Prokuratura w Katowicach dostała zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez były zarząd Kolei Śląskich. Złożył je marszałek woj. śląskiego Mirosław Sekuła, którego zdaniem, grudniowy chaos w Kolejach Śląskich to wynik "niegospodarności". - Uznaliśmy, że ma to znamiona działania na szkodę spółki Koleje Śląskie - stwierdził Sekuła.

Sąd Rejonowy w Brzozowie skazał księdza z Hłudna na karę dwóch lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć. Były proboszcz odpowiadał za psychiczne i fizyczne znęcanie się nad 13-letnim Bartkiem i doprowadzenie go tym do samobójstwa. Wyrok nie jest prawomocny.

Pan Karol Dębich zniszczył auto wpadając w dziurę w jezdni w okolicach Nowego Miasta Lubawskiego. Chcąc ubiegać się o odszkodowanie od administratora drogi wezwał na miejsce policjantów, by sporządzili stosowną dokumentację. Ci, ku zdumieniu kierowcy, wręczyli mu jednak 100 złotych mandatu - za nieostrożną jazdę.

W tym roku Komenda Główna Policji planuje przyjąć do służby rekordową liczbę 5560 osób. Jednak w wielu komendach jedynie zapełnią one lukę po tych, którzy zwolnili się w ubiegłym roku - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Boeing zakończył pierwszą rundę testów baterii pokładowych dreamlinerów. Kolejny, poniedziałkowy lot trwał 1 godzinę i 29 minut i uczestniczyło w nim 13 członków zespołu testowego - informuje koncern. Jak przekazali piloci, lot był spokojny.

Współpraca gospodarcza, realizacja projektów międzynarodowych: Rail Baltica, Via Baltica, energetyka oraz problemy litewskich Polaków - będą m.in. tematami rozmów premiera Litwy Algirdasa Butkevicziusa podczas jego wtorkowej wizyty w Warszawie. Szef litewskiego rządu spotka się z premierem Donaldem Tuskiem oraz prezydentem Bronisławem Komorowskim.

Rząd na dzisiejszym posiedzeniu zajmie się m.in. projektem nowelizacji ustawy dotyczącym uboju rytualnego, który dopuszcza ubój bez ogłuszania, zgodny z wymogami religijnymi. Zmiana w sprawie uboju rytualnego ma polegać na włączeniu unijnych przepisów do polskiego prawa.

Trudno ich ze sobą porównywać, ale trudno też ich nie porównywać, skoro prowadzili Kościół jeden po drugim. Jan Paweł II i Benedykt XVI przez lata współpracowali ze sobą, ufali sobie i godzinami rozmawiali. To Josef Ratzinger miał przekonywać innych kardynałów by wybrali Wojtyłę, a gdy ten skończył swój pontyfikat, Benedykt XVI miał przeprowadzić proces kanonizacji papieża Polaka. Dziś wiemy, że będzie musiał go dokończyć jego następca.

Decyzją Benedykta XVI o abdykacji ze Stolicy Apostolskiej abp Alfons Nossol - jak stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 - nie był zaskoczony. - To nie było sensacyjne dla mnie, bo ja od pierwszego dnia jego pontyfikatu wiedziałem, że stać go na taki gest - mówił biskup senior diecezji opolskiej. Przyznał jednak, że "czas i chwila, kiedy nastąpiła ta rezygnacja jest zaskoczeniem".

Wśród 117 kardynałów, którzy mogą uczestniczyć w konklawe, jest czterech Polaków. Są to kard. Stanisław Dziwisz, kard. Zenon Grocholewski, kard. Kazimierz Nycz oraz kard. Stanisław Ryłko. Tylko jednego z nich do tej godności podniósł Jan Paweł II, pozostałych - już Benedykt XVI.

Polscy politycy nie kryją zaskoczenia decyzją papieża o abdykacji. Ze zrozumieniem jednak odnoszą się do jej uzasadnienia, iż stan zdrowia i wiek nie pozwalają na dalsze pełnienie posługi przez Ojca Świętego. - 86 lat to piękny wiek, ale ciężar spraw, jakimi musi się zajmować papież, wymaga wielkiej siły - również fizycznej - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska.