Politycy PiS odwołani z funkcji przewodniczących rad społecznych szpitali. Decyzja MON

szydlo
Beata Szydło w 2015 roku: ci, którzy stracili władzę, dziś histerycznie nie potrafią się z tym pogodzić
Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Beata Szydło została odwołana z funkcji przewodniczącej rady społecznej 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Krakowie. Poinformował o tym wiceminister obrony Cezary Tomczyk. Przekazał, że z funkcji przewodniczących rad społecznych szpitali odwołano też Annę Fotygę, Marcina Ociepę, Łukasza Schreibera, Małgorzatę Gosiewską, Michała Moskala, Sylwestra Tułajewa, Annę Sobecką, Janusza Śniadka, Michała Jacha, Małgorzatę Golińską, Joannę Borowiak i Annę Zalewską. Jednak europosłanka twierdzi, że nie była członkiem rady społecznej w jednym ze szpitali.

Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk zamieścił w czwartek po 11 wpis w mediach społecznościowych, w którym poinformował o odwołaniu Beaty Szydło z z funkcji przewodniczącej rady społecznej w krakowskim szpitalu. "Zgodnie z wczorajszą decyzją Ministerstwa Obrony Narodowej pani Beata Szydło została odwołana z funkcji przewodniczącej rady społecznej 5. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Krakowie" - napisał na portalu X.

Europosłanka PiS i była premier zasiadała w radzie społecznej krakowskiego szpitala od 26 kwietnia 2021 roku.

Odwołania polityków PiS z funkcji przewodniczących rad społecznych szpitali

Później Cezary Tomczyk poinformował o odwołaniu innych polityków PiS z funkcji przewodniczących rad społecznych szpitali.

"Zgodnie z dzisiejszą decyzją MON ze swoich funkcji w radach społecznych szpitali wojskowych odwołani zostali Michał Moskal, Sylwester Tułajew, Anna Sobecka, Janusz Śniadek, Michał Jach, Małgorzata Golińska i Joanna Borowiak" - poinformował po godzinie 16 w czwartek Cezary Tomczyk.

Wcześniej informował o odwołaniu Beaty Szydło, Anny Fotygi, Marcina Ociepy, Łukasza Schreibera i Małgorzaty Gosiewskiej.

"Zgodnie z decyzją MON pan Łukasz Schreiber został odwołany z funkcji przewodniczącego rady społecznej 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Bydgoszczy" - napisał Tomczyk.

Wiceminister obrony poinformował też o odwołaniu Małgorzaty Gosiewskiej. Sprawowała ona funkcję przewodniczącej rady społecznej Specjalistycznej Przychodni dla Pracowników Wojska SPZOZ w Warszawie oraz Wojskowej Specjalistycznej Przychodni "SpecLek" SPZOZ w Warszawie.

Odwołany został też Marcin Ociepa. "Zgodnie z dzisiejszą decyzją MON pan Marcin Ociepa został odwołany z funkcji przewodniczącego rady społecznej 116. Szpitala Wojskowego z Przychodnią SPZOZ w Opolu" - napisał Tomczyk.

Anna Fotyga odwołana z funkcji przewodniczącej rady społecznej szpitala w Gdańsku

Godzinę po informacji Tomczyka o odwołaniu Beaty Szydło, wiceminister obrony poinformował o odwołaniu posłanki PiS do Parlamentu Europejskiego Anny Fotygi z funkcji przewodniczącej rady społecznej 7. Szpitala Marynarki Wojennej z Przychodnią SPZOZ w Gdańsku.

Decyzję skomentowała sama zainteresowana Anna Fotyga. "Jako córka lekarzy i osoba, której problemy i wyzwania służby zdrowia szczególnie leżą na sercu, dziękuję panu ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi, że mogłam - poświęcając swój wolny czas - społecznie kierować pracami Rady 7. Szpitala Marynarki Wojennej z Przychodnią SPZOZ w Gdańsku. Kierownictwu, lekarzom, pracownikom i pacjentom życzę dalszego rozwoju szpitala" - napisała Fotyga na platformie X (dawniej Twitter).

"Formę odwołania pozostawię bez komentarza" - dodała europosłanka PiS.

"Nie można było jakoś smsem lub inaczej? A mógłby pan minister oddzielny tweet napisać, a nie tak hurtowo?" - odpowiedział na wpis o swoim zwolnieniu z funkcji przewodniczącego Sylwester Tułajew.

Tomczyk: odwołano też Anną Zalewską. Europosłanka PiS: nie jestem członkiem rady

Tomczyk informował też w czwartek o odwołaniu Anny Zalewskiej z funkcji członka rady społecznej 23. Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lądku-Zdroju.

Jednak w mediach społecznościowych Zalewska, była minister edukacji narodowej, a obecnie europosłanka PiS, zaprzeczyła, że zasiada w tej radzie społecznej.

Europosłanka napisała, że "nie była i nie jest członkiem Rady Społecznej 23-ego Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego SPZOZ w Lądku-Zdroju". "Nie wiem więc w jaki sposób mógł mnie Pan z niej odwołać"- zwróciła się do Tomczyka. 

Kandydatura Szydło wycofana

5 stycznia szef resortu kultury Bartłomiej Sienkiewicz wycofał kandydaturę Beaty Szydło do Rady Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej - przekazało w komunikacie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wycofano także kandydaturę kierownika oddziału Archiwum Państwowego w Katowicach w Bielsku-Białej Pawła Hudzika. Na ich miejsce minister zgłosił wicemarszałkinię Sejmu Dorotę Niedzielę (PO) i Andrzeja Kacorzyka, zastępcę dyrektora Muzeum Auschwitz.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało natomiast w środę 10 stycznia, że premier Donald Tusk odwołał dyrektorów trzech instytutów powołanych za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Michał Kot przestał być dyrektorem Instytutu Pokolenia, Konrad Wnęk stracił posadę dyrektora Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego, a Andrzej Przyłębski, prywatnie mąż Julii Przyłębskiej, obecnej prezes Trybunału Konstytucyjnego, został odwołany z funkcji dyrektora Instytutu De Republica.

Czytaj więcej: Premier odwołał dyrektorów trzech instytutów powołanych za rządów PiS

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: