TVN24 | Polska

Ewakuowani do Polski Afgańczycy złożyli wnioski uchodźcze. Wiceszef MSWiA podał liczbę

TVN24 | Polska

Autor:
pp/adso
Źródło:
PAP
Wiceszef MSWiA: około 600 Afgańczyków ewakuowanych do Polski złożyło wnioski uchodźcze
Wiceszef MSWiA: około 600 Afgańczyków ewakuowanych do Polski złożyło wnioski uchodźczeRMF FM
wideo 2/5
RMF FMWiceszef MSWiA: 600 Afgańczyków ewakuowanych do Polski złożyło wnioski uchodźcze

Wiceminister spraw wewnętrznych Bartosz Grodecki poinformował, że około 600 Afgańczyków ewakuowanych do Polski złożyło już wnioski o udzielenie im ochrony międzynarodowej. Jak dodał, dla Afgańczyków, którzy uzyskają status uchodźcy, przygotowywany jest program adaptacyjny. Wiceszef resortu odniósł się też do sprawy zatrucia się grzybami przez afgańską rodzinę w ośrodku dla cudzoziemców w Podkowie Leśnej-Dębaku.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki w RMF FM był pytany o sytuację afgańskich współpracowników Polskiego Kontyngentu Wojskowego oraz polskiej dyplomacji, którzy zostali ewakuowani z Kabulu do Polski. Osoby te zostały objęte opieką Urzędu do Spraw Cudzoziemców i trafiły do ośrodków dla cudzoziemców w kraju.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Grodecki wyjaśnił, że około 60 procent z ponad 1000 Afgańczyków, czyli około 600 osób, złożyło już wnioski o udzielenie im ochrony międzynarodowej. 17 osób, jak dodał, opuściło już ośrodki, ponieważ mogły wyjechać z Polski do innych państw, Holandii, Wielkiej Brytanii i Estonii.

Bartosz Grodecki o terminie otrzymania statusu uchodźcy przez ewakuowanych Afgańczyków

Wiceszef MSWiA zaznaczył, że udzielenie ochrony międzynarodowej ewakuowanym Afgańczykom nie ulega wątpliwości. - Namawiamy ich, że to jest bardzo dobra, najlepsza i najszybsza droga do legalizacji ich pobytu w naszym kraju - dodał.

Wnioski uchodźcze, jak wskazał, trafiają do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców, a pierwszy etap, na którym rozpatruje się je pod kątem bezpieczeństwa, będzie trwał około 30 dni.

Ewakuowani do Polski Afgańczycy na Lotnisku Chopina w Warszawie, 23 sierpnia 2021 roku TVN24

Grodecki wyjaśnił, że po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku osoby te dostaną status uchodźcy i zostaną objęte ochroną państwa polskiego. Pytany, co dalej, tłumaczył, że przez 60 dni wsparcie tym osobom będzie jeszcze wypłacał Szef UdSC, a potem przejdą one pod opiekę powiatowych centrów pomocy rodzinie.

- W sensie formalnym, bo wiem, że Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje nad programem adaptacyjnym dla tych osób - podkreślił Grodecki. Wyjaśnił, że w międzyresortowym zespole ds. Afganistanu jest specjalna podgrupa, która przygotowuje te rozwiązania.

Wiceszef MSWiA o zatruciu się grzybami przez afgańską rodzinę w ośrodku dla cudzoziemców

Wiceszef MSWiA w tym kontekście został też zapytany o tragiczne w skutkach zdarzenie w ośrodku dla cudzoziemców w Podkowie Leśnej-Dębaku. Afgańska rodzina, która trafiła tam po ewakuacji z Kabulu, zjadła zebrane na terenie ośrodka grzyby, które okazały się trujące. Wskutek zatrucia zmarło dwóch chłopców, pięcio- i sześciolatek.

Grzyby jadalne a grzyby trujące. Jak nie popełnić śmiertelnego błędu >>>

Grodecki zaznaczył, że jeszcze nie jest to wyjaśnione i przypomniał, że w tej sprawie toczy się postępowanie pod nadzorem prokuratury. Jak dodał, na dziś po zapoznaniu się z raportem i po rozmowach w UdSC wyklucza, aby powodem spożycia grzybów przez Afgańczyków był głód.

Ośrodek dla cudzoziemców w DębakuTVN24

UdSC zapewnia, że Afgańczycy pierwszego dnia po przybyciu do Polski otrzymali dwudaniowy obiad oraz suchy prowiant, a na co dzień mają w ośrodkach zapewnione trzy pełne posiłki dziennie i stały dostęp do ciepłych napojów. W związku z zatruciem w Dębaku pracownicy wszystkich ośrodków dla cudzoziemców uczulają Afgańczyków, aby nie spożywali produktów niewiadomego pochodzenia.

W środę w związku z zatruciem w Dębaku zostało wszczęte dochodzenie policyjne w sprawie o czyn z art. 160 par. 1 kodeksu karnego, czyli narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Postępowanie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Grodzisku Mazowieckim.

Autor:pp/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości