Brytyjski rockowy zespół Blur, Australijczyk Nick Cave z zespołem The Bad Seeds oraz barbadoska gwiazda pop Rihanna - to największe muzyczne atrakcje Heineken Open'er Festival, który odbędzie się w Gdyni.
Festiwal rozpocznyna się w środę i potrwa do niedzieli. Odbędzie się na terenie lotniska w Gdyni Babich Dołach. Na pięciu festiwalowych scenach zagrają m.in. Queens Of The Stone Age, Arctic Monkeys, Kings Of Leon, The National oraz gitarzysta Radiohead - Jonny Greenwood. Pojawią się też Savages, Alt-J, Devendra Banhart, Animal Collective, Junip, Tame Impala oraz Disclosure.
Polską scenę muzyczną reprezentować będą m.in. Hey, Kaliber 44, Dawid Podsiadło, Kim Nowak, L.U.C & Motion Trio, Lao Che, Łąki Łan, Maria Peszek, Novika i Ptaki.
Nie tylko muzyka
Na festiwalu gościć też będzie teatr. W trakcie imprezy przewidziano choćby polską premierę nowego przedstawienia Krzysztofa Warlikowskiego pt. "Kabaret Warszawski", z udziałem m.in. Stanisławy Celińskiej, Mai Ostaszewskiej, Magdaleny Cieleckiej, Magdaleny Popławskiej, Macieja Stuhra, Andrzeja Chyry i Jacka Poniedziałka.
Na festiwalowej scenie teatralnej zagoszczą także spektakle "Courtney Love" Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki i wykonaniu zespołu Teatru Polskiego we Wrocławiu, "Paw Królowej" Doroty Masłowskiej w reżyserii Pawła Świątka i wykonaniu krakowskiego Narodowego Starego Teatru oraz opowiadający o legendzie punk rocka Sidzie Viciousie "Nancy. Wywiad" w reżyserii i choreografii Claude'a Bardouila.
Wielka rzeźba i filmy
Gospodarze imprezy zaprosili też w rzeźbiarza i autora instalacji artystycznych Pawła Althamera, który - wraz z Grupą Nowolipie - będzie tworzył na terenie lotniska własną wielkoformatową pracę.
W ramach projektu "Projekcyjna maszyna Agitacyjna" odbędą się pokazy najciekawszych filmów artystów polskich ze zbiorów Filmoteki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Z kolei na projekt Alterkino złożą się filmy fabularne i dokumentalne, których tematyka dotyka szeroko pojętego tematu twórczości. W cyklu tym można będzie zobaczyć m.in. obrazy "Sugar Man", "Zamknij się i graj", "Pussy Riot. Modlitwa punka" czy "Prawdziwe historie".
Wycieczki po Gdyni i pokazy mody
Na terenie lotniska działać też będzie scena, na której zaprezentują swoje dzieła projektanci mody a także pawilon poświęcony sztuce designu. Tradycyjnie na lotnisku znajdzie się też przestrzeń udostępniona nieodpłatnie organizacjom non-profit.
Uczestnicy festiwalu będą też mogli wziąć udział w wycieczkach po Gdyni, w których przewodnikami będą gdyńscy architekci, artyści, socjologowie, znawcy zabytków, a także zwykli mieszkańcy.
Zmiany organizacji ruchu
W związku z imprezą Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni wprowadził zmiany organizacji ruchu na wybranych ulicach miasta.
W dniach 3 - 8 lipca br. w godz. 14.00-06.00 zamykana dla ruchu pojazdów będzie ulica Zielona w Gdyni od skrzyżowania z ul. Płk. Dąbka w stronę dzielnicy Babie Doły. Podobnie jak w latach ubiegłych na tym odcinku ulicy zachowany zostanie dostęp dla pojazdów należących do mieszkańców dzielnicy, przedsiębiorców, działkowiczów, żołnierzy i pracowników wojska, służb komunalnych, a także dla pojazdów ZKM (linie stałe jeżdżące trasą do Babich Dołów oraz specjalnie uruchamiane na czas festiwalu linie autobusowe).
Dojazd samochodem
Na teren festiwalu można przyjechać prywatnym samochodem. Taka przyjemność jednak kosztuje 20zł. Ponieważ parkingi znajdują się na trawiastym terenie, który może być grząski organizatorzy namawiają, by w przypadku ulewnego deszczu mimo wszystko zostawić samochód w centrum Gdyni i skorzystać z bezpłatnej komunikacji.
Wjazd na parking dla osób mieszkających na polu namiotowym znajduje się przy ulicy Zielonej.
Na terenie lotniska znajduje się także pole namiotowe, na którym może zamieszkać około 20 tysięcy osób.
Dla pozostałych festiwalowiczów od ulicy Wiejskiej.
Najłatwiej autobusem
Zdecydowanie łatwiej i taniej będzie dojechać na festiwal autobusem. Do dyspozycji festiwalowiczów, jak w poprzednich latach, przygotowabo bezpłatne autobusy kursujące wahadłowo od dworca głównego w Gdyni na lotnisko Gdynia-Kosakowo. Będą one kursowały codziennie od 8:00 do około 6:00 dnia następnego.
Na teren festiwalu można dojechać również autobusami miejskimi linii 209, 109 oraz 510, na które trzeba jednak kupić bilet.
Open'er po raz dwunasty
Pierwsza edycja festiwalu Open'er miała miejsce w Warszawie w 2002 r. Rok później imprezę przeniesiono do Gdyni na Skwer Kościuszki. W 2006 r. festiwal ponownie zmienił lokalizację - na lotnisko w Gdyni Babich Dołach, gdzie odbywa się do dziś.
Organizatorem imprezy jest agencja koncertowa Alter Art, natomiast sponsorem głównym - producent piwa Heineken. Na początku 2011 r. podczas ceremonii rozdania nagród European Festival Awards w Groningen gdyńska impreza po raz drugi zdobyła nagrodę w kategorii Najlepszy Duży Festiwal (Best Major Festival).
Jak poinformowała Aleksandra Krakowska z firmy Alter Art, która jest organizatorem festiwalu, w ubiegłorocznej edycji imprezy wzięło udział w sumie około 70 tysięcy osób.
Mapa całego terenu festiwalu:
Autor: md/roody / Źródło: TVN24 Pomorze, PAP
Źródło zdjęcia głównego: opener.pl | T. Kamiński