To nie jest dobry rok dla ptaków - przynajmniej na Podkarpaciu. Jak zaobserwowali tamtejsi ornitolodzy, gniazda opuściło znacznie mniej niż zwykle młodych bocianów, pliszek czy szpaków.

Śpiesz się powoli i na pewno nie pod wpływem alkoholu - takie motto powinna wziąć sobie do serca pewna poznanianka, która na przejeździe kolejowym sama podniosła sobie szlaban i wjechała wprost pod pociąg Intercity. Okazało się, że była pijana.

Rekordowy weekend pod względem liczby pijanych kierowców na polskich drogach. Policjanci od piątku zatrzymali ponad 2000 nietrzeźwych za kółkiem. Weekend był tragiczny także pod względem wypadków. Przez ubiegłe trzy dni wydarzyło się ich aż 381.

Stanęły pociągi na linii Gdańsk-Warszawa. Wszystko po tym, gdy w Tczewie samochód-wywrotka na przejeździe kolejowym zerwał trakcję elektryczną. Pojazd stanął w płomieniach, na szczęście kierowcy nic się nie stało. Uszkodzenie nastąpiło na ważnej linii kolejowej, łączącej Trójmiasto z Warszawą i dalej prowadzącej na południe kraju.

Andrzej Gwiazda już bezpieczny w rękach ratowników GOPR. Rano dawny lider Solidarności wezwał pomoc, bo towarzysząca mu osoba miała kłopoty z kontynuowaniem wycieczki w Beskidzie Niskim.

- O katastrofie smoleńskiej nie wolno zapomnieć i to jest obowiązkiem każdego Polaka, ale wybory samorządowe to kwestia rozwiązywania problemów, którymi żyją Polacy - uważa wiceprezes PiS Beata Szydło. Zapowiada, że PiS nie będzie atakować PO, ale skupi się na merytorycznych rozwiązaniach dla samorządów.

Polacy piją coraz mniej i coraz słabsze trunki. Wódkę zastąpiło piwo i wino, spożywane w umiarkowanych ilościach - tak przynajmniej wynika z sondażu CBOS, publikowanego przez "Rzeczpospolitą". Według ekspertów, przyczyną jest zmiana stylu życia Polaków.

W poniedziałek mijają dokładnie trzy lata od czasu masakry w afgańskiej wiosce Nangar Khel. Proces żołnierzy, oskarżonych o zabójstwo cywilów, jest w stanie zawieszenia: sąd nakazał prokuraturze zgromadzić dodatkowe dowody. Podczas przewodu sądowego pojawiło się bowiem zbyt wiele wątpliwości.

To nie jest atrakcja dla tych, którzy boją się pobrudzić. W Lublińcu w województwie śląskim po raz szósty kobiety, mężczyźni, nawet dzieci pobiegli w Biegu Katorżnika. Do rywalizacji stanęło półtora tysiąca zawodników.

W poniedziałek na warszawskiej Woli rozpoczynają się prace związane z budową centralnego odcinka II linii warszawskiego metra. Stolicę czekają utrudnienia w ruchu, a ratusz zapowiada spotkania informacyjne z mieszkańcami dzielnic, w których powstaną stacje podziemnej kolejki.

24 okręty oraz kilka samolotów i śmigłowców z 12 państw, w tym Polski, weźmie udział w rozpoczynających się w poniedziałek na Bałtyku międzynarodowych ćwiczeniach Danex 2010. Manewry zorganizowała Dania.

Przed godz. 23 w niedzielę na stacji Warszawa Śródmieście doszło do pożaru składu pociągu SKM relacji Warszawa - Łowicz. W kilkanaście minut sytuacja została opanowana. Nikt nie ucierpiał.

Już w marcu rosyjskie MSZ oficjalnie ostrzegało polskie władze, że lotnisko w Smoleńsku jest zaniedbane i nie nadaje się do przyjmowania samolotów rejsowych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Do katastrofy doszło w kwietniu.

- Bitwa Warszawska 1920 r. zwana "Cudem nad Wisłą" była wielką rzeczą, której Bóg dokonał za pośrednictwem ludzi i ich kompetencji - mówił arcybiskup Nycz podczas uroczystości rocznicowych w Radzyminie. Także w niedzielę w namiocie przed PKiN w Warszawie otwarta została rocznicowa wystawa.

Górskie potoki, które wezbrały po nawałnicach, które przeszły nad Małopolską zamuliły i podtopiły kilkanaście gospodarstw we wsi Kadcza (woj. małopolskie). - Na miejscu pracują trzy jednostki straży pożarnej - poinformował Jacek Krawiec z PSP w Krakowie. Informację o sytuacji w Kadczy otrzymaliśmy na skrzynkę Kontakt TVN24.

- Jestem przekonany, że z szacunkiem dla tego symbolu religijnego uda nam się ten problem w najbliższych dniach rozwiązać, tzn. przenieść krzyż do kościoła św. Anny do kaplicy katyńskiej, gdzie nikt nie będzie go szargał - oświadczył w "Faktach po Faktach" w TVN24 Sławomir Nitras z PO. Roman Giertych stwierdził zaś, że jest kategorycznie przeciwny budowie pomnika Lecha Kaczyńskiego na Krakowskim Przedmieściu.

Na niestrzeżonym przejeździe kolejowym koło Iławy doszło do tragedii. Pod pociąg wpadł 16-letni motorowerzysta. Ruch pociągów na trasie Olsztyn-Iława był wstrzymany przez prawie dwie godziny. Obecnie na tej trasie nie ma już utrudnień.

W niedzielę pioruny raziły aż cztery osoby. Dwie zostały ranne w Niedzicy (woj. małopolskim). Wcześniej piorun raził dwóch turystów na Giewoncie. Jeden z nich doznał ciężkich obrażeń.

Tragiczny finał festynu w Korfantowie w woj. opolskim - informuje portal 24opole.pl. Podczas interwencji ochrony zabezpieczającej imprezę, zmarł mężczyzna, który wcześniej miał brać udział w bójce z ochroniarzami. Policja i prokuratura wyjaśniają okoliczności tragedii.