W czasie pandemii znacznie pogorszyło się zdrowie Polaków - wynika z raportu "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania" Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-PIB. Oczekiwana długość życia spadła względem 2019 roku o 2,3 roku w przypadku mężczyzn i o 2,1 roku w przypadku kobiet. Wskazano też miejsca, w których długość życia najbardziej się skróciła.
Autorzy raportu wskazali, że w latach 2020-2021, czyli w czasie pandemii, stan zdrowia Polaków znacznie się pogorszył, a dotyczy to w szczególności osób starszych. "Pandemia COVID-19 spowodowała w latach 2020-2021 niespotykane w okresie powojennym skrócenie długości życia ludności Polski" - podkreślono. Z raportu wynika, że w 2021 roku długość życia mężczyzn wynosiła 71,75 roku i była krótsza o 2,3 roku niż w poprzedzającym pandemię 2019 roku, a w przypadku kobiet wynosiła 79,68 roku i była krótsza o 2,1 roku.
Gdzie Polacy żyją najkrócej
W dokumencie zauważono, że długość trwania życia różni się w zależności od miejsca zamieszkania. "W najmniej korzystnej sytuacji zdrowotnej są mieszkańcy najmniejszych miasteczek poniżej 5 tys. ludności, których przeciętna długość życia jest najkrótsza, natomiast najdłużej żyją mieszkańcy największych miast powyżej 500 tys. mieszkańców" - wskazano. Autorzy raportu obliczyli, że obecnie mężczyźni w najmniejszych miastach żyją średnio około 2,6 roku krócej niż ci zamieszkujący największe miasta. W przypadku kobiet różnica ta wynosi 1,9 roku.
Ponadto zauważono, że "wpływ pandemii na skrócenie długości życia mieszkańców miast i wsi u mężczyzn w obu latach był większy wśród mieszkańców miast, natomiast u kobiet w 2020 r. był większy wśród mieszkanek wsi, a w 2021 r. był podobny w obu populacjach".
Z raportu wynika, że pod wpływem pandemii w 2020 roku w przypadku mężczyzn najbardziej skróciła się długość życia mieszkańców woj. świętokrzyskiego (o 2,3 roku), a w 2021 roku, po dwóch latach pandemii, w woj. podlaskim (o 3,6 roku). Z kolei najmniej skróciła się w woj. lubuskim w 2020 roku (o 1,2 roku) i woj. małopolskim w 2021 roku (o 2 lata).
W przypadku kobiet zaobserwowano, że w 2020 roku najbardziej skróciła się długość życia mieszkanek woj. łódzkiego (o 1,7 roku), a po dwóch latach pandemii u mieszkanek woj. lubelskiego i podkarpackiego (o 2,9 roku). Najmniej skróciła się w 2020 roku u kobiet z woj. zachodniopomorskiego (o 0,6 roku), a w 2021 roku u kobiet z woj. małopolskiego (o 1,7 roku).
Autorzy zwrócili też uwagę na zróżnicowanie powiatowe i doszli do wniosku, że większość powiatów, w których mężczyźni żyją najdłużej, znajduje się w Polsce południowej i środkowo-zachodniej, z kolei w przypadku kobiet są to powiaty w południowej i wschodniej części kraju, z wyjątkiem północno-wschodniej części woj. lubelskiego.
W latach 2020-2021 największą oczekiwaną długość życia u mężczyzn i kobiet zaobserwowano wśród mieszkańców Sopotu (kolejno 78,4 i 83,2 roku). Najkrótszą długość życia u mężczyzn zaobserwowano natomiast u mieszkańców powiatu makowskiego w woj. mazowieckim (68,9 roku) a u kobiet - w Chorzowie (77 lat).
ZOBACZ TEŻ: Długość życia a grubość portfela. Wyniki badania
Źródło: pzh.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock