TK nie będzie udostępniał orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Dokument mówi między innymi o tłumaczeniu orzeczeń
Dokument mówi między innymi o tłumaczeniu orzeczeń
Źródło: tvn24

Trybunał Konstytucyjny decyzją jego prezes Julii Przyłębskiej wycofał się z porozumienia o upowszechnianiu w Polsce orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - podała "Gazeta Wyborcza".

Piotr Rachtan z "Monitora Konstytucyjnego" udostępnił przed kilkoma dniami pismo, jakie prezes TK Julia Przyłębska w połowie maja wystosowała do ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego.

"Szanowny Panie Ministrze, uprzejmie informuję, że Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję o zakończeniu realizacji postanowień Porozumienia w sprawie tłumaczenia i udostępniania orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu" – czytamy w krótkim piśmie.

Komentarz rzecznika

Po publikacji "Gazety Wyborczej" do sprawy odniósł się rzecznik Trybunału.

- Trybunał Konstytucyjny chce nadal uczestniczyć w porozumieniu w sprawie tłumaczenia i udostępniania najważniejszych orzeczeń ETPC w Strasburgu w zasadzie na dotychczasowych warunkach. W ocenie nowego kierownictwa Trybunału Konstytucyjnego istnieją pewne zapisy porozumienia, które należy sformułować inaczej - powiedział Marcin Koman, odnosząc się do medialnych doniesień.Jak dodał, "obecnie ustalana jest forma i treść nowych zapisów". - Nowe porozumienie prawdopodobnie będzie obowiązywać od początku września 2017 roku - zaznaczył.

- Ponadto Trybunał Konstytucyjny informuje, że jest aktywnym uczestnikiem inicjatyw związanych z ochroną praw człowieka. W ostatnim czasie przystąpiliśmy do Sieci Sądów Najwyższych utworzonej przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu - oświadczył rzecznik.

Porozumienie podpisane przez Rzeplińskiego

Porozumienie, o którym mowa, zostało podpisane w 2014 roku przez profesora Andrzeja Rzeplińskiego. Według dokumentu TK oraz Naczelny Sąd Administracyjny zobowiązały się tłumaczyć po dziesięć wiodących orzeczeń ETPC rocznie.

Chodziło o wyroki w sprawach przeciwko innym państwom, które mogą mieć istotne znaczenie dla prawa lub praktyki jego stosowania w Polsce. Porozumienie to realizowało zalecenia deklaracji z Brighton przyjętej w 2012 roku przez państwa sygnatariuszy konwencji.

Autor: js,mart/ec / Źródło: wyborcza.pl

Czytaj także: