Okrutna matka, bo... kazała mu się myć

Młody mężczyzna wezwał na pomoc policjantów z Pragi Północ, twierdząc że matka robi mu awantury i znęca się nad nim psychicznie. Okazało się że „okrutna” mama kazała mu... myć się, sprzątać i wietrzyć pokój. 24-letni Łukasz Z. za bezpodstawne wezwanie policji stanie przed sądem.

Złodziej wpadł, bo się wiercił

Rozpruł sejf u jubilera i na poddaszu chciał przeczekać zamieszanie wywołane skokiem. Nie wysiedział spokojnie. Policjanci wyciągnęli go ze strychu z całym, wartym 100.000 złotych, łupem. 23-latek, w więzieniu może się uczyć „siedzieć spokojnie” nawet przez 10 lat.

Agenci CBA w resorcie finansów

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do resortu finansów, aby zabezpieczyć potrzebną w śledztwie dokumentację. Chodzi o 100 milionów złotych, jakie mógł stracić skarb państwa w wyniku obniżenia akcyzy w Rafinerii Trzebinia. Jest to jeden z wątków tzw. śledztwa paliwowego.

"Zła sława Magdalenki niezasłużona, nie było spisku"

Powołując się na ducha Okrągłego Stołu, zaniechano wielu poważnych spraw, napisał w "Rzeczpospolitej" Lech Kaczyński. W radiowych Sygnałach Dnia prezydent dodał jednak, że rozpoczęte przed 20 laty rozmowy z komunistyczną władzą są powodem do dumy.

Prezydent: PO chce państwa dla bogatych

Ambitne plany premiera, by znieść subwencje dla partii politycznych, mają coraz mniejsze szanse powodzenia. Stanowcze "nie" zapowiedział Lech Kaczyński w Polskim Radiu. Bez entuzjazmu o pomyśle wypowiada się też koalicjant, PSL.

Nowe szaty głowy państwa

Ugrupowanie fachowców, nastawione na obronę gospodarki przed kryzysem - takie jest nowe oblicze PiS, które partia zaprezentowała na ostatnim kongresie. "Rzeczpospolita" dowiedziała się, że podobne wizerunkowe starania podejmuje prezydent, szczególnie w internecie.

Polacy odchodzą od Okrągłego Stołu

Choć wciąż ponad połowa Polaków określa się jako zwolennicy Okrągłego Stołu, to jednak popularność porozumienia z 1989 roku znacznie maleje - wynika z sondażu przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej".

Paździerzowa płyta, która zmieniła świat

Trzy tygodnie stukania młotkiem, heblowania i szlifowania. Efekt: czternastoczęściowy stół z płyty pilśniowej oklejonej fornirowanym dębem. Dziś jego wyprodukowanie kosztowałoby około 40 tysięcy złotych. Znaczenie historyczne: bezcenne.

Nie radzimy sobie ze spłatą kredytów

8 miliardów złotych - taka astronomiczna jest wartość zaległych długów, których nie potrafią spłacić Polacy. Liczby są bardzo niepokojące, bo przez ostatnich 12 miesięcy dwukrotnie wzrosła liczba gospodarstw domowych, które nie spłacają regularnie zobowiązań kredytowych.

Dlaczego profesor namawia do mlaskania?

Coś sprawia, że jedne reklamy działają, inne nie. Specjaliści od neuromarketingu zagladają w mózgi konsumentów. Analiza moich fal wykazała, że zauroczyłem się w żabie i kreskówkowej gale ocznej i językach. Chociaż jedne reklamy mnie rozśmieszały, inne zezłościły, nie kupiłbym promowanych przez nie produktów. Jestem jednak w mniejszości.

"Ciała leżały wszędzie"

Dziennik "Polska" dotarł do naocznego świadka grzebania ciał w zbiorowych grobach w Malborku. - Trupy leżały wszędzie. Na ulicach, w piwnicach, w krzakach w parku, koło torów, w fosie, na zamku, gdzie było ich szczególnie wiele - powiedział Tadeusz Bronowski, jedyny świadek wydarzeń z 1945 roku.

"Rocznica nasza czy wasza"?

- To byli wysłannicy piekieł, chciałem się dowiedzieć, czy czuć od nich siarką - mówił Leszek Miller w specjalnym wydaniu "Magazynu 24 godziny", o spotkaniu z opozycją przed obradami Okrągłego Stołu. Ale ponieważ stół łączy a nie dzieli, wyciągnięcie do nich ręki było naturalnym gestem - dodał były premier.

Kwaśniewski: billboardy PiS-u są niemoralne

- Daleką hipokryzją tchnie, gdy główna opozycyjna partia w sytuacji kryzysu wydaje pieniądze na kosmetyczki, nowe ubrania i PR. Tak nie można robić - mówił Monice Olejnik w "Kropce nad i" TVN24 prezydent Aleksander Kwaśniewski. I dodał, że w czasach obecnego kryzysu działania PiS są "niemoralne". Były też rady dla rządu.

Michnik: Kiszczak dążył do sukcesu i kompromisu

- Czesław Kiszczak podczas obrad Okrągłego Stołu dążył do sukcesu i kompromisu - mówił Adam Michnik, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" i uczestnik obrad "Okrągłego Stołu" po stronie opozycji. Inny opozycjonista dodawał, że zarówno Jackowi Kuroniowi jak i generałowi Jaruzelskiemu należy się pomnik.

TVP wybrała nowego szefa "Wiadomości"

Jan Piński obecnie kieruje działem krajowym tygodnika "Wprost", niedługo przeniesie się do TVP1, gdzie zostanie nowym szefem "Wiadomości" - najważniejszego serwisu Jedynki. Przejmie on stanowisko po Krzysztofie Raku, z którym Telewizja Polska rozwiązała umowę.

Jesteś jeleniem? To płać

Czy za kilkukilometrowy kurs w Warszawie można zapłacić 160 złotych? Okazuje się, że tak. Wystarczy, że wsiądziemy do nieoznakowanej taksówki albo "taki". O nieuczciwych przewoźnikach mówi się "mafia". To nie oszuści, tylko naciągacze bezczelnie naginający prawo - twierdzi policja. I dodaje: zanim wsiądziesz do taksówki, ustal stawkę za przejazd.

Postrzelony żołnierz zapadł w śpiączkę

28-letni żołnierz, postrzelony wczoraj w jednostce wojskowej w Powidzu (woj. wielkopolskie), jest w śpiączce farmakologicznej. Wojskowi śledczy w dalszym ciągu nie wiedzą, skąd padł strzał. Sprawdzają, czy nie z broni żołnierzy, którzy ćwiczyli w tym czasie strzelanie.

Szczur i papuga padły łupem włamywaczy

Szczur i papuga to nie „ksywki” młodocianych włamywaczy, tylko... łupy, które zabrali oni z mieszkania 13-letniego kolegi. Sprawę można by obrócić w żart, gdyby przy okazji nie ukradli oni dwóch telefonów komórkowych, gier komputerowych i portfela z pieniędzmi. Nieletni z Kętrzyna (woj. warmińsko-mazurskie) staną przed sądem do spraw nieletnich.

"Milczałem. Postąpiłem źle"

– Myślałem, że to minie, dlatego milczałem. Postąpiłem źle - tłumaczy swoje zachowanie gnębiony pedagog z zawodówki, Marek Wróblewski. Teraz sądzi, że nie powinien zostawiać sprawy własnemu biegowi. Tymczasem do znieważania nauczyciela przyznał się kolejny, czwarty już, uczeń zawodówki.

Rewizja przyczyną kontroli?

Po trzech latach od tajemniczego zniknięcia małżeństwa Drzewińskich z Milanówka, sprawą zajęła się Prokuratura Krajowa. - Prowadzona jest analiza akt śledztwa - poinformowała w czwartek rzeczniczka Prokuratury Krajowej, Katarzyna Szeska. Śledztwo ma wyjaśnić ewentualne błędy w działaniu organów ścigania. Jak dowiedział się portal tvn24.pl, powodem kontroli może być rewizja, którą przeprowadzono w środę w domów synów Drzewińskich.

Wałęsa chce dla Europy innych zasad

Lech Wałęsa oświadczył, że rozważa wycofanie się z unijnej „rady mędrców”. Były prezydent i twórca Solidarności mówi, że rada ma inną wizję Europy niż rada. Nie chce pracować nad projektem, z którym się nie utożsamia. Na razie ma jeszcze nadzieję, że przekona radę do swojej wizji Europy.

Kup pan... auto

Na znanym motoryzacyjnym portalu ogłoszeniowym sprzedawali używane auta. Jak się okazuje, samochody były fikcyjne, a dane wystawionych na sprzedaż aut skopiowane z innych stron internetowych. W ten sposób przestępcy oszukali ponad 1700 osób i wyłudzili ponad 3 mln złotych.

Kapitan z Nangar Khel oskarża

Dowódca żołnierzy oskarżonych o ludobójstwo, kpt Olgierd C. przedstawił w sądzie nowy materiał dowodowy świadczący o tym, że nie wydał rozkazu ostrzelania wiosek w Nangar Khel. Dodał również, że Służby Kontrwywiadu Wojskowego w Afganistanie, które oskarżają go o niepowiadomienie o wyjeździe na akcję, od dłuższego już czasu nie uczestniczyły w przedsięwzięciach realizowanych przez jego zespół. Kapitan musiał więc bazować na własnym rozpoznaniu.

Nie masz fajek? Dawaj laptopa!

W centrum Płocka o zmierzchu trzej mężczyźni próbowali obrabować przechodnia. Napad był nieudany, a wkrótce dosięgła ich sprawiedliwość. Wpadli w ręce policji, dzięki monitoringowi miejskiemu. Grożą im kary do 12 lat więzienia.

Andrzej S. już w domu

Oskarżony o molestowanie swoich nieletnich pacjentów psycholog Andrzej S. opuścił warszawski szpital MSWiA- poinformowała rzeczniczka MSWiA Wioletta Paprocka. Mężczyzna 21 stycznia został zwolniony z odbywania kary z powodu złego stanu zdrowia. W ciężkim stanie trafił pod opiekę lekarzy.

Koledzy doradzą prezydentowi

Ryszard Bugaj i Adam Glapiński zostali prezydenckimi doradcami w dziedzinie ekonomii. Będą pracować społecznie. Bugaj już zaczął pracę. Radzi, by jako pierwszą możliwą datę wejścia Polski do strefy euro potraktować rok 2015 i zapowiada, że Lechowi Kaczyńskiemu "będzie szeptał do ucha w duchu poszukiwania rozsądnych pomysłów".

Korepetytor pedofilem? Był znajomym rodziców

Zamiast uczyć dziewczynki matematyki, obnażał się przed nimi, całował, pokazywał filmy pornograficzne, a z jedną uprawiał nawet seks. W ręce płockiej policji wpadł 45-letni korepetytor, który podejrzewany jest o wykorzystywanie seksualne nieletnich. Śledczy podejrzewają, że jego ofiarami mogły paść również inne dziewczęta.

"Duszenie kablem to próba zabójstwa"

700 taksówkarzy protestowało w Białymstoku przeciw decyzji prokuratury. Trzy miesiące temu jeden z taksówkarzy został  brutalnie napadnięty – był bity młotkiem, duszony kablem. Prokurator nie zakwalifikował jednak tego napadu jako próby zabójstwa, lecz pobicie.

Związkowcy kamieniami bronili pensji

Prawie cztery tysiące związkowców z firm hutniczych ze Stalowej Woli przez kilka godzin paraliżowało centrum Rzeszowa. Związkowcy protestowali przeciwko podwyżkom cen energii i planowanym zwolnieniom. Na miejscu były żony i dzieci protestujących. Policja nie reagowała, choć w stronę zakładu energetyki poleciały kamienie.

Skazani za "śmierć w Halembie"

Dziewięciu oskarżonych, którzy dobrowolnie poddali się karze, usłyszało wyroki w sprawie tragedii w kopalni Halemba w listopadzie 2006 roku. Sąd skazał ich na kary od czterech miesięcy do dwóch lat więzienia w zawieszeniu i grzywny - od 300 do 1500 zł. Na wyroki ws. Halemby czeka jeszcze 17 osób.