Olejniczak: Rozstaliśmy się z demokratami ostatecznie

Rozstanie z Partią Demokratyczną jest ostateczne i radykalne - stwierdził szef SLD Wojciech Olejniczak. Odpowiedział w ten sposób na list szefa SDPL Marka Borowskiego, w którym zaapelował do Sojuszu o ponowną współpracę z PD w koalicji.

"Przyjadę oczyścić się z podejrzeń"

- Za kilka dni przylecę do Polski. Chcę oczyścić się z podejrzeń. Nie fałszowałem faktur ani nie działałem w żadnej grupie przestępczej - powiedział w TVN24 Piotr Misztal, któremu sąd w Krakowie wydał list żelazny.

"Nie mieszkam w antysemickim kraju"

- Pytają mnie, jak się żyje w antysemickim kraju. Mówię, że nie wiem. Ja w takim kraju nie mieszkam - powiedział w TVN24 Dawid Szurmiej, reżyser, syn Gołdy Tencer i Szymona Szurmieja, związanych z Teatrem Żydowskim w Warszawie.

Naukowcy do premiera: Nie idź na skróty

Kilkudziesięciu najwybitniejszych polskich humanistów wysłało do Donalda Tuska apel, by nie likwidował habilitacji. Polityk PO: - Jeśli premier ich wysłucha, minister nauki będzie musiała odejść.

Czy w szabat wozicie pontony w samochodach?

Po co w synagodze była mykwa? Czy są koszerne McDonald’y? Czy aprobujecie homoseksualizm? Licealiści z ogólniaka przy Siennej w ramach „Projektu Getto” zadawali pytania w synagodze Nożyków - pisze "Życie Warszawy".

Wybory przez internet?

Politycy PO chcą, by w wyborach do Parlamentu Europejskiego Polacy mogli głosować przez internet. - Wierzę, że jest to możliwe - mówi "Gazecie" odpowiedzialny za zmiany ordynacji wyborczych wiceszef klubu PO Waldy Dzikowski.

Wspólnik morderców Olewnika na wolności

Na wolności wciąż pozostaje co najmniej jeden człowiek, który współpracował z porywaczami Krzysztofa Olewnika - wynika z analizy śledztwa, do której dotarł "Dziennik". Do dziś nie wiadomo, kto to jest, ale wiadomo, jakie zostawił za sobą ślady. To kilkadziesiąt połączeń z ulicznych telefonów na karty magnetyczne. W dodatku, mógł to być policjant.

Groźba zalania miasta

Cały czas podnosi się stan wody na Redze w województwie zachodniopomorskim. Woda już wcześniej przekroczyła poziom alarmowy. W Stępnicy zalała pola uprawne i dochodzi do wałów przeciwpowodziowych. Jeśli je pokona, miasto zostanie zalane.

Fiat szykuje nowego "malucha"

Niewielkie gabaryty, przystępna cena i nowoczesna forma – te założenia towarzyszą projektantom zatrudnionym przez koncern Fiata, którzy pracują właśnie nad nowym "maluchem". Ma on się pojawić na rynku w 2010 roku - pisze "Polska"

Skażona woda

Cztery tysiące mieszkańców gminy Płoty w województwie zachodniopomorskim zostało pozbawionych wody. Skażona bakteriami coli woda nie nadaje się do spożycia nawet po przegotowaniu. Taki stan potrwa jeszcze kilka dni.

Chcemy znać stan zdrowia władzy

Polacy chcą wiedzieć czy zajmujący najwyższe stanowiska w państwie politycy są zdrowi - wynika z sondażu przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej".

Minda znał anonim wskazujący porywaczy

Nadkomisarz Remigiusz Minda znał anonim wskazujący miejsce przetrzymywania Krzysztofa Olewnika i nazwiska porywaczy - pisze 'Newsweek". Prowadzący śledztwo w sprawie porwania policjant dotychczas twierdził, że list do niego nie dotarł.

Metro budujemy już 25 lat

25 lat temu, 15 kwietnia 1983 roku, rozpoczęto budowę pierwszej linii warszawskiego metra. W tym czasie wybudowano 17 stacji, a jej rozbudowa nadal trwa. W planach miasto ma kolejne dwie linie metra, łączące oba brzegi Wisły.

Ziobro: będę wspierał Ćwiąkalskiego

- Gdyby nie moje decyzje, porywacze Krzysztofa Olewnika byliby wciąż na wolności - przekonywał Zbigniew Ziobro w programie "Teraz MY!". Pytany o awanse prokuratorów prowadzących sprawę porwanego wyjaśniał, że najpierw należy ukarać winnych przestępstwa, a dopiero później dochodzić, kto zawinił podczas śledztwa.

"Czy Małaszyński zrezygnowałby z gry w chińskim filmie?"

- Pokażcie nie niechęć do Chin, a to jak jesteście dobrzy na stadionie i na bieżni - apelował do sportowców w programie "Teraz My!" Władysław Kozakiewicz. O Pawle Małaszyńskim, który postanowił wycofać się ze sztafety olimpijskiej powiedział: - Ciekawe czy wycofałby się z filmu z dobrą gażą, kręconego w Chinach?

Wjechał wprost pod TIR-a

Do tragicznego wypadku doszło na krajowej "siódemce" w okolicy Pasłęka. Ford escort zjechał na przeciwległy pas ruchu i wjechał wprost pod samochód ciężarowy marki scania. Kierowca forda zginął na miejscu.

"Nowy prezes może być jeszcze gorszy"

- To co od lat się dzieje w PZPN jest bardzo irytujące. Cała sprawa korupcji, jest po prostu żenująca - mówi były reprezentant Polski, Tomasz Iwan. Zgadza się się posłem Januszem Palikotem, który nazwał PZPN "burdelem, w którym dziwki zarażają Hiv-em". Także Krzysztof Materna nie ma nadziei na szybką poprawę sytuacji w PZPN. - Zmiana prezesa nic nie zmienia, przecież nowy prezes, może być jeszcze gorszy - przekonywał Materna w Magazynie "24 Godziny".

"Róbcie jak uważacie. Ale uważajcie"

- Powiedziałem już Niemcom kilkakrotnie i powtórzę to: róbcie jak uważacie, ale uważajcie jak robicie, bo to będziemy oceniać - powiedział w TVN24 prof. Władysław Bartoszewski. W ten sposób skomentował żądania Niemieckiego Związku Wypędzonych wysuwane wobec niemieckiego rządu, by Erika Steinbach znalazła się wśród nadzorujących Widoczny Znak.

Sowińska: w szkole mogą uczyć homoseksualiści

Afery z Teletubisiami, listu do Benedykta XVI na papierze firmowym, zbyt emocjonalnych wypowiedzi - tego Ewa Sowińska żałuje. Jednak przede wszystkim gość "Kropki nad i" miała wrażenie, że jej wypowiedzi są przeinaczane przez media. - Byłam zbyt ufna - przyznaje Rzecznik Praw Dziecka.

"Katyń" laureatem Orła za najlepszy film

Film "Katyń" w reżyserii Andrzeja Wajdy nagrodzono Orłem 2008 w kategorii najlepszy polski film. Statuetki trafiły też do reżysera, Andrzeja Jakimowskiego za film "Sztuczki" oraz aktorów - Roberta Więckiewicza ("Wszystko będzie dobrze") i Danuty Szaflarskiej ("Pora umierać").

Historia Getta na brązowych tablicach

Ludzie nie zdają sobie sprawy, że warszawskie getto to w rzeczywistości było spore miasto - uznały władze stolicy. Stąd pomysł, by ustawić 21 tablic, które wyznacza jego historyczne granice. Pierwsze cztery zawisły już w Warszawie. Z nich wyczytać możemy informacje o upamiętnionym miejscu. Umieszczenie tablic, to tylko jedna z form uczczenia 65 rocznicy powstania w Warszawskim Getcie

"Postępowanie PSL godne pogardy"

Deputowany CDU Jochen-Konrad Fromme uznał za niemożliwy do przyjęcia niedawny apel Polskiego Stronnictwa Ludowego dotyczący zmiany niemieckiej konstytucji. Inicjatywę PSL nazwał "godną pogardy".

Palikot: Czy Kwaśniewski był pijany?

- Chciałbym wiedzieć, czy prezydent Kwaśniewski uwalając podatek liniowy był trzeźwy czy pijany, bo to była jedna z jego najgorszych decyzji - stwierdził w "Magazynie 24 Godziny" Janusz Palikot.

Pobili się dwaj sędziowie

Bójka sędziów w Strzelcach Opolskich - jeden z nich miał uderzyć drugiego i złamać mu nos. Zeznania uczestników zajścia są sprzeczne - obaj twierdzą, że zostali napadnięci i musieli się bronić. Sprawę wyjaśni brzeska prokuratura.

Trafili w Warszawie na prawdziwy wyścig szczurów

Zamiast ładnego widoku z okna - stosy zalegajacych śmieci, wśród których hasają szczury. Tak wygląda codzienność mieszkańców warszawskiego osiedla przy ulicy Tomcia Palucha. - Żyjemy jak na śmietnisku - skarżą się. O warunkach, w jakich mieszkają, poinformowali, pisząc na Kontakt TVN24.

Jarosław Kaczyński już po konfrontacji

Prezes PiS po dwóch godzinach opuścił łódzką prokuraturę. Jego zeznania ws. okoliczności śmierci Barbary Blidy były konfrontowane ze słowami byłego szefa ABW Bogdana Święczkowskiego. Jarosław Kaczyński po zakończeniu przesłuchania nie chciał rozmawiać z dziennikarzami. Święczkowski stwierdził, że w ich zeznaniach nie było znaczących rozbieżności.

22-letni górnik zginął w kopalni

22-letni górnik zginął w poniedziałek w kopalni "Zofiówka" w Jastrzębiu Zdroju w woj. śląskim. Mężczyznę przysypały skały lub węgiel, gdy drążył w kopalni pochyły chodnik. To już czwarta w tym roku ofiara śmiertelna w polskich kopalniach węgla kamiennego.

Posłowie PiS się skarżą, Pitera na nich donosi

Dwaj posłowie PiS zapytali premiera w interpelacji - co rząd zamierza zrobić, aby ograniczyć korupcję w samorządach. Jako przykład - podali nieprawidłowości do jakich doszło w jednej z gmin południowej Polski. Na to zareagowała natychmiast Julia Pitera - sprawę skierowała do prokuratury, a posłowie PiS będą musieli wyjaśnić, dlaczego sami tego nie zrobili.

Duchowni urażeni. Kancelaria wyraża żal

Spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy zostało zakłócone przez nieprzyjemny incydent - z Pałacu wyszli na znak protestu przedstawiciele cerkwi prawosławnej. I to podczas przemówienia Lecha Kaczyńskiego. Duchowni poczuli się urażeni, ponieważ Dyrektor Biura Spraw Zagranicznych Mariusz Handzlik nie wymienił ich z imienia i nazwiska. Kancelaria przeprosiła.

Brat pilota CASY: Załoga myślała, że lecą wyżej

- Błąd polegał na tym, że znajdowali się o 150 m wyżej niż myślał dowódca załogi sterując samolotem - mówił Andrzej Smyczyński, brat pilota, który zginął w katastrofie samolotu CASA. Po odsłuchaniu nagrania rozmowy między pilotem a kontrolerem lotniska w Mirosławcu, Smyczyński stwierdził, że powodem dezorientacji pilotów były rozbieżności w podanych jednostkach.