"Ksiądz molestował mnie przez 15 lat. Mówił, że chłopcy tak robią"

[object Object]
Szymon Bączkowski będzie domagał się odszkodowaniaUwaga TVN
wideo 2/2

Gdy Szymon był w gimnazjum, zainteresował się nim ksiądz. Jak dziś opowiada, ich "związek" trwał 15 lat. Teraz mężczyzna szuka pomocy, sprawiedliwości i zadośćuczynienia. Dziennikarzom programu "Uwaga!" TVN opowiedział swoją historię.

Szymon Bączkowski ma 31 lat, urodził się i mieszka w Chodzieży. Jest żonaty, ma 11-letnią córkę. Przez wiele lat prowadził podwójne życie.

- W kościele w Chodzieży zaczęła się moja droga ministrancka. Tu poznałem księdza Krzysztofa. W takiej małej zakrystii dotykał w krocze, poklepywał po pośladkach. Była to dla mnie dziwna rzecz, ale nie zdawałem sobie sprawy z powagi sytuacji, która mnie czeka w przyszłości - opowiada Szymon Bączkowski.

Ksiądz wikary zaopiekował się Szymonem, kiedy był uczniem gimnazjum. W tamtym czasie nie był grzecznym, ułożonym nastolatkiem. Sprawiał kłopoty. Jego rodzice - ojciec alkoholik i matka rencistka potrzebowali wsparcia. Młody, sympatyczny ksiądz wydawał się odpowiednim przewodnikiem dla takiego chłopaka.

- Nie miałem kontaktu z ojcem, który by mi powiedział, żebym robił tak czy siak. A tu nagle pojawia się dorosły mężczyzna, który patrzy na świat na trzeźwo i pokazuje mi ten świat, że można tak iść albo tak. Że można kupić nowe rzeczy - opowiada Szymon Bączkowski.

Jak mówi, z początku ksiądz nie oczekiwał niczego w zamian. Sprawy zaczęły się komplikować, gdy Szymon miał 15 lat.

- Wracaliśmy z Poznania z zakupów, kazał mi się dotykać po genitaliach, dotykał mnie. Twierdził, że chłopcy tak robią. Prosił, by nikomu o tym nie mówić - wspomina.

"To też człowiek. Może błądzić"

Po kilku następnych bliskich spotkaniach z księdzem Szymon wyjawił tajemnicę rodzicom. Według jego relacji ksiądz przeprosił rodziców i obiecał, że to się więcej nie powtórzy.

- Przyznał się do tego wszystkiego, ale chciał załatwić to po cichu. Pamiętam, jak klękał przed rodzicami i obiecywał, że już nigdy do tego nie dojdzie. Potem rodzice przekonywali mnie, że lepiej to zataić, bo później to o mnie opinia pójdzie. Przy kolejnych razach już im nie mówiłem, bo przecież słyszałem, że to też jest człowiek, który może zbłądzić - przyznaje Szymon Bączkowski.

Po kilku bliskich spotkaniach z księdzem, Szymon wyjawił tajemnicę rodzicom
Po kilku bliskich spotkaniach z księdzem, Szymon wyjawił tajemnicę rodzicomUwaga TVN

Podwójne życie

Szymon Bączkowski bardzo szybko założył rodzinę. Miał nadzieje, że to uniezależni go od księdza. Jednak przez kilka lat prowadził podwójne życie, ukrywając przed rodziną kontakty z księdzem. Żona wiedziała tylko tyle, że Szymon był molestowanym przez wikarego w młodości.

- Szymon mnie zapewniał, że już do niczego nie dochodzi. Jednak gdzieś w głębi nie do końca wierzyłam, że ten ksiądz się zmienił. W 2006 roku, jak mąż był pod wpływem alkoholu, przyznał, że to nadal trwa - opowiada Natalia Bączkowska.

W 2013 roku Szymon Bączkowski miał wypadek.

- Poniekąd z winy księdza. Szymon uciekał od niego - mówi Natalia Bączkowska, a jej mąż dodaje: - Byłem pod wpływem alkoholu. Uciekałem, bo bałem się, że ksiądz znowu będzie mnie dotykał. Wystraszyłem się i odjechałem.

Wypadek miał poważne konsekwencje dla Szymona Bączkowskiego: wyrok w zawieszeniu i utrata prawa jazdy.

Pokuta: zgłoś sprawę kurii

Bliskie spotkanie ze śmiercią ruszyło lawinę zmian w jego życiu. Przestał pić, a podczas spowiedzi w Gnieźnie nastąpił przełom w sprawie molestowania.

- To był czerwiec 2015, byłem na spotkaniu wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży. Poszedłem do spowiedzi i dostałem pokutę, że mam zgłosić sprawę do kurii - mówi.

Szymon Bączkowski poinformował kurię w Poznaniu, kościelna komisja od półtora roku bada sprawę. Reporter "Uwagi!" chciał porozmawiać z przedstawicielem kurii. Otrzymał jedynie pisemną odpowiedź od rzecznika prasowego, że sprawa Szymona Bączkowskiego została przekazana do Watykanu, gdzie zostanie rozstrzygnięta. Ksiądz został odwołany z parafii i jest na urlopie.

Sprawa molestowania Szymona trafiła do prokuratury. Zawiadomienie złożył pokrzywdzony. Prokuratorzy wystąpili do kurii o materiał dowodowy zebrany przez kościelną komisję. Cały czas czekają.

- Biorąc pod uwagę kwestie moralne, kuria powinna udostępnić nam zebrane materiały. Jednak przepisy i orzeczenia nie są w tej sprawie precyzyjne. Jeżeli przeprowadzone przez nich postępowanie daje podstawy, by podejrzewać, że wydarzyło się coś, co wyczerpuje znamiona przestępstwa, powinno zostać złożone zawiadomienie - mówi Magdalena Mazur-Prus, rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Proboszcz: to pobożny człowiek

Urlopowany ksiądz oficjalnie nie pracuje. W internecie można jednak znaleźć informację, że dzięki uprzejmości proboszcza odprawia msze i wspiera księży w pracy duszpasterskiej w jednej z parafii. Nikt nie wie tam, jaki jest oficjalny powód urlopowania księdza Krzysztofa.

- Na pierwszy rzut oka to bardzo pobożny człowiek. Nie mam żadnych zastrzeżeń. Msze odprawia codziennie, ale nie jest tu ani pomocą duszpasterską, ani wikariuszem - wyjaśnia proboszcz parafii w Śremie.

Sam ksiądz Krzysztof nie zgodził się na oficjalną rozmowę przed kamerami. Oświadczył, że ma zakaz wypowiadania się i zapewnił, że jest niewinny.

Szymon Baczkowski stara się żyć normalnie. Pracuje, prowadzi firmę ogrodniczą, spłaca alkoholowe długi. Nie unika ludzi, nie ukrywa się i będzie starał się w sądzie wywalczyć odszkodowanie od Kościoła za czyny i zachowanie księdza.

ZOBACZ CAŁY REPORTAŻ "UWAGI!" TVN

Autor: kb//now/jb / Źródło: UWAGA! TVN

Pozostałe wiadomości

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku poinformowała, że w Jagatowie (woj. pomorskie) znaleziono zwłoki 40-letniej kobiety z ranami kłutymi. Policja poszukuje sprawcy. "Proszę o wzmożoną ostrożność, zabezpieczenie mienia i zwracanie uwagi na dziwnie zachowujące się osoby" - napisała w mediach społecznościowych Estera Głuszek-Lewandowska, sołtys sołectwa Żuławka.

Zwłoki kobiety z ranami kłutymi. Trwają poszukiwania sprawcy 

Zwłoki kobiety z ranami kłutymi. Trwają poszukiwania sprawcy 

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Poznaną kobietę zaprowadził do piwnicy jednego z budynków przy ulicy Koszykowej w Warszawie, gdzie ją uwięził. Policjanci, którzy jej szukali, usłyszeli wołanie o pomoc. Uwolnili kobietę i tego samego dnia zatrzymali podejrzanego.

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie wiem, po co są procedowane zmiany w KRS, skoro sam Donald Tusk mówi, że prezydent tego nie podpisze - powiedział w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta.

Mastalerek: nawet premier zdaje sobie sprawę, że prezydent tego nie podpisze

Mastalerek: nawet premier zdaje sobie sprawę, że prezydent tego nie podpisze

Źródło:
TVN24

PSL zapowiada podjęcie "odpowiednich kroków" w sprawie Jacka Protasiewicza. Wicewojewoda dolnośląski zamieścił w niedzielę w mediach społecznościowych serię kontrowersyjnych i nieprzyzwoitych wpisów wobec m.in. polityków przeciwnej opcji politycznej. W poniedziałek Protasiewicz stwierdził: robię, to co robię na własny rachunek.

Wicewojewoda może mieć problem. Poszło o serię jego dziwnych wpisów

Wicewojewoda może mieć problem. Poszło o serię jego dziwnych wpisów

Źródło:
tvn24.pl

Iran miał z dużym wyprzedzeniem powiadomić kraje sąsiadujące i sojuszników Stanów Zjednoczonych o ataku na Izrael - podała agencja Reutera. Przedstawiciel władz USA temu zaprzeczył.

Reuters: Iran miał uprzedzić o planowanym ataku na Izrael 72 godziny wcześniej, USA zaprzeczają

Reuters: Iran miał uprzedzić o planowanym ataku na Izrael 72 godziny wcześniej, USA zaprzeczają

Źródło:
Reuters, PAP

W poniedziałek w rosyjskim Kurganie ma nastąpić kulminacja fali powodziowej. Poziom wody w rzece Toboł wzrósł w ciągu czterech godzin o ponad 20 centymetrów. W niedzielę gubernator tego regionu wezwał mieszkańców do ewakuacji. W zalanym Orenburgu sytuacja się stabilizuje.

Kataklizm. Dziś może nastąpić szczytowy moment powodzi

Kataklizm. Dziś może nastąpić szczytowy moment powodzi

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Izraelski gabinet wojenny premiera Benjamina Netanjahu jest zgodny, że po irańskim ataku powietrznym na Izrael odwet jest konieczny - przekazał Reuters, powołując się na izraelskich urzędników. Politycy różnią się jednak co do tego, jaką skalę powinna przybrać odpowiedź i co do terminu, w którym akcja odwetowa powinna nastąpić.

Gabinet wojenny Izraela o konieczności odwetu

Gabinet wojenny Izraela o konieczności odwetu

Źródło:
PAP

Ponad 250 rannych w ataku terrorystycznym w Manchesterze w 2017 roku złożyło pozew zbiorowy przeciwko brytyjskiemu kontrwywiadowi MI5 - poinformowali w niedzielę reprezentujący ich prawnicy. W samobójczym zamachu zginęły wtedy 22 osoby, w tym dwoje Polaków.

Ranni w zamachu po koncercie Ariany Grande pozywają brytyjski kontrwywiad

Ranni w zamachu po koncercie Ariany Grande pozywają brytyjski kontrwywiad

Źródło:
PAP

W poniedziałek ma ruszyć proces byłego prezydenta USA i jednocześnie obecnego kandydata na ten urząd Donalda Trumpa. Chodzi o potajemne przekazanie pieniędzy aktorce filmów pornograficznych Stormy Daniels w zamian za milczenie. To będzie pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Co wiemy o tej sprawie?

Powraca "sprawa zombie". W poniedziałek ruszy pierwszy taki proces w historii. Oskarżonym Donald Trump

Powraca "sprawa zombie". W poniedziałek ruszy pierwszy taki proces w historii. Oskarżonym Donald Trump

Źródło:
Reuters, BBC

Na Mazowszu zatrzymano dziewięć osób, które usłyszały zarzuty w śledztwie dotyczącym grupy przestępczej zajmującej się wystawianiem nierzetelnych faktur VAT. Dotychczas ustalone straty Skarbu Państwa mogły wynosić nawet 25 milionów złotych.

Dziewięć osób zatrzymanych w sprawie handlu fakturami

Dziewięć osób zatrzymanych w sprawie handlu fakturami

Źródło:
PAP

W niedzielny wieczór w miejscowości Czacz (woj. wielkopolskie) na terenie hal wybuchł potężny pożar. Spłonęły pomieszczenia, w których sprzedawane były używane meble i inne przedmioty.

Potężny pożar hal z antykami. W akcji ponad 30 zastępów straży pożarnej

Potężny pożar hal z antykami. W akcji ponad 30 zastępów straży pożarnej

Źródło:
tvn24.pl

Ośmioletnia dziewczynka zginęła, troje dzieci zostało rannych, a łącznie 11 osób odniosło obrażenia. To skutki sobotniej strzelaniny w Chicago, w amerykańskim stanie Illinois. Najnowsze doniesienia podały w niedzielę władze.

8-letnia dziewczynka zginęła w strzelaninie. "To nie był przypadkowy akt przemocy"

8-letnia dziewczynka zginęła w strzelaninie. "To nie był przypadkowy akt przemocy"

Źródło:
PAP, CNN

Większość członków Rady Bezpieczeństwa, na nadzwyczajnym posiedzeniu w niedzielę, wezwała strony konfliktu na Bliskim Wschodzie do powściągliwości, tak aby uniknąć dalszej eskalacji w regionie. Sekretarz generalny ONZ António Guterres ocenił w swoim wystąpieniu, że mieszkańcy Bliskiego Wschodu stoją w obliczu niebezpieczeństwa wyniszczającego konfliktu na pełną skalę.

Rada Bezpieczeństwa ONZ po pilnym posiedzeniu. "Niebezpieczeństwo wyniszczającego konfliktu na pełną skalę"

Rada Bezpieczeństwa ONZ po pilnym posiedzeniu. "Niebezpieczeństwo wyniszczającego konfliktu na pełną skalę"

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Obowiązują też alarmy przed obfitymi opadami deszczu, które mogą pojawić się podczas wyładowań. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Alerty IMGW przed burzami i ulewami

Alerty IMGW przed burzami i ulewami

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Tak naprawdę ośmieszamy się przed całym światem, głównie przed Europą, bo nasze obywatelki przerywają ciąże we wszystkich ościennych krajach - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Marzena Dębska, specjalistka ginekologii, położnictwa i perinatologii. Dodała, że "rolą państwa nie jest umoralnianie, nie jest tworzenie zakazów i zastraszanie".

"Żyjemy w kraju, w którym jest usankcjonowana hipokryzja"

Źródło:
TVN24

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie tańczących żurawi. Temu niezwykłemu spektaklowi przyglądał się z oddali jeleń. - Taniec ptaków jest po prostu niesamowity. Widać, jak skoordynowane są ich ruchy. Robią wszystko identycznie - opowiada pan Dawid, autor nagrania.

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl