"Maleszka mógł wystawić Pyjasa"

- Nie powiedziałbym, że Lesław Maleszka był katem Stanisława Pyjasa. Ale dopuszczam możliwość, że go wystawił – stwierdził w TVN24 wicenaczelny „Gazety Wyborczej” Piotr Stasiński. Jak dodał, Maleszka zdradził również jego środowisko.

Szkoła potępiana przez księży

Konflikt na tle religijnym w Tomaszowie Mazowieckim. Poszło o nową szkołę, która w nazwie ma mieć: chrześcijańska, a założona jest przez ewangelików. Zdaniem rodziców, w większości katolików, szkoła nie jest uznawana przez księży.

Wałęsa nie idzie do TVP

Lech Wałęsa nie wystąpi z "orędziem" w TVP. Były prezydent odrzucił propozycję szefa telewizji publicznej i nie wygłosi oświadczenia na temat związków z SB, o które oskarżają go historycy IPN. Wcześniejsze doniesienia RMF FM potwierdził prezes Instytutu Lecha Wałęsy w Warszawie, Piotr Gulczyński.

Mularczyk przed komisję etyki

Arkadiusz Mularczyk może stanąć przed sejmową komisją etyki poselskiej. Wniosek o przesłuchanie posła PiS złożył marszałek sejmu Bronisław Komorowski. Chce, by komisja sprawdziła czy Mularczyk nie mijał się z prawdą podczas posiedzenia Trybunału Konstytucyjnego nt. ustawy lustracyjnej.

"O Wałęsie napisali historycy ze szkoły Macierewicza"

IPN jest powołany do wyjaśniania historii, ale o Lechu Wałęsie nie powinni pisać ci, którzy opublikowali jego ostatnią biografię, czyli historycy ze szkoły Antoniego Macierewicza - twierdzi marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. - Zarzuty o upolitycznienie mają na celu podważyć książkę - przekonują z kolei autorzy.

6 lat więzienia dla dowódcy ZOMO spod "Wujka"

Na 6 lat więzienia Sąd Apelacyjny w Katowicach skazał Romualda C., byłego dowódcę plutonu specjalnego ZOMO spod "Wujka". Sąd odczytał wyroki dla siedemnastu byłych milicjantów, oskarżonych o strzelanie do górników podczas pacyfikacji w grudniu 1981 roku kopalni "Wujek" i "Manifest Lipcowy".

"Tusk odwraca uwagę od sprawy Bolka"

Donald Tusk twierdząc, że otrzymał od Jarosława Kaczyńskiego ofertę w zamian za odsunięcie Lecha Wałęsy od władzy, chce odwrócić uwagę od sprawy Bolka - uważa prezydencki minister Michał Kamiński. Jego zdaniem nic takiego nie miało miejsca.

"Ważna jest prawda, a nie zemsta"

- Dla nas najważniejsza jest prawda, nie zemsta - skomentował wyrok ws. zomowców z "Wujka" poseł PO i były peerelowski opozycjonista Antoni Mężydło. Jego zdaniem warto byłoby również ukarać winnych wyższego szczebla.

"Książka o Wałęsie - Ewangelia według Piłata"

- To jest bardzo ważna książka, ale całkowicie oderwana od realiów lat 70. To jej wada - tak o publikacji IPN na temat Lecha Wałęsy mówił w TVN24 senator Krzysztof Piesiewicz. Jego zdaniem, wydawać "przyczynek do biografii" Wałęsy oparty na aktach SB to tak jakby opisać "życie Chrystusa według relacji Piłata".

Zaginiona 4-latka odnaleziona

Po kilkunastu godzinach poszukiwań odnalazła się czteroletnia Dagmara, która zaginęła w poniedziałek w okolicy Antoniowa (Łódzkie). Dziewczynka spędziła całą noc w lesie, 10 kilometrów od domu. Jest wyziębiona, trafiła do szpitala na obserwację.

Maleszka uwikłany w śmierć Pyjasa?

Czy Lesław Maleszka, przyjaciel Stanisława Pyjasa który donosił na niego do SB, przyczynił się do jego śmierci? Sugerują to autorzy filmu "Trzech Kumpli", którego drugą część wyemituje dziś TVN. A publicyści, a także poseł PO Jarosław Gowin nie mają wątpliwości, że prokuratura powinna jeszcze raz zbadać okoliczności śmierci Pyjasa.

Terlikowski: Ludzie już się modlą do Jana Pawła II

Nie będzie szybkiej beatyfikacji Karola Wojtyły - donosi "Gazeta Wyborcza". Sekretarz watykańskiej Kongregacji ds. Świętych rozwiał nadzieje wielu Polaków: - Możemy na to czekać nawet całe lata - przyznał abp Michele Di Ruberto. - Nie ma powodów do pośpiechu, bo ludzie już się modlą do Jana Pawła II - powiedział w TVN24 publicysta, Tomasz Terlikowski.

Premier: dostałem ofertę od Kaczyńskiego

Donald Tusk twierdzi, że w 1991 roku Jarosław Kaczyński proponował mu przejęcie pełnej kontroli nad polską gospodarką w zamian za odsunięcie Wałęsy od władzy. Premier powiedział o tym w wywiadzie dla telewizyjnej "Dwójki".

Emigracja: Ani mniej, ani więcej

Okazuje się, że popularne hasła głoszące wielki powrót Polaków z emigracji, mijają się z prawdą - pisze "Metro". Tych, którzy wracają, zastępują rodziny ściągane z Polski przez tych, którzy zamierzają zostać na obczyźnie.

Tusk bije na głowę Kaczyńskiego

Na półmetku prezydentury Lecha Kaczyńskiego coraz mniej Polaków chce jego reelekcji - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej". Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, obecny prezydent nie wszedłby nawet do drugiej tury. Nowym prezydentem zostałby Donald Tusk.

Sprzedasz dziecku, pójdziesz siedzieć

- Szykuje się prawdziwa rewolucja. Ministerstwo Zdrowia przygotowuje się do wojny z pijaństwem - informuje dziennik "Polska". Kary mają być ostrzejsze, a ich egzekwowanie skuteczniejsze.

Zarzuty dla prokuratora ws. Olewnika

Piotr Jasiński, który prowadził sprawę porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika, usłyszał zarzuty dyscyplinarne. Rzecznik odpowiedzialności zawodowej uważa, że prokurator mógł wprowadzić w błąd rodzinę Krzysztofa Olewnika i wpływać na jej decyzje.

"Nie mam taśmy, o której mówi Borusewicz"

- Na taśmie, którą przekazał mi Bogdan Borusewicz, Lech Wałęsa nie przyznaje się do współpracy z SB. Być może jest jakaś inna taśma, ale na tej, którą opublikowaliśmy w 1983 roku, nie ma o tym mowy - tłumaczy Mirosław Chojecki w "Kropce nad i". I dodaje, że kaseta, którą otrzymał od Bogdana Borusewicza, nie jest zapisem ze spotkania Wałęsy z działaczami WZZ.

Zobacz, jak Maleszka zdradził kolegów

"Trzech kumpli" - dramatyczna historia przyjaźni, tragicznej śmierci i zdrady - w tvn24.pl. Przedstawiamy fragmenty filmu o losach tytułowych trzech przyjaciół: zamordowanego przez bezpiekę Stanisława Pyjasa, esbeckiego konfidenta Lesława Maleszki i publicysty Bronisława Wildsteina. Cały film zostanie powtórzony w TVN24 w niedzielę 6 lipca o godz. 12:00.

PiS do PO: Rozjechaliśmy was na Podkarpaciu

- Przegrywając wybory uzupełniające do Senatu dostaliście od wyborców żółtą kartkę. Rozjechaliśmy was na Podkrapaciu - cieszył się Krzysztof Putra, który w ten sposób skomentował wygraną kandydata PiS Stanisława Zająca. - Cieszycie się przedwcześnie, to nie był żaden plebiscyt - studził optymizm Putry Zbigniew Chlebowski z PO.

"Ślimak" zakorkował drogi

Kierowcy tirów przez kilka godzin utrudniali ruch na wielu trasach w Polsce protestując przeciw wysokim cenom paliwa i polityce rządu wobec branży transportowej.

Gowin: Minister Kopacz jak Antygona

- Minister Ewa Kopacz była w sytuacji Antygony: miała do wyboru albo wskazać szpital, który dokona aborcji, albo podać się do dymisji – stwierdził w „Magazynie 24 godziny” Jarosław Gowin (PO). – A ja nie rozumiem, czemu sprawa musiała otrzeć się aż o minister zdrowia – uważa Katarzyna Piekarska (SLD).

Chlebowski: nie będzie żadnych zmian w IPN

- Nie będzie żadnych zmian w IPN, nie pracujemy teraz nad tym - oświadczył w "Magazynie 24 Godziny" Zbigniew Chlebowski z PO. Zaznaczył, że jeśli PO coś jednak zmieni, by akta były jawne, a ustawa jasna i przejrzysta. - Nie ma mowy też o żadnej współpracy z lewicą w tej kwestii, nie wyobrażam sobie, żebyśmy zmieniali ustawę z postkomunistami - dodał.

Chcą zmienić ustawę o IPN Będzie pakt rządzących z lewicą?

Po burzy wokół książki o Lechu Wałęsie PO i PSL chce zmienić ustawę o IPN. Wokół projektu może się zawiązać nowa koalicja. Rządzący rozważają możliwość dogadania się z SLD, po to by odrzucić prezydenckie weto. Mimo, że politycy PO o zmianach w IPN mówią coraz głośniej, szef klubu PO oficjalnie twierdzi, że do nich nie dojdzie.

„Piłsudski nie przeszedłby przez lustrację”

Temperatura sporu o książkę IPN wciąż spora. - Marszałek Piłsudski też nie przeszedłby przez lustrację, bo współpracował z Austriakami. Podobnie Dmowski, który był w rosyjskiej Dumie. Cała ta afera wokół Lecha Wałęsy to kompletne nieporozumienie – argumentował w „Kropce nad I” działacz opozycji w PRL Mirosław Chojecki.

Trzy dożywocia za bestialskie zabójstwa

Wyrok dożywocia usłyszał Rafał Ł., pseud. Zwierzak i dwóch innych członków jego gangu. Bandyci w modlińskiej twierdzy bestialsko zamordowali dwie osoby. - Jedyną zasadą działania grupy był brak jakichkolwiek zasad - uzasadniał sędzia Janusz Jankowski.

"W XXI wieku będą rządzić kobiety"

- Gdy patrzę na moją córkę, to myślę, że w XXI wieku będą rządzić kobiety - ocenił poseł Kazimierz Michał Ujazdowski. O córkach i trudnej sztuce wychowywania w w Dniu Ojca rozmawiali goście "Magazynu 24 Godziny".

Jak Niemcy rozwiązali problem teczek

Jak poradzić sobie z trudną przeszłością agentów i poszkodowanych? Niemcom się udało. - Udostępniono akta Stasi, zachowując przy tym standardy państwa prawa. Nadrzędnym celem jest ujawnienie prawdy, ale nie wolno zapominać o prawach człowieka - wyjaśnił w Magazynie "24 Godziny" dyrektor Niemieckiego Instytutu Historycznego Klaus Ziemer.

Kaczyński: Polacy odrzucili nieróbstwo rządu

Wygraliśmy zdecydowanie. To sygnał, że społeczeństwo odrzuca uprawianą przez rząd politykę dyskryminowania ziem wschodnich i nie godzi się na nieróbstwo obecnych władz - mówił w poniedziałek w Jaśle Jarosław Kaczyński po tym jak kandydat PiS Stanisław Zając wygrał wybory uzupełniające do Senatu w okręgu krośnieńskim.

Frasyniuk: SB pisało, że jestem pedofilem

- Otworzyć wszelkie archiwa bezpieki – to stanowisko Antoniego Mężydły (PO) w sprawie zmiany ustawy o IPN. Polityk wykluczył współpracę z SLD przy tym projekcie. Pomysł nie spodobał się Władysławowi Frasyniukowi: - Po cholerę żeśmy czerwonych obalali, żeby teraz się z esbeckich paszkwili tłumaczyć? – pytał w magazynie "24 godziny".