Groźny szczep wirusa dotarł do Tajlandii. Zakażonym był Europejczyk

Źródło:
BBC

Tajlandia potwierdziła na swoim terytorium pierwszy przypadek nowego, bardziej groźnego typu wirusa mpox (dawniej małpia ospa). To pierwsze zakażenie nowym szczepem potwierdzone w Azji i jednocześnie drugie wykryte poza Afryką, gdzie nowy wirus spowodował już śmierć co najmniej kilkuset osób.

>> Mpox "globalnym zagrożeniem dla zdrowia". Co trzeba wiedzieć o nowym groźnym typie wirusa <<

Według Departamentu Kontroli Chorób Tajlandii, zakażony 66-letni Europejczyk przybył do Bangkoku z jednego z krajów afrykańskich 14 sierpnia. Następnego dnia zaczął wykazywać niepokojące objawy i natychmiast udał się do szpitala. Później potwierdzono, że zaraził się szczepem 1b (nazywanym także szczepem II) wirusa mpox.

CZYTAJ TEŻ: Mpox globalnym zagrożeniem dla zdrowia. WHO ogłasza najwyższy poziom alarmu

Mpox dotarł do Tajlandii

To pierwszy przypadek zakażenia nowym szczepem potwierdzony w Azji i jednocześnie drugi wykryty poza Afryką po tym, jak 15 sierpnia Szwecja poinformowała o wykryciu zakażenia na swoim terytorium.

W Tajlandii Departament Kontroli Chorób odnalazł ponad 40 osób, które siedziały w pobliżu tego mężczyzny w samolocie oraz tych, którzy mieli z nim kontakt po wylądowaniu. Wszyscy będą monitorowani przez 21 dni. Ponadto Tajlandia wymaga, aby osoby podróżujące z 42 "krajów ryzyka" poddały się testom po przybyciu.

Jak podaje BBC, typ II mpox doprowadził do wybuchu epidemii, która zabiła już co najmniej 450 osób w Demokratycznej Republice Konga (DRK). Od tego czasu rozprzestrzenił się na wiele pobliskich krajów, w tym Burundi, Kenię, Rwandę i Ugandę. Wydaje się, że szczep jest bardziej zaraźliwy niż poprzedni, oznaczony jako typ 1.

>> Liberia, Wybrzeże Kości Słoniowej i Ghana najbardziej zagrożone wirusem mpox <<

Śmiertelny wirus w Afryce

Mpox jest odzwierzęcą chorobą zakaźną powodowaną przez wirusa. Wirus jest przenoszony przez bliski kontakt, w tym kontakt skóra do skóry, rozmowę, lub oddychanie blisko osoby chorej. Wirus może przedostać się do organizmu przez uszkodzoną skórę czy drogi oddechowe. Zakażenie może również nastąpić poprzez dotknięcie przedmiotów skażonych wirusem, np. pościeli, ubrań i ręczników.

ZOBACZ TEŻ: Małpia ospa. Wirusolog profesor Bieńkowska-Szewczyk wyjaśnia, co to za choroba

Mpox charakteryzuje się objawami podobnymi do grypy, takimi jak gorączka, ból głowy i mięśni. Występują też wypełnione ropą zmiany skórne przypominające krosty, przez co trudno odróżnić ją od ospy wietrznej. Zwykle ma łagodny przebieg, a tylko w rzadkich przypadkach jest śmiertelna.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w ubiegłym tygodniu, że ze względu na ogniska mpox w Kongo i innych państwach Afryki wprowadza "stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym".

Autorka/Autor:akr//mm

Źródło: BBC