- Przechodzimy od teorii wolności seksualnej na teorię autonomii seksualnej - powiedziała we "Wstajesz i wiesz" profesor Monika Płatek. Karnistka skomentowała w ten sposób zmianę w prawie, którą chcą wprowadzić brytyjskie władze. Według nowych regulacji mężczyźni oskarżeni o gwałt na randce, aby udowodnić swoją niewinność, będą musieli przekonać policję, że kobieta świadomie zgodziła się na seks.

- W PSL w sprawach sumienia nie ma dyscypliny, co mnie bardzo cieszy, bo nie może być mowy o łamaniu konstytucyjnego prawa - powiedział we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 John Godson, tłumacząc dlaczego zdecydował się wstąpić do klubu parlamentarnego ludowców. Jak mówił, władze partii zapowiedziały, że szykują kolejne polityczne transfery.

- Z naszego punktu widzenia, egzorcyzmy to są modlitwy odprawiane przez kapłana delegowanego przez biskupa. Wszystkie inne osoby, które usiłują podejmować egzorcyzmy, mogą podejmować akcje przeciwko złemu duchowi, ale nie mają szans (wygrać - red.) - powiedział we "Wstajesz i wiesz" egzorcysta w diecezji warszawsko-praskiej, ksiądz Andrzej Grefkowicz.

- Ukraińcom potrzeba nowej broni. Polska powinna w tym programie (dozbrojenia - red.) wziąć udział - powiedział we „Wstajesz i wiesz” Bogdan Klich. Były minister obrony narodowej ocenił na antenie TVN24, że Polska może pomóc Ukrainie sprzedając jej broń zarówno za gotówkę, jak i na kredyt.

Dziś NKW PSL podejmie wstępną decyzję ws. kandydata tej partii w wyborach prezydenckich. Z nieoficjalnych informacji wynika, że szef PSL opowiada się za rekomendowaniem Adama Jarubasa. Wśród ludowców są też zwolennicy startu prezesa Stronnictwa, pojawiają się i głosy, że partia powinna poprzeć Bronisława Komorowskiego.

- Andrzej Duda jest przystojny, mowny i komunikatywny - zachwalał w "Kropce nad i" kandydata PiS w wyborach prezydenckich Jacek Kurski. - Nie szukamy konferansjera, tylko prezydenta - ripostował z kolei Michał Kamiński.

- Ustawa o izolowaniu niebezpiecznych przestępców działa, ale są potrzebne dodatkowe instrumenty, które ją usprawnią - powiedział w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości. Cezary Grabarczyk odniósł się do sprawy wypuszczenia na wolność mordercy i seryjnego gwałciciela dzieci. Wyjaśnił, że trwają prace nad ustawą o biegłych oraz zmianą dotyczącą wysyłania wniosków do sądu przez dyrektora zakładu karnego.

Morderca i seryjny gwałciciel dzieci Henryk Z. po 25 latach wyszedł na wolność, mimo że władze więzienia ostrzegały o możliwym zagrożeniu z jego strony. Biegły wyznaczony przez sąd miał sporządzić opinię o przestępcy do końca listopada. Akta sprawy zwrócił do sądu dopiero w czwartek. Jak dowiedziały się "Fakty" TVN, napisano w nich, że "(...) zachodzi co najmniej wysokie prawdopodobieństwo popełnienia czynu (…) przeciwko zdrowiu, życiu lub wolności seksualnej”.

Oskarżyciele zdecydują, czy wszcząć śledztwo ws. wypowiedzi Piotra Dudy, szefa NSZZ "Solidarność" pod adresem posłów ze Śląska. Zawiadomienie w tej sprawie wpłynęło do Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście–Północ.

Ludwik Dorn otrzymał propozycję przejścia do PSL - informuje Radio Zet. Jeśli doniesienia okażą się prawdziwe, będzie to kolejny znany polityk zasilający szeregi partii Janusza Piechocińskiego. - Szef nie komentuje sprawy - odparł asystent posła Dorna, pytany przez tvn24.pl.

Płk Jacek Kitliński będzie od piątku dyrektorem generalnym Służby Więziennej - poinformował w czwartek resort sprawiedliwości. Minister Cezary Grabarczyk wręczył poprzednikowi, Jackowi Włodarskiemu, decyzję premier Ewy Kopacz o odwołaniu z funkcji. We wtorek dotychczasowy szef SW podał się do dymisji.

Marszałek Sejmu Radosław Sikorski w najbliższą środę ogłosi datę wyborów prezydenckich - poinformowała jego rzeczniczka Małgorzata Ławrowska. W grę wchodzą trzy pierwsze majowe niedziele, ale za najbardziej prawdopodobny termin uważa się 10 maja.