W tym bunkrze składowano głowice jądrowe. Teraz będzie otwarty dla publiczności

Bunkier znajduje się w środku lasu
Bunkier znajduje się w środku lasu
Źródło: TVN24 Szczecin

To było jedno z najbardziej strzeżonych miejsc w Polsce. Armia Radziecka składowała tu atomowe głowice i bomby. Dziś po raz pierwszy od lat bunkier w okolicy Białogardu można zwiedzić.

Przez lata o istnieniu tego bunkra wiedziało tylko 12 osób w Polsce. Obiekt 3001, bo tak nazywano ten przeciwatomowy bunkier w okolicy Podborska koło Białogardu w województwie zachodniopomorskim, odkrywa swoje tajemnice dla szerszej publiczności.

Tak wygląda magazyn bomb jądrowych

Tak wygląda magazyn bomb jądrowych

Tajne przez poufne

Umiejscowiony w samym środku lasu w pobliżu niewielkiej wsi był jednym z najlepiej strzeżonych miejsc w kraju. Cały kompleks wojskowy to kilkadziesiąt budynków, ale najważniejszą jego częścią był właśnie bunkier klasy T-7 z magazynem jądrowych ładunków. Teraz miejsce składowania broni atomowej można zobaczyć na własne oczy.

- Ładunki tu składowane mogły bez problemu zniszczyć miasto takie jak Koszalin czy Kołobrzeg. Były przechowywane na wypadek wojny nuklearnej - opowiada Robert Dziemba z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Muzeum zachęca do zwiedzania ekspozycji

Muzeum zachęca do zwiedzania ekspozycji

Otworzą Obiekt

Obiekt 3001 został wybudowany przez Wojsko Polskie i w 1979 roku przekazany stronie radzieckiej. W sumie w Polsce powstały trzy takie kompleksy - drugi z obiektów powstał w Brzeźnicy Kolonii koło Wałcza w województwie wielkopolskim (Obiekt 3002), a trzeci wybudowano w okolicy Templewa koło Trzemeszna Lubuskiego w województwie lubuskim (Obiekt 3003).

Głowice zostały prawdopodobnie wywiezione z Polski pod koniec lat 80. Obecnie kompleks przejęło Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, które planuje otworzyć je na stałe dla zwiedzających. Na razie otworzono go tylko dziś od 18 do 21 w ramach Nocy Muzeów.

Ładunki przechowywane tu mogły zniszczyć całe miasto

Ładunki przechowywane tu mogły zniszczyć całe miasto

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl

Autor: eŁKa/pm / Źródło: TVN24 Szczecin

Czytaj także: