Morawiecki: Polska otrzyma około 125 miliardów euro w bezpośrednich dotacjach

Źródło:
TVN24, PAP
Morawiecki: wynegocjowaliśmy to, na czym nam zależało
Morawiecki: wynegocjowaliśmy to, na czym nam zależałoTVN24
wideo 2/5
Morawiecki: wynegocjowaliśmy to, na czym nam zależałoTVN24

To wielki sukces od strony finansowej i całej architektury nadzoru nad środkami budżetowymi - ocenił na porannej konferencji w Brukseli po unijnym szczycie premier Mateusz Morawiecki. - Polska otrzyma około 125 miliardów euro w bezpośrednich dotacjach. To jest kwota, której nigdy nie było - mówił, dodając, że wraz z pożyczkami daje to kwotę blisko 160 miliardów euro. W konferencji uczestniczył też węgierski premier Viktor Orban. - Daliśmy radę odnieść sukces razem - powiedział.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu negocjacji w Brukseli we wtorek rano wystąpił na wspólnej konferencji prasowej z premierem Węgier Viktorem Orbanem. - Zaczęliśmy od czwartku od spotkania z przyjaciółmi z Grupy Wyszehradzkiej i musimy z radością stwierdzić, że przełamaliśmy po drodze różne kryzysy, które groziły Unii Europejskiej - mówił Morawiecki.

- Europa potrzebuje olbrzymiego zastrzyku inwestycyjnego, wspólna praca Grupy Wyszehradzkiej i koordynacja naszych wspólnych działań doprowadziła do tego ogromnego sukcesu. To wielki sukces od strony finansowej, ale także architektury nadzoru nad środkami budżetowymi - stwierdził premier.

Wspólna konferencja Viktora Orbana i Mateusza MorawieckiegoTVN24

"To jest kwota, której nigdy nie było"

Morawiecki stwierdził, że Grupa Wyszehradzka była w negocjacjach pomiędzy "Północą" a "Południem". - Nasi przyjaciele z północy Europy negocjowali z południem jak najniższą sumę dotację, myśmy chcieli, żeby ta kwota była jak najwyższa (...) Grupa Wyszehradzka, która była pośrodku, była (...) kimś w rodzaju pośrednika - mówił.

- Komisja i Rada Europejska razem z nami negocjowali najlepszy możliwy kontrakt dla całej Europy. Ten kontrakt jest bardzo dobry. Polska otrzyma około 125 miliardów euro w bezpośrednich dotacjach. To jest kwota, której nigdy nie było - mówił szef polskiego rządu, który dodał, że razem z uprzywilejowanymi pożyczkami porozumienie daje Polsce w sumie blisko 160 miliardów euro. 

Morawiecki: ten kontrakt rzeczywiście jest bardzo dobry
Morawiecki: ten kontrakt rzeczywiście jest bardzo dobryTVN24

Premier: w porozumieniu nie ma bezpośredniego połączenia pomiędzy praworządnością a środkami budżetowymi

Morawiecki przekazał także, że "w porozumieniu nie ma bezpośredniego połączenia pomiędzy praworządnością a środkami budżetowymi". - Co więcej, jak uzgodniliśmy to ze służbami prawnymi, ten mechanizm, który ma być wypracowany, będzie jednocześnie podlegał walidacji Rady Europejskiej. Rada Europejska - jest to tam wyraźnie napisane - to jednomyślność. Bez zgody Węgier, bez zgody Polski, bez zgody Grupy Wyszehradzkiej nic się tutaj nie zadzieje - powiedział.

Szef polskiego rządu dodał, że jeśli chodzi o nadzór nad budżetem Unii Europejskiej i ochronę interesów budżetowych, Polska jest jak najbardziej za tym, aby chronić unijną kasę.

Morawiecki: nie ma bezpośredniego połączenia pomiędzy tak zwaną praworządnością a środkami budżetowymi
Morawiecki: nie ma bezpośredniego połączenia pomiędzy tak zwaną praworządnością a środkami budżetowymiTVN24

- Fundusz dotacyjny ze względu na grupę "skąpców" został ograniczony o 22 procent względem wyjściowych propozycji. Udział w tym Polski został ograniczony tylko o 3 procent - mówił Morawiecki.

- W ostatniej nocnej rundzie rozmów wynegocjowaliśmy jeszcze 600 milionów euro na regiony, które potrzebują najwięcej środków na rozwój - dodał.

"Chcemy praworządności, ale jest to zupełnie inny porządek"

Szef polskiego rządu zapewnił także na konferencji, że nie ma żadnego połączenia między wymiarem politycznym a gospodarczym. - To są dwa różne porządki - stwierdził.

- Chcemy dyscypliny budżetowej, chcemy, żeby pieniądze były wydawane w najlepszy z możliwych sposób, były kontrolowane i nadzorowane przez Europejski Trybunał Audytorów - powiedział.

- Drugi porządek, z którym się nie zgadzam, to to, że Polska jest oskarżana o łamanie praworządności. My to kwestionujemy, jesteśmy zresztą w nierównym dialogu z Komisja Europejską i instytucjami europejskim - podkreślił. Ocenił, że ten dialog trwa już bardzo długo. Jak mówił, "dwa lata, dwa i pół roku i w przypadku Polski ta procedura staje się już torturą".

- W tym kontekście powiedzieliśmy bardzo jasno w ramach negocjacji, że to są dwa oddzielne tematy. I udało nam się utrzymać to sformułowanie w konkluzjach - powiedział Morawiecki.

- Jest nawet jasne oświadczenie, że wkrótce Rada Europejska zajmie się tym zagadnieniem - dodał. Przypomniał, że Rada podejmuje decyzje jednomyślnie.

Zadeklarował, że "chcemy współpracować z partnerami, chcemy praworządności, ale jest to zupełnie inny porządek" niż dyscyplina budżetowa, którą też chcemy mieć oraz nadzór nad sektorem budżetowym.

Ursula von der Leyen: To historyczny moment w Europie
Ursula von der Leyen: To historyczny moment w EuropieEBS

Orban: daliśmy radę odnieść sukces razem

Viktor Orban na początku wystąpienia podziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. - Dzień dobry, Polsko - zwrócił się do Polaków. - Każdy w Europie, kto rozumie matematykę, chciałby być dzisiaj Polakiem - stwierdził premier Węgier.

- Daliśmy radę odnieść sukces razem, udało się to dzięki temu, że Mateusz był dowódcą naszego zespołu V4 - powiedział Orban. - Mamy ogromne szczęście, że teraz lider Grupy Wyszehradzkiej jest tak doświadczonym ministrem finansów - dodał.

- Stworzył miliardy dla Polaków, chciałbym mu pogratulować. To była naprawdę świetna robota - mówił o Morawieckim premier Węgier.

Orban: każdy w Europie, kto rozumie matematykę, chciałby być dzisiaj Polakiem
Orban: każdy w Europie, kto rozumie matematykę, chciałby być dzisiaj PolakiemTVN24

Wskazał również, że Polska i Węgry osiągnęły wszystkie cele, jakie sobie postawiły.

Orban powiedział, że "jakakolwiek próba połączenia praworządności z budżetem została od razu skutecznie odrzucona". - Nie będzie żadnego powiązania między dwoma różnymi tematami - praworządnością, ani dyscypliną budżetową. Nie będzie połączenia między kwestiami politycznymi i gospodarczymi. W przeciwnym razie efektywność samego pakietu i planu gospodarczego byłaby znacząco zredukowana - ocenił. 

Rzecznik rządu o "największych w historii środkach z UE dla Polski"

"Premier Mateusz Morawiecki wynegocjował największe w historii środki z UE dla Polski. Jednocześnie m.in. we współpracy z Węgrami zablokowano arbitralne mechanizmy polityczne dot. ograniczania budżetu (wymagana jednomyślność w Radzie Europejskiej)" - napisał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

Ustalenia szczytu Unii Europejskiej. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Wiceminister spraw zagranicznych: mechanizm warunkowości w budżecie UE będzie wymagał jednomyślnej decyzji przywódców

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że mechanizm warunkowości w budżecie UE będzie wymagał jednomyślnej decyzji przywódców 27 państw.

- Kompromis na szczycie jest odejściem od pierwotnej propozycji szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela, która zakładała mechanizm większości kwalifikowanej do wprowadzania sankcji budżetowych i powiązanie budżetu UE z praworządności - powiedział wiceminister spraw zagranicznych.

- W wynegocjowanym kompromisie rzeczywiście jest mowa o większości kwalifikowanej w Radzie UE, ale jednocześnie zostało do konkluzji dopisane zdanie, że tym tematem zajmie się również Rada Europejska. To oznacza, że jakikolwiek mechanizm sankcji wymaga jednomyślnej decyzji przywódców 27 państw - argumentował.

"Sukces! Sukces! Sukces! Oparty na 2 filarach"

Negocjacje to sukces oparty na dwóch filarach: mocnych argumentach i sojuszach tworzonych przez premiera Mateusza Morawieckiego - oceniła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, odnosząc się do zawartego na szczycie UE porozumienia.

"Sukces! Sukces! Sukces! Oparty na 2 filarach - mocnych argumentach i sojuszach tworzonych przez Mateusza Morawieckiego. Negocjacje budżetu UE są zawsze jak thriller - trzymają w napięciu i są pełne zwrotów akcji. Tym razem fabuły nie powstydziłoby się Hollywood. Kto wie, może kiedyś..." - napisała na Twitterze szefowa MFiPR.

Autorka/Autor:pp//now

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Choć temperatura jest dodatnia i trwa odwilż, wiele osób postanowiło spacerować w niedzielę po zamarzniętej tafli Jeziorka Kamionkowskiego w Parku Skaryszewskim. Do równie niebezpiecznych sytuacji dochodzi na Jeziorku Czerniakowskim. Na lód wchodzą dorośli z dziećmi.

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Źródło:
Kontakt24

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium