Nadzorcy finansowi na szkoleniu w ABW

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zorganizowała pod koniec października dwudniowe szkolenie kontrwywiadowcze dla naczelników, dyrektorów departamentów i kierownictwa Komisji Nadzoru Finansowego. Z ustaleń "Rzeczpospolitej" wynika, że przestrzegali bankowców przed wzmożonymi działaniami wywiadu rosyjskiego, który jest zaangażowany w plan przejęcia polskich banków przez państwowy rosyjski Sbierbank.

Polscy turyści za ratunek płacić nie chcą

Już kilkadziesiąt tysięcy euro są winni polscy turyści Horskiej Zahrannej Służbie, czyli słowackiemu górskiemu pogotowiu ratunkowemu. Niektórzy nasi rodacy nie wiedzą, że za ratunek u Słowaków trzeba płacić. Inni świadomi tego, że może ich to "słono" kosztować podają fałszywe dane, by nie dostać rachunku.

Bezprawnie karali kierowców mandatami, zarabiali miliony

Bezprawne karanie mandatami kierowców za przekroczenie prędkości po upływie ustawowego terminu - to jedno z uchybień, jakie stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli, sprawdzając działanie straży miejskiej i gminnej korzystających z fotoradarów.

Radni PiS chcą wyrzucić Krytykę Polityczną z Nowego Światu

Warszawscy radni PiS domagają się od władz dzielnicy natychmiastowego rozwiązania z Krytyką Polityczną umowy najmu lokalu Nowy Wspaniały Świat. Powód? Jak podkreślają w swoim oświadczeniu, najemca prowadzi "działania sprzeczne z warunkami użytkowania lokalu określonymi przez wynajmującego". Sprawa ma związek z wydarzeniami z 11 listopada.

To już czwarta katastrofa Cirrusa w ostatnich latach

Katastrofa awionetki Cirrus, która rozbiła się w niedzielę pod Katowicami, to już czwarty w ostatnich latach wypadek maszyny tego producenta, w którym giną Polacy. Kilka miesięcy temu zginęli znani polscy architekci Stefan Kuryłowicz i Jacek Syropolski. - To wymagający samolot - przyznaje szef aeroklubu warszawskiego gen. Gromosław Czempiński, który sam lata na Cirrusach.

Koszmar weekendowych powrotów

"Ścisk i tłok", "masakra", "koszmar" - piszą na skrzynkę Kontaktu 24 internauci, wracający pociągami z długiego weekendu. Na dowód dołączają zdjęcia i filmy, dokumentujące warunki, w jakich przyszło im podróżować w niedzielne popołudnie.

Antyfaszysta opluł mundur. "Rzucił się z rękami"

Podczas piątkowych zamieszek jeden z członków grupy rekonstrukcyjnej, biorącej udział w historycznej defiladzie, został zaatakowany przez antyfaszystę. Chuligan opluł też polski mundur, który mężczyzna miał na sobie. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia z incydentu, a portal tvn24.pl dotarł do świadków zajścia.

Niemcy: Nie braliśmy udziału w zadymach. Policja: Zaatakowali Polaków

To nieprawda, że niemieccy antyfaszyści w Święto Niepodległości na ulicach Warszawy prowokowali zamieszki - przekonują członkowie Porozumienia 11 Listopada. - Jak to możliwe, że osoby, które od trzech godzin są uwięzione w celi, mogą zdewastować centrum miasta? - pytał Niemiec Martin Schmidt. Policja przyznaje, że Niemcy zatrzymani przez policję zostali już o godz. 12.00, ale wcześniej "zaatakowali Polaków świętujących odzyskanie niepodległości".

"Kolejne zatrzymania kwestią czasu"

- Będziemy wyłuskiwać nagrania, będziemy analizować monitoringi. Osoby, które atakowały polską policję, dziennikarzy i obywateli nie mogą się czuć pewnie, że po nie nie przyjdziemy i ich nie zatrzymamy. To jednak wymaga czasu - mówił w TVN24 rzecznik stołecznej policji Maciej Karczyński.

Celnicy przechwycili 150 tys. paczek papierosów

Służba Celna udaremniła gigantyczny przemyt papierosów, które ukryto między 20 tonami szkła, w ciężarówce jadącej z Ukrainy do Belgii. Samochód z nielegalnym towarem zatrzymano w weekend na przejściu granicznym w Dorohusku.

Trzy wyroki ws. zamieszek 11 listopada

Jest kolejny wyrok w związku z piątkowymi zamieszkami w Warszawie. Dwóch Polaków zostało skazanych przez Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście na trzy miesiące więzienia bez zawieszenia i 300 złotych za napaść na policjanta, trzeci za udział w nielegalnym zgromadzeniu

Będzie reforma KRUS i wyższe podatki?

Od uchwalenia budżetu i ustaw okołobudżetowych zacznie sejmowe prace klub Platformy Obywatelskiej - zapowiedział jego szef Rafał Grupińśki. Nieoficjalnie politycy z partii rządzącej mówią jeszcze o reformie KRUS, podniesieniu podatków i wydłużeniu wieku emerytalnego w związku z kryzysem. W Sejmie trwają też negocjacje dotyczące podziału komisji sejmowych.

Znaleźli ciało w gruzowisku. Kilkanaście godzin po wybuchu

Wczesnym popołudniem strażacy odnaleźli ciało mężczyzny w gruzowisku powstałym po wybuchu, do którego doszło w niedzielę nad ranem w bloku w Gliwicach - informuje reporter TVN24. Wcześniej zapewniano, że poza dziewięcioma rannymi nie ma innych poszkodowanych.

Wojewoda: Uniknięto eskalacji zamieszek

Prawie 3 tys. policjantów, 161 strażników miejskich i 55 funkcjonariuszy straży granicznej czuwało nad zabezpieczeniem manifestacji, które odbyły się 11 listopada w Warszawie. – Uniknięto eskalacji zamieszek – przekonuje Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, który w niedzielę podsumował działania służb porządkowych.

"Jakoś się przeturlałem i leżałem tutaj w gruzie"

- Leciały na mnie cegły i potem jakoś się przeturlałem i leżałem tutaj w gruzie. Na szczęście nic się nie stało poważnego - opowiadał po wybuchu gazu w Gliwicach pan Łukasz, który w momencie eksplozji spał na pierwszym piętrze zniszczonego bloku. Wybuch wyrzucił na zewnątrz całe jego mieszkanie. - Okna wpadły do środka. Pożaru nie było, tylko tona pyłu - opowiadała jego sąsiadka.

Niesiołowski: Jeśli ktoś blokuje, to ma złą wolę i chce awantury

- Sam pomysł, żeby blokować, był fatalny - oceniał w "Kawie na ławę" blokadę "Marszu Niepodległości" Stefan Niesiołowski. Jego zdaniem, to kontrmanifestacja przyczyniła się do wydarzeń, które później wymknęły się spod kontroli, ale - jak podkreślał - chuliganów zapraszały zarówno środowiska lewackie, jak i Jarosław Kaczyński i jego Prawo i Sprawiedliwość. Janusz Palikot z kolei zapowiedział, że jego partia w poniedziałek złoży skargę na szefa PiS-u, który "sieje nienawiść pomiędzy narodami polskim i niemieckim".

Dwie kobiety zginęły przygniecione przez cysternę

W Łańcucie (woj. podkarpackie) cysterna przygniotła samochód osobowy. Dwie jego pasażerki zginęły. Najprawdopodobniej kobiety jadące peugeotem wjeżdżały z drogi podporządkowanej. Kierowca cysterny próbował je wyminąć, ale przechylił się i wpadł wprost na auto. Jedna z kobiet zmarła na miejscu, druga w szpitalu.

"Nie zapraszaliśmy żadnych bojówek"

- Nie zapraszaliśmy żadnych bojówek. Ani z Polski, ani z zagranicy - napisali w oświadczeniu organizatorzy wiecu "Kolorowa Niepodległa" związani z "Krytyką Polityczną". Zapowiedzieli, że "wmawianie opinii publicznej, że było inaczej (..) zakończy się obroną naszego dobrego imienia na drodze sądowej".

Kierowca zginął. Pasażer w stanie krytycznym

Jedna osoba zginęła, a druga została poważnie ranna w wyniku zderzenia Renault Clio i BMW 730, do którego doszło w Pyskowicach (woj. śląskie). Zdjęcia z miejsca wypadku zamieścił w serwisie Kontaktu 24 Reporter 24 zyga94.

Wygrał przedstawiciel "starej szkoły męskiego wokalu"

- W dobie występów wokalistów, którzy bardziej martwią o lakier do paznokci, to ty jesteś dla mnie przedstawicielem starej szkoły męskiego wokalu - tak występ Piotra Karpienia skomentowała Agnieszka Chylińska. Podobnie uznali telewidzowie, którzy wysłali na Piotra najwięcej głosów. Do finału dostała się także Natalia Baj i chór Sound'n' Grace.

To były bojówki "Czarnego Bloku"?

Podczas zamieszek w Warszawie policja zatrzymała 92 obywateli Niemiec. Wśród nich prawdopodobnie członków skrajnej lewackiej bojówki "Black Block" powiązanej z antyfaszystowską organizacją "Antifa", doskonale znaną niemieckiej policji. Polskie służby zapewniają, że bojówkarze byli kontrolowani już od momentu przekroczenia granicy.

"Wyrwało się spod kontroli, na żywioł"

Czy policja w trakcie demonstracji w Dniu Niepodległości zrobiła wszystko tak, jak powinna? Premier Donald Tusk, po rozmowach z ministrem MSWiA oraz szefostwem policji, uznał, że działania służb mundurowych były prowadzone prawidłowo. Nie wszyscy eksperci do spraw bezpieczeństwa się z tym zgadzają. - Chyba było słabe rozpoznanie i to wszystko wyrwało się spod kontroli, na żywioł - mówi Krzysztof Kubiel, ekspert do spraw zabezpieczania imprez masowych

Czy roztropność ocali Europę?

Tematem kolejnego "Areopagu Gdańskiego" była szeroko rozumiana roztropność. Zgromadzeni w Filharmonii Bałtyckiej Prof. Jacek Hołówka, Ks. Krzysztof Niedałtowski, prof. Piotr Sztompka i Barbara Labuda wraz z prowadzącymi spotkanie MaciejEm Wierzyńskim i prof. Jerzym Bralczykiem dywagowali na temat roli roztropności w przeszłości i dzisiaj, oraz nad tym, jaki wpływ ta cnota może mieć na nasze dzisiejsze życie.

Miller: Niemcy byli obserwowani od momentu wjazdu do Polski

Podczas piątkowych zamieszek w Warszawie policja działała w sposób umiarkowany, ale skuteczny - twierdzi szef MSWiA Jerzy Miller. Minister w "Faktach po Faktach" w TVN24 podkreślił, że Niemcy, którzy przyjechali do Polski na uroczystości 11 listopada, byli obserwowani od momentu przekroczenia granicy.

Pijany policjant śmiertelnie potrącił rowerzystę

W Olszynie (woj. dolnośląskie) pijany policjant śmiertelnie potrącił rowerzystę. Funkcjonariusz miał w organizmie ok. promila alkoholu. Został aresztowany. Już podjęto decyzję o wydaleniu go ze służby.

Porozumienie 11 listopada oskarża "prawicowe bojówki"

- Sprawcami aktów przemocy podczas obchodów Święta Niepodległości w Warszawie byli uczestnicy Marszu Niepodległości, którzy utożsamiają się ze skrajną, prawicową i faszystowską polityką - oceniło Porozumienie 11 listopada. Ellisiv Rognlien z koalicji organizującej wiec "Kolorowa Niepodległa" powiedziała, że dla organizatorów kontrmanifestacji nie jest zaskoczeniem, że doszło do zamieszek w stolicy.