Sąd zarejestrował Ślązaków

Trzecia próba zarejestrowania Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej wreszcie się powiodła. W czwartek opolski Sąd Rejonowy przychylił się do skargi członków stowarzyszenia na odmowę wpisania organizacji do Krajowego Rejestru Sądowego. Wcześniej sędziowie odmawiali rejestracji ze względu na zapis w statucie organizacji, odwołujący się do narodowości śląskiej. Sąd uznawał, że taka narodowość nie istnieje.

Zwłoki kobiety w rowie. Zagryziona przez psy?

Ciało 42-letniej kobiety znaleziono w czwartek rano w miejscowości Kraczewice (woj. lubelskie). Zwłoki leżały w rowie melioracyjnym. - Liczne rany kąsane wskazują, że kobieta została zagryziona przez psy - informuje rzeczniczka lubelskiej prokuratury. Jednoznaczną odpowiedź na temat przyczyny śmierci przyniesie sekcja zwłok.

"Minister gumuje i dopisuje leki dzień przed zmianą przepisów"

- Nagle okazało się, że w Polsce są chorzy na cukrzycę i pacjenci po przeszczepach. No to zrefundowano im leki. Za to - mówiąc tak po chrześcijańsku - Bóg zapłać, panie ministrze - komentował ironicznie czwartkowe wystąpienie ministra zdrowia były wiceszef resortu Bolesław Piecha (PiS). Leszek Miller (SLD) twierdzi natomiast, że zmiany na liście leków refundowanych nie wystarczą i nawołuje rząd do nowelizacji całej ustawy refundacyjnej.

Nawet 8 lat dla kierowcy, który tirem wjechał pod pociąg

Za nieumyślne doprowadzenie do zderzenia z pociągiem odpowie przed sądem 64-letni kierowca tira, który w kwietniu wjechał na przejazd kolejowy ignorując sygnały ostrzegające o nadjeżdżającym pociągu. Do wypadku doszło na przejeździe kolejowym w Mostach k. Lęborka (Pomorskie). Zginęło wtedy dwoje ludzi, a 26 zostało rannych.

"Recepty z pieczątką będą realizowane w aptekach"

Recepty z pieczątką: "Refundacja do decyzji NFZ" będą realizowane w aptekach - zapewnił w czwartek minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Wcześniej lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego zdecydowali, że rozpoczną akcję protestacyjną przeciw przepisom ws. recept.

Śledztwo ws. majątku Palikota umorzone

Warszawscy śledczy umorzyli śledztwo ws. złożenia fałszywych oświadczeń majątkowych przez posła Janusza Palikota oraz działania na szkodę spółki Jabłonna. Powód? - Brak znamion czynu zabronionego - wyjaśnia rzeczniczka prasowa stołecznej prokuratury Monika Lewandowska. Zawiadomienie w tej sprawie w lipcu złożyło do prokuratury CBA.

Ministerstwo poprawia ustawę. Kopacz jest dumna z poprzedniej

- Ja jestem dumna, że ta ustawa powstała wtedy, gdy ja byłam ministrem zdrowia. Gdybym miała kiedykolwiek wrócić i cofnąć czas, zrobiłabym dokładnie to samo - tak zaledwie tydzień temu mówiła obecna marszałek Sejmu i była minister zdrowia Ewa Kopacz, pytana o zamieszanie wokół nowej ustawy refundacyjnej. Dziś - po protestach lekarzy i pacjentów - Ministerstwo Zdrowia poprawia wykaz leków refundowanych. A marszałek Kopacz nabrała wody w usta.

Jedziesz na narty, sprawdź nowe przepisy

Dzieci do 16 roku życia będą musiały jeździć w kaskach, a dla pijanych i odurzonych narkotykami narciarzy przewidziane są grzywny. W Sylwestra wchodzą w życie nowe przepisy dla szusujących na stokach.

Od dziś informacja publiczna z ograniczeniami

Dostęp do informacji publicznej od dziś jest ograniczony. Weszła w życie wrześniowa nowelizacja ustawy, z której wynika, że można ograniczyć prawo do informacji ze względu na "ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa".

Polacy masowo dojeżdżają do pracy

Przybywa osób, które dojeżdżają do pracy. W ubiegłym roku było ich już 10,3 mln spośród prawie 16 mln pracowników - pisze "Dziennik Gazeta Prawna", przywołując Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności wykonane przez GUS. Prawie 4 mln osób pracuje w innej gminie niż ta, w której mieszka, a niektórzy w drodze do miejsca zatrudnienia pokonują nawet kilkaset kilometrów.

Rozkradają Most Północny

Jeszcze nie została otwarta, a już jest rozkradana. Z budowy Trasy Mostu Północnego zniknęła m.in. laweta, latarnia, sprężarka, szalunki i kable elektryczne. Najwięcej kradzieży jest po białołęckiej stronie budowy. Tylko w ostatnich miesiącach było ich kilkanaście.

NIK skontroluje rząd i służby

Najwyższa Izba kontroli zbada, jak rząd realizuje program energetyki jądrowej. Będzie to pierwszy od wielu lat dokładny monitoring służb specjalnych - ujawnia "Dziennik Gazeta Prawna".

Partie opozycyjne chcą więcej praw w Sejmie

Partie opozycyjne żądają większych uprawnień w Sejmie. Z tego powodu chcą zmienić regulamin Izby. Pomysłami opozycji prawdopodobnie zajmie się specjalna podkomisja - informuje "Rzeczpospolita".

Autokar utknął pod wiaduktem. 7 rannych

Siedem osób zostało lekko rannych w wypadku czeskiego autobusu wycieczkowego, do jakiego doszło w środę wieczorem w miejscowości Kokotów w powiecie wielickim (woj. małopolskie). Piętrowy autobus, który jechał drogą powiatową, nie zmieścił się pod wiaduktem.

"Polska to kraj dla bogaczy, a nie emerytów i dzieci"

- Paliwo, energia, odzież dla dzieci czy bilety kolejowe - to m.in. zdrożeje w 2012 roku. Podwyżki cen mają różne przyczyny, ale wszystkie bolą tak samo. - To jest po prostu kraj dla bogaczy, a nie dla emerytów i dzieci - mówi reporterowi "Polski i Świata" jedna z mieszkanek Torunia.

W południe minister wytłumaczy się z listy leków

Na godz. 12 w Ministerstwie Zdrowia zapowiedziana jest konferencja prasowa, podczas której nowy szef resortu Bartosz Arłukowicz ma się odnieść do kontrowersji związanych z listą leków refundowanych. Ta ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia. Tego dnia wejdzie też w życie ustawa refundacyjna, zgodnie z którą leki będą miały stałe ceny i marże, wynegocjowane przez MZ z firmami farmaceutycznymi. Błędy w nowych przepisach wytykają m.in. lekarze, aptekarze i pacjenci.

"Ustawa dobra dla pacjentów"

Zdaniem Pawła Olszewskiego (PO) nowa ustawa o refundacji leków jest korzystna dla pacjentów, bo godzi w interesy wielkich koncernów farmaceutycznych. Przeciwnego zdania jest były minister zdrowia, obecnie poseł PiS Bogusław Piecha. Polityk w "Rozmowie Rymanowskiego" przekonywał, że nowe zapisy reprezentują jedynie interesy Narodowego Funduszu Zdrowia.

Lekarze ruszają z "protestem pieczątkowym"

Decyzję o rozpoczęciu akcji protestacyjnej przeciw przepisom ws. recept podjął w środę Zarząd Federacji Porozumienie Zielonogórskie. Lekarze zamierzają zaprzestać określania uprawnień pacjentów do refundacji leków.

"Urbański kłamie. O WSI rozmawiałem z prezydentem"

- On kłamie, ja się z nim na temat ustawy o WSI nie spotkałem i nigdy z nim na ten temat nie rozmawiałem - powiedział w "Kropce nad i" były premier Kazimierz Marcinkiewicz, odpowiadając na zarzuty, jakie skierował w jego stronę Andrzej Urbański. Były szef kancelarii Lecha Kaczyńskiego powiedział w piątek, że to rząd Marcinkiewicza miał napisać ustawę o rozwiązaniu WSI, ale ówczesny premier odmówił wykonania takiego polecenia.

"Bez zmian w ustawie daleko nie pojedziemy"

- Zmiana ustawy jest jedynym wyjściem z tej sytuacji - mówił w "Faktach po Faktach" o zmianach w zasadach wypisywania recept na leki refundowane Konstanty Radziwił, przewodniczący Naczelnej Izby Lekarskiej. Podobnego zdania jest Krzysztof Bukiel, przewodniczący lekarskiego OPZZ. Jego zdaniem protest lekarzy jest racjonalną obroną.

Jest nowa ekspertyza, będzie nowa komisja?

Do Wojskowej Prokuratury Okręgowej wpłynęła najnowsza ekspertyza zapisu czarnych skrzynek prezydenckiego Tu-154, który w kwietniu 2010 roku rozbił się pod Smoleńskiem. - Jeśli w odczytanych taśmach pojawią się nowe fakty mające istotny wpływ na zmianę przyczyn katastrofy, jej badanie może być wznowione - powiedział TVN24 wiceprzewodniczący komisji Millera Maciej Lasek.

Porzucił samochód na S8. Policja "nie widzi zagrożenia"

- Od kilku dni na poboczu drogi ekspresowej S8, na wysokości ulicy Księcia Janusza w stronę Powązek (w Warszawie -red.), stoi zaparkowany samochód. Brak jakiegokolwiek trójkąta, światła awaryjne również wyłączone - napisał Reporter 24 bromar. Porzucony przez właściciela samochód zdaniem policji nie stanowi zagrożenia dla ruchu i ta nie ma podstaw aby go odholować. Z tą opinią nie zgadza się adwokat zajmujący się prawem drogowym.

Wniosek o uchylenie immunitetu Macierewiczowi coraz bliżej

Już w czwartek Prokurator Generalny Andrzej Seremet może dostać na biurko analizę wniosku w sprawie uchylenia immunitetu Antoniemu Macierewiczowi. Czy po Nowym Roku wyśle wniosek do Sejmu? Według opinii prawników powinien. Prokuratorzy zarzucili Macierewiczowi m.in. że w raporcie z likwidacji WSI ujawnił dane pozwalające zidentyfikować zagranicznych agentów polskiego wywiadu.

Taternik spadł ze ściany. Ratownicy w akcji

Na Kazalnicy Mięguszowieckiej w Tatrach doszło do wypadku - wspinający się mężczyzna spadł ze ściany. Do poszkodowanego pieszo próbują dotrzeć ratownicy. Akcja z użyciem helikoptera została przerwana z powodu trudnych warunków atmosferycznych.

Prokuratorzy idą do Trybunału

- Nasz wniosek do Trybunału Konstytucyjnego będzie gotowy około 7 stycznia, złożymy go w Trybunale do połowy miesiąca - oświadczył wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury (ZZPiPP) prok. Jacek Skała. Prokuratorzy i sędziowie nie godzą się z zapisami ustawy okołobudżetowej, którą we wtorek podpisał prezydent. Przepisy "zamrażają" bowiem płace sędziów i prokuratorów.

Dziewięć pocisków i lufa na budowie metra

Na kilka godzin robotnicy musieli wstrzymać prace przy budowie stacji metra Powiśle. Wszystko przez militarne znalezisko, a dokładnie długie na 40 centymetrów pociski. Zabrali je saperzy razem ze znalezioną we wtorek dużą lufą. - Po godz. 8 operator koparki odsłaniając kolejną warstwę gruntu natrafił na niezidentyfikowane przedmioty – relacjonuje Mateusz Witczyński, rzecznik konsorcjum AGP budującego centralny odcinek II linii metra.

Policjanci z drogówki oskarżeni o korupcję

Pięć osób, w tym dwóch policjantów drogówki, zostało oskarżonych o korupcję. Akt oskarżenia trafił do Sądu Rejonowego w Myśliborzu (Zachodniopomorskie) - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Małgorzata Wojciechowicz.

Odchodzi wiceminister skarbu

Premier Donald Tusk przyjął dymisję podsekretarza stanu w ministerstwie skarbu Krzysztofa Walenczaka - podało w środę Ministerstwo Skarbu Państwa. Walenczak był wiceministrem skarbu od sierpnia 2010 r. Wcześniej - od 2008 r. - z ramienia banku Lehman Brothers doradzał MSP w sporze z Eureko dotyczącym PZU.

13 lat po zabójstwie usłyszał wyrok dożywocia

Na karę dożywotniego więzienia skazał w środę Sąd Okręgowy w Poznaniu Tomasza T., oskarżonego o zabójstwo nastoletniej dziewczyny. Proces rozpoczął się w 2010 roku, 12 lat po dokonaniu zbrodni.