"Prezydent USA jest de facto na sprzedaż". Noblista o działaniach prezydenta

Źródło:
PAP
Jak Polacy oceniają działania Donalda Trumpa wobec Europy? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Jak Polacy oceniają działania Donalda Trumpa wobec Europy? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24TVN24; Opinia24
wideo 2/8
Jak Polacy oceniają działania Donalda Trumpa wobec Europy? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24TVN24; Opinia24

Dzięki memecoinom $TRUMP i $MELANIA "prezydent USA jest de facto na sprzedaż", a kryptowaluty Donalda Trumpa są wykorzystywane do "bezczelnej korupcji" - uważa noblista Paul Krugman. Tymczasem dziennik "New York Times" podsumował w poniedziałek, że zakup prezydenckich kryptowalut nie opłacił się wielu inwestorom. Z kolei magazyn "Wired" opisuje, że przywódca USA stworzył mechanizm, który nazwano "zapłać-za-dostęp".

Według definicji amerykańskiej komisji papierów wartościowych (SEC) memecoin to rodzaj cyfrowych aktywów, które nie są powiązane z żadnymi realnymi dobrami lub walutami, których wykorzystanie lub funkcjonalność są "ograniczone lub żadne". Memecoiny nie podlegają żadnym regulacjom.

Profesor Krugman, zdobywca ekonomicznego Nobla, pisze na swym blogu, że "prezydent USA jest de facto na sprzedaż", a magazyn "Wired" ocenia, że "prezydent w praktyce sprzedaje dostęp do całej swojej administracji", co budzi wątpliwości natury etycznej i jest zapewne niezgodne z konstytucją.

Jednoznaczna korupcja

Krytpowaluty nadal nadają się najbardziej do przedsięwzięć kryminalnych, a w przypadku Trumpa są wykorzystywane w sposób, który jest jednoznaczny z korupcją. Inwestorzy kupujący memecoiny $TRUMP czy $MELANIA kupują życzliwość prezydenta, a wśród nabywców są "nie tylko zamożni cudzoziemcy, ale też zagraniczne rządy" - wyjaśnia Krugman. - Mówimy o miliardach dolarów wpłacanych bezpośrednio prezydentowi i jego rodzinie - podkreśla.

W piątek "Washington Post" zwrócił uwagę, że projekt forsowanej przez Republikanów ustawy w sprawie kryptowalut "w końcu skłonił Demokratów do walki" z administracją Trumpa. W Senacie Demokraci nie dopuścili w ogóle do głosowania w tej sprawie, a ponadto zażądali, by wprowadzić ustawę zakazującą prezydentom, kongresmenom i ich rodzinom emitowania własnej kryptowaluty.

Melania Trump i Donald TrumpPAP/EPA

W Izbie Reprezentantów podczas wysłuchania w sprawie projektu ustawy Demokraci ogłosili, że ze względu na korzyści czerpane z własnych memecoinów Trump znalazł się w sytuacji "konfliktu interesów", i wyszli demonstracyjnie z sali.

Wartość majątku Trumpa i jego małżonki wzrosła dzięki emisji memecoinów o 2,9 mld dol. "i płyną do nich kolejne sumy" - przypomina "WP".

Kto handluje memecoinami Trumpa?

Tymczasem "New York Times" podsumował w poniedziałek, że odkąd cztery miesiące temu Trump zaoferował swój memecoin, co najmniej 764 tys. osób, które kupiły tę kryptowalutę, straciło pieniądze, podczas gdy wytrawni inwestorzy sprzedający $TRUMP mniej wyrafinowanym graczom zarobili krocie. 58 spośród nich zarobiło co najmniej 10 mln dol.

Demokratów w obu izbach Kongresu zmobilizowała do buntu informacja, że w kryptowaluty Trumpów fundusz wspierany przez władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zainwestuje 2 mld dolarów, zaś inne zagraniczne podmioty, w tym rząd Izraela i władze Hongkongu, również inwestują w platformę handlującą memecoinami rodziny prezydenta - podkreśla "WP".

Kongres USATupungato/Shutterstock

"Wall Street Journal" już na początku drugiej kadencji Trumpa ocenił w artykule redakcyjnym, że czerpanie przez prezydenta korzyści z emisji własnych aktywów cyfrowych i fakt, że ma on wpływ na regulowanie rynku finansowego, to "czerwone alerty dotyczące zagrożeń politycznych i etycznych" dla amerykańskiej administracji.

Kolacja z prezydentem na sprzedaż

Prezydent stworzył mechanizm, który "Wired" nazwał "zapłać-za-dostęp", a to, co jest w nim szczególnie niebezpieczne, to fakt, że handel kryptowalutami odbywa się anonimowo, i - jak podkreśla magazyn - ani Kongres, ani opinia publiczna nie wiedzą, czy dostęp do prezydenta USA kupili sobie na przykład ludzie Władimira Putina.

W poniedziałek kończy się aukcja, w ramach której główni inwestorzy w kryptowalutę rodziny Trumpów mogą wygrać kolację z prezydentem na jednym z jego pól golfowych - przypomina "New York Times". 220 głównych nabywców kryptowaluty Trumpów zostanie zaproszonych na kolację z prezydentem, a 25 osób, które zainwestowały największe sumy, zaliczy wycieczkę dla VIP-ów po Białym Domu.

"Wired" przypomina, że w konstytucji USA istnieje klauzula ograniczająca prawo urzędników amerykańskiej administracji do akceptowania "podarunków, wynagrodzeń, urzędów lub tytułów od zagranicznych rządów bez zgody Kongresu". A skoro Trump otrzymuje zapłatę za - de facto - dostęp do siebie, swojej administracji, co zazwyczaj jest poddawane bardzo skrupulatnej kontroli, to rodzi się pytanie, czy nie łamie przepisów konstytucyjnych.

Donald Trump grający w golfa.Getty Images

Dla Paula Krugmana wpisuje się to jego szerszą ocenę stosowania kryptowalut: "stały się one wehikułem dla nielegalnych poczynań - wyłudzeń, prania pieniędzy i, jak widać, łapówek dla polityków".

Trumpowi dało to "nagły status kryptomiliardera", który może łamać prawo jeszcze na inne sposoby poza korupcją, na przykład wpływać na przepisy lub podejmować decyzje w taki sposób, by odwdzięczyć się tym, którzy szepną mu, że inwestują duże sumy w $TRUMP - ostrzegł "WSJ".

Kupowanie względów i długu wdzięczności prezydenta USA nie jest jedynym poważnym ryzykiem związanym z "kryptoizacją finansów głównego nurtu" - ostrzega "Economist". Ewentualne źle zorganizowane łączenie się firm kryptowalutowych z klasycznymi instytucjami finansowymi w połączeniu z niestabilną wartością kryptowalut zwiększa ryzyko runów na banki i destabilizacji systemu.

"To źle się skończy"

Trump, którego kampania wyborcza została bardzo hojnie wsparta finansowo przez baronów sektora kryptowalut, obiecał swym sponsorom, że doprowadzi do deregulacji tej branży. Zmiany, jakie wprowadza jego administracja, zmierzają właśnie w tym kierunku. Rośnie "gigantyczna bańka (spekulacyjna)", oparta na cyfrowych aktywach pozbawionych "jakiejkolwiek wartości powiązanej z rzeczywistością" - ocenia Krugman. "To źle się skończy, a im wcześniej się skończy, tym lepiej" - konkluduje noblista.

Prezydent USA Donald TrumpFRANCIS CHUNG/PAP/EPA

Trump "wyemitował" swój memecoin tuż przed objęciem urzędu. W ciągu doby od ogłoszenia tej emisji prezydent elekt zarobił na papierze do 25 mld dolarów. Cena jego memecoina wzrosła o ponad 400 proc., ale w następnych miesiącach dramatycznie spadła - do 7,5 dol. Gdy jednak Trump ogłosił, że 220 największych inwestorów zostanie zaproszonych "na najbardziej ekskluzywną kolację na świecie", cena ta wzrosła ponownie i chwilowo osiągnęła 75 dol. W piątek wartość inwestycji 220 osób, które miały najwięcej memecoinów Trumpa, sięgnęła 160 mln dol. Obecna wartość rynkowa wszystkich memecoinów $TRUMP wynosi 2,74 mld dol. - podał Reuters.

Autorka/Autor:jw/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/SAMUEL CORUM / POOL

Pozostałe wiadomości

Gospodarka Niemiec znajduje się pod coraz większą presją ze strony importu z Chin, co - jak wskazują analitycy - może mieć negatywne skutki również dla Polski. Według analizy przeprowadzonej przez firmę Allianz Trade, niemieckie straty handlowe mogą osiągnąć wartość 10,5 miliarda dolarów, a w ciągu najbliższych trzech lat Produkt Krajowy Brutto Niemiec może obniżyć się o 0,26 punktu procentowego

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Źródło:
PAP

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wzrosły w ujęciu rocznym w większości dużych miast. Jednocześnie w porównaniu z czwartym kwartałem 2024 roku w sześciu z siedmiu analizowanych aglomeracji odnotowano natomiast spadki - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Źródło:
PAP

Donald Trump skrytykował Walmart, twierdząc, że sieć powinna sama pokryć koszty ceł, zamiast przerzucać je na klientów i tłumaczyć nimi podwyżki cen.

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o natychmiastowym wycofaniu z obrotu jednej serii popularnego leku przeciwbólowego Apap Extra. Powodem - jak przekazano w komunikacie - jest zanieczyszczenie "ciałem obcym" podczas produkcji wskazanej partii.

Seria popularnego leku wycofana

Seria popularnego leku wycofana

Źródło:
tvn24.pl

Nicola Grauso - włoski przedsiębiorca medialny, który budował stacje radiowe i telewizyjne nie tylko we Włoszech, ale i w Polsce - zmarł na Sardynii w wieku 76 lat. O jego śmierci poinformowała w niedzielę agencja Ansa.

Nicola Grauso nie żyje

Nicola Grauso nie żyje

Źródło:
PAP

W sobotnich losowaniach Lotto i Lotto Plus żaden z graczy nie wytypował prawidłowo wszystkich sześciu liczb. W związku z tym kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania z 17 maja 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w sobotę w Stambule, że na Morzu Czarnym odkryto złoża gazu ziemnego o wielkości 75 miliardów metrów sześciennych.

Odkryto nowe złoża gazu

Odkryto nowe złoża gazu

Źródło:
PAP

Agencja Moody's obniżyła rating USA, powołując się na niepowodzenia kolejnych administracji w powstrzymaniu rosnącej fali zadłużenia - poinformowała agencja Associated Press.

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Źródło:
PAP

Dla 80 procent ankietowanych promocje są kluczowym czynnikiem przy wyborze sklepu stacjonarnego, a w przypadku zakupów online odsetek ten wzrasta do 82 procent – wynika z badania przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie aż 74 procent respondentów przyznało, że miało trudności ze zrozumieniem zasad obowiązujących promocji.

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Źródło:
PAP

We Francji Dyrekcja Generalna do spraw Konkurencji, Konsumentów i Zapobiegania Nadużyciom Finansowym (DGCCRF) zapowiedziała zaostrzenie kontroli przesyłek pochodzących od chińskich nadawców, takich jak platformy Shein i Temu – poinformował dziennik "Le Figaro".

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Kibice letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w 2028 roku w Los Angeles, mogą mieć okazję skorzystać z latających taksówek - podaje BBC. Wprowadzenie takiego rozwiązania promują organizatorzy imprezy sportowej. Konieczne są jednak odpowiednie zgody.

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Źródło:
BBC

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP