MSZ w korespondencji z Konfederacją Lewiatan: amerykańskie służby poinformowały, że polskie wizy pracownicze są masowo wykorzystywane

Źródło:
TVN24
TVN24 dotarła do korespondencji Konfederacji Lewiatan z MSZ w sprawie sposobu wydawania wiz cudzoziemcom
TVN24 dotarła do korespondencji Konfederacji Lewiatan z MSZ w sprawie sposobu wydawania wiz cudzoziemcomTVN24
wideo 2/8
TVN24 dotarła do korespondencji Konfederacji Lewiatan z Ministerstwem Spraw Zagranicznych w sprawie sposobu wydawania wiz cudzoziemcomTVN24

TVN24 dotarła do korespondencji między polskim MSZ a Konfederacją Lewiatan w sprawie procesu przyznawania wiz pracowniczych do Polski. MSZ sam zwrócił w jednym z fragmentów pisma uwagę na to, że z USA dotarły informacje o nadużywaniu wydanych przez polskich urzędników dokumentów w Meksyku przez obywateli Gruzji. - Ta sprawa ma naprawdę charakter wyjątkowy, bo ona dotyczy samego nerwu bezpieczeństwa państwa. Czyli bezpieczeństwa każdego z nas - mówił w "Kampanii #BezKitu" Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej, komentując korespondencję. - To pokazuje, że rząd nie chciał podjąć działań bardzo długo. Być może liczył na to, że w ogóle sprawa przyschnie - stwierdził Maciej Gdula, Lewica.

Afera wizowa z urzędnikami MSZ w samym jej centrum trwa. Według Onetu wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk został wyrzucony z rządu i z list wyborczych PiS, bo pomógł swoim współpracownikom stworzyć nielegalny kanał przerzutu imigrantów z Azji i Afryki przez Europę do Stanów Zjednoczonych. Kolejne odsłony sprawy od dwóch tygodni są komentowane przez polityków, ekspertów oraz dziennikarzy, którzy docierają do informacji wskazujących na proceder handlowania polskimi wizami.

TVN24 dotarła do korespondencji Konfederacji Lewiatan z Ministerstwem Spraw Zagranicznych z lutego i marca tego roku w sprawie sposobu wydawania wiz cudzoziemcom przez polskie placówki dyplomatyczne.

W piśmie z 20 lutego 2023 roku kierowanym do szefa MSZ Zbigniewa Raua Konfederacja Lewiatan zwracała uwagę na niejasny system przyznawania wiz pracowniczych i "zmieniające się wymogi formalne" w wielu placówkach. Lewiatan pisał m.in. na wstępie, że "praktyki polskich placówek dyplomatyczno-konsularnych (...) w znaczący sposób utrudniają obywatelom państw trzecich uzyskanie dokumentów wizowych w celu wykonywania pracy na terytorium Polski". 

W piśmie do ministra Raua zwrócono też m.in. uwagę, że "decyzje odmowy wydania wizy są niedostatecznie uzasadnione, powody negatywnych decyzji często są niezrozumiałe". "Przedsiębiorcy zgłaszają liczne przypadki, w których zostały dostarczone wszystkie wymagane dokumenty potwierdzające cel pobytu w Polsce, natomiast zgodnie z decyzją były one niewystarczające".

Konfederacja Lewiatan zwróciła uwagę na konkretne problemy w kolejnych krajach i placówkach. 

"Turcja: w Stambule proces rezerwacji terminu spotkania może zająć od dwóch do pięciu miesięcy, podczas gdy w Ankarze trwa to nawet dłużej".

"Gruzja: Konsulat w Tbilisi jest bardzo przeciążony, dlatego uzyskanie wizy może zająć około 3 miesięcy lub dłużej".

"Pakistan, Kazachstan, Uzbekistan, Egipt, Nigeria: Niesprawny system losowania i problem z rezerwacją terminu w placówce powodują, że czas oczekiwania na termin wizyty może wynieść nawet 9-10 miesięcy. Zasady przeprowadzenia systemu losowania są nieprzejrzyste, niemożliwe jest przewidzenie czy ostatecznie dojdzie do złożenia wniosku". 

Z fragmentu pisma skierowanego 3 marca 2023 roku w odpowiedzi do Konfederacji Lewiatan przez MSZ wynika, iż amerykańskie służby graniczne już we wrześniu 2022 roku informowały stronę polską, "że polskie wizy pracownicze są masowo wykorzystywane przez obywateli Gruzji do wjazdu do Meksyku" i dalej do USA oraz Kanady.

"Równie wartym odnotowania jest fakt nadużyć ze strony cudzoziemców posiadających polskie wizy, którzy nie wykorzystują ich zgodnie z deklarowanym celem. We wrześniu 2022 roku amerykańskie służby graniczne poinformowały, że polskie wizy pracownicze są masowo wykorzystywane przez obywateli Gruzji do wjazdu do Meksyku (wiza wydana przez państwo Schengen daje prawo wjazdu bez dodatkowych formalności do Meksyku) w celu dalszej migracji do Stanów Zjednoczonych i Kanady" - czytamy we fragmencie dokumentu.

MSZ zaznaczało równocześnie w odpowiedzi, że w różnych placówkach dyplomatycznych czas rozpatrywania wniosków jest różny m.in. ze względu na obsadę personalną, dodając jednak:

"Co do podniesionego problemu niedostatecznego uzasadniania powodów odmowy udzielania wizy przez konsula przede wszystkim podkreślam, że cudzoziemiec w procesie wizowym musi udowodnić cel i warunki planowanego pobytu na terytorium RP". (...) Zadaniem konsula jest przeprowadzenie procedury wizowej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a jego celem jest podejmowanie pozytywnych decyzji wizowych w stosunku do wiarygodnych aplikantów wizowych, a aplikacje obcokrajowców traktujących podejmowanie pracy czy studiów w Polsce jedynie jako pretekst do dalszej migracji (co pokazują informacje uzyskiwane przez konsulów z państw afrykańskich i azjatyckich), winien analizować właśnie pod tym kątem".

Fragment korespondencji między Konfederacją Lewiatan a polskim MSZTVN24

Do sprawy odniósł się w "Kampanii #BezKitu" Maciej Gdula, Lewica. - Moim zdaniem to pokazuje, że rząd nie chciał podjąć działań bardzo długo. Być może liczył na to, że w ogóle sprawa przyschnie. Znaczy nie wypłynie przed wyborami i może wypłynie po. I że jakoś się to uda przyklepać, właśnie w tej mętnej wodzie uda się nadal łowić ryby - mówił.

Czytaj również: Afera wizowa. Co wiemy do tej pory?

Treść korespondencji skomentował także Paweł Kowal, Koalicja Obywatelska. - Ta sprawa ma naprawdę charakter wyjątkowy, bo ona dotyczy samego nerwu bezpieczeństwa państwa, czyli bezpieczeństwa każdego z nas. Dlatego, że to jest tak, że dzisiaj na to patrzą nasi sojusznicy w Unii (Europejskiej - red.) i Amerykanie, mówią: co tu się do diaska dzieje? - stwierdził.

Maciej Gdula i Paweł Kowal w "Kampanii #BezKitu" TVN24

- Polskie MSZ pomaga w wydawaniu wiz pracowniczych. Nie wiadomo, w jakich ilościach, bez żadnego przygotowania. Ktoś bierze za to łapówki. Ktoś po naszej stronie ciśnie jakieś firmy - tu jeszcze czekajmy, co tutaj wypłynie, kto cisnął, jakie tutaj jeszcze szły być może także łapówki - i nagle się okazuje, że ci ludzie na zasadzie specjalnej umowy między strefą Schengen a Meksykiem trafiają na granicę Meksyku ze Stanami (Zjednoczonymi - red.) i cisną granicę amerykańską - dodał polityk KO.

Lewiatan pisze do MSZ-tu, MSZ odpowiada

Kowal: istnieje blokada informacyjna, niektórzy usłyszeli dziś o aferze po raz pierwszy

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki wygłosił w piątek orędzie w związku z aferą wizową w polskim resorcie dyplomacji. - To największa afera, z jaką mierzyliśmy się w XXI wieku. Korupcja na najwyższych szczeblach władzy, sprowadzenie bezpośredniego zagrożenia na nas wszystkich. I to przez ludzi, którzy mają usta pełne frazesów o bezpieczeństwie - mówił.

Czytaj więcej: Marszałek Grodzki w orędziu: afera wizowa jest największą aferą XXI wieku

- Zwracam się dziś do państwa jako marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w formie telewizyjnego orędzia, bo jest to jedyna forma, jedyna droga, aby ta prawda mogła dotrzeć do wszystkich. Aby musiała być wyemitowana również w telewizji publicznej, którą duża część z państwa ogląda - stwierdził Grodzki.

Orędzie skomentował Paweł Kowal. - Przyjechałem tutaj prosto ze Stalowej Woli, z Leżajska, gdzie prowadzę kampanię, z Łańcuta, dzisiaj rano, z Podkarpacia. Krótko mówiąc, potwierdza się podstawowa teza marszałka Senatu. Ona jest kluczowa dla zrozumienia tego, o co chodzi w tych wyborach. Jest blokada informacyjna - mówił.

Paweł KowalTVN24

- Ludzie, których spotyka się na ulicy, w wielu miejscach nie wiedzą o tym, co się stało. I nie wiedzą, że mamy do czynienia z czymś, co jest największym kryzysem polskiej służby zagranicznej od 1989 roku - dodał.

- Myślę, że jest wielu ludzi, którzy to usłyszeli po raz pierwszy. I chciałbym zaapelować do wszystkich tych, którzy mają swoich przyjaciół, bliskich. Mówcie, te wybory są szczególne, mówcie, zadzwońcie do rodziny. Ten każdy gest ma dzisiaj znaczenie. Bo to, o czym powiedział przed chwilą (marszałek - red.) Grodzki, to, na co zwracamy od dawna uwagę, to, co ja nazywam początkiem autorytaryzmu, blokada informacyjna - powiedział Paweł Kowal.

- Ludzie naprawdę nie wiedzą. Ludzie myślą, że to ja coś złego zrobiłem na przykład, jak do nich podchodzę. Naprawdę - kontynuował.

Gdula: PiS stara się odwrócić kota ogonem

Do sprawy odniósł się także Maciej Gdula, Lewica. - Ja dzisiaj sporo patrzyłem w media publiczne i mam wrażenie, że afera dotyczy Platformy Obywatelskiej - mówił. - Więc na pewno jest tak, że PiS stara się odwrócić kota ogonem. Stara się pokazać, że to wcale nie jest afera Wawrzyka i urzędników w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Tylko że to jest sprawa, która tak naprawdę jakoś obciąża opozycję - dodał.

Maciej GdulaTVN24

- Jest to sprawa niezwykle poważna, bo urzędnicy ministerstwa, którzy mają odpowiadać za bezpieczeństwo ruchu wizowego, skorumpowali się. Oni nadużyli zaufania, które im powierzyli Polacy. To obejmuje naprawdę najwyższych urzędników. Pan minister Wawrzyk to nie jest pierwszy lepszy urzędnik. To nie jest dyrektor departamentu, to nie jest ktoś, kto przekłada papierki w konsulacie. To był wiceminister - powiedział Gdula.

Paweł Kowal domagał się odpowiedzialności w związku z aferą szefa resortu dyplomacji Zbigniewa Raua. - Niech padnie tu nazwisko. Niech padnie nazwisko Rau. Minister Rau szefuje Ministerstwu Spraw Zagranicznych. On ponosi odpowiedzialność za, i mówię to bez żadnych wątpliwości, największy kryzys polskiej służby zagranicznej i polityki zagranicznej po 1989 roku - powiedział.

- Bo dopuścił do tej afery i teraz milczy. Nawet nie potrafi honorowo się odnieść. Bo odciął możliwość głosowania wielu Polakom za granicą i Polonii. Bo rozłożył służbę zagraniczną. Nie mamy dzisiaj żadnego, ani jednego sukcesu. Nie gramy na miarę swoich możliwości - dodał.

Pytania od młodzieży

Pytania gościom "Kampanii #BezKitu" zadali także młodsi goście programu. Katarzyna Niedźwiecka z inicjatywy "Dziewczyny na wybory" oraz studentka prawa zapytała Macieja Gdulę o to, jak sprawić, by zamiast na emocjach i poczuciu zagrożenia, dyskurs publiczny opierał się na faktach.

"Kampania #Bez Kitu"TVN24

Filip Sałacki z Młodych Nowoczesnych zapytał obu polityków, jak po wyborach wzbudzić w Polakach poczucie bezpieczeństwa. Mateusz Duch, niezależny publicysta, bloger i analityk bezpieczeństwa, poruszył kwestię modelu migracyjnego, jaki przyjąć powinna Polska po wygranych przez demokratyczną opozycję wyborach.

Igor Grochal z Młodej Lewicy pytał o to, jak odbudować zaufanie do polskich służb oraz personelu dyplomatycznego.

Autorka/Autor:ks/adso

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Stany Zjednoczone będą chciały przejąć kontrolę nad Kanałem Panamskim, jeśli uznają, że Panama nie przestrzega warunków traktatu z 1977 roku o statusie prawnym tego szlaku wodnego - ostrzegł na platformie Truth Social prezydent elekt Donald Trump. Chodzi między innymi o pobieranie przez władze Panamy zbyt wysokich opłat za korzystanie z kanału.

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Źródło:
PAP, Voice of America 

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Premier Słowacji Robert Fico może w poniedziałek pojechać do Moskwy, żeby spotkać się z Władimirem Putinem - przekazał w piątek prezydent Serbii Aleksandar Vuczić na antenie jednej z serbskich stacji radiowych. Tematem rozmów ma być kwestia gazu i kończącej się umowy na tranzyt tego surowca z Rosji przez Ukrainę.

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Źródło:
PAP

Samolot marynarki wojennej USA został trafiony nad Morzem Czerwonym najprawdopodobniej w wyniku "bratobójczego ognia". Zmusiło to dwóch pilotów do katapultowania się - poinformowała agencja Associated Press.

"Bratobójczy ogień". Amerykański myśliwiec ostrzelany nad Morzem Czerwonym

"Bratobójczy ogień". Amerykański myśliwiec ostrzelany nad Morzem Czerwonym

Źródło:
PAP

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Nie żyje 44-letni pieszy potrącony przez 24-latka kierującego audi w miejscowości Domaszewnica (woj. lubelskie). Do wypadku doszło na nieoświetlonym odcinku drogi. Jak podała policja, pieszy nie miał na sobie odblasków i szedł nieprawidłową stroną drogi.

Szedł nieoświetloną drogą, nie żyje

Szedł nieoświetloną drogą, nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Śmiertelny wypadek na trasie S7 w okolicy miejscowości Załuski pod Płońskiem. Pieszy został potrącony przez samochód ciężarowy. Jego życia nie udało się uratować.

Pieszy zginął po potrąceniu przez ciężarówkę na trasie S7

Pieszy zginął po potrąceniu przez ciężarówkę na trasie S7

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Na Kamczatce został odnaleziony samolot An-2, który zniknął z radarów trzy dni temu. Na jego pokładzie znajdowały się trzy osoby. Wszyscy żyją - oznajmił w niedzielę Siergiej Lebiediew, regionalny minister do spraw sytuacji nadzwyczajnych.

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Źródło:
RBK, Izwestija, Kam24

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Papież Franciszek jest przeziębiony i nie spotka się z wiernymi w niedzielę przed świętami Bożego Narodzenia. Watykan tłumaczy, że decyzja ma też związek z obowiązkami papieża w przyszłym tygodniu.

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Źródło:
PAP

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Wpuściła do domu mężczyznę, podającego się za pracownika wodociągów. Straciła kilkanaście tysięcy złotych i biżuterię. Policja przestrzega przed oszustami podszywającymi się pod przedstawicieli administracji. Podpowiada też, co zrobić, by nie paść ich ofiarą.

Wpuściła do domu "pracownika wodociągów", straciła kilkanaście tysięcy złotych

Wpuściła do domu "pracownika wodociągów", straciła kilkanaście tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl