Nowym polskim negocjatorem ws. tarczy antyrakietowej - i jednocześnie wiceministrem spraw zagranicznych zostanie były ambasador w USA Przemysław Grudziński - zapowiada "Gazeta Wyborcza". Dotychczas prowadzący negocjacje Witold Waszczykowski ma wyjechać na placówkę dyplomatyczną.

W czwartek rozpoczyna się proces w sprawie bliźniaczek, 25 lat temu rozdzielonych przez szpitalną pomyłkę. Dwie rodziny domagają się od Skarbu Państwa zadośćuczynienia w wysokości 100 tysięcy złotych.

Sergiej Ławrow, szef rosyjskiej dyplomacji przyjedzie we wrześniu do Polski - zapowiada "Gazeta Wyborcza". Jak ocenia, wizyta jest znakiem ocieplenia w stosunkach Warszawa - Moskwa.

- Za każdym wetem prezydenta stoi jego "chorobliwa nieufność" do kogokolwiek poza własną partią i własnym bratem - mówi w wywiadzie dla tygodnika "Przekrój" Donald Tusk. Premier uważa, że prezydent Lech Kaczyński dogadał się z szefem SLD Grzegorzem Napieralskim co do tego "żeby co najmniej dwa lata Polska straciła".

- Jeśli tempo sejmowej pracy nad projektami komisji "Przyjazne Państwo" nadal będzie tak ślamazarne, to złożę dymisję z funkcji przewodniczącego - zapowiedział w "Magazynie 24 Godziny" poseł Janusz Palikot. Parlamentarzysta PO - dotąd często słowem chłoszczący opozycję - tym razem wymierza słowne baty marszałkowi Komorowskiemu.

Złego słowa o poprzedniku nie powiedział nowy szef Narodowego Centrum Sportu Rafał Kapler. Gość "Magazynu 24 Godziny" opowiadał za to chętnie o tym, jak idą przygotowania do Euro 2012. Jego zdaniem zamieszanie wokół obsady funkcji szefa NCS nie wpłynie na stan przygotowań, a UEFA będzie z Polski zadowolona.

- Nikt w PO nie mówi o samorozwiązaniu Sejmu – tak Zbigniew Ćwiąkalski skwitował zapowiedź koalicyjnego kolegi, Eugeniusza Kłopotka. Minister sprawiedliwości zdradził też, że podobnym milczeniem pomijana jest także – przynajmniej ostatnia – inicjatywa Janusza Palikota.

Pijany kierowca bez prawa jazdy wjechał samochodem w nadjeżdżający pociąg, po czym uciekł z miejsca wypadku. Był zdziwiony, że lokomotywa nie zatrzymała się przed przejazdem. Został już zatrzymany przez policję.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich zbiera pieniądze dla Wojciecha Sumlińskiego. Jest on podejrzany o oferowanie sprzedaży pozytywnej weryfikacji żołnierzom WSI. Na wieść o nakazie aresztowania próbował popełnić samobójstwo.

- Filmowcy parodiują pielgrzymów i ośmieszają zdrową pobożność ludu polskiego - oburzają się paulini z Jasnej Góry. Gwałtowną reakcję klasztoru wywołały sceny do filmu "Idealny facet dla mojej dziewczyny" kręcone w pobliżu sanktuarium. Twórcy filmu zarzekają się, że nie chcieli nikogo obrazić.

Pięciomiesięczne dziecko trafiło do szpitala z obrażeniami twarzy. Niemowlęciem "opiekował się" pijany ojciec. Teraz nim zajmą się policjanci - zatrzymanemu mężczyźnie grozi do pięciu lat więzienia.

Miał odlecieć do Irlandii, ale trafił na komisariat. 45-letni mieszkaniec Lublina zamiast pójść za potrzebą do toalety, oddał mocz na płycie lotniska Kraków-Balice. Wszystko zapewne z powodu tego, co wcześniej wypił.

Na co choruje - jeśli w ogóle - Donald Tusk? Już za kilka godzin każdy będzie mógł to sprawdzić w internecie, gdzie zostanie umieszczony raport o zdrowiu szefa rządu - zapowiada szef gabinetu politycznego premiera. A prezydenta do ujawnienia stanu zdrowia chce zmusić Janusz Palikot.

W śledztwie dotyczącym korupcji w TVP w Suwałkach pojawił się nowy podejrzany. Zarzuty postawiono dyrektorowi białostockiego oddziału telewizji.

- Wiem, że zrobiłem źle, że ta zażyłość przekroczyła pewne granice, ale to już nigdy się nie powtórzy - tak bronił się bielski sędzia oskarżony o związek z oskarżoną i korupcję. Sądu Najwyższego nie przekonał i został nieodwołalnie usunięty z zawodu.

Śledztwo w sprawie rzekomego nakłaniania lekarki przez księdza do zabójstwa nowo narodzonego dziecka, może zostać umorzone. Prokuratura nie zgromadziła bowiem wystarczających dowodów przeciwko mężczyźnie. Ma jednak sprawdzić, czy jest on ojcem dziecka.

Były dyrektor chłopięcego chóru Polskie Słowiki znów będzie na wolności. Dyrygent skazany za wykorzystywanie seksualne nieletnich wyjdzie z więzienia na pół roku ze względu na zły stan zdrowia.

Stołeczna policja zatrzymała kolejnych gangsterów z tzw. "grupy markowskiej". Mężczyźni podejrzani są o udział w napadzie na konwój i nielegalne posiadanie broni.

Z jeziora Konin w pobliżu Trzciela w Lubuskiem wyłowiono zwłoki 57-letniego mężczyzny. Prawdopodobnie utonął w poniedziałek - poinformowała Izabela Plech z zespołu prasowego lubuskiej policji. To 25 ofiara wody w regionie w tym roku.