Władze Plymouth w stanie Massachusetts zdecydowały o zamknięciu w godzinach nocnych wszystkich miejskich parków i boisk. Jak przekazano, to skutek zwiększonego ryzyka zakażenia przenoszonym przez komary wirusem wywołującym chorobę nazywaną wschodnim końskim zapaleniem mózgu (EEE). Choroba może być śmiertelna dla ludzi.
W opublikowanym w piątek komunikacie prasowym władze miasta Plymouth poinformowały, że publiczne parki i boiska będą zamykane od zmierzchu do świtu. Przekazano też, że zespoły sportowe i inne organizacje korzystające z tych terenów będą miały zakaz uprawiania aktywności na świeżym powietrzu po zmierzchu i w miejscach tych zostaną umieszczone stosowne znaki.
USA. Niebezpieczne komary
Decyzja urzędników jest skutkiem ryzyka zakażenia się wschodnim końskim zapaleniem mózgu (EEE). Jak wskazano, komary zainfekowane wirusem wywołującym tą groźną chorobę zostały wykryte tak w Plymouth, jak i okolicznych hrabstwach. Zamknięcie publicznych parków i boisk w nocy spowodowane jest tym, że właśnie w godzinach wieczornych i nocnych komary są najbardziej aktywne.
Michelle Bratti, lokalna komisarz ds. zdrowia i usług publicznych, podkreśliła, że ważne jest, by mieszkańcy podejmowali dodatkowe środki ostrożności podczas aktywności na zewnątrz oraz stosowali się do wytycznych władz. Urzędnicy zalecają m.in. stosowanie preparatów na komary i zakładanie odzieży zasłaniającej skórę. Urzędnicy z Massachusetts planują również w tym tygodniu rozpoczęcie spryskiwania terenów miejskich preparatami przeciwko komarom w obszarze hrabstwa Plymouth i niektórych części hrabstwa Worcester.
Wschodnie końskie zapalenie mózgu - czym jest
Według CNN 16 sierpnia w hrabstwie Worcester wykryto pierwszy od 2020 roku przypadek zakażenia się EEE przez człowieka w stanie Massachusetts. Według danych Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) rocznie w USA chorobą zakaża się średnio 11 osób.
Jak podaje Departament Zdrowia Publicznego Massachusetts, EEE jest rzadką, ale poważną i potencjalnie śmiertelną chorobą. Przenosi się przez ugryzienie zainfekowanego komara. Objawy EEE mogą obejmować gorączkę, dreszcze, bóle mięśni, a także objawy neurologiczne, tj. ból głowy, zmiany w zachowaniu, drgawki, senność czy śpiączkę. Wskaźnik śmiertelności u ludzi waha się od 33 do 70 proc., a większość zgonów następuje w okresie od dwóch do dziesięciu dni po pojawieniu się objawów. W przypadku wielu pacjentów, którym udało się wyzdrowieć, obserwuje się długotrwałe powikłania.
Źródło: CNN, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock