"Palikot jest sfrustrowany i agresywny"

Trwa walka między czołowymi politykami Platformy Obywatelskiej. Po tym jak Janusz Palikot winą za niską frekwencję w prawyborach obarczył Grzegorza Schetynę, szef klubu parlamentarnego PO odpowiada: - Palikot zachowuje się poniżej standardów PO, gra nie fair. To wypowiedzi kompromitujące, szkodzące Platformie. Musi wyluzować i zastanowić się nad tym, co mówi

Piskorski obiecuje Olechowskiemu: więcej niż milion, mniej niż 10

Pieniądze na bilety kolejowe i paliwo z własnej kieszeni plus wsparcie wolontariuszy - tak wygląda obecnie kampania przedwyborcza Andrzeja Olechowskiego. Ale szef Stronnictwa Demokratycznego Paweł Piskorski obiecuje finansowe wsparcie, choć nie przesądza, w jakiej wysokości.

Krzysztof Teodor Toeplitz nie żyje

Zmarł Krzysztof Teodor Toeplitz, pisarz, publicysta, autor scenariuszy filmowych, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Warszawie i PWSF w Łodzi. Miał 77 lat.

Walczą o życie foczki

Weterynarze z helskiego fokarium ratują życie młodziutkiej foki szarej, która wczoraj została wyrzucona na brzeg w okolicach Orzechowa Morskiego koło Ustki. - Zwierzę jest chore i bardzo osłabione, trafiło do naszego szpitalika - mówi kierownik stacji na helu profesor Krzysztof Skóra.

Kamiński w sądzie, razy trzy

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie musi rozparzyć aż trzy sprawy związane z odwołaniem Mariusza Kamińskiego ze stanowiska szefa CBA – wylicza „Rzeczpospolita”. Dwie złożył sam Kamiński, jedną kancelaria premiera.

Daj się zmrozić i zgranulować

Zwłoki schładzane są do temperatury -18 stopni Celsjusza. Następnie ciało w trumnie zanurza się w ciekłym azocie o temperaturze minus 196 stopni. Tak zaczyna się proces promesji - nowej szwedzkiej technologii przygotowania zwłok do pochówku. Jej twórcy przekonują, że jest wyjątkowo ekologiczna. W Polsce jako pierwsze miasto może wprowadzić ją Olsztyn – pisze "Rzeczpospolita".

Młodzi Polacy chcą ślubu kościelnego i rozwodu

Czterech na pięciu młodych Polaków uważa, że ślub kościelny jest potrzebny i ważniejszy od cywilnego. Jednocześnie 94 proc. z nich akceptuje rozwód, jako zakończenie nieudanego związku - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".

Polskie F-16 do walki z talibami?

Już w 2012 roku polskie F-16 mogą trafić do Afganistanu - donosi "Rzeczpospolita". - Według informacji, które nam przekazano, sprawa jest już zdecydowana, ale na razie nie jest podawana do publicznej wiadomości - powiedział dziennikowi jeden z żołnierzy z bazy w Krzesinach.

"Schetyna od początku przegrywał"

Relacje między Grzegorzem Schetyną a Januszem Palikotem od dawna są złe, ich konflikt wokół niskiej frekwencji w prawyborach był czymś naturalnym, ocenił były prominentny polityk PO Paweł Piskorski. Jego zdaniem po raz kolejny pozycja Grzegorza Schetyny w partii zostanie osłabiona. Z taką diagnozą nie zgadza się Sławomir Nitras europoseł i członek zarządu PO.

Zakajew zaprzecza: to nie Czeczeni

Szef czeczeńskiego rządu na emigracji, poszukiwany przez Moskwę Ahmed Zakajew ostro zaprzecza związkom jego rodaków z zamachami bombowymi na stacjach metra. - Rosjanie są zakładnikami obecnej władzy, która wykorzystuje metody terrorystyczne do manipulacji społeczeństwem - powiedział TVN24 w programie "Polska i Świat".

"Rozsiewał w świecie woń Miłości Boga"

Życie i dzieło Jana Pawła II mogą być powodem dumy dla Polaków - powiedział Benedykt XVI po polsku w homilii podczas mszy św. rozpoczynającej obchody 5. rocznicy śmierci Papieża - Polaka.

Cudotwórcy bez oddziału

Są lekarze, jest sprzęt, ale nie ma warunków do przeszczepów płuc. Tak jest dziś: ciasnota powoduje, że chorzy z mukowiscydozą - chorobą, na którą na oczach świata zmarła Ewa Markvoort - muszą jechać do Wiednia na kosztowną operację. Szansą dla nich jest ośrodek, który powstaje w Zabrzu.

"Wczorajszy kierowca" wpadł przez gadu-gadu

- Trochę wieczorem wypiłem - powiedział funkcjonariuszom Krzysztof J. z Lublina. Nie byłoby w tym nic nagannego, gdyby nie to, że 60-letni mężczyzna potem wziął się za kierowanie karetką pogotowia. Kiedy z pacjentem dotarł do szpitala został zatrzymany: okazało się, że w organizmie miał ponad 0,6 promila alkoholu.

Trylobit nazwiskiem Chopin

Naukowy hołd dla Fryderyka Chopina. Polscy paleontolodzy odkryli w Górach Świętkorzyskich ślady po żyjących przed 350 mln lat temu stawonogach - trylobitach. I patriotycznie nazwali je Trimerocephalus chopinii.

Zmyśliła gwałt, stanie przed sądem

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko 45-latce z Gubina w Lubuskiem, która miała być autorką jednego z fałszywych zgłoszeń o ataku poszukiwanego przez policję gwałciciela. Doniesienie miała spreparować wraz z nieletnią córką, ta stanie przed sądem rodzinnym i dla nieletnich.

Świnoujski nożownik z zarzutem zabójstwa

Nożownik ze Świnoujścia, który w sobotę zranił trzy osoby, w tym jedną śmiertelnie, usłyszał cztery prokuratorskie zarzuty, m.in. zabójstwa. Jak informują prokuratorzy, 41-letniemu mężczyźnie grozi dożywocie.

"Arbeit macht frei" nie wraca nad bramę

Oryginalny napis "Arbeit macht frei" nieprędko wróci nad bramę byłego obozu Auschwitz. Taką decyzję będą podejmować dopiero w czerwcu członkowie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej - poinformował rzecznik Muzeum Auschwitz-Birkenau Jarosław Mensfelt.

Dziecko zginęło pod balkonem - jest wyrok

Znamy wyrok ws. zawalonego balkonu, pod którym zginęło 1,5-roczne dziecko, a jego rodzice zostali ranni. Współwłaścicielka domu Ewa W. została skazana na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata za nieumyślne spowodowanie katastrofy budowlanej.

Willa CBA w Kazimierzu pod lupą prokuratury

Warszawska Prokuratura Apelacyjna zbada doniesienie szefa CBA Pawła Wojtunika o podejrzeniu nadużycia władzy i nielegalności działań operacyjnych Biura w związku z zeszłorocznym zakupem willi w Kazimierzu w 2009 r. Celem ówczesnej operacji miało być udowodnienie, że Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy mieli nielegalne dochody i na podstawioną osobę kupili dom w Kazimierzu nad Wisłą.

Opel wbił się w dom

Na przedmieściach Sztumu w woj. pomorskim rozpędzony opel wypadł z drogi i uderzył w ganek domu, uszkadzając jednocześnie główną część budynku. Kierowca i pasażer auta zginęli na miejscu.

Droga to nie tor wyścigowy

"Laserówki", kaskadowe kontrole i nieoznakowane radiowozy uzbrojone w wideorejestratory - m.in. takie działa wytoczyli polscy policjanci przeciwko piratom drogowym. Weekendowa akcja "Prędkość" objęła cały kraj, a jednemu z patroli towarzyszyła nasza kamera.

Najpierw obrączka, potem kajdanki

Jeszcze nie zdążył wyjść ze swą świeżo poślubioną żoną z urzędu stanu cywilnego, a już znalazł się w rękach policji. 39-letni przestępca z Chorzowa, który kilka lat temu oszukał kilkanaście osób, był poszukiwany listem gończym i Europejskim Nakazem Aresztowania. Funkcjonariusze w cywilnych ubraniach zaczekali, aż oszust ożeni się, po czym skuli go kajdankami i przewieźli do policyjnego aresztu.

Zbliża się sezon na Merkurego

To nie lada gratka dla amatorów astronomii. Końcówka marca i pierwsza połowa kwietnia to bowiem najlepszy czas w tym roku do obserwacji Merkurego.

Małkowski niewinny

Były prezydent Olsztyna Czesław Małkowski został uniewinniony od zarzutu przekroczenia uprawnień i działania na szkodę gminy.

Skazany za gwałt poczeka na ułaskawienie

Sąd Okręgowy w Poznaniu nie może wydać opinii do wniosku o ułaskawienie Jakuba T. - mężczyzny skazanego na dożywocie za zgwałcenie i pobicie mieszkanki brytyjskiego Exeter. Powodem odroczenia posiedzenia do 31 marca jest spór między oskarżycielem a obroną skazanego.

Miasta walczą o ekipy telewizyjne

Samorządy mniejszych miast kuszą ekipy filmowe. Lokalni włodarze twierdzą bowiem, że pokazanie ich miasta na antenie ogólnopolskiej telewizji to skuteczniejsza metoda na reklamę, niż akcje billboardowe, kampanie medialne czy promocje z udziałem celebrytów - donosi "Rzeczpospolita".

Chemia równa dla wszystkich

Życie chorych na raka zależy od tego, w którym województwie się leczą. Pacjenci z niektórych regionów mają utrudniony dostęp do drogich terapii. Dlatego konsultant krajowy ds. onkologii chce wprowadzić centralną kwalifikację pacjentów do najdroższych metod leczenia: chemioterapii niestandardowej - pisze "Rzeczpospolita".

Gangsterzy grają gangsterów

Teatr pod specjalnym nadzorem. W więzieniu w Mexico City skazani - pod okiem opiekunów - przygotowują i wystawiają autorskie spektakle.

Jak rycerz radził sobie bez miecza

O karate, kung-fu i judo słyszał prawie każdy, ale okazuje się, że nie tylko kraje dalekiego wschodu mogą się pochwalić historycznymi szkołami walki wręcz. We Wrocławiu miłośnicy średniowiecznych zapasów, spotykają się, by ćwiczyć zrekonstruowane na podstawie liczących setki lat źródeł, zabójczo skuteczne techniki.

Rektorzy czekają na reformę

Finalna wersja reformy szkolnictwa wyższego, autorstwa minister Barbary Kudryckiej, ujrzy w poniedziałek światło dzienne. Według "Dziennika Gazety Prawnej", choć okryta w resorcie ogromną tajemnicą, reforma na pewno będzie łagodniejsza od tej, która kilkanaście miesięcy temu doprowadziła do wojny z rektorami akademickimi.