Marek Biernacki o systemie Pegasus: może to jest tylko gorliwość jednego ministra, może to jest cały system

Źródło:
TVN24
"Może to jest tylko gorliwość jednego ministra, może to jest cały system, który tak działa"
"Może to jest tylko gorliwość jednego ministra, może to jest cały system, który tak działa"TVN24
wideo 2/21
"Może to jest tylko gorliwość jednego ministra, może to jest cały system, który tak działa"TVN24

System Pegasus i jego wykorzystywanie przez polskie władze komentował w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 w czwartek poseł PSL-Koalicji Polskiej Marek Biernacki. Stwierdził, że takie urządzenie mogłoby służyć polskim służbom wywiadowczym, ale powinno to być opisane w prawie. - Sędzia musi wiedzieć, na co wydaje zgodę - dodał.

Gość "Rozmowy Piaseckiego" w czwartek poseł PSL-Koalicji Polskiej Marek Biernacki, były minister spraw wewnętrznych i administracji i minister sprawiedliwości komentował sprawę Pegasusa. - Służby powinny być dobrze doposażone i to pod względem prawa, ale też i pod względem sprzętowym - stwierdził.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Biernacki: sędziowie nie do końca wiedzieli, na co wydają zgodę

- Oczywiście gdyby tego typu urządzenie służyło służbom wywiadowczym polskim, albo też służyło ABW w działaniach związanych z terroryzmem, w działaniach kontrwywiadowczych, czy w walce z przestępczością zorganizowaną i to też w reglamentowanych sytuacjach, to dlaczego nie. Tylko to musi zostać opisane w prawie. Sędzia musi wiedzieć, na co wydaje zgodę - powiedział. Dodał, że według niego sędziowie "nie do końca wiedzieli, na co wydają zgodę przy każdym wniosku, który był składany do sądu".

Przypomniał, że używanie Pegasusa miało mieć miejsce w kampanii wyborczej (w 2019 r. - red.). - Jaką wiedzę można wtedy uzyskać? Stosuje się totalny sprzęt, sprzęt, który może zrobić wszystko - może ściągnąć informacje sprzed lat - mówił.

Na pytanie, czy to funkcjonariusze, którzy używają Pegasusa zanoszą zdobyte materiały do polityków, żeby ci wiedzieli jak wyglądają kulisy kampanii wyborczej opozycji odpowiedział, że trudno mu stwierdzić, "jak wyglądają wewnętrze relacje". - Może to jest tylko gorliwość jednego ministra, może to jest cały system, który tak działa, ale w tych sprawach, o których mówimy, to trochę nie widzę potrzeby użycia tak ważnego, tak trudnego i tak złożonego sprzętu - powiedział.

Stwierdził, że podsłuchy telefoniczne stosuje się wtedy, "kiedy inne metody śledcze nie są skuteczne", a w tym przypadku mamy "inwigilację totalną".

Biernacki o zapowiedziach Kukiza: coraz bardziej powątpiewam, czy ta komisja powstanie

Mówił też o zamiarze Pawła Kukiza, który zapowiedział złożenie wniosku o powołanie w Sejmie komisji śledczej do zbadania działań operacyjnych służb wobec obywateli Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2005-2021. Celem komisji miałoby być ustalenie przypadków nielegalnego stosowania czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz nielegalnego pozyskiwania danych telekomunikacyjnych obywateli. W środę w Sejmie odbyło się spotkanie przedstawicieli opozycji z liderem Kukiz'15 w sprawie poparcia dla jego inicjatywy, a także przekazania niezbędnych 46 podpisów do złożenia uchwały w sprawie powołania komisji.

Budka o komisji śledczej w sprawie inwigilacji: Kukiz sprawia wrażenie zdeterminowanego
Budka o komisji śledczej w sprawie inwigilacji: Kukiz sprawia wrażenie zdeterminowanegoTVN24

- Im dłużej takie rozmowy trwają i pojawiają się nowe warunki zawarcia takiej jakiejś umowy koalicyjnej w sprawie powołania tej komisji, to coraz bardziej powątpiewam, czy ta komisja powstanie - powiedział. Dodał, że mówił Kukizowi, że nie powinien być stawiany warunek, że to Kukiz będzie szefem komisji. Według niego dobrym konsesusem byłoby wybranie na to stanowisko osoby spoza dwóch największych klubów.

Biernacki stwierdził, że założył sobie, że "ten tydzień jest tygodniem granicznym, kiedy ten wniosek powinien być złożony". - I tak to będzie bardzo trudne - ocenił. - Później kiedy ta komisja będzie pracowała, to też widzę dużo problemów, z którymi ta komisja może się zderzyć - dodał.

- Tego typu wnioski - jak mają przejść - to muszą przejść z marszu, bardzo szybko, bardzo sprawnie - podsumował.

Biernacki: ja bym chciał, żeby taka komisja powstała i zajęła się moją działalnością

Został też zapytany, czy nie obawia się, że komisja przyjrzy się również działaniom poprzednim rządzącym, czyli między innymi jego własnym. - Ja bym chciał, żeby taka komisja powstała i zajęła się moją działalnością - powiedział. Dodał, że pokazałby, jak przy pomocy służb i dyplomacji można rozwiązać kryzys na granicy z Białorusią.

Odniósł się też do pisma szefa MSWiA i koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, w sprawie odpowiedzi na zaproszenie do udziału w pracach senackiej komisji nadzwyczajnej do spraw badania nielegalnej inwigilacji Pegasusem. Wspomniał w nim o nowoczesnym systemie komputerowym, mającym być podobnym do Pegasusa, z którego "służba miała korzystać w czasie, gdy premierem był Donald Tusk i Ewa Kopacz, koordynowanie służb zajmował się Bartłomiej Sienkiewicz i Marek Biernacki".

CZYTAJ CAŁOŚĆ PISMA KAMIŃSKIEGO DO BOSACKIEGO

- O Pegasusie pan Mariusz Kamiński nie chce mówić i mówi, że nie wolno mówić o czynnościach operacyjno-rozpoznawczych, a tutaj nagle pan Mariusz Kamiński mówi, że służby dysponowały takim sprzętem i zdradza tajemnice ściśle prawem chronione - stwierdził. Na uwagę, że Kamiński pisze, że pozyskał tę wiedzę z mediów, Biernacki odpowiedział, że "jeżeli pozyskał tę wiedzę z mediów i mówi o tym do mediów, to to jest trochę dziwne, bo on może tę wiedzę zweryfikować".

Zapytany, czy za swoich rządów mieli taki system, Biernacki odpowiedział, że on był sekretarzem stanu i nie miał wglądu do czynności operacyjno-rozpoznawczych. - I takiej wiedzy wcale nie chciałem, bo byłem ministrem sześciomiesięcznym - dodał.

- Niech komisja będzie, niech komisja sprawdzi - powiedział. - Nie mam tej wiedzy, żeby coś takiego było - mówił. Zapewnił, że nie boi się "komisji śledczej dotyczącej tego okresu".

Biernacki: nie zagłosuje za odebraniem immunitetu Banasiowi

W rozmowie pojawił się również wątek prezesa NIK, Mariana Banasia. Biernacki stwierdził, że nie zagłosuje za odebraniem mu immunitetu. - To właśnie NIK, jeszcze za Krzysztofa Kwiatkowskiego, wykrył sprawę Pegasusa. Kontrolerzy NIK-u kontrolują bardzo rzetelnie państwo - powiedział. - Prezes Banaś gwarantuje bezstronną działalność inspektorom NIK-u - ocenił Biernacki.

Prokuratura chce stawiać zarzuty Banasiowi
Prokuratura chce stawiać zarzuty BanasiowiTVN24

Zapytany o wątpliwości dotyczące spraw majątkowych i powiązań Banasia, odpowiedział pytaniem "dlaczego został prezesem NIK". - Pan prezes Banaś gwarantuje to, że NIK będzie rzetelnie pracowała. Na dzisiaj mamy ten wybór. Kiedyś jego kadencja się skończy i wtedy też zostanie rozliczony. Postępowania mogą się toczyć dalej co do pana prezesa Banasia i niech się one toczą, niech ten materiał dowodowy będzie zbierany - mówił.

- Gdyby Prawo i Sprawiedliwość wyjaśniało sprawę Pegasusa w sposób jasny i czytelny, gdyby wyjaśniało inne afery w sposób jasny i czytelny, mógłbym spokojnie na to reagować i wierzyć w to, co oni mówią. Ja obawiam się, że cała akcja jest wymierzona tylko po to, żeby sparaliżować Najwyższą Izbę Kontroli, która akurat teraz zaczęła kontrolować newralgiczne sprawy rządu - dodał.

Inwigilacja Pegasusem w Polsce

Działająca przy Uniwersytecie w Toronto grupa Citizen Lab w wyniku badań stwierdziła, że za pomocą opracowanego przez izraelską spółkę NSO Group oprogramowania Pegasus byli inwigilowani mec. Roman Giertych, prokurator Ewa Wrzosek i senator KO Krzysztof Brejza. Do telefonu polityka miano się włamać 33 razy w okresie od 26 kwietnia 2019 r. do 23 października 2019 r., gdy był on szefem sztabu KO przed wyborami parlamentarnymi. Brejza nie miał zarzutów, nie jest podejrzany w żadnej sprawie.

25 stycznia agencja AP poinformowała o kolejnych dwóch Polakach, którzy według Citizen Lab mieli być szpiegowani Pegasusem - to Michał Kołodziejczak oraz Tomasz Szwejgiert. Według Citizen Lab, obie sytuacje miały miejsce w 2019 r. - Kołodziejczak miał być zhakowany kilkukrotnie w maju tego roku, a Szwejgiert - 21 razy od końca marca do czerwca.

Kołodziejczak: bardzo możliwe, że był postawiony blisko mnie człowiek służb, tak zwany kret
Kołodziejczak: bardzo możliwe, że był postawiony blisko mnie człowiek służb, tak zwany kretTVN24

W Senacie od połowy stycznia działa komisja nadzwyczajna (bez uprawnień śledczych), która wyjaśnia przypadki nielegalnej inwigilacji z użyciem oprogramowania Pegasus.

Przedstawiciele rządu wielokrotnie zapewniali, że żadna służba w tej sprawie nie złamała prawa, a kontrola operacyjna - jeśli była podejmowana - była prowadzona legalnie. Z kolei prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński mówił w tygodniku "Sieci", że powstanie i używanie Pegasusa jest wynikiem "zmiany technologicznej, rozwoju szyfrowanych komunikatorów, których za pomocą starych systemów monitorujących nie można odczytać. "Źle by było, gdyby polskie służby nie miały tego typu narzędzia" - powiedział. Zapewnił jednak, że nie był on używany wobec opozycji.

Autorka/Autor:mart/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Co najmniej 10 osób zginęło, a ponad 30 zostało rannych po tym, jak rakieta spadła na boisko piłkarskie na okupowanych przez Izrael Wzgórzach Golan. Izrael oskarżył Hezbollah. Jak przekazał Reuters, izraelska armia poinformowała, że "szykuje odpowiedź".

Rakieta uderzyła w boisko, wiele osób nie żyje. "Szykujemy odpowiedź"

Rakieta uderzyła w boisko, wiele osób nie żyje. "Szykujemy odpowiedź"

Źródło:
Reuters, PAP

Mieszkańcy znanej greckiej wyspy Santorini narzekają na turystów. Chcą ograniczenia ich liczby. "Santorini to cud natury, który może przekształcić się w potwora" - ostrzegł właściciel miejscowego hotelu.

Mieszkańcy znanej wyspy narzekają na turystów. Chcą ograniczenia ich liczby

Mieszkańcy znanej wyspy narzekają na turystów. Chcą ograniczenia ich liczby

Źródło:
PAP

Czteroletnie dziecko utopiło się w sobotę w oczku wodnym na prywatnej posesji w Rybniku (Śląskie). Według lokalnych mediów, chłopczyk wpadł do wody w czasie zabawy.

Tragedia w Rybniku. Nie żyje czterolatek

Tragedia w Rybniku. Nie żyje czterolatek

Źródło:
tvn24.pl, radio90.pl

Ludzie na to patrzą, widzą prezydenta, który w żaden sposób nie pozwala rządowi realizować polityki w bardzo trudnych czasach - mówił w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (KO), komentując spór wokół nominacji ambasadorów. - Trzeba rozmawiać z panem prezydentem, a nie wydawać mu rozkazy - stwierdził Zbigniew Bogucki z PiS.

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

Źródło:
TVN24

To bardzo niebezpieczne, bo można nie zauważyć, że w tańcu ktoś przylepił nam plaster. Organizm może wchłonąć substancję odurzającą przez skórę.

Pigułka gwałtu w plastrze. Ostrzeżenie przed nową metodą gwałcicieli

Pigułka gwałtu w plastrze. Ostrzeżenie przed nową metodą gwałcicieli

Źródło:
Fakty TVN

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy turnieju olimpijskiego. Męska reprezentacja Polski w siatkówce pokonała Egipt. Hezbollah przeprowadził atak na Wzgórza Golan. Na A4 doszło do śmiertelnego wypadku. Maleje przewaga Donalda Trumpa nad Kamalą Harris. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 28 lipca.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę

Źródło:
tvn24.pl, PAP, TVN24

Pięcioletni chłopiec oddalił się od rodziców w parku rozrywki Energylandia w Zatorze (Małopolska) i wpadł do basenu. Życie topiącego się dziecka uratowali świadkowie, którzy wyciągnęli go z wody, a następnie ratownicy, którzy przywrócili mu funkcje życiowe. Pięciolatek trafił do szpitala.

Wypadek w parku rozrywki. Pięciolatek wpadł do basenu i zaczął się topić

Wypadek w parku rozrywki. Pięciolatek wpadł do basenu i zaczął się topić

Źródło:
tvn24.pl

24-letni Anthony Esan usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa umundurowanego funkcjonariusza i trafił do aresztu po tym, jak brytyjska policja zatrzymała go w związku z atakiem na żołnierza. Podpułkownik Mark Teeton został kilkukrotnie pchnięty nożem. Jego stan jest ciężki, ale stabilny.

Podbiegł do żołnierza i zaczął go dźgać. Miał przy sobie wiele noży

Podbiegł do żołnierza i zaczął go dźgać. Miał przy sobie wiele noży

Źródło:
BBC

Co roku tak się zdarza, ale w tym - wyjątkowo często. Krakowskie schronisko dla bezdomnych zwierząt przeżywa oblężenie. U progu wakacji trafiają tam psy i świeżo narodzone koty. Jest ich tak wiele, że brakuje specjalistycznej karmy. Potrzebni są darczyńcy, a najlepiej - nowi opiekunowie.

Krakowskie schronisko ma już pod opieką 700 bezdomnych zwierząt, a minęła dopiero połowa wakacji

Krakowskie schronisko ma już pod opieką 700 bezdomnych zwierząt, a minęła dopiero połowa wakacji

Źródło:
Fakty TVN

Susza hydrologiczna opanowała część Polski. Szczególnie trudna sytuacja panuje w regionach o zwartej zabudowie, gdzie wybetonowane ulice i place utrudniają zatrzymywanie wody. Wiele gmin apeluje o rozsądne korzystanie z zasobów wodnych.

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Źródło:
TVN24, IMGW

Przedstawiciele władz dzielnicy i ośrodka sportu zabrali głos po masowym zatruciu chlorem na basenie na warszawskim Targówku. Urzędnicy przyznają, że na razie nie wiadomo, co było przyczyną zbyt wysokiego stężenia chloru. Basen pozostaje zamknięty, a sprawie przyjrzy się także prokuratura.

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miliony ludzi na całym świcie oglądały ceremonię otwarcia igrzysk olimpijskich w Paryżu. Organizatorzy trzymali szczegóły imprezy w tajemnicy do samego końca, więc niespodzianek nie brakowało. Na wskroś francuska uroczystość była jak święto sportu, sztuki i różnorodności, pełna kulturowych kodów i historycznych odniesień. Do tego oprawa muzyczna na najwyższym poziomie - była Celine Dion, była Lady Gaga, wystąpił też Polak. Publiczność oczarował Jakub Józef Orliński - znakomity śpiewak operowy.

"Było niesamowicie, magicznie, spektakularnie, po prostu cudownie". Wrażenia po ceremonii otwarcia igrzysk

"Było niesamowicie, magicznie, spektakularnie, po prostu cudownie". Wrażenia po ceremonii otwarcia igrzysk

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne po zderzeniu dwóch samochodów na podkarpackim odcinku autostrady A4. Do tragicznego wypadku doszło na jezdni w stronę Rzeszowa.

Tragedia na autostradzie A4. Nie żyją dwie osoby

Tragedia na autostradzie A4. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
TVN24

Kierująca pracami Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska zarządziła publikację ośmiu decyzji TK na jego stronie internetowej. To rozstrzygnięcia, których treści nie zostały ogłoszone przez Rządowe Centrum Legislacji. RCL nie publikuje wyroków w związku z przyjętą w marcu uchwałą Sejmu w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023. Sejm uznał wtedy, że Mariusz Muszyński, Justyn Piskorski i Jarosław Wyrembak nie są sędziami Trybunału Konstytucyjnego, a liczne orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego są dotknięte wadą prawną. Stwierdził też, że funkcję Prezesa TK sprawuje osoba nieuprawniona.

Julia Przyłębska mówi o "anarchizacji prawa" i sama publikuje wyroki

Julia Przyłębska mówi o "anarchizacji prawa" i sama publikuje wyroki

Źródło:
PAP

Ukraińskie drony zniszczyły rosyjski bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu Tu-22M3. Ukraińcy uderzyli w lotnisko Olenia, położone za kołem podbiegunowym w obwodzie murmańskim - powiadomiły w sobotę media z powołaniem na źródła w wywiadzie.

"Bezskutecznie próbowali zestrzelić bezzałogowce". Seria ukraińskich ataków

"Bezskutecznie próbowali zestrzelić bezzałogowce". Seria ukraińskich ataków

Źródło:
PAP

Co najmniej osiem osób zginęło, a pięć zostało rannych w sobotę, gdy samochód wjechał w grupę pieszych w mieście Changsha w prowincji Hunan w środkowych Chinach. Kierowca pojazdu został zatrzymany, trwa wyjaśnianie przyczyn zdarzenia.

55-latek wjechał w grupę pieszych. Nie żyje osiem osób

55-latek wjechał w grupę pieszych. Nie żyje osiem osób

Źródło:
PAP

Rosyjski resort obrony poskarżył się Stanom Zjednoczonym na "tajną operację" Ukrainy przeciwko Rosji, planowanej rzekomo za zgodą Waszyngtonu. Po rozmowie rosyjskiego ministra obrony Andrieja Biełousowa z szefem Pentagonu Lloydem Austinem USA zwróciły się do Ukrainy o niepodejmowanie działań - podał dziennik "The New York Times".

Kreml poskarżył się USA w sprawie "tajnej operacji" Ukrainy. Waszyngton zareagował

Kreml poskarżył się USA w sprawie "tajnej operacji" Ukrainy. Waszyngton zareagował

Źródło:
PAP

Młody lis zaczepiający żabę - taki materiał z okolic Częstochowy otrzymaliśmy na Kontakt 24. Zabawy zwierząt mają kluczową rolę w ich prawidłowym rozwoju, a echa takich zachowań możemy często zobaczyć w ich dorosłym życiu.

Ważna lekcja dla młodego lisa

Ważna lekcja dla młodego lisa

Źródło:
Kontakt 24

Pasażerka samolotu, który miał odlecieć z Rzymu do Katanii, przemycała iguanę. Obecności zwierzęcia nie ujawnił żaden system kontroli lotniskowej, a ku zaskoczeniu wszystkich jaszczurkę na pokładzie wykryła... kotka współpasażerki.

Kotka wyczuła "egzotyczną koleżankę" w samolocie. To był koniec podróży dla jednej z pasażerek

Kotka wyczuła "egzotyczną koleżankę" w samolocie. To był koniec podróży dla jednej z pasażerek

Źródło:
PAP, corriere.it

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od wyborów w 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra prezydencki wyścig w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pochodząca z krakowskiego ogrodu zoologicznego kondorzyca Beti zginęła w szponach innych ptaków podczas swojej misji w Chile. Latem zeszłego roku została wysłana w Andy, by tam przywrócić narażony wyginięciem gatunek na stare miejsce bytowania. Popadła jednak w konflikt z innymi przedstawicielami swojego gatunku. W planach jest kolejna próba reintrodukcji gatunku w Ameryce Południowej.

Kondorzyca z Krakowa miała pomóc odrodzić się ptakom w Chile, zginęła w ich szponach

Kondorzyca z Krakowa miała pomóc odrodzić się ptakom w Chile, zginęła w ich szponach

Źródło:
tvn24.pl
Las wielopiętrowych apartamentowców wyrośnie w Łebie. Bałtycka Hurgada? 

Las wielopiętrowych apartamentowców wyrośnie w Łebie. Bałtycka Hurgada? 

Źródło:
tvn24.pl
Premium

18. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi rozpoczęła się w sobotę w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie). Wydarzenie potrwa osiem dni. W jego programie znalazły się pokazy filmowe, ale też spotkania z twórcami, koncerty i wystawy. Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się polska premiera ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa "Hrabia Monte Christo".

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Źródło:
PAP
Amerykańska gra prezydenckim zdrowiem

Amerykańska gra prezydenckim zdrowiem

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z nadzieją przyjęła poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim wzmacniające pozycję wydawców w negocjacjach z big techami - czytamy w oświadczeniu rady na portalu X. W piątek Sejm zadecydował, że projekt ustawy z poprawkami trafi na biurko prezydenta.

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi "Deadpool & Wolverine" z Ryanem Reynoldsem i Hugh Jackmanem w rolach głównych. Prowadząca program opowiedziała też o nowej biografii filmowej Boba Dylana. W piosenkarza i laureata Nagrody Nobla wcielił się Timothée Chalamet.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl