Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek

Ogłoszono tekst deklaracji szczytu NATO w Waszyngtonie. Premier Donald Tusk zapowiedział zmiany w prawie autorskim. Piłkarska reprezentacja Anglii awansowała do finału Euro 2024. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 11 lipca.

1. Deklaracja szczytu NATO

"Sojusznicy w NATO będą bronić siebie nawzajem, bo nie mogą zlekceważyć możliwości ataku na suwerenność i integralność terytorialną któregokolwiek z członków paktu. Rosja jest największym i bezpośrednim zagrożeniem dla członków sojuszu, Chiny ją wspierają, a wyzwaniem dla euroatlantyckiego bezpieczeństwa jest też Iran" - głosi tekst deklaracji szczytu NATO w Waszyngtonie.

Podkreślono w niej, że NATO wzmocni swoje systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Równocześnie stwierdzono, że wschodnia flanka NATO będzie stale wzmacniana, a dzięki przyjęciu Szwecji i Finlandii do sojuszu Morze Bałtyckie stało się bezpieczniejsze.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Rosja największym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa", Chiny ją wspierają. Deklaracja szczytu NATO

W Waszyngtonie ogłoszono deklarację NATO
W Waszyngtonie ogłoszono deklarację NATO
Źródło: Ting Shen/PAP/EPA

2. Anglia zagra w finale Euro 2024

Piłkarska reprezentacja Anglii awansowała do finału mistrzostw Europy. Lwy Albionu wygrały w środę z Holandią w Dortmundzie, decydującego gola strzelając w 91. minucie gry.

Wyspiarze drugi raz z rzędu awansowali do finału ME. Ostatnim razem ulegli Włochom. Teraz zmierzą się z Hiszpanią. Finał w niedzielę o 21.

3. Projekty w sprawie związków partnerskich i depenalizacji aborcji

Będziemy głosować za depenalizacją aborcji i związkami partnerskimi jako projektem rządowym - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. "Chociaż nie wszystkich udało mi się przekonać. Kończymy dyskusję, czas na decyzje" - dodał. W sprawie depenalizacji aborcji prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że nie podpisze ustawy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Premier: kończymy dyskusję, czas na decyzje

4. Zapowiedź zmian w prawie autorskim

W środę w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" odbyło się spotkanie premiera Donalda Tuska i marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z przedstawicielami mediów w sprawie zmian w prawie autorskim. Tematem spotkania była nowelizacja ustawy wdrażającej unijną dyrektywę DSM (Digital Single Market).

Na spotkanie zaproszeni zostali redaktorzy naczelni i szefowie organizacji reprezentujących wydawców - sygnatariuszy listu otwartego w sprawie zmian w prawie autorskim, skierowanego do premiera w marcu tego roku. Podczas okrągłego stołu szef rządu zadeklarował znalezienie "satysfakcjonującego rozwiązania jeszcze w obecnym, lipcowym cyklu senackim".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ważna zapowiedź premiera w sprawie zmian w prawie autorskim

5. Premier krytykuje prezydenta

"Pojechać do Waszyngtonu na szczyt NATO, żeby napluć w telewizyjnym wywiadzie na polski rząd i zapowiedzieć kolejne veta. Nie na tym polega misja prezydenta" - napisał w mediach społecznościowych Donald Tusk.

We wtorek wieczorem Andrzej Duda udzielił wywiadu korespondentowi "Faktów" TVN Marcinowi Wronie. W środę prezydent rozmawiał również z Michałem Rachoniem z Telewizji Republika. Prezydent przebywa w Waszyngtonie w związku ze szczytem NATO.

W rozmowie z Marcinem Wroną prezydent zapowiedział, że nie podpisze ustawy dotyczącej depenalizacji pomocnictwa przy aborcji. Z kolei w rozmowie z Telewizją Republika mówił, że "mamy obecnie do czynienia w Polsce, (...), z absolutnym pokazem hipokryzji ze strony wszelkich instytucji europejskich, wszelkich NGO-sów europejskich i tak dalej".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Donald Tusk o postawie prezydenta: wstyd. Pisze o "napluciu na polski rząd"

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: