"Prezydent USA jest de facto na sprzedaż". Noblista o działaniach prezydenta

Źródło:
PAP
Jak Polacy oceniają działania Donalda Trumpa wobec Europy? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Jak Polacy oceniają działania Donalda Trumpa wobec Europy? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24TVN24; Opinia24
wideo 2/8
Jak Polacy oceniają działania Donalda Trumpa wobec Europy? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24TVN24; Opinia24

Dzięki memecoinom $TRUMP i $MELANIA "prezydent USA jest de facto na sprzedaż", a kryptowaluty Donalda Trumpa są wykorzystywane do "bezczelnej korupcji" - uważa noblista Paul Krugman. Tymczasem dziennik "New York Times" podsumował w poniedziałek, że zakup prezydenckich kryptowalut nie opłacił się wielu inwestorom. Z kolei magazyn "Wired" opisuje, że przywódca USA stworzył mechanizm, który nazwano "zapłać-za-dostęp".

Według definicji amerykańskiej komisji papierów wartościowych (SEC) memecoin to rodzaj cyfrowych aktywów, które nie są powiązane z żadnymi realnymi dobrami lub walutami, których wykorzystanie lub funkcjonalność są "ograniczone lub żadne". Memecoiny nie podlegają żadnym regulacjom.

Profesor Krugman, zdobywca ekonomicznego Nobla, pisze na swym blogu, że "prezydent USA jest de facto na sprzedaż", a magazyn "Wired" ocenia, że "prezydent w praktyce sprzedaje dostęp do całej swojej administracji", co budzi wątpliwości natury etycznej i jest zapewne niezgodne z konstytucją.

Jednoznaczna korupcja

Krytpowaluty nadal nadają się najbardziej do przedsięwzięć kryminalnych, a w przypadku Trumpa są wykorzystywane w sposób, który jest jednoznaczny z korupcją. Inwestorzy kupujący memecoiny $TRUMP czy $MELANIA kupują życzliwość prezydenta, a wśród nabywców są "nie tylko zamożni cudzoziemcy, ale też zagraniczne rządy" - wyjaśnia Krugman. - Mówimy o miliardach dolarów wpłacanych bezpośrednio prezydentowi i jego rodzinie - podkreśla.

W piątek "Washington Post" zwrócił uwagę, że projekt forsowanej przez Republikanów ustawy w sprawie kryptowalut "w końcu skłonił Demokratów do walki" z administracją Trumpa. W Senacie Demokraci nie dopuścili w ogóle do głosowania w tej sprawie, a ponadto zażądali, by wprowadzić ustawę zakazującą prezydentom, kongresmenom i ich rodzinom emitowania własnej kryptowaluty.

Melania Trump i Donald TrumpPAP/EPA

W Izbie Reprezentantów podczas wysłuchania w sprawie projektu ustawy Demokraci ogłosili, że ze względu na korzyści czerpane z własnych memecoinów Trump znalazł się w sytuacji "konfliktu interesów", i wyszli demonstracyjnie z sali.

Wartość majątku Trumpa i jego małżonki wzrosła dzięki emisji memecoinów o 2,9 mld dol. "i płyną do nich kolejne sumy" - przypomina "WP".

Kto handluje memecoinami Trumpa?

Tymczasem "New York Times" podsumował w poniedziałek, że odkąd cztery miesiące temu Trump zaoferował swój memecoin, co najmniej 764 tys. osób, które kupiły tę kryptowalutę, straciło pieniądze, podczas gdy wytrawni inwestorzy sprzedający $TRUMP mniej wyrafinowanym graczom zarobili krocie. 58 spośród nich zarobiło co najmniej 10 mln dol.

Demokratów w obu izbach Kongresu zmobilizowała do buntu informacja, że w kryptowaluty Trumpów fundusz wspierany przez władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zainwestuje 2 mld dolarów, zaś inne zagraniczne podmioty, w tym rząd Izraela i władze Hongkongu, również inwestują w platformę handlującą memecoinami rodziny prezydenta - podkreśla "WP".

Kongres USATupungato/Shutterstock

"Wall Street Journal" już na początku drugiej kadencji Trumpa ocenił w artykule redakcyjnym, że czerpanie przez prezydenta korzyści z emisji własnych aktywów cyfrowych i fakt, że ma on wpływ na regulowanie rynku finansowego, to "czerwone alerty dotyczące zagrożeń politycznych i etycznych" dla amerykańskiej administracji.

Kolacja z prezydentem na sprzedaż

Prezydent stworzył mechanizm, który "Wired" nazwał "zapłać-za-dostęp", a to, co jest w nim szczególnie niebezpieczne, to fakt, że handel kryptowalutami odbywa się anonimowo, i - jak podkreśla magazyn - ani Kongres, ani opinia publiczna nie wiedzą, czy dostęp do prezydenta USA kupili sobie na przykład ludzie Władimira Putina.

W poniedziałek kończy się aukcja, w ramach której główni inwestorzy w kryptowalutę rodziny Trumpów mogą wygrać kolację z prezydentem na jednym z jego pól golfowych - przypomina "New York Times". 220 głównych nabywców kryptowaluty Trumpów zostanie zaproszonych na kolację z prezydentem, a 25 osób, które zainwestowały największe sumy, zaliczy wycieczkę dla VIP-ów po Białym Domu.

"Wired" przypomina, że w konstytucji USA istnieje klauzula ograniczająca prawo urzędników amerykańskiej administracji do akceptowania "podarunków, wynagrodzeń, urzędów lub tytułów od zagranicznych rządów bez zgody Kongresu". A skoro Trump otrzymuje zapłatę za - de facto - dostęp do siebie, swojej administracji, co zazwyczaj jest poddawane bardzo skrupulatnej kontroli, to rodzi się pytanie, czy nie łamie przepisów konstytucyjnych.

Donald Trump grający w golfa.Getty Images

Dla Paula Krugmana wpisuje się to jego szerszą ocenę stosowania kryptowalut: "stały się one wehikułem dla nielegalnych poczynań - wyłudzeń, prania pieniędzy i, jak widać, łapówek dla polityków".

Trumpowi dało to "nagły status kryptomiliardera", który może łamać prawo jeszcze na inne sposoby poza korupcją, na przykład wpływać na przepisy lub podejmować decyzje w taki sposób, by odwdzięczyć się tym, którzy szepną mu, że inwestują duże sumy w $TRUMP - ostrzegł "WSJ".

Kupowanie względów i długu wdzięczności prezydenta USA nie jest jedynym poważnym ryzykiem związanym z "kryptoizacją finansów głównego nurtu" - ostrzega "Economist". Ewentualne źle zorganizowane łączenie się firm kryptowalutowych z klasycznymi instytucjami finansowymi w połączeniu z niestabilną wartością kryptowalut zwiększa ryzyko runów na banki i destabilizacji systemu.

"To źle się skończy"

Trump, którego kampania wyborcza została bardzo hojnie wsparta finansowo przez baronów sektora kryptowalut, obiecał swym sponsorom, że doprowadzi do deregulacji tej branży. Zmiany, jakie wprowadza jego administracja, zmierzają właśnie w tym kierunku. Rośnie "gigantyczna bańka (spekulacyjna)", oparta na cyfrowych aktywach pozbawionych "jakiejkolwiek wartości powiązanej z rzeczywistością" - ocenia Krugman. "To źle się skończy, a im wcześniej się skończy, tym lepiej" - konkluduje noblista.

Prezydent USA Donald TrumpFRANCIS CHUNG/PAP/EPA

Trump "wyemitował" swój memecoin tuż przed objęciem urzędu. W ciągu doby od ogłoszenia tej emisji prezydent elekt zarobił na papierze do 25 mld dolarów. Cena jego memecoina wzrosła o ponad 400 proc., ale w następnych miesiącach dramatycznie spadła - do 7,5 dol. Gdy jednak Trump ogłosił, że 220 największych inwestorów zostanie zaproszonych "na najbardziej ekskluzywną kolację na świecie", cena ta wzrosła ponownie i chwilowo osiągnęła 75 dol. W piątek wartość inwestycji 220 osób, które miały najwięcej memecoinów Trumpa, sięgnęła 160 mln dol. Obecna wartość rynkowa wszystkich memecoinów $TRUMP wynosi 2,74 mld dol. - podał Reuters.

Autorka/Autor:jw/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/SAMUEL CORUM / POOL

Pozostałe wiadomości

Komisja Europejska ma monitorować ceny po przystąpieniu Bułgarii do strefy euro - zapowiedział unijny komisarz gospodarki Valdis Dombrovskis. Ministrowie finansów państw UE zgodzili się na przystąpienie Bułgarii do strefy euro.

Wzrost cen przez euro. Bruksela ma się przyjrzeć

Wzrost cen przez euro. Bruksela ma się przyjrzeć

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 60 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną trzeciego stopnia w wysokości około miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 20 czerwca 2025 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów państw członkowskich Unii Europejskiej zgodzili się na przystąpienie Bułgarii do strefy euro 1 stycznia 2026 roku. Bułgaria będzie 21. unijnym krajem w eurolandzie.

Przyjęcie euro. Jest decyzja ministrów

Przyjęcie euro. Jest decyzja ministrów

Źródło:
PAP

Polska znalazła się wśród 14 sygnatariuszy porozumienia mającego na celu podjęcie skoordynowanych działań przeciwko rosyjskiej "flocie cieni". Za jej pomocą Rosja obchodzi sankcje międzynarodowe.

Walka z "flotą cieni". 14 państw się zobowiązało

Walka z "flotą cieni". 14 państw się zobowiązało

Źródło:
PAP

- Teraz, w ślad za najnowszą narracją prezesa NBP rynek przestaje wierzyć w lipiec. W sierpniu decyzji RPP nie mamy, więc zakłady idą dopiero o wrzesień - powiedział Mateusz Sutowicz, ekonomista ING Banku Śląskiego, opisując sytuację na rynku. Jeśli chodzi o waluty, to złoty lekko umacnia się do euro, co wspiera lepszy sentyment globalny.

Co ze stopami procentowymi? "Rynek przestaje wierzyć"

Co ze stopami procentowymi? "Rynek przestaje wierzyć"

Źródło:
PAP

Polska wraz z Estonią, Litwą i Łotwą, a także konsorcjum prywatnych przedsiębiorców oraz instytutów badawczych, złożyła do Komisji Europejskiej wniosek dotyczący budowy GigaFabryki Sztucznej Inteligencji - podał resort cyfryzacji. Projekt ma kosztować trzy miliardy euro.

Wiceminister o "przełomowej inwestycji". "Wspólnie z Litwą, Łotwą i Estonią"

Wiceminister o "przełomowej inwestycji". "Wspólnie z Litwą, Łotwą i Estonią"

Źródło:
PAP

Kwestia sztucznej inteligencji (AI) wymaga głębokiej refleksji etycznej - uważa papież Leon XIV. Przestrzega też przed możliwymi konsekwencjami tej technologii dla rozwoju dzieci i młodzieży.

Papież Leon o sztucznej inteligencji

Papież Leon o sztucznej inteligencji

Źródło:
PAP

TSUE wypowiedział się jednoznacznie za tym, że banki nie mogą występować o zwrot kwoty faktycznie wypłaconego kredytu, gdy konsument już go spłacił. Eksperci w rozmowach z tvn24.pl mówią zgodnie: to dobry sygnał dla konsumentów. - Bank będzie mógł po tym wyroku występować tylko o uregulowanie różnicy, czyli zwrot kapitału, który jeszcze pozostał do spłaty - komentuje czwartkowy wyrok adwokat Anna Wolna-Sroka z kancelarii Czabański Wolna-Sroka.

Co wyrok TSUE oznacza dla frankowiczów? Eksperci odpowiadają

Co wyrok TSUE oznacza dla frankowiczów? Eksperci odpowiadają

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ministrowie finansów krajów Unii Europejskiej zaakceptowali zmiany w polskim Krajowym Planie Odbudowy (KPO). Chodzi o utworzenie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności o wartości prawie 26 miliardów złotych. Otwiera to drogę do wypłaty trzeciej transzy środków z KPO dla Polski.

Zmiany w polskim KPO. Szefowie resortów zdecydowali

Zmiany w polskim KPO. Szefowie resortów zdecydowali

Źródło:
PAP

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podsumowuje pierwsze półrocze. Drogowcy planują ogłosić w tym roku przetargi na co najmniej 330 km dróg o szacunkowej wartość 13,5 mld zł. GDDKiA poinformowała, że w tym roku w Polsce przybędzie ponad 400 km nowych dróg.

Ponad 400 kilometrów nowych dróg w tym roku

Ponad 400 kilometrów nowych dróg w tym roku

Źródło:
PAP

W ubiegłym roku blisko dwa miliony podatników znalazło się w drugim progu podatkowym. - Wszelkie progi, czy to w składkach emerytalnych, czy w podatkach, powodują również niepożądane działania na rynku pracy, czego jednym z przykładów jest tak zwany arbitraż, czyli uciekanie z etatu na działalność gospodarczą - komentuje w rozmowie z TVN24+ doktor Sławomir Dudek, ekonomista, prezes i założyciel Instytutu Finansów Publicznych.

Blisko dwa miliony Polaków przekroczyło próg. "Wypchnęli nas na klif"

Blisko dwa miliony Polaków przekroczyło próg. "Wypchnęli nas na klif"

Źródło:
TVN24+

Polska branża samochodowa ma problemy. Produkcja spada, a zaległe zobowiązania firm z branży motoryzacyjnej gwałtownie rosną. Na koniec kwietnia 2025 wyniosły ponad 309 mln zł - wynika z raportu BIG InfoMonitora i BIK. Zadłużenie firm produkujących części motoryzacyjne zwiększyło się w ciągu roku z 18 do 280 milionów złotych, tj. o 1400 proc.

"Kondycja branży budzi niepokój". Zadłużenie rośnie w błyskawicznym tempie

"Kondycja branży budzi niepokój". Zadłużenie rośnie w błyskawicznym tempie

Źródło:
PAP

Każdy Austriak, który będzie chciał zarejestrować psa, a nie miał wcześniej zwierzęcia, będzie musiał przejść szkolenie. W ciągu czterech godzin dowiedzą się między innymi więcej o podstawach sprawowania opieki nad czworonogiem. Pomysł został już przetestowany z powodzeniem w Wiedniu, gdzie w szkoleniu dotąd wzięło udział ponad 20 tys. osób.

W tym kraju wprowadzono obowiązkowe kursy dla przyszłych właścicieli psów

W tym kraju wprowadzono obowiązkowe kursy dla przyszłych właścicieli psów

Źródło:
PAP

Bruksela wyklucza chińskich producentów sprzętu medycznego. W piątek Komisja Europejska ogłosiła, że zostaną wykluczeni z unijnych zamówień publicznych przekraczających wartość 5 mln euro. Ma to być odpowiedź na ograniczenia, jakie spotykają europejskie firmy na tamtejszym rynku.

"Nie" dla chińskiego sprzętu medycznego

"Nie" dla chińskiego sprzętu medycznego

Źródło:
PAP

Znane osoby w reklamie to żadna nowość. Co jednak, gdy znana osoba "poleca" produkt, o istnieniu którego nie ma pojęcia? To jest możliwe dzięki technologii "klonowania mowy". Zagrożeni są nie tylko celebryci czy osoby, które skuszą się na promowane produkty. "Sklonowany głos" może być też wykorzystywany do wyłudzeń przez telefon metodą "na wnuczka".

Ukradli jej głos i wykorzystali go w reklamie. "To kwestia paru kliknięć"

Ukradli jej głos i wykorzystali go w reklamie. "To kwestia paru kliknięć"

Źródło:
tvn24.pl

Trwa długi weekend czerwcowy, związany ze świętem Bożego Ciała. W tym czasie duża część Polaków biorąc jeden dzień urlopu (piątek), ma wolne aż cztery dni. Sprawdziliśmy, jak w tym czasie pracują sklepy.

Zakupy w długi weekend czerwcowy. Jak pracują sklepy

Zakupy w długi weekend czerwcowy. Jak pracują sklepy

Źródło:
tvn24.pl

Polska znalazła się na podium wśród trzech najtańszych krajów Unii Europejskiej pod względem wydatków gospodarstw domowych w 2024 roku - wynika z obliczeń Eurostatu. Najdrożej jest w Danii.

Polska jednym z najtańszych krajów UE

Polska jednym z najtańszych krajów UE

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Czy wiesz, że w Polsce możesz posługiwać się elektronicznymi dokumentami, ale jadąc za granicę, musisz mieć ich papierowe odpowiedniki? Że wystarczy prosta polisa za kilkadziesiąt złotych, aby uniknąć horrendalnych kosztów leczenia? Podpowiadamy, jak uniknąć przykrych niespodzianek podczas urlopu.

Jak przygotować się do zagranicznych wakacji. Lista

Jak przygotować się do zagranicznych wakacji. Lista

Źródło:
TVN24+

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w czwartek, że polski zakaz reklamy aptek, punktów aptecznych i ich działalności jest niezgodny z prawem UE. Skargę przeciwko Polsce złożyła w tej sprawie Komisja Europejska w 2024 roku. Przepisy w Polsce w ocenie TSUE mają naruszać swobodę przedsiębiorczości i świadczenia usług.

Polska łamie unijne prawo. Chodzi o apteki

Polska łamie unijne prawo. Chodzi o apteki

Źródło:
PAP