Trzech zabitych w zderzeniu z autobusem

Trzy osoby zginęły w zderzeniu samochodu osobowego z autobusem na trasie Szczecin-Pyrzyce. Ofiary to kierowca i dwóch pasażerów golfa. W autokarze znajdował się jedynie prowadzący pojazd, który nie odniósł większych obrażeń.

Szlaban przebił samochód i zranił kobietę

Nietypowy skutek silnego wiatru w Warszawie. Pogotowie i straż pożarna musiały przyjechać na pomoc kobiecie, której samochód przebił na wylot osiedlowy szlaban, poruszony przez wiatr. - Kierująca miała dużo szczęścia, skończyło się na lekkich obrażaniach - mówi reporter tvnwarszawa.pl.

Rzecznik radzi: Poproś o poprawę

Po rozpoczęciu zamieszania z nową ustawą refundacyjną do biura Rzecznika Praw Pacjenta dzwoni około 400 osób dziennie, połowę więcej niż dotąd. Czego mogą spodziewać się skarżący pacjenci?

Kolejna mina pod Arłukowiczem. Pada projekt za ponad 700 mln

Po zamieszaniu z listą leków refundowanych może się okazać, że minister Bartosz Arłukowicz siedzi na kolejnej tykającej bombie. Pada bowiem projekt za 712 mln zł z środków unijnych, który miał przynieść informatyczną rewolucję w administrowaniu służbą zdrowia. Zamiast cyfryzacji jest śledztwo - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

"Ustawa trafi do rządu w przyszłym tygodniu"

Projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej ministerstwo zdrowia prześle do rządu w przyszłym tygodniu - przekazał na antenie TVN24 wiceminister Jakub Szulc. Poinformował też, że rozporządzenie dotyczące wystawiania recept jest już przygotowane.

"Jest gwiazda betlejemska na drodze przez mękę"

Lekarze i aptekarze w nocy porozumieli się z Ministerstwem Zdrowia ws. przepisów refundacyjnych. Medycy zapowiadają, że nie będą wystawiać recept z pieczątką "do refundacji NFZ" i tym samym zakończą swój protest. Resort przekazał, że jeśli tak faktycznie się stanie, dokona zmian w ustawie refundacyjnej ws. karania lekarzy za błędne wystawianie recept. Wcześniej szef NFZ wyda komunikat "o nienakładaniu kar na lekarzy i aptekarzy od czasu wejścia w życie noweli ustawy refundacyjnej."

Telewizja o. Rydzyka bez koncesji

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie widzi TV Trwam w naziemnej telewizji cyfrowej. Odrzuciła wniosek toruńskiej stacji o koncesję - pisze "Rzeczpospolita".

Miała być praca za granicą. Zamiast tego 10 tys. kary

Miała być praca za granicą i dobre pieniądze, a skończyło się na problemach z powrotem do Polski i karą w wysokości 10 tysięcy złotych. Kilka dni temu do redakcji Kontaktu 24 dostaliśmy niepokojący sygnał o Polakach, którzy wyjechali do pracy przy zbiorach mandarynek we Włoszech i zostali pozostawieni na pastwę losu w ciężkich warunkach mieszkaniowych. Nie dość, że - jak twierdzą - nie dostali obiecanej pracy, to po powrocie do Polski przywitał ich windykator, żądając 10 tysięcy złotych kary za niewykonanie umowy, której de facto nie było.

Zamek, tramwaj i fregata, czyli na co sypnąć groszem

Stołeczny tramwaj sprzed pół wieku, rejs fregatą rakietową, czy '"zatytułowanie" na rok ronda w Jaworznie. Jak Polska długa i szeroka, wraz ze zbliżającym się finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pojawiają się informacje o kolejnych niesamowitych, a czasami trudnych do uwierzenia okazjach na wysupłanie grosza w szczytnym celu.

Walka o prezydenckie ułaskawienie

Prezydenckie ułaskawienie to ostatnia nadzieja dla Jakuba Tomczaka. Jego sprawa - jedna z największych zagadek kryminalnych ostatnich lat - trafiła do poznańskiego sądu. Nie po to, by ją wyjaśnić, a jedynie dostosować wyrok wydany w Wielkiej Brytanii do polskiego prawa. Podwójne dożywocie zamieniono na dwanaście lat więzienia, jednak zdaniem obrońców Tomczak jest niewinny i jego pobyt w więzieniu to pomyłka. Co czeka go teraz?

Pałac coraz mniej łaskawy

Najkrótsza droga na wolność wiedzie przez Pałac Prezydencki. Tak było w Polsce przez wiele lat, bo prezydent Wałęsa ułaskawiał niemal każdego, a Aleksander Kwaśniewski większość tych, którzy o to poprosili. Wywołało to kilka skandali i prezydenci Kaczyński, a także - jak dotąd - Komorowski, ułaskawiali już dużo ostrożniej. Obecna głowa państwa w ciągu półtora roku zgodziła się na takie rozwiązanie w 112 przypadkach.

Wałęsa: Premier jest wyjątkowo zdolny

- Premier jest wyjątkowo zdolny - powiedział Lech Wałęsa o Donaldzie Tusku w "Faktach po Faktach". Były prezydent stwierdził, że wygrywając drugi raz z rzędu wybory parlamentarne Tusk "zrobił sukces, którego nikt nie zrobił". Zawiódł się za to na Januszu Palikocie, ale ma nadzieję, że da sie go "okiełznać".

Lekarz o politykach: Schrzanili

- Przez 9 miesięcy zabiegaliśmy w komisji sejmowej o właściwe poprawki do ustawy refundacyjnej, ale zgodnie z dyscypliną partyjną wszystkie były odrzucane - mówił w TVN24 dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Jak dodał, dopiero w komisji senackiej udało się osiągnąć konsensus. - Ale i tam senatorowie "schrzanili" - stwierdził. Pytał też, czemu urzędnicy NFZ "siedzą w gmachach, a ktoś ma za nich pracować?".

Schetyna: Z Rapackiego bym nie zrezygnował

- Nie zrezygnowałbym ze współpracy z gen. Adamem Rapackim, ale ja nie jestem ministrem - stwierdził w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna (PO). Były szef MSW przypomniał, że to właśnie on przywrócił generała do pracy w resorcie.

"Słowa premiera to niekompetencja lub manipulacja"

- Premier Donald Tusk albo nie do końca rozumie, o co chodzi lekarzom, albo wykazuje się złą wolą. To "niekompetencja lub manipulacja". Jesteśmy zdziwieni jego słowami - oświadczył w środę wieczorem wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Krzysztof Radkiewicz.

Kazał studentom kupować skrypty

Były wykładowca krakowskiej wyższej uczelni, który sprzedawał studentom skrypty niezbędne do zdania egzaminu, odpowie przed sądem za korupcję - poinformowała w środę rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska. Zebrał w ten sposób co najmniej 25 tys. zł. Grozi mu do 10 lat więzienia.

"Czytam to i nie wiem, czy śmiać się, czy płakać"

- Czytam rewelacje na temat tej dymisji i nie wiem, czy mam się śmiać czy płakać. Poziom tych interpretacji jest powalający - mówił Donald Tusk odnosząc się do doniesień, jakoby dymisja wiceszefa MSW, która pociągnęła też inne, była zemstą na Grzegorzu Schetynie. Opozycja jest podzielona w ocenie ruchu dokonanego przez nowego szefa resortu MSW.

Lepper nie pił i nie brał narkotyków przed śmiercią

Biegli badający sprawę śmierci Andrzeja Leppera stwierdzili, że w jego organizmie nie znajdowały się ani alkohol ani narkotyki. Biegli zakończyli ekspertyzy toksykologiczne w śledztwie, które toczy się w warszawskiej prokuraturze okręgowej.

Ściana przygniotła robotnika. Zmarł mimo reanimacji

W miejscowości Wilczków na Dolnym Śląsku zawaliła się ściana budynku i przygniotła dwóch pracowników budowy. Jeden z nich nie żyje, drugi został ranny. Prawdopodobnie wypadek spowodował silny podmuch wiatru.

"Istota ustawy nie do ruszenia, ale karę dla lekarzy można zawiesić"

- Istota ustawy refundacyjnej jest nie do ruszenia, a protest lekarzy i jego forma jest nie do zaakceptowania przede wszystkim ze względu na interes pacjentów - mówił premier Donald Tusk po spotkaniu z przedstawicielami lekarzy. Zapewnił jednak, że jest gotów do pracy nad taką zmianą przepisów, która zniesie karę wobec lekarzy, którzy niewłaściwie sprawdzą ubezpieczonego.

Okupacja nie pomogła. Przenoszą technikum

Bytomscy radni przegłosowali w środę uchwałę intencyjną o "przeniesieniu kierunków kształcenia" z Technikum nr 4 do innych szkół na terenie miasta. Decyzji nie zmieniły protesty uczniów, którzy od poniedziałku nie opuszczali budynku szkoły nawet w nocy. Uczniowie nie zrezygnowali z protestu, jednak zapowiedzieli w środę, że nie będą już okupować szkoły.

"Przestrzeń do porozumienia". Protest lekarzy na razie trwa

- Jest przestrzeń, w której możemy się porozumieć - mówił po spotkaniu premiera z organizacjami lekarzy prowadzącymi protest pieczątkowy prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski. Podkreślił jednak, że ze strony szefa rządu nie było deklaracji zmiany ustawy, ale po tym spotkaniu liczy na dalszy postęp podczas rozmów w ministerstwie zdrowia. Protest na razie trwa.

40 dni aresztu dla rosyjskiego prokuratora

Zastępca prokuratora obwodu moskiewskiego Aleksandr I., który w niedzielę został zatrzymany przez ABW, najbliższe 40 dni spędzi w areszcie. Tak zdecydował Sąd Okręgowy w Nowym Sączu. Również dziś litewski parlament przekazał, że Rosjanin nie posiadał paszportu ich kraju.

Kończą śledztwo, choć nie odnaleźli ważnego świadka

Wyszła z sopockiej dyskoteki i nigdy nie dotarła do domu. Po półtorarocznym śledztwie - z braku dowodów na popełnienie przestępstwa - gdańska prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Śledczy przyznają jednak, że nie udało im się dotrzeć do bardzo ważnego świadka - mężczyzny, który szedł za dziewczyną tej feralnej nocy, co zarejestrowały kamery miejskiego monitoringu.

Sylwestrowa bijatyka. 10 osób zatrzymanych

Połamane krzesła, stoły, rozbite butelki, szyby i świeczniki - to skutek bijatyki, do której doszło w sylwestrowy wieczór w Dzierżoniowie. W związku ze sprawą zatrzymano 10 osób. Wszystkie usłyszały już zarzuty, grozi im do 3 lat pozbawienia wolności. Policja dziś ujawniła nagrania z tego zdarzenia.

Smok, rydwan i wielbłądy na ulicach Warszawy

6 stycznia, w święto Trzech Króli, w Warszawie i 24 większych miastach w Polsce przemaszeruje Orszak Trzech Króli. W stolicy uczestnicy wyruszą o godzinie 12 spod Kolumny Zygmunta na Placu Zamkowym i przejdą do stajenki na Plac Piłsudskiego. Impreza jest organizowana już po raz czwarty.

Problemy z receptą? Zadzwoń do NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia, że recepty z pieczątką "refundacja do decyzji NFZ" są ważne. Co jeśli jednak apteka nie będzie chciała zrealizować recepty, bądź nie będzie chciała uznać refundacji leku? Należy skontaktować się z najbliższym oddziałem Funduszu. Tam udzielone zostaną nam szczegółowe informacje i instrukcje. Poniżej przedstawiamy dane teleadresowe wszystkich jednostek.