat więzienia. M. nie przyznał się do winy.

Sprawa nadużyć w Studiu Filmów Rysunkowych trafiła do sądu w 2022 roku. M. - jak podaje WP - nie stawił się jednak dwukrotnie na rozprawy.

Bielski oddział "Gazety Wyborczej" ujawnił, że M. w przeszłości był skazany na trzy lata więzienia i odbywał karę pozbawienia wolności. Nie wiadomo jednak, za co był karany.

Brak sprawozdania, wniosek sądu, egzekucja

WP podała, że kością niezgody między fundacją a Centrum było rozliczenie kosztów pikniku rodzinnego na początku maja 2019 roku. Fundacja, którą przewodzili M. i Manasterski, wnioskowała o rejestrację organizacji kilka miesięcy wcześniej, w lutym 2019 roku. Ubiegała się wówczas o przyspieszoną procedurę ze względu na "wyjątkowe okoliczności".

"Jesteśmy już po słownych ustaleniach w Urzędzie Marszałkowskim oraz Urzędzie Miasta, ale jakiekolwiek decyzje merytoryczne wymagają formy prawnej organizatora, której nasza fundacja na dzień dzisiejszy nie posiada" - pisali wtedy założyciele fundacji, cytowani przez WP.

Jak przypomniano, piknik ten był organizowany przez Centrum Macierz Polonii w czasie, gdy w Woli Więcławskiej odbywał się Festiwal "Macierz Polonii", nad którym honorowy patronat objął minister Piotr Gliński, a partnerem wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, w którym PiS rządzi od kilku lat.

Krakowski Urząd Marszałkowski nie odpowiadał na pytania dziennikarza, na jakiej podstawie chciał współpracować z fundacją, która formalnie nie prowadziła jeszcze działalności i jak rozumieć sformułowanie z listu fundacji do sądu o "słownych ustaleniach" podmiotów. Podał jednak, że fundacja, już po zarejestrowaniu, ubiegała się o dofinansowanie dwóch zadań w trybie pozakonkursowym. Otrzymała dwa razy po sześć tysięcy złotych, jednak nie złożyła sprawozdań z realizacji projektów. UM, jak informuje WP, rozpoczął więc procedurę zwrotu dofinansowania, a następnie wystąpił do Urzędu Skarbowego o egzekucję. Pieniądze wróciły na konto samorządu 10 marca ubiegłego roku.

Dotacje z Instytutu Glińskiego

Jak wymieniono, fundacja dostawała kolejne, większe dotacje, a najwięcej, łącznie 828,5 tysiąca złotych, z Narodowego Instytutu Wolności, podlegającego Piotrowi Glińskiemu.

"We wnioskach do NIW o dofinansowanie trzech projektów Miłosz Manasterski i Tomasz M. podkreślali, że Fundacja Rozwoju Centrum Macierz Polonii jest operatorem działań kulturalnych i społecznych w Centrum Macierz Polonii w Woli Więcławskiej. Jako adres korespondencyjny podawali adres Centrum, a jako adres strony internetowej wskazywali profil na Facebooku, prezentujący przedsięwzięcie Marka Pateckiego" - pisze WP.

NIW w 2019 roku przyznawał fundacji między innymi także 119 tysięcy złotych na projekt "Społeczeństwo obywatelskie a środowisko", w ramach którego zorganizowano pięć "konferencji środowiskowych". Jedna z nich, jak czytamy w WP, odbyła się w Poznaniu w lutym 2020 roku. Mieli się na nim zjawić ministrowie Jacek Ozdoba i Michał Woś, jednak jak tłumaczył wtedy Manasterski, nie dotarli oni z powodu złej pogody.

Największy grant z Narodowego Instytutu Wolności, w wysokości 700 tysięcy złotych, fundacja dostała na projekt "Powrót do Macierzy - szlakiem przodków". WP zauważyła, że wniosek o dofinansowanie fundacja złożyła 18 sierpnia 2020 roku - niemal cztery miesiące po tym, jak założyciel Centrum Macierz Polonii wydał oświadczenie, że fundacja "podszywa się" pod działalność jego Centrum.

"W ramach projektu za 700 tysięcy złotych fundacja miała zorganizować w USA dwa biegi na dwie kolejne rocznice Bitwy Warszawskiej" - podano. Jak podano, w pierwszym biegu - 15 sierpnia 2021 roku - ulicami Filadelfii pobiegło 30 osób, a w drugim - 13 sierpnia 2022 roku - 37 sportowców.

"W sumie w latach 2020-2021 fundacja wydała z dotacji NIW 280 tys. zł. W 2022 r. planowała wydać pozostałych 420 tys. zł. NIW do tej pory nie przyjął jej sprawozdania za kolejny rok realizacji projektu" - podsumowano.

Fundacja Rozwoju Centrum Macierz Polonii zdobyła granty także w innych miejsach, między innymi w konkursie "Polonia i Polacy za granicą 2023", ogłoszonym przez Jana Dziedziczaka, pełnomocnika rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą.

W tym przypadku zdobyła 83,7 tysiąca złotych na projekt "Mikołaj Kopernik w Biurakańskim Obserwatorium Astrofizycznym", mieszczącym się blisko stolicy Armenii, Erywania. Obserwatorium na pytania WP o działania M. i Manasterskiego odpowiedziało: "nic nie wiemy o projekcie i nie znamy tych ludzi".

Członek zarządu pisze do "skarbówki"

W fundacji działał także członek zarządu Józef Kaputa, który w listopadzie 2022 roku skierował pismo do krakowskiego urzędu skarbowego, w którym opisywał swój niepokój związany ze sprawozdaniami finansowymi fundacji, a także ze "znaczącymi kwotami przelewanymi na prywatne konta".

W piśmie przekazał, że we wrześniu 2019 roku został "odcięty" przez M. i Manasterskiego od "merytorycznych i finansowych informacji dotyczących organizacji". - Manasterski i M. nigdy nie wyjaśnili mi tego ruchu, tylko głupkowato się uśmiechał - powiedział Kaputa dziennikarzowi WP.

Kaputa, mówiąc o przelewach na prywatne konta, pokazał dziennikarzowi wyciąg operacji bankowych. Jak opisuje WP, to operacje za maj 2020 roku i dowiedzieć się można z nich, że na początku fundacja była "na minusie", a 6 maja na jej konto wpłynęło 119 tysięcy złotych z Narodowego Instytutu Wolności. Jak wyjaśniono, część pieniędzy została przelana na inny rachunek fundacji, 20 tysięcy przekazała na konto Tomasza M., a kolejne 20 tysięcy - na kontro Aleksandry Manasterskiej. Miłosz Manasterski nie odpowiedział dziennikarzom, czy jest to jego rodzina.

Sprawozdanie złożone po sądowej grzywnie

Krakowski sąd poinformował WP, że 21 czerwca 2022 roku wszczął postępowanie przymuszające w związku z niedopełnieniem przez fundację obowiązku złożenia sprawozdań finansowych za lata 2019-2020. Postanowienie zostało przesłane na adres Centrum, ale nie zostało odebrane. Sąd wobec tego, w marcu tego roku, nałożył na członków zarządu fundacji grzywnę w wysokości trzech tysięcy złotych.

Fundacja złożyła sprawozdania 30 marca. Podpis elektroniczny złożył pod nimi Tomasz M.

Dziennikarz WP zwrócił uwagę na zawiłość w kwestii tego, kto jest procesem fundacji. Odpowiedzią na to ma być korespondencja, jaką Kaputa wymienił w marcu 2021 roku z Manasterskim. Komentator telewizji rządowej wspomniał tam między innymi, że "18 grudnia (prawdopodobnie 2020 roku – red.) Tomasz złożył rezygnację z pełnienia funkcji".

Dodał, że sam - ze względu na obowiązki - złożył rezygnację z funkcji wiceprezesa. Na łamach Wirtualnej Polski zwrócono jednak uwagę, że ponad osiem miesięcy później do Narodowego Instytutu Wolności trafia sprawozdanie dotyczące dofinansowania do jednego z projektów, na końcu którego widnieje nazwisko Manasterskiego, jako osoby uprawnionej do reprezentowania wnioskodawcy.

WP podała, że w aktach KRS jako prezes nadal figuruje Tomasz M. Manasterski nie odpowiedział na pytania dziennikarza. Na stronie prowadzonego przez niego portalu Agencja Informacyjna napisano, że Fundacja Rozwoju Centrum Macierz Polonii "to nie jest jego fundacja, a on nie jest fundatorem".

Autorka/Autor:akw / prpb

Źródło: Wirtualna Polska, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

"Każdy z rywali jest poważnym wyzwaniem, kto zlekceważy konkurentów - przegra wybory. W takich wyścigach nie ma pewniaków. Coś o tym wiemy" - napisał Donald Tusk. Wpis premiera został zamieszczony po ogłoszeniu, że kandydatem PiS na prezydenta będzie Karol Nawrocki.

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

Źródło:
TVN24, PAP

Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W swoim przemówieniu w trakcie konwencji w Krakowie odniósł się między innymi do kwestii bezpieczeństwa, gospodarki czy rządów prawa. Oto najważniejsze punkty jego wystąpienia.

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

Źródło:
TVN24, PAP

Karol Nawrocki - prezes Instytutu Pamięci Narodowej, były bokser i piłkarz, a z wykształcenia historyk - będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Oto, co wiemy o 41-letnim kandydacie.

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Źródło:
tvn24.pl

Początek tygodnia przyniesie nam sporą zmianę w pogodzie. Na termometrach pojawią się znacznie wyższe wartości niż te obserwowane od kilku dni. Co będzie źródłem tej anomalii? Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński przeanalizował prognozy sytuacji barycznej, która może przynieść nam nawet 10 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Źródło:
tvnmeteo.pl

Policjanci zatrzymali dwuosobową załogę prywatnego pogotowia, która próbowała wwieźć na mecz materiały pirotechniczne. Jechali na stadion karetką na sygnale. Grozi im do pięciu lat więzienia. Jak poinformował Robert Szumiata z Komendy Stołecznej Policji, kierowcą był student medycyny bez uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych.

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Źródło:
Policja Warszawa

Ulewny deszcz i grad nawiedził w piątek stolicę Madagaskaru. Warunki pogodowe zaskoczyły mieszkańców Antananarywy - do opadów doszło w suchym okresie, na długo przed początkiem pory deszczowej. Zjawisko miało dość nietypowe wyjaśnienie.

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Źródło:
PAP, Madagascar-Tribune.com

Samochód z trzema osobami w środku przebił barierkę na moście i wpadł do wody. Patrol policji, który przejeżdżał obok, wyciągnął auto na brzeg. W aucie znajdował się kierowca, pasażer i dwuletnia dziewczynka. Dziecko zostało przewiezione do szpitala.

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Źródło:
tvn24.pl

We wpisie Instytutu Pamięci Narodowej - zdaniem europosła Krzysztofa Brejzy - zamieszczono wpis o charakterze "czysto partyjnej i politycznej agitacji na rzecz jednego z kandydatów na prezydenta". Post pojawił się niespełna dwie godziny po ogłoszeniu Karola Nawrockiego na prezydenta PiS. W związku z tym Brejza zwrócił się do IPN z "pilną interwencją".

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Źródło:
tvn24.pl

Nie jest to kandydat obywatelski. Miałam deja vu, cały czas widziałam w nim Andrzeja Dudę - mówiła w TVN24 o kandydacie PiS na prezydenta politolożka dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene. Socjolog dr hab. Wojciech Rafałowski ocenił, że "w pewnym momencie zapomnimy w trakcie tej kampanii, że to jest kandydat obywatelski".

"Jest taki zamysł, żeby poudawać, że będzie to kandydat wszystkich Polaków"

"Jest taki zamysł, żeby poudawać, że będzie to kandydat wszystkich Polaków"

Źródło:
TVN24
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ogromne stado żubrów przebiegło przez drogę w okolicach Szudziałowa w województwie podlaskim. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24. Na nagraniu widać grupę zwierząt w różnym wieku, od młodych osobników po majestatyczne, dojrzałe zwierzaki.

Stado żubrów zatrzymało ruch

Stado żubrów zatrzymało ruch

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, bia24.pl

Sztab generalny armii ukraińskiej poinformował o ataku na stację radarową przeciwlotniczego systemu rakietowego S-400 w obwodzie kurskim w Rosji. Według ekspertów wojskowych w Kijowie, zaatakowany sprzęt "terroryzował" przygraniczne tereny Ukrainy, ponieważ był wykorzystywany do ostrzałów celów na ziemi.

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

Źródło:
NV, tvn24.pl

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku trzech aut doszło w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie). Dwie osoby zginęły na miejscu, trzy trafiły do szpitala.

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Źródło:
tvn24.pl

Po kilku zimnych dniach teraz czeka nas raptowny wzrost temperatury. Co w pogodzie czeka nas do końca listopada i jak zacznie się grudzień? Czy wróci mróz? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl