- Możemy odrzucić ten system, wyeliminować jego przedstawicieli i nosicieli. Tylko trzeba zmienić władzę – apelował w swoim przemówieniu dotyczącym referendum emerytalnego Jarosław Kaczyński. Jak przekonywał, referendum to ma „głębszy sens”. – Jest nim odpowiedź na pytanie, czy kieszenie jednych mają być bronione jak niepodległości, a kieszenie innych drenowane.

Łódzcy policjanci zatrzymali w czwartek 23-letniego mężczyznę, który ugodził nożem swoją dziewczynę. Sprawca zareagował impulsywnie na wiadomość o rozstaniu, którą przekazała mu 16-latka. Wcześniej razem mieszkali.

Warszawscy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o napady na kobiety. Daniel D. brutalnie atakował poruszające się o kulach panie w podeszłym wieku i obezwładniał je, uderzając kamieniem w głowę. Mężczyzna był dobrze znany policji, pół roku temu opuścił zakład karny. Notowano go m.in. za rozboje.

- Nie myślcie, że wasza gra obliczona na podnoszenie napięcia, gra w złego i dobrego policjanta, zmyli Polaków - przestrzegał z mównicy sejmowej Piotr Duda, broniąc pomysłu referendum ws. podniesienia wieku emerytalnego. Wystąpienie wiele razy przerywały brawa i śmiech z prawej strony sali. Największe wtedy, gdy szef "Solidarności" przypominał rządzącym ich własne słowa za zachowaniem emerytalnego statusu quo.

Dolnośląscy policjanci rozpracowali międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się skimmingiem, czyli nielegalnym kopiowaniem zawartości paska magnetycznego kart płatniczych osób korzystających z bankomatów. Funkcjonariusze zlikwidowali linię produkcyjną urządzeń do sczytywania danych z kart, zabezpieczyli sprzęt komputerowy i inne narzędzia. Do aresztu trafiło pięciu obywateli Bułgarii i Słowacji w wieku od 26 do 59 lat.

- Na pewno będę przeciwna referendum - powiedziała w TVN24 Joanna Kluzik-Rostkowska z PO. Posłanka uznała bowiem, że pytanie proponowane przez związkowców z "Solidarności" jest "fałszywie postawione" i pytając o wydłużenie wieku emerytalnego, powinno się też dodać, że alternatywą jest drastyczne podniesienie podatków w przyszłości. - Są sprawy w Polsce, o których obywatele muszą decydować. Dla mnie skandaliczne jest to, że partia obywatelska, która nawet w nazwie ma "obywatelska" nie chce referendum. (...) Widać zatem ewidentną obłudę i zakłamanie - mówił z kolei były szef SLD Grzegorz Napieralski.

O godz. 9.00 rozpoczęła się w Sejmie debata nad wnioskiem NSZZ "Solidarność" o przeprowadzenie referendum ws. wieku emerytalnego. Z planami rządu - podniesienia i zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn na poziomie 67 lat - nie zgadzają się związkowcy, którzy na dziś zapowiedzieli protest przed Sejmem.

Podczas dzisiejszej debaty nad wnioskiem o referendum emerytalnym będzie gorąco - przewiduje Mariusz Antoni Kamiński. Poseł PiS w rozmowie "Jeden na jeden" nazwał kompromis koalicjantów w sprawie reformy emerytalnej "politycznym handelkiem". - Ta decyzja pogrąży PSL. Wyborcy ocenią ją negatywnie - przewidywał.

"Jeśli maszyna nie wróci do lotów, będziemy chcieli, by znalazła się u nas" – zapowiada Krzysztof Radwan, dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Mowa o Boeingu 767 SP-LPC, który 1 listopada zeszłego roku lądował awaryjnie bez podwozia na warszawskim lotnisku Chopina. Maszyna wciąż jednak stoi na lotnisku i czeka na decyzję co do swojej przyszłości. Najnowsze zdjęcia stojącego przed hangarem samolotu zamieścił w naszym serwisie Reporter 24 Jackowlew.

Wbrew zaleceniom MSW urzędy wojewódzkie nie przyjmują wniosków o wydanie paszportu od osób zameldowanych w innym województwie - pisze piątkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Choć konstytucja mówi wyraźnie, że każdy może sam wybrać miejsce, w którym chce mieszkać.

Jeszcze nikt po nich nie jeździła, a już są frezowane i łatane - polskie autostrady. A2 na trasie z Łodzi do Warszawy ma po kilkadziesiąt pęknięć na każdym powstającym odcinku. Kamera programu "Polska i Świat" TVN24 przyjrzała się, jak się je naprawia.

Korea Północna wystrzeliła w czwartek dwie rakiety krótkiego zasięgu ziemia-woda ze swojego zachodniego wybrzeża - podała w piątek południowokoreańska gazeta powołująca się na źródła rządowe.

Cała Polska przygotowuje się do Euro 2012. Przygotowują się też - i to na najgorsze - nasi antyterroryści i strażnicy graniczni. Wszystko w trosce bezpieczeństwo nasze i przyjezdnych. W Zamościu pod okiem byłych żołnierzy GROM-u szkolili się jak negocjować z terrorystami i jak odbijać zakładników. Miejscem akcji był pociąg.

Andrzej Seremet został prokuratorem generalnym po reformie oddzielającej tę funkcję od stanowiska ministra sprawiedliwości. Cel był słuszny - odpolitycznienie i usprawnienie prokuratury. A wyszło... tak, że dziś poważni politycy coraz odważniej mówią nawet o likwidacji prokuratury.

Zarzuty udziału w śmiertelnym pobiciu 17-latka postawiła krakowska dwóm kolejnym mężczyznom w wieku 22 i 26 lat - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.

Sześć lat temu przeszła operację powiększenia piersi, od tego czasu jest w stanie wegetatywnym. Jak się okazało, podczas zabiegu Katarzyny Kozodój, w jednej ze szczecińskich, prywatnych klinik lekarz anestezjolog popełnił wiele błędów. W ich wyniku kobieta zapadła w śpiączkę, a jej rehabiltacja pochłania 6 tys. zł miesięcznie. Koszty ponosi wyłącznie jej rodzina, która wciąż walczy o odszkodowanie za lekarski błąd.

Uczestnicy trwającej od 11. dni głodówki w kościele św. Stanisława Kostki w Krakowie zawieszą swój protest w piątek o godzinie 8 rano - poinformował jeden z głodujących, Grzegorz Surdy. Decyzja zapadła w czwartek wieczorem po wizycie u protestujących metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza.

- Eksperci, z którymi współpracuje komisja Antoniego Macierewicza twierdzą, że na pokładzie samolotu Tu-154M były dwa wybuchy. Nie wiemy jeszcze co wybuchło, ale się dowiemy - podkreślił w "Kropce nad i" Maciej Łopiński (PiS). Jak zapewnił, dzięki pracy komisji Macierewicza "jesteśmy dużo bliżej prawdy" odnośnie katastrofy smoleńskiej, gdyż "punkt po punkcie obala ona różne nieprawdy, które były upubliczniane".

W piątek MSZ opublikuje kolejną rozmowę Centrum Operacyjnego MSZ w sprawie katastrofy smoleńskiej. - Będzie to moja rozmowa z Centrum, tuż po tragedii, żeby Jarosław Kaczyński wiedział, skąd się dowiedziałem - zapowiedział w "Faktach po Faktach" szef MSZ Radosław Sikorski. Będzie to kolejna odpowiedź resortu na pytanie Kaczyńskiego, które zadał podczas wysłuchania publicznego w europarlamencie ws. katastrofy.