- Prezydent Andrzej Duda, wetując ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, wytyczył warunki brzegowe. One znalazły się w uzgodnionych projektach ustaw, które trafiły do Sejmu - zapewnił rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński wywiadzie w tygodniku "Do Rzeczy". Dodał jednocześnie, że nie widzi powodu, "by mówić, że ktoś tu przegrał".
Łapiński był pytany, czy jego zdaniem prezydent "skapitulował" w sprawie swoich projektów dotyczących sądownictwa, a także, czy widzi napięcie istniejące pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością a ośrodkiem prezydenckim.
"Warunki brzegowe" prezydenta
- Faktycznie, pewne napięcie po wetach prezydenta było, ale teraz wygląda na to, że sprawa zbliża się ku końcowi i napięcie opada - ocenił prezydencki rzecznik. W związku z tym - jak mówił - kolejne spotkania prezydenta z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim "zapewne nadal będą i nikogo dziwić to nie powinno".
Pytany, czy prezydent w sprawie ustaw o sądownictwie skapitulował, czy też "postawił na swoim", Łapiński odparł:
- Nie, to kompletnie nie tak. Prezydent, wetując ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, wytyczył swoje warunki brzegowe: obiektywne, oparte na wieku emerytalnym, kryteria przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku, wielopartyjny sposób wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa, skarga nadzwyczajna, ławnicy w Sądzie Najwyższym i ograniczenie roli prokuratora generalnego. Wszystkie te kwestie znalazły się w ostatecznie uzgodnionych projektach ustaw, które trafiły do Sejmu - wskazywał.
"Dwie strony uznały, że trzeba się porozumieć"
- Nie widzę więc powodu, żeby mówić o tym, że ktoś przegrał, a ktoś wygrał - dodał rzecznik prezydenta.
Według niego, "po prostu dwie strony uznały, że dla dobra sprawy - po to, żeby reformować wymiar sprawiedliwości, trzeba się porozumieć".
Zdaniem Łapińskiego narrację, że prezydent skapitulował "może suflować ten, komu nie zależy na uchwaleniu prezydenckich ustaw". - Co ciekawe, tego typu postrzeganie porozumienia pojawiało się jednocześnie w niektórych mediach prawicowych oraz wśród opozycji - dodał.
Zaznaczył, że prezydent "nigdy nie zapowiadał, że przedstawi regulację, która zapewni opozycji większość w KRS".
Drugie czytanie dwóch projektów
W czwartek sejmowa komisja sprawiedliwości skończyła prace nad prezydenckim projektem o Sądzie Najwyższym. Przyjęła wszystkie poprawki zgłoszone przez Prawo i Sprawiedliwości. W najbliższą środę Sejm ma przeprowadzić drugie czytanie tego projektu i przyjętego we wtorek projektu o Krajowej Radzie Sądownictwa.
Autor: JZ//now / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24