Z wielu przedszkoli mogą od września zniknąć zajęcia dodatkowe, takie jak język angielski, rytmika, tańce czy dżudo. Zgodnie z nowymi przepisami rodzice nie mogą już za nie płacić, zaś samorządy, które finansują przedszkola, nie mają na ten cel środków. W przedszkolach zaś brakuje odpowiedniej kadry, która prowadziłaby zajęcia dodatkowe zamiast firm zewnętrznych.

- Dziwię się aż takiej reakcji funkcjonariuszy, bo ona powinna być inna. Powinna się skończyć słowem, co najmniej "przepraszam" - powiedział insp. Mariusz Sokołowski, rzecznik Komendanta Głównego Policji, komentując film z Poznania, który nagrał reporter "Blisko Ludzi" TTV. Na nagraniu widać, jak policjanci złamali prawo jadąc pod prąd. Gdy dziennikarz zwrócił im uwagę, został przez nich brutalnie potraktowany. Wobec funkcjonariuszy zostało wszczęte postępowanie wyjaśniające.

- Nie będziemy brali udziału w operacji wojskowej w Syrii, ale śledzimy rozwój sytuacji bardzo pilnie - powiedział w piątek szef MSZ Radosław Sikorski. Jak dodał, czeka na raport inspektorów ONZ ws. użycia broni chemicznej w tym kraju. Sikorski zwrócił uwagę, że Rosja mogłaby zabezpieczyć syryjski arsenał broni chemicznej, który pochodzi z ZSRR.

Zdaniem byłego wicepremiera, Romana Giertycha, Donald Tusk popełnił błąd strategiczny, czyniąc z PO "partię centrolewicową", a PiS czeka pasmo wyborczych zwycięstw. - Polacy głosują na tego, kogo nienawidzą mniej w danym czasie. A dzisiaj bardziej nienawidzą Tuska niż Kaczyńskiego - ocenił w "Faktach po Faktach" Giertych.

Reporter "Blisko Ludzi" telewizji TTV nagrał telefonem policjantów, gdy łamali prawo i ignorując zakaz wjazdu wjechali pod prąd ulicą Kramarską w Poznaniu. Gdy próbował zwrócić uwagę policjantom, ci wylegitymowali go, szarpali, zaczęli przeszukiwać, wprowadzili do radiowozu, a w końcu zabrali telefon i skasowali dane. Nagrania dokumentujące zachowanie policjantów udało się jednak odzyskać.

Związki zawodowe porozumiały się z zarządem PKP w sprawie ulg przejazdowych dla kolejarzy i ich rodzin. Pracownicy kolei zachowają 99 proc. ulgę na przejazdy u wszystkich przewoźników. 80-procentową zniżkę zachowają także ich rodziny, ale będą musiały ją wykupić. Za zniżki zapłacą także emeryci kolejowi. Porozumienie oznacza, że zapowiadany na jesień strajk generalny na kolei, nie obędzie się.

Drugi rodzic będzie musiał obowiązkowo wykorzystać jeden z 36 miesięcy urlopu wychowawczego, w przeciwnym razie urlop będzie o miesiąc krótszy - zakłada nowelizacja kodeksu pracy, którą w czwartek podpisał prezydent Bronisław Komorowski. Ustawa podwyższa jednocześnie wymiar urlopu wychowawczego z trzech do czterech miesięcy i dostosowuje polskie prawo do wymogów Unii Europejskiej.

- W stosunku do krzywd jakich doznał mój klient, milion złotych to umiarkowana kwota - mówi Paulina Paskal, adwokat reprezentująca rowerzystę, który w 2007 roku wjechał w dziurę na drodze i doznał poważnych obrażeń. Po blisko sześciu latach sąd uznał, że gmina Poraj (woj. Śląskie), jako zarządca drogi, ponosi winę za wypadek.

W czwartek po południu w Busku Zdroju odbyły się uroczystości pogrzebowe posła PO Konstantego Miodowicza. Brali w nich udział marszałek Sejmu Ewa Kopacz oraz premier Donald Tusk. W pogrzebie uczestniczyli również ministrowie: transportu Sławomir Nowak, zdrowia Bartosz Arłukowicz, rzecznik rządu Paweł Graś, parlamentarzyści Platformy, senator PiS Krzysztof Słoń, a także Jan Rokita z żoną Nelly.

Katowicki sąd nie zgodził się dziś na umorzenie sprawy korupcji w górnictwie, w której oskarżono 25 osób, m.in. byłych prezesów spółek węglowych. Wnioski o umorzenie złożyli adwokaci 20 oskarżonych. Proces ma ruszyć 12 września.

Mój poprzednik nie poszedł na ugodę, więc sprawa skończyła się w sądzie. Teraz musimy wyłożyć jednorazowo milion złotych. Nie wiem z czego, ale zapłacimy. Chłopak do końca życia będzie na wózku inwalidzkim - mówi reporterowi TVN24 wójt gminy Poraj, na terenie którego doszło do tragicznego wypadku rowerzysty. W sumie, decyzją sądu, gmina ma mu wypłacić niemal milionowe odszkodowanie.