Norowirusy są jedną z częstych przyczyn występowania zakażeń pokarmowych u ludzi. Rocznie na całym świecie odnotowuje się setki milionów zakażeń nimi wśród ludzi. Czym są norowirusy, jakie są ich objawy? Co robić, by zmniejszyć prawdopodobieństwo zakażenia norowirusem, i dla kogo zakażenie to może być szczególnie niebezpieczne? Wyjaśniamy.
W niedzielę ratownicy TOPR ewakuowali z Doliny Pięciu Stawów grupę około 20 osób z objawami takimi jak biegunka, osłabienie organizmu, wymioty. Okazało się, że przyczyną była wypita woda z potoku. U jednego z nastolatków hospitalizowanych z objawami zatrucia po wycieczce w Tatrach wykryto norowirusa - poinformowała w rozmowie z TVN24 Dominika Łatak-Glonek z małopolskiego sanepidu. Sanepid przestrzegł w związku z tym przed piciem wody z tatrzańskich potoków.
Czym są norowirusy i co warto o nich wiedzieć?
ZOBACZ TEŻ: Miasto zamyka na noc parki i boiska. Zagrożenie śmiertelną chorobą przenoszoną przez komary
Norowirus - co to
Norowirusy, zwane wcześniej wirusami Norwalk-like, należą do rodzaju Caliciviridae (kaliciwirusów). To wirusy występujące powszechnie na całym świecie, będące jedną z przyczyn wirusowego zakażenia przewodu pokarmowego, tzw. grypy żołądkowej. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że rocznie odnotowuje się 685 milionów przypadków zakażenia norowirusem, w tym 200 mln przypadków wśród dzieci poniżej piątego roku życia. Zakażenia bywają śmiertelne - zgodnie z szacunkami, norowirusy powodują około 200 tys. zgonów rocznie.
Jak można się zakazić norowirusem? Rozprzestrzeniają się one m.in. poprzez kontakt z zakażonymi osobami oraz zanieczyszczonymi powierzchniami, takimi jak toaleta czy meble, poprzez spożycie zanieczyszczonej żywności czy wody, ale też przez wdychanie cząstek wirusa unoszących się w powietrzu, powstałych np. z wymiocin osoby chorej.
"Występowanie zakażeń norowirusowych jest częste zwłaszcza w środowiskach zamkniętych, między innymi w szpitalach, domach opieki i przedszkolach" - wylicza Główny Inspektorat Sanitarny na swojej stronie. Okres ich wylęgania wynosi od 24 do 48 godzin, na powierzchniach nieożywionych mogą przetrwać do siedmiu dni.
Norowirus - objawy zakażenia
Norowirusy są częstą przyczyną występowania zakażeń pokarmowych u ludzi, objawiających się takimi dolegliwości jak wymioty, biegunka i bóle brzucha. Do rzadziej występujących objawów należy gorączka, dreszcze i bóle głowy. Jak podkreśla GIS, "zachorowania z reguły charakteryzują się łagodnym przebiegiem, ale mogą też wystąpić nagle i powodować duże odwodnienie".
Wyzdrowienie następuje najczęściej w ciągu jednego do trzech dni.
Na skutek zakażenia norowirusem stosunkowo rzadko dochodzi do zgonu. Wirus ten może jednak okazać się śmiertelny, zwłaszcza dla osób starszych, lub z osłabioną odpornością. "Ze względu na duże odwodnienie po zakażeniu norowirusami, najbardziej narażone są niemowlęta i osoby starsze" - wyjaśnia w mediach społecznościowych prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolożka z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Jak chronić się przed norowirusami
GIS wymienia trzy czynniki, które mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka zakażenia norowirusem. To bezwzględne przestrzeganie zasad higieny osobistej, systematyczna dezynfekcja skażonych wirusem powierzchni oraz odpowiednia higiena przygotowywania posiłków.
W przypadku ostatniego punktu warto pamiętać o ustanowionych przez WHO zasadach zapobiegania zakażeniom i zatruciom pokarmowym. Tak zwane "Pięć Kroków Do Bezpiecznej Żywności" to: utrzymuj czystość, oddzielaj żywność surową od ugotowanej, gotuj dokładnie, utrzymuj żywność w odpowiedniej temperaturze oraz używaj bezpiecznej wody i żywności.
ZOBACZ TEŻ: Wracasz z wakacji? Zbadaj pieprzyki
Źródło: WHO, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock