Policja zlikwidowała "egzotyczne uprawy"

Trzy plantacje konopi indyjskich zlikwidowali lubuscy policjanci. Co ciekawe, "plantatorami" byli... Wietnamczycy. Policjanci zatrzymali sześciu obywateli Wietnamu, pięciu z nich trafi na trzy miesiące do aresztu.

"Ten przepis konsekwentnie osłabia państwo"

Lech Kaczyński uważa, że trzeba zmienić prawo, by zapobiec katastrofom podobnym jak w "Wujku-Śląsk". - Ja w tej chwili nie chcę oceniać, co się wydarzyło w kopalni, ale niektóre informacje, które płyną ze Śląska, brzmią wręcz przerażająco - mówił Lech Kaczyński podczas wręczenia nominacji w Pałacu Prezydenckim. Na stanowisko podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta mianowana została Bożena Borys-Szopa.

Czego Szakal szukał w Polsce?

"Carlos" lub "Szakal" - pod takimi pseudonimami znany jest jeden z najgroźniejszych żyjących terrorystów świata, Iljicz Ramirez Sanchez. W organizowanych przez niego zamachach zginęły setki osób. W jego działalności są też polskie wątki. Autorom programu "Superwizjer" udało się z "Carlosem" porozmawiać.

Przybywa pytań bez odpowiedzi ws. katastrofy w kopalni

Trzy dni po tragedii w kopalni "Wujek-Śląsk" mnożą się pytania o przyczyny i okoliczności śmierci 13 górników. Wiele wskazuje na to, że pod ziemią dochodziło do poważnych nieprawidłowości: oszukiwania metanomierzy i zacierania śladów, które mogłyby poprowadzić śledczych do wyjaśnienia przyczyn katastrofy.

Bliscy rozpoznali 8 górników

Są wyniki sekcji zwłok górników zmarłych w tragicznym wypadku w kopalni "Wujek-Śląsk". 11 udusiło się tlenkiem węgla, jedna osoba się wykrwawiła, a ostatni mężczyzna zmarł na skutek wstrząsu pooparzeniowego - poinformowała prokuratura okręgowa w Katowicach.

Wybiło czujniki. „Ryzyko było akceptowalne”

W nocy na dzień przed katastrofą w „Śląsku” liczniki metanu wybiło dwa razy, prąd się odłączył. Połączono go z powrotem, a ludzi posłano nazajutrz do pracy. A żadne zgłoszenia o stanie liczników nie zostało najprawdopodobniej zarejestrowane. Dlaczego? Bo nie było sytuacji alarmowej – tłumaczy rzecznik kopalni "Wujek-Śląsk" inż. Andrzej Bielecki.

"Wcześniej czy później na Woronicza wejdziemy"

Ekipy wszystkich stacji telewizyjnych - poza TVP - oraz dziennikarze radiowi i prasowi tłumnie przywitali nowego p.o. prezesa Bogusława Szwedę. Zgodnie z przewidywaniami jego poprzednik Piotr Farfał nie wpuścił go do budynku TVP. - Wcześniej czy później do spółki wejdziemy - prezentował urzędowy optymizm Szwedo.

Umorzono wątki o groźbach i naciskach ws. CASY

Śledczy umorzyli jednocześnie dwa wątki śledztwa w sprawie katastrofy wojskowego samolotu CASA. Jeden z nich dotyczył pogróżek wobec brata jednego z pilotów i jego siostry. Nieznajomi mieli mu grozić i żądać, by się sprawą nie interesował. Jednocześnie po raz kolejny przedłużono śledztwo, tym razem o trzy miesiące. Samolot rozbił się w styczniu 2008 roku, zginęło 20 osób.

Dwie kopalnie, jeden nadzór

Film pokazujący fałszowanie czujników metanu nagrano w innej kopalni, niż podał TVN - zarzuca "Rzeczpospolita". TVN24 nie informował jednak, że został on nagrany na terenie oddziału „Śląsk”, tylko w kopalni "Wujek-Śląsk" - która obejmuje oddział katowicki i ten w Rudzie Śląskiej, gdzie doszło do tragedii. A w obydwu zakładach funkcjonuje ten sam nadzór.

"Duża gafa prezydenta"

To duża gafa, że Lech Kaczyński wprowadza żałobę narodową i jednocześnie tańczy na scenie - powiedział w TVN24 Paweł Piskorski z SD. Krytycznie zachowanie głowy państwa podczas niedzielnych dożynek ocenił także wicepremier Waldemar Pawlak. - To trochę nie na czasie - skomentował.

Rodziny zobaczą ciała zmarłych górników

Ciała górników, którzy zginęli po katastrofie w kopalni "Wujek-Śląsk", mają zostać w poniedziałek okazane rodzinom. Śledczy z prokuratury w Katowicach, którzy prowadzą sprawę, mają nadzieję, że dzięki temu uda się zidentyfikować zmarłych bez konieczności przeprowadzania testów DNA.

"Tam ciągle naraża się życie"

- Notorycznie łamane są normy bezpieczeństwa – twierdzą górnicy z kopalni "Wujek-Śląsk" w rozmowie z TVN24. Kilka dni przed tragedią czujniki alarmowały o niebezpiecznym stężeniu metanu, a górników wycofywano – pisze "Rz".

Pawlak: Grad gra w jednej drużynie z Farfałem

Waldemar Pawlak krytykuje działania koalicjanta w TVP. – Minister skarbu gra w jednej drużynie z Piotrem Farfałem. Decyzje przez niego podejmowane niestety pozostawiają ślady, które nie najlepiej świadczą o naszym koalicyjnym partnerze – ocenił wicepremier w "Radiu Zet".

"Przepychanek z ochroną nie będzie"

Na pewno nie będzie żadnych przepychanek z ochroną - zapewnia nowy p.o. prezesa TVP Bogusław Szwedo w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Dalej planuje o 10. wejść do siedziby TVP na Woronicza. Najpewniej pocałuje klamkę, bo Piotr Farfał nie uznaje ani niedawno powołanej rady nadzorczej, ani jej decyzji i już zapowiedział, że Szwedo nie wpuści.

Platforma już ma strategię na wybory

Przed wyborami prezydenckimi nie będzie trudnych tematów, które mogłyby popsuć sondaże - postanowiła PO. I dlatego do szuflady trafią ustawy o KRUS i finansowaniu leczenia, a wróci spór o in vitro oraz IPN. Pojawi się też nowy pakiet dla firm - pisze "Rzeczpospolita".

W Stanach reprezentują nas Republikanie

200 tysięcy dolarów zapłaciła ambasada RP w Waszyngtonie amerykańskiej firmie lobbingowej BGR Holding, za reprezentowanie polskich interesów w stolicy USA. Nie byłoby w tym nic kontrowersyjnego gdyby nie fakt, że w rządzonej przez Demokratów Ameryce, Polacy wybrali usługi firmy prowadzonej przez Republikanów.

Polska w żałobie

Flagi państwowe opuszczone do połowy masztu, odwołane imprezy masowe, sportowe i koncerty. O godzinie 6 rozpoczęła się dwudniowa żałoba narodowa po katastrofie w kopalni Wujek Śląsk, w której zginęło 13 górników.

Rektorzy kontra Ministerstwo Nauki

Nasila się spór pomiędzy Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego a środowiskiem akademickim. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", poirytowani działaniami resortu rektorzy uczelni postanowili sami stworzyć strategię rozwoju dla swoich szkół.

Adres dowódcy GROM w internecie

Obecny dowódca tajnej jednostki specjalnej GROM, choć zabrania tego prawo, jest formalnie prezesem prywatnej spółki, która mieści się w jego domu - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". - Biznes nigdy nie wystartował - broni się pułkownik Dariusz Zawadka.

"W bezpieczeństwie jesteśmy mistrzem świata"

- Gdyby porównać bezpieczeństwo w naszych kopalniach z innymi, to my jesteśmy mistrzami świata - stwierdził w programie "24Godziny" wiceminister gospodarki - Adam Szejnfeld. Zgodził się jednak z Piotrem Woźniakiem, byłym ministrem gospodarki, że wyciągając wnioski z tej tragedii należy zajrzeć do raportów z wydarzeń w Halembie.

"Zrobią wszystko, by pracować"

Mimo straszliwej śmierci górników na dole w kopalni, mimo cierpienia ich rodzin – nic się nie zmieni, górnicy nadal będą milczeć o nieprawidłowościach i nie upomną się o swoje bezpieczeństwo – tak uważa emerytowany górnik z wieloletnim stażem. – Teraz górnikami się pomiata. Ci ludzie będą robić wszystko, żeby pracować – będą się bać – mówi.

"Posłali nas na śmierć"

- Ci ludzie wiedzieli, co tam się dzieje i posłali nas na śmierć. Rozliczą się z tego przed Bogiem - mówi cudem ocalały z katastrofy górnik, z którym rozmawiał reporter tvn24.pl Wojciech Bojanowski. Człowiek ten na rękach wynosił poszarpane ciała kolegów, z którymi dopiero co rozmawiał. - Dziesięć minut wcześniej byłem w miejscu, gdzie wszyscy zginęli - relacjonuje. Zastrzegając sobie całkowitą anonimowość, nie pozostawia suchej nitki na władzach kopalni. A tymczasem kontrolujący kopalnie Wyższy Urząd Górniczy w zasadzie niczego nie może skontrolować.

Zatonął kuter- zawieszono poszukiwania zaginionej

Morskie służby ratownicze zawiesiły poszukiwania osoby, która zaginęła w Bałtyku po zatonięciu rybackiej łodzi w okolicach Darłowa (woj. zachodniopomorskie). Osiem osób z kutra zostało już wyciągniętych z wody. Los jednej osoby jest nieznany. Informację o zatonięciu kutra otrzymaliśmy na platformę Kontakt TVN24.

J. Kaczyński: lubię kobiety

Rozmawiali o jedzeniu, kobietach i kotach. Tylko o polityce z założenia nie. Prezes PiS Jarosław Kaczyński opowiedział Małgorzacie Domagalik o tym, jak bratowa dwa dni temu pomyliła go z mężem w Pałacu Prezydenckim. Zdradził jej także, jakie kobiety lubi najbardziej i czym Alik różni się od innych kotów.

Lwia przewaga Platformy

W sondażu poparcia dla partii politycznych nadal Platforma Obywatelska dystansuje inne partie. Według sondażu zleconego przez „Fakty TVN” na rządzącą partię w wyborach do Sejmu zagłosowałby prawie do drugi z ankietowanych.

Kolejny górnik na OIOM-ie

Pod opieką lekarzy w dalszym ciągu jest 40 górników poszkodowanych w piątkowej katastrofie w kopalni „Wujek-Śląsk”. Stan jednego z najciężej rannych górników ze „Śląska” pogorszył się, trafił na OIOM w szpitalu w Siemianowicach Śląskich. Teraz już jego stan lekarze określają jako stabilny. – Oni wszyscy są w bardzo ciężkim stanie, trzeba się liczyć z najgorszym, robimy, co możemy - przyznaje dyrektor szpitala.

"Jedna z najgorszych ustaw ostatnich dwóch lat"

- To jedna z najgorszych ustaw ostatnich dwóch lat - tak Lech Kaczyński uzasadnił decyzję o zawetowaniu ustawy rządu o rozdzieleniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Ze zdaniem prezydenta nie zgadza się Andrzej Czuma i zapowiada, że będzie zabiegał u wszystkich posłów o poparcie ustawy.

Łopiński się kaja: wcale nie zgadzam się z Kownackim

- Nie podzielam poglądów Piotra Kownackiego, m.in. w sprawie pani Małgorzaty Bochenek – pisze w specjalnym oświadczeniu Maciej Łopiński, szef gabinetu Prezydenta. I podkreśla, że to nie jest tak, jak pisze były szef kancelarii, że on i niektóre inne osoby zgadzają się „co do faktów” z miażdżącą oceną działań otoczenia prezydenta.

Żałoba po dwóch dniach. Dlaczego?

Lech Kaczyński wprowadza żałobę narodową w dwa dni po katastrofie w kopalni w Rudzie Śląskiej. Dlaczego dopiero w poniedziałek? - Z dożynkami nie ma to nic wspólnego - oświadczył w niedzielę Spale, odpierając zarzuty m.in. naszych internautów. - Byli tacy, który mnie namawiali, żeby w ogóle nie wprowadzić żałoby narodowej, ale nie dałem się nabrać - dodał.