"Jesteśmy piętnowani, że grozimy wetem, ale przecież w lipcu to premier Holandii groził wetem"

TVN24 | Polska

Autor:
akw\mtom
Źródło:
PAP, Radio Łódź
TVN24: większość krajów UE poparła rozporządzenie ws. powiązania budżetu z praworządnościąTVN24
wideo 2/7
TVN24TVN24: większość krajów UE poparła rozporządzenie ws. powiązania budżetu z praworządnością

Jeśli stanowisko Komisji Europejskiej w sprawie powiązania funduszy z praworządnością się nie zmieni, Polska zawetuje budżet Unii - zapowiedział w Radiu Łódź były szef polskiej dyplomacji i europoseł PiS Witold Waszczykowski. Według niego, mechanizm kontroli unijnego budżetu na zasadach praworządności w powiązaniu z funduszami może oznaczać kontrolę państwa i upadek rządów.

Państwa członkowskie nie osiągnęły w poniedziałek jednomyślności w sprawie wieloletniego unijnego budżetu i decyzji w sprawie funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z przestrzeganiem zasad praworządności. Rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Waszykowski: w mechanizmie nie ma definicji

Zdaniem eurodeputowanego Prawa i Sprawiedliwości Witolda Waszczykowskiego dyskusja nad budżetem Unii Europejskiej z pomocą finansową dla krajów członkowskich podczas pandemii COVID-19 niepotrzebnie przerodziła się w debatę polityczną. - Miał być mechanizm kontroli budżetu Unii Europejskiej, aby nie był defraudowany. Niestety okazało się, że Komisja Europejska rozciągnęła to na tak zwany mechanizm kontroli praworządności - powiedział w Polskim Radiu Łódź były szef polskiej dyplomacji.

Waszczykowski uznał, że w mechanizmie "nie ma definicji". - Są zasady mówiące o tym, jak mają wyglądać między innymi ustrój prawny, ład medialny i kwestie społeczne oraz obyczajowe - powiedział. - Gdyby to wszystko zostało przyjęte, to urzędnicza Komisja Europejska miałaby olbrzymie środki nadzorowania demokratycznych państw - ocenił. Jego zdaniem, "byłoby to zwichnięcie zasady, że w Unii Europejskiej rządzą demokratyczne państwa".

- W rezultacie Komisja Europejska może decydować o obalaniu rządów, jeśli uznałaby, że władze demokratycznie wybrane w swoim kraju wykraczają poza tak zwany mechanizm praworządności, to mogłaby doprowadzić taki rząd do upadku - ocenił eurodeputowany PiS.

>> Tych przepisów przestraszył się polski rząd. Dotarliśmy do rozporządzenia o powiązaniu funduszy UE z praworządnością

Waszczykowski zapowiedział, że jeśli stanowisko Komisji Europejskiej w sprawie uzależniania przyznawanych funduszy od tak zwanych zasad praworządności się nie zmieni, Polska zawetuje budżet Unii. - Jesteśmy piętnowani, że grozimy wetem, ale przecież w lipcu to premier Holandii groził wetem. Nie zgadzał się na budżet odbudowy - przypomniał Waszczykowski.

Były szef polskiej dyplomacji stwierdził jednak, że być może weto nie będzie potrzebne, bo jest jeszcze blisko miesiąc na negocjacje. - Trzeba rozmawiać - zaznaczył.

Autor:akw\mtom

Źródło: PAP, Radio Łódź

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock