W czwartek premier Donald Tusk przyjął rezygnację Agnieszki Kwiatkowskiej-Gurdak ze stanowiska szefowej CBA. Wcześniej szef rządu domagał się wyjaśnień w związku z jej przesłuchaniem przez sejmową komisję śledczą ds. Pegasusa. Kim jest osoba, która stała na czele Centralnego Biura Antykorupcyjnego od 2023 roku?
TVN24 ustaliła w czwartek, że premier Donald Tusk przyjął rezygnację szefowej Centralnego Biura Antykorupcyjnego Agnieszki Kwiatkowskiej-Gurdak. Informację potwierdziła kancelaria premiera. Wcześniej szef rządu poinformował o "przyjęciu rezygnacji" we wpisie, który zamieścił w czwartek po godz. 13. na portalu X. Nie wskazał, kogo dotyczy post.
Premier domagał się wyjaśnień od szefowej CBA w związku z jej przesłuchaniem przez sejmową komisję śledczą ds. Pegasusa. Kwiatkowska-Gurdak wielokrotnie zasłaniała się podczas niego tajemnicą pracy operacyjnej oraz śledztw prowadzonych przez prokuraturę, przekonując, że nie może udzielić większości informacji w trybie jawnym.
Komisja śledcza ds. Pegasusa bada legalność, prawidłowość i celowość czynności podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję od listopada 2015 roku do listopada 2023 roku. Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz.
Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak - kim jest
Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak jest absolwentką prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ze służbami mundurowymi związana od ponad 20 lat. Karierę zaczynała w policji, prowadząc skomplikowane śledztwa w Centralnym Biurze Śledczym. Zajmowała się m.in. postępowaniami przygotowawczymi w sprawach kryminalno-narkotykowych, pracowała także w pionie ochrony świadka koronnego, który uchodzi za elitarny.
Od 2015 roku pełniła służbę w pionie operacyjno-śledczym Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Bydgoszczy. Były rzecznik CBA Jacek Dobrzyński w rozmowie z Onetem w 2023 roku wspominał, że Kwiatkowska-Gurdak została przyjęta do tego urzędu bezpośrednio przed odejściem Pawła Wojtunika. -Wówczas kadry były dobierane bardzo starannie i wnikliwie. Przyszła do nas z dużym doświadczeniem zdobytym w CBŚP i została skierowana do nowej, dopiero tworzącej się wówczas placówki CBA w Bydgoszczy - mówił Dobrzyński.
Sprawa Krzysztofa Brejzy
W ostatnich latach jej głównym zadaniem była weryfikacja wieloletniego śledztwa prowadzonego w głośnej sprawie Krzysztofa Brejzy, o czym informowaliśmy w portalu tvn24.pl. Z dokumentów, do których dotarli reporterzy "Superwizjera" TVN w 2023 roku wynika, że Kwiatkowska-Gurdak w 2022 roku była agentką specjalną w delegaturze CBA w Bydgoszczy i "referentką postępowania" o kryptonimie "Jaszczurka" sprawy operacyjnej, w której CBA przy użyciu szpiegowskiego programu Pegasus inwigilowało Brejzę i jego najbliższych. Z tych dokumentów wynika także, że Kwiatkowska-Gurdak miała odkryć 2 lutego 2022 roku zniszczenie pierwszej płyty DVD z wszystkimi danymi z telefonu Brejzy.
Dziennikarze "Superwizjera" ustalili, że mimo użycia Pegasusa CBA nie znalazło żadnych dowodów na przestępstwa finansowe z udziałem Brejzy, a taki pretekst służba wpisywała we wnioskach o kontrolę operacyjną kierowanych do sądów.
Agenci CBA nadzorowali i prowadzili działania, przesłuchiwali świadków, szukając dowodów przeciwko Brejzie. Robili to od 2017 roku w ramach śledztwa, które Biuro i Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęły w sprawie tzw. afery fakturowej w Urzędzie Miasta w Inowrocławiu. Chodzi o wyprowadzenie z kasy miasta kilkuset tysięcy złotych za pomocą fałszywych faktur. Główną oskarżoną w tej sprawie jest urzędniczka tamtejszego magistratu Agnieszka Ch., była działaczka PiS.
"To ona ustaliła, że sprawa była od początku dęta"
Kolejne informacje w tej sprawie pod koniec 2023 roku przekazała "Gazeta Wyborcza". Według jej informacji, to Kwiatkowska-Gurdak "zarządziła konfrontację Agnieszki Ch. (...) podczas której na jaw wyszło, że kłamała, gdy obciążała Brejzę". "To ona ustaliła, że sprawa była od początku dęta, a Agnieszka Ch. mogła liczyć na specjalne traktowanie przez poprzednich agentów (którzy przez pięć lat śledztwa nigdy nie kwestionowali jej zeznań obciążających Brejzę)" - pisała "GW".
"Uchodzi za skrupulatną śledczą, wolną od nacisków politycznych" - podkreślał dziennik po tym, jak premier Donald Tusk ogłosił w grudniu 2023 roku, że Kwiatkowska-Gurdak będzie pełniła obowiązki szefowej CBA.
Kwiatkowska-Gurdak na czele CBA
Oficjalnie na stanowisko szefowej Centralnego Biura Antykorupcyjnego została powołana w marcu 2024 roku. Niedługo wcześniej - jeszcze jako p.o. szefowej CBA - w specjalnie nagranym wideo poinformowała swoich funkcjonariuszy, że "odbudowuje służbę", a opierać się w tym będzie na agentach z wewnątrz. O trzyminutowym nagraniu, do którego dotarła redakcja tvn24.pl, pisaliśmy w naszym portalu.
Rozmówców tvn24.pl najbardziej zdziwiły słowa o "odbudowaniu służby" w nagraniu Kwiatkowskiej-Gurdak, a to ze względu na zapowiedzi rządzących polityków, że CBA zostanie zlikwidowane. Minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak zapowiadał pod koniec grudnia 2023 roku, że projekt likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego będzie złożony w najbliższych tygodniach.
- Nowa szefowa CBA Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak ma za zadanie kierowanie tą służbą i wykonywanie jej zadań. Raczej bardziej prawdopodobny jest brak podpisu prezydenta, co oznacza, że CBA będzie istniało co najmniej półtora roku, do czasu końca kadencji prezydenta Andrzeja Dudy. Więc pani Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak po prostu wchodzi jako szefowa CBA i ma działać - wyjaśniał wówczas Siemoniak, pytany przez dziennikarzy po co wybrana została nowa szefowa CBA, skoro niebawem pojawi się projekt likwidacji tej służby.
- Zapowiedzieliśmy, że CBA będzie likwidowane - potwierdzał Tomasz Siemoniak 18 grudnia 2023 roku w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24. Minister wyjaśniał, że likwidacja służby może nastąpić tylko w drodze uchwalenia ustawy, nad którą już ruszyły prace.
Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak - życie prywatne
Jak dowiadujemy się z biogramu Agnieszki Kwiatkowskiej-Gurdak na stronie CBA, szefowa służby interesuje się kynologią, w szczególności psami rasy chihuahua. Jest Członkiem Związku Kynologicznego w Polsce. Uprawia sport, lubi podróże, kino, literaturę i języki obce. Posługuje się językiem angielskim, niemieckim i rosyjskim. Jest zamężna.
Źródło: tvn24.pl, Superwizjer TVN, PAP, Onet, Gazeta Wyborcza
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Supernak/PAP