Zderzenie, pożar auta, dwie osoby nie żyją

Dwie osoby zginęły, a trzy zostały ranne w wypadku z udziałem trzech samochodów, do którego doszło w piątek w nocy w miejscowości Gąski (powiat piotrkowski) na krajowej "jedynce". Droga kierunku Katowic była przez kilka godzin zablokowana.

Janik: Polską prokuraturę zgubi gadulstwo

- Myślę, że polską prokuraturę zgubi gadulstwo. W sprawach takich jak zabójstwo gen. Papały, czy katastrofa smoleńska, jest potrzebne bardziej przemyślane działanie - ocenił w "Piaskiem po oczach" w TVN24 były szef MSWiA, Krzysztof Janik. Odniósł się tym samym do nowych faktów ws. śmierci b. komendanta głównego, który miał zginąć w wyniku napadu rabunkowego. Jak stwierdził, nie uwierzy w tą wersję, dopóki nie zobaczy "twardych dowodów popartych aktem oskarżenia".

"Nie przekonuje mnie ta wersja"

W najmniejszym stopniu nie przekonuje mnie nowa wersja w sprawie śmierci generała Papały - stwierdziła w "Faktach po Faktach" Barbara Piwnik. Zdaniem byłej minister sprawiedliwości nawet jeśli okaże się, że generał zginął podczas próby kradzieży jego samochodu to nie wykluczone, że równolegle planowano jego zabójstwo.

Dokumenty BOR po katastrofie fałszowane? Jest śledztwo

Jest osobne śledztwo w sprawie fałszowania dokumentów Biura Ochrony Rządu po katastrofie smoleńskiej - dowiedział się tvn24.pl. Informacje potwierdziła Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga, która bada odpowiedzialność cywilów podczas planowania i przygotowywania wizyt premiera i prezydenta w Smoleńsku 7 i 10 kwietnia 2010 roku. Śledczy nie określają jednak, kto miał dokonać fałszerstw i na czym miały one polegać.

Rodzice bliźniąt chcą 1,1 mln zł od szpitala

Do 1,1 mln zł wzrosła kwota zadośćuczynienia, jakiego domagają się od łódzkiego szpitala rodzice kilkumiesięcznych bliźniąt. Jedno z dzieci w wyniku niewłaściwego podania leku jest sparaliżowane, drugie - zdaniem rodziców - również było nieprawidłowo leczone, gdyż doszło u niego do zakażenia nosa, którego część odpadła. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa Łódź-Bałuty.

Wymyślił porwanie, bo spóźnił się na obiad

10-letni chłopiec ze Zduńskiej Woli, aby uniknąć kary za spóźnienie na obiad, wymyślił sobie jako alibi porwanie. Na nogi postawił policję w Zduńskiej Woli. Teraz jego sprawa trafi do Sądu Rodzinnego.

Wiózł człowieka w walizce. Dojechał do Kutna

Historia jak z "Białego" Krzysztofa Kieślowskiego. 48-letni obywatel Francji, którzy pociągiem relacji Warszawa Wschodnia-Berlin przemierzał nasz kraj, wiózł w walizce innego mężczyznę. Nie wiadomo, dlaczego, wiadomo jednak, że pasażer na gapę nie miał przy sobie dokumentów. Wspólników zdemaskowano w Kutnie.

Nie będzie śledztwa ws. DNA dziecka Krawczyk

Nie będzie śledztwa w sprawie podejrzenia przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych i ujawnienia tajemnicy, dotyczącej kodu DNA dziecka Anety Krawczyk, poinformowała w piątek Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Jak wyjaśnił rzecznik prasowy warszawskiej prokuratury Dariusz Ślepokura, powodem odmowy wszczęcia śledztwa było przedawnienie karalności ewentualnego naruszenia prawa.

"Projekt ws. in vitro będzie projektem klubu PO"

- Jeśli PO będzie składała projekt dotyczący in vitro, będzie to na pewno jeden projekt klubu Platformy - oświadczył premier Donald Tusk. Jak ocenił, dzisiaj kluczową sprawą jest pytanie o finansowanie tej procedury.

"Nie wiem, skąd Kaczyński zna obyczaje złodziei samochodów"

- Nie będę się wypowiadał tonem eksperta, tak jak to robi Jarosław Kaczyński. Nie wiem, ilu złodziei samochodów chodzi z bronią, a ilu bez broni - powiedział w piątek premier Doanld Tusk, poproszony o komentarz do najnowszych ustaleń prokuratury ws. śmierci gen. Marka Papały. I przekonywał, że wierzy w ustalenia śledczych i "ma nadzieje, że nie ma pomyłki".

"Ja naprawdę nie próżnuję." Posłowie już na majówce

- Ja naprawdę nie próżnuję - mówił w piątkowe popołudnie Stefan Niesiołowski z PO, wyjeżdżając z Warszawy jeszcze w trakcie trwania posiedzenia Sejmu. Tak jak on postąpiło też wielu innych posłów różnych ugrupowań, którzy opuścili stolicę przed popołudniowym szczytem komunikacyjnym i "w terenie, gdzie też są obowiązki", rozpoczynają właśnie majowym weekend.

Psy zagryzły 5-latka. Właściciele zwierząt skazani

Na kary 2,5 roku oraz 2 lat pozbawienia wolności skazał w piątek Sąd Rejonowy w Nowym Mieście Lubawskim (Warmińsko-Mazurskie) dwóch właścicieli psów, które w lutym ubiegłego roku śmiertelnie pogryzły pięcioletniego chłopca we wsi Katlewo. Wyrok nie jest prawomocny.

Sąd odda auto. Za darmo

"Gdyby ktoś potrzebował w miarę nowe auto, to akurat jest wolny egzemplarz" - napisał na Kontakt 24 jeden z internautów, który na stronie Sądu Okręgowego Warszawa–Praga w Warszawie wypatrzył kuszące ogłoszenie. Można z niego wyczytać, że sąd ma na zbyciu skodę fabię z 2005 roku i może oddać ją za darmo. Chociaż chrapkę na łatwą zdobycz miało wielu, okazało się, że nie jest tak kolorowo.

Prezydent: Mniejszości nie mogą stawać się zakładnikami

- Mniejszości nie mogą stawać się zakładnikami złych relacji między państwami, albo nieporozumień między państwami - podkreślił w Puńsku (Podlaskie) prezydent Bronisław Komorowski, który odwiedził pogranicze polsko-litewskie, m.in. Sejny, Giby i Krasnogrudę. W jego ocenie przyszłość stosunków polsko-litewskich jest na tyle ważna, że warto w obu krajach "wykonać wysiłek" na rzecz dostrzeżenia wagi problemów mniejszości narodowych. Z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński zaznaczył w Sejmie, że "Polacy na Litwie muszą mieć prawa zgodne z tym, co obowiązuje w państwach cywilizowanych".

Zbiorowe zatrucie w gdyńskim przedszkolu

42 dzieci i dziewięcioro dorosłych z przedszkola na Pustkach Cisowskich w Gdyni trafiło do szpitali z objawami zatrucia. Na razie nie wiadomo, jaka jest przyczyna zatrucia, choć zatrucie tlenkiem węgla wykluczyła straż pożarna. Brane są pod uwagę dwie inne hipotezy - zatrucie pokarmowe albo wirus. Dzieci i dorośli trafili do szpitali w Gdańsku, Gdyni i Wejherowie. W przedszkolu prowadzona była niedawno kontrola Sanepidu, ale nic nie wykazała.

W tajnym śledztwie badają nieprawidłowości ws. Papały

Prokuratura Apelacyjna w Łodzi prowadzi śledztwo, które ma wyjaśnić, jak doszło do nieprawidłowości na poprzednich etapach dochodzenia ws. zabójstwa Papały. Jak dowiedział się portal tvn24.pl, postępowanie dotyczy działań Prokury Apelacyjnej w Warszawie oraz policyjnej grupy "Generał". Przesłuchana została już była wiceszefowa tej grupy Małgorzata W. Jak się dowiedzieliśmy, większość wątków i dowodów tej sprawy jest objętych tajemnicą.

Pierwszy krok do "67". Neumann na czele komisji

Sejm będzie dalej zajmował się ustawą emerytalną - w piątkowym głosowaniu posłowie nie przyjęli wniosku o odrzucenie projektu już w pierwszym czytaniu. W piątek powołano też komisję nadzwyczajną, która zajmie się projektem ustaw: emerytalnej i ws. emerytur mundurowych. Jej przewodniczącym został Sławomir Neumann z PO.

Porażone prądem w parku. "Pękł izolator"

W jednym z wrocławskich parków zerwała się linia energetyczna średniego napięcia. Spadła na trzy siedzące na ławce starsze kobiety. Jednej udzielono pomocy na miejscu, dwie pozostałe trafiły do szpitala z poparzeniami. Kobiety nie pamiętają wypadku, jego przyczyny ustalą eksperci.

Wybuch poparzył dwóch robotników

Dwie osoby zostały poparzone w wyniku wybuchu gazu do którego doszło dziś w Szczecinie. Przed południem, przy ulicy Ks. Branima doszło do uszkodzenia gazociągu. Zdjęcia z miejsca zdarzenia przesłał na skrzynkę Kontaktu 24 @Zbigniew M. Stafiński.

Schetyna dogonił Tuska. Ufamy im tak samo

Byłemu wicepremierowi i szefowi MSWiA Grzegorzowi Schetynie ufa tyle samo ankietowanych, co premierowi Donaldowi Tuskowi - 36 proc. Tak wynika z najnowszego badania CBOS. To pierwszy tego typu sondaż, w którym były marszałek Sejmu dogania szefa rządu. Na pierwszym miejscu po raz kolejny znalazł się prezydent Bronisław Komorowski. Ufa mu 68 proc. ankietowanych.

Zwołają sejmową komisję ws. śmierci gen. Papały

- Nie widać dzisiaj żadnych podstaw do tego, żeby te zabiegi kontynuować. Sprawa jest co najmniej zawieszona - powiedział w RMF FM minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, pytany co dalej - w kontekście przełomu ws. śmierci gen. Marka Papały - z zabieganiem przez Polskę o ekstradycję Edwarda Mazura. Za dwa tygodnie w sprawie śledztwa dotyczącego okoliczności śmierci gen. Papały odbędzie się specjalne posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości.

Komisja nadzwyczajna "to chęć popisania się"

- Nie było żadnych przyczyn, aby powoływać komisję nadzwyczajną do prac nad rządowymi projektami ws. reformy emerytalnej - powiedział w piątek w Sejmie Jarosław Kaczyński. Prezes PiS ocenił, że powołanie tej komisji spowodowane było "niezwykłym pośpiechem".

Chciał podłożyć "świnię" kandydatowi. Wyrok utrzymany

Przed wyborami namawiał znajomą do podłożenia łapówki lub narkotyków kandydatowi na burmistrza Kraśnika. W czwartek Zbigniew N., były rzecznik prasowy kraśnickiego magistratu, został przez sąd okręgowy w Lublinie prawomocnie skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata.

SLD chce "uczłowieczyć" reformę emerytur

- Nie ma już chyba żadnych wątpliwości iż naczelną misją Ruchu Palikota jest wspomaganie Platformy Obywatelskiej w trudnych dla niej sytuacjach i w trudnych głosowaniach - mówił szef SLD Leszek Miller. Polityk podkreślił również na konferencji, że SLD nie zmienia swojego stanowiska, aby społeczeństwo mogło wyrazić różne formy protestu wobec ustawy, która "nie spełnia żadnych wymogów prawdziwej reformy emerytalnej". Sojusz będzie domagał się, aby wydłużenie wieku emerytalnego nie dotyczyło osób po 50 roku życia.

Premier: Przynajmniej nie przeszkadzajcie. "Kłamca!"

- Chcę apelować do tych posłów, którzy reprezentują ugrupowania, które system emerytalny nieustannie dewastowały w ostatnich 15 latach. (...) Jeśli nie chcecie pomóc, to przynajmniej nie przeszkadzajcie - apelował premier Donald Tusk w trakcie debaty nad nową ustawą podwyższającą wiek emerytalny. Na sali sejmowej rozbrzmiewały co chwilę okrzyki: "kłamca!".

Ważą się losy emerytur, a na sali sejmowej pustki

Posłowie - niezależnie od opcji politycznej - wielokrotnie podkreślają jak ważna jest przyszłość emerytalna Polaków. Tymczasem podczas wczorajszej debaty emerytalnej sala sejmowa świeciła pustkami. Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz przemawiał zaledwie do kilkunastu posłów.

Ile kosztują posłowie? Prawie 11 mln zł miesięcznie

Utrzymanie 460 posłów kosztuje podatników w sumie 10,8 mln złotych miesięcznie - podaje portal pracujadlaciebie.pl, cytowany przez "Rzeczpospolitą". Rekordziści Franciszek Stefaniuk (PSL) i Stanisław Wziątek (SLD) pobierają co miesiąc po 27 tys. 477 zł.

Policja: Ładna pogoda sprzyja rekordom

Przed długim majowym weekendem policjanci apelują do kierowców o rozsądek, ostrożność i "zdjęcie nogi z gazu". Zapewniają też, że nie będzie żadnej pobłażliwości dla tych, którzy wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu.

Kurski: Kaczyński powinien się modlić za Solidarną Polskę

- Jarosław Kaczyński powinien modlić się za sukces Solidarnej Polski - powiedział w programie "Jeden na Jeden" europoseł SP Jacek Kurski. Przekonywał, że "w interesie PiS jest, by na polskiej scenie politycznej był podmiot mu życzliwy i gotowy do zawarcia z nim koalicji".