Polska

Ashton rozmawiała z Ławrowem o wraku Tu-154

Polska

Rzeczniczka Catherine Ashton o sprawie wraku
tvn24Ashton rozmawiała z Ławrowem w sprawie wraku

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton na marginesie czwartkowo-piątkowego szczytu UE-Rosja poruszyła kwestię powrotu do Polski wraku TU-154, który 10 kwietnia 2010 roku rozbił się pod Smoleńskiem. Prosił ją o to szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

- Kwestia samolotu nie była na formalnej agendzie szczytu UE-Rosja, ale wysoka przedstawiciel (UE Catherine Ashton) miała kilka kontaktów na marginesie tego szczytu i dyskutowała także kilka innych kwestii włącznie z tą kwestią - powiedziała polskim dziennikarzom po szczycie rzeczniczka Ashton Maja Kocijanczicz. Dodała, że według jej informacji Ashton poruszyła kwestię powrotu wraku TU-154 do Polski z rosyjskim ministrem spraw zagranicznym Siergiejem Ławrowem.

Nie chciała powiedzieć, jaka była odpowiedź Ławrowa.

Radosław Sikorski podziękował szefowej unijnej dyplomacji za pośrednictwem Twittera. "Dziękuję C.Ashton za podniesienie potrzeby zwrotu wraku TU-154M Polsce. Miejmy nadzieję, że to ostatecznie uświadomi Rosji pilność sprawy" - napisał.

"Widzimy symptomy zmiany nastawienia"

Rzecznik MSZ Marcin Bosacki powiedział w piątek, że rozmowa to wypełnienie prośby ministra Sikorskiego, który zaapelował, aby podczas szczytu UE-Rosja została poruszona ta kwestia.

- Widzimy pewne symptomy zmiany nastawienia przywódców rosyjskich do tej kwestii, chociażby to, że prezydent Putin powiedział, że porozmawia z Komitetem Śledczym. Liczymy na prędki zwrot wraku - dodał Bosacki. Rzecznik MSZ zapewnił, że resort spraw zagranicznych wielokrotnie zwracał się o zwrot wraku Tu-154M na podstawie załącznika 13. konwencji chicagowskiej. - Od prawie dwóch lat domaga się tego prokuratura. Ministerstwo wspiera ją w rozmowach, jak i notami dyplomatycznymi. MSZ wspiera prokuraturę powołując się na załącznik 13. konwencji chicagowskiej - zaznaczył. - Używamy tego argumentu wiedząc, że załącznik 13. do konwencji chicagowskiej mówi, iż oddanie wraku powinno nastąpić po zakończeniu jego badań, a nie po zakończeniu śledztwa. To jest to, co w pismach i rozmowach ze stroną rosyjską podnosimy - zapewnił Bosacki.

Prośba Sikorskiego

Przed szczytem szef polskiego MSZ prosił Catherine Ashton, by do agendy spotkania włączony został także temat powrotu do Polski wraku samolotu Tu-154M, który w roku 2010 rozbił się pod Smoleńskiem. Prośba ta wywołała "skrajne zdumienie" strony rosyjskiej, a w środę ambasador Rosji przy UE Władimir Czyżow poinformował, że unijna dyplomacja nie zapowiada podjęcia tej kwestii na piątkowym szczycie.

W czasie rozmów Władimira Putina z Hermanem van Rompuyem i Jose Manuelem Barroso sprawa wraku nie została poruszona. Temat nie pojawił się też na późniejszej konferencji prasowej.

Autor: jk/tr / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: "The Council of the European Union"

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości