Prezes TVP broni Pospieszalskiego

- Film Jana Pospieszalskiego "Solidarni 2010" to relacja nastrojów społecznych, a próba odebrania głosu ludziom miałaby charakter cenzury. TVP jako jedyna stacja w dniach żałoby podjęła "ryzyko" nadania programu "na żywo, z ulicy" - uważa prezes TVP Romuald Orzeł. Dodaje, że oburzenie Rady Etyki Mediów programem jest nieporozumieniem.

Zmaltretowany pies tonął w lodowatej wodzie

Przywiązany do gałęzi, na dodatek z obciążnikiem u szyi - ostatkiem sił utrzymywał się na powierzchni stawu. Znaleźli go wędkarze. Zamęczone zwierzę trafiło pod opiekę członków fundacji "Świat zwierzętom". Całą dobę walczyło o życie - i udało mu się.

Straszył bombą w sądzie, gdzie sprawę miał ojciec

Stołecznym policjantom udało się zatrzymać mężczyznę, przez którego trzeba było ewakuować budynki sądów przy Terespolskiej. Daniel H. wywoływał alarmy bombowe, żeby uniemożliwić przeprowadzenie rozpraw z udziałem jego ojca.

Platforma ma kandydata na rzecznika

Platforma Obywatelska przedstawiła swoją kandydatkę na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich - poinformował w piątek szef klubu PO Grzegorz Schetyna. To prof. Irena Lipowicz - profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, była posłanka Unii Demokratycznej i Unii Wolności, a także była ambasador Polski w Wiedniu.

Bogucki pobity. Rozprawa spadła

Ryszard Bogucki, oskarżony o współudział w zabójstwie gen. Marka Papały, został w piątek rano pobity w warszawskim areszcie. W związku z tym zaplanowana na dzisiaj rozprawa, na której zeznawać miała wdowa po generale, została odwołana.

Mucha poparła Olechowskiego, kary nie będzie

Joanna Mucha poparła Andrzeja Olechowskiego - fotoreporterzy "Faktu" przyłapali posłankę PO na składaniu podpisu u konkurencji. Koledzy z partii podeszli do tej akcji ze zrozumieniem, acz bez entuzjazmu. - Joanna musi pamiętać, że ma tylko jeden głos w wyborach - przypomniał Grzegorz Schetyna.

Nowa posłanka na miejsce Szmajdzińskiego

Nowa posłanka zasiadła w ławach Lewicy: Elżbieta Zakrzewska złożyła ślubowanie poselskie. Objęła mandat po Jerzym Szmajdzińskim (SLD), tragicznie zmarłym w katastrofie lotniczej w Smoleńsku.

"Tusk sięga po człowieka, gdy go potrzebuje"

Donald Tusk traktuje ludzi "delikatnie mówiąc, utylitarnie" i "sięga po człowieka wtedy, kiedy go potrzebuje" - tak o premierze i liderze swojej macierzystej partii mówi europoseł Sławomir Nitras w wywiadzie dla Anity Werner i Pawła Sinnickiego.

Wojsko zareklamuje się za ćwierć miliona

F16, Rosomak i trał "Bożena 4" zareklamują polskie wojsko w filmiku reklamowym, na który MON wyda 250 tysięcy złotych. - Chcemy obalić stereotyp traktujący wyposażenie wojska jako drogie, nieskuteczne i zbędne zabawki - mówi "Rzeczpospolitej" ministerstwo obrony.

Przemilczana umowa z Rosjanami

Od lat Polskę i Rosję łączy porozumienie, które umożliwia wspólne badanie katastrof lotniczych. Jednak rząd o nim milczy, a prokuratorzy twierdzą, że umowa w ogóle ich nie obowiązuje - pisze "Rzeczpospolita".

Chiński w krakowskich szkołach

Dzięki Instytutowi Konfucjusza działającemu przy Uniwersytecie Jagiellońskim, krakowscy uczniowie będą się wkrótce uczyć w szkole języka chińskiego - donosi "Dziennik Polski".

Nie chcą, by Tu-154 poszedł na złom

Wrak samolotu rozbitego pod Smoleńskiem jeszcze długo będzie dowodem w śledztwie. Jednakże po jego zakończeniu, zgodnie z przyjętą praktyką, zostałby przeznaczony na złom. Od takiego losu chcą go uchronić liczne instytucje.

Dziesięciu na prezydenta

Było 17 kandydatów, ale 100 tysięcy podpisów udało się zebrać dziesięciu, z czego Państwowa Komisja Wyborcza zdążyła już zweryfikować i oficjalnie zarejestrować trzech: Waldemara Pawlaka (PSL), Grzegorza Napieralskiego (SLD) i Marka Jurka (Prawica RP). Najwięcej podpisów, bo 1,7 mln, zebrał Jarosław Kaczyński (PiS).

Siostra ofiary: Nie czuję potrzeby szukania winnych

- Miał paszport, który się odnalazł (...), ubezpieczenie - takie na wyjazd - i wizytówkę - powiedziała TVN24 pani Aldona Polcyn, siostra zmarłego pod Smoleńskiem funkcjonariusza BOR-u chor. Marka Uleryka. Jak wielu innych, także ona odebrała rzeczy osobiste swojego brata. Jak zaznaczyła w programie "Polska i Świat", mogła liczyć na fachową pomoc w tym trudnym okresie.

"Ziemia będzie jeszcze oddawać szczątki"

Polki mieszkające w Smoleńsku od razu po katastrofie postanowiły pomóc jako tłumaczki w kontaktach pomiędzy licznymi Polakami przybyłymi do miasta a Rosjanami. Reporterka programu "Polska i Świat" rozmawia z jedną z nich o tym, co przeżyła i co widziała.

Pod Łodzią istnieje Polania - antysemickie państwo

Czy na płocie prywatnej posesji możemy wieszać szyldy z rasistowskimi i antysemickimi sloganami? Tak uznał mieszkaniec miejscowości pod Łodzią, z którego podwórka powiewają też obraźliwe transparenty pod adresem Lecha Wałęsy i Aleksandra Kwaśniewskiego, a na dachu domu biało-czerwona flaga ze swastyką. - To nawoływanie do nienawiści i ma charakter publiczny - ocenia karnistka. - Nie doszukaliśmy się znamion popełnienia przestępstwa - komentuje prokuratura.

"Błąd niewątpliwy, ale szybko naprawiony"

Szef BBN gen. Stanisław Koziej prosi, żeby wyrozumiale podchodzić do informacji o leżących w okolicy smoleńskiego lotniska osobistych rzeczach ofiar katastrofy i szczątkach Tu-154. - Każdy popełnia błędy, także ci, którzy tam odpowiadają za zabezpieczenie - mówił w "Rozmowie Rymanowskiego".

Tusk: Kaczyński to poważny konkurent

Donald Tusk obiecuje: zrobię wszystko co w mojej mocy, by Bronisław Komorowski wygrał te wybory. - Jestem do dyspozycji na 100 procent w czasie wolnym od pracy - zadeklarował. Przyznał też, że Jarosław Kaczyński to poważny konkurent, dlatego PO musi ciężko pracować na zwycięstwo. - A wygrana prezesa PiS skomplikuje sytuację w Polsce - dodał.

Rezolucja ws. przejęcia śledztwa przepadła

Sejm nie zajmie się projektem rezolucji autorstwa PiS w sprawie wystąpienia do Rosji o przekazanie Polsce postępowania ws. katastrofy smoleńskiej. Zdecydowali o tym posłowie w wieczornym głosowaniu.

Policji zabrakło alkomatów

Pijani kierowcy mogą w Rybniku czuć się niemal bezkarni. Tamtejsza policja nie ma bowiem pieniędzy na legalizację alkomatów. Sprawa jest na tyle poważna, że podczas jednej z ostatnich sesji komendant rybnickiej policji zaapelował do urzędników o wsparcie finansowe.

Radioaktywny uran u 16-latka

Radioaktywne kamienie z czeskiej kopalni uranu i chemikalia do "domowych doświadczeń naukowych" znaleźli funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego w mieszkaniu gimnazjalisty z Sieradza. 16-latkowi i jego dostawcy, 48-latkowi z Nysy, grozi do ośmiu lat więzienia.

Pawlak, Napieralski i Jurek już oficjalnie zarejestrowani

Waldemar Pawlak, Grzegorz Napieralski i Marek Jurek są już oficjalnie zarejestrowanymi kandydatami w wyborach prezydenckich. W czwartek o północy upływa termin na składanie przez komitety wyborcze wymaganych do rejestracji 100 tys. podpisów poparcia dla kandydatów.

BBN: Szczygło nie wziął laptopa do samolotu

Gdzie jest laptop Aleksandra Szczygły? Nie ma go w jego mieszkaniu, a według kierowcy tragicznie zmarłego szefa BBN nie zabrał go do samolotu lecącego do Smoleńska. Brak laptopa zauważyli urzędnicy Biura Bezpieczeństwa Narodowego, którzy weszli z policją do mieszkania Szczygły.

Powinien jechać 50 km/h. Jechał 137

137 km/h to prędkość, z jaką nie wolno jeździć w Polsce nawet na autostradach. Kierowca pewnego audi pędził jednak tak szybko na terenie zabudowanym, gdzie można jechać maksymalnie 50 km/h. Migawka fotoradaru byłe jednak szybsza. Teraz grozi mu 500 zł grzywny i 10 punktów karnych.

769 tysięcy na Komorowskiego

769 tys. podpisów poparcia dla kandydatury Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich zebrał jego sztab wyborczy. To zdecydowanie więcej, niż wymagane przez ordynację wyborczą 100 tys. głosów poparcia, lecz ponad dwukrotnie mniej, niż uzbierał główny przeciwnik marszałka Sejmu Jarosław Kaczyński. Mimo to szef sztabu wyborczego Komorowskiego Sławomir Nowak pozostaje dobrej myśli.

Zaatakowali policjantów, grozi im 10 lat

Sąd w Łowiczu aresztował czterech mężczyzn, którzy zaatakowali policjantów patrolujących okolice jednej z dyskotek. Policjanci nie odnieśli poważniejszych obrażeń, podejrzanym grożą kary do 10 lat więzienia.

Usłyszy zarzut podwójnego zabójstwa swoich dzieci

Opolska prokuratura wydała postanowienie o postawieniu zarzutu podwójnego zabójstwa matce dzieci, które zmarły po zażyciu leków - ustaliła TVN24. Prokurator pojechał do szpitala, w którym przebywa matka zmarłego w czwartek 5-latka i zmarłej dwa dni wcześniej 9-latki.

Chciał udowodnić żonie, że jest trzeźwy

Chciał udowodnić żonie, że jest trzeźwy. Nie udało się. 44-latek, który w Sędziszowie Małopolskim (woj. Podkarpackie) sam poprosił policjantów o kontrolę trzeźwości, stracił prawo jazdy. Przyjechał na komisariat z promilem alkoholu w organizmie.