Ponad 1300 rycerzy pojawi się dziś na dorocznej inscenizacji bitwy pod Grunwaldem. Chorągwie rycerskie przygotowują się do inscenizacji bitwy, biorąc udział w turniejach. Rycerzy i rzemieślników z sąsiadującego z obozami jarmarku obowiązują historyczne stroje i wyposażenie. Starcie wojsk polskich i litewskich z Krzyżakami rozpocznie się o godzinie 15.
Pod Grunwaldem obozy rycerskie wyrosły już 15 lipca. Do zbudowania obozowisk rycerze i ich pomocnicy korzystali m.in. z mechanicznych pił do cięcia drewna. - Ale jak zbudujemy, to już zapanuje u nas średniowiecze - żartowali pytani o stosowanie współczesnych narzędzi.
Reguły funkcjonowania w obozach rekonstruktorów nakazują bowiem życie takie, jak w średniowieczu. Dlatego w obozowiskach można zobaczyć gotowanie w glinianych garnkach na ogniskach, krojenie ogromnymi nożami "wprost od kowala", czy picie z glinianych kubków. Docelowo w tych obozach ma mieszkać 4 tys. ludzi.
Inscenizacja bitwy
Kulminacja Dni Grunwaldu przypada na sobotę, kiedy odbędzie się inscenizacja bitwy.
Publiczność będzie mogła zobaczyć m.in. wręczenie dwóch mieczy przez poselstwo krzyżackie polskiemu królowi, odśpiewanie "Bogurodzicy”, a także walki między przeciwnymi wojskami.
Inscenizacja bitwy rozpocznie się o godz. 15. - Wydaliśmy 1350 identyfikatorów dla osób, które mają wyjść na pole bitwy. Sądzimy, że wszyscy wyjdą - mówi dr Piotr Nowakowski z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.
Inscenizacja bitwy na polach Grunwaldu jest największą tego typu imprezą w kraju. Co roku ogląda ją ok. 100 tys. widzów.
Autor: kło//plw / Źródło: tvn24.pl, PAP